Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta CF i adpater IDE

17 Jan 2008 12:46 9725 36
  • Level 13  
    Od jakiegoś czasu mam system na karcie cf z adapterem ide z allegro. Karta 2 GB i generalnie chodziło to dobrze ale pamięć troszkę mała. Prędkość była na poziomie 17 MB/s i system xp bardzo dobrze się sprawował.

A jak kupiłem sobie kartę CF 8 GB firmy tekq 233x to już tak świetnie nie było. Po instalacji systemu w tym samym czytniku odczyt i zapis miałem około 2,6 MB/s zamiast deklarowany przez producenta 40 MB/s.

Czego to wina adaptera ide czy karty ?

Nie wiem ale na czytniku jest napisane, że obsługuje CF w wersji I i II. A skoro stara karta chodziła szybciej to może coś z tą kartą jest nie tak ??

W zasadzie podłączałem tą kartę też do innego adaptera ide i problem jest taki sam.

Dlaczego ta karta tak wono chodzi ?
    Karta nazywa się tekq 233x profesional 8 GB.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • CSICSI
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    To na 100% problem karty.
    Pewnie dlatego ma taką super znaną nazwę - jakiś "no name".
  • Level 20  
    Potwierdzam wina karty.
    W adapterze IDE niema żadnej elektroniki tylko dużo ścieżek. A dzisiejsze kontrolery pracują z prędkością ATA100 czyli 100MB/s więc najwolniejszym urządzeniem w tym wypadku jest karta. Proponuje sprawdzić w biosie z jakim standardem pracuje twoja karta. Te info wyświetlają się w biosie award tuż przed załadowaniem systemu Shift + Pause/break zatrzyma obraz.
  • Level 13  
    A no was zdziwię panowie.

Jak pisałem kupiłem kartę 8 GB ale do tego kupiłem też od razu nowy czytnik z allegro.

Przeprowadziłem testy ze starą kartą 2 GB i okazało się, że na jednym czytniku chodzi z prędkością 17 MB/S a na drugim czytniku (nowym )już tylko 2,9 MB/S.

Morał z tego że chyba też i czytnik był uwalony ten nowy.

Natomiast 8GB kartę trafił już szlag. Bios jej nie wykrywa ani żaden zwykły czytnik .

Jak ją teraz uratować czy to już jest jej koniec ???
  • Level 20  
    Tak wogule to nie powinno się stawiać systemu na pamięci typu flash. Jądro systemu XP ma bardzo częsty zapis i odczyt na dysk. Pamięci tego typu a zwłaszcza te tanie nie są przewidziane na taką dużą ilość zapisu i odczytu.

Proste przecież jeżeli tak by można było robić to już dawno dyski twarde były by w formie chipa a nie mechanicznej (wirujących talerzy i głowicy).

Ta karta to już szmelc.
  • CSICSI
    franek2234 wrote:

Przeprowadziłem testy ze starą kartą 2 GB i okazało się, że na jednym czytniku chodzi z prędkością 17 MB/S a na drugim czytniku (nowym )już tylko 2,9 MB/S.

Morał z tego że chyba też i czytnik był uwalony ten nowy.

Morał nie musi być poprawny bo nie napisałeś co to za czytnik; jeśli USB to ograniczenie może wprowadzać scalak - interfejs między kartą a USB.
    Jeśli natomiast chodzi o przejściówkę IDE-CF to nazwa czytnik tutaj zbytnio nie pasuje; w tym momencie, w kontrolerach IDE/ATAPI, sprawdziłbym tryb transferu.
  • Level 13  
    no oczywiście, że ide.

Quote:
    w tym momencie, w kontrolerach IDE/ATAPI, sprawdziłbym tryb transferu.

A gdzie ja mam to sprawdzić i po co ?

Sądze ,że domyślne ustawiania są zawsze na ide/atapi we wszystkich nowych komputerach.
    Nie chodzi o ustawienie IDE/ATAPI a tryb transferu.

Nie testowałem jeszcze karty pod WinXP ale na A-Data 4GB 266x (za pośrednictem przejściówki IDE <-> CF) mam Win98SE

Po starcie:
    Code:
    ...

WAIT
    Auto-Detecting Pri Master..IDE Hard Disk
    Auto-Detecting Pri Slave...Not Detected
    Auto-Detecting Sec Master..Not Detected
    Auto-Detecting Sec Slave...Not Detected
    Pri Master: 20070308
                Ultra DMA Mode-4

Code:
    Hard Disk(s)      Cyl   Head  Sector  Size   LBA    32Bit  Block  PIO    UDMA

Mode   Mode   Mode   Mode   Mode
    Primary Master  : 7980  16    63     4118MB  LBA    On     Off     4      4

a już pod Win98SE, DMA się włączyć nie da (sterowniki do płyty zainstalowane) i wyniki są marne (transfer, obciązenie CPU)

Karta CF i adpater IDE

W moim przypadku karta i adapter są ok; karta w czytniku USB 'wyciąga' 15MB/sek (czytnik na więcej nie pozwala).
  • Level 20  
    Są już laptopy z kartami pamięci zamiast dysków.
    Jedyny problem w tej chwili to cena.
    Montowane są 64GB, widziałem coś takiego w nowych toshibach portege.
    Oczywiście z pełną gwarancją również na dysk.
  • User removed account  
  • Level 13  
    To się kolega napracował.
    Zakupiłem kartę cf lexar 300x i na razie jestem z niej zadowolony.
    System startuje dwa razy szybciej niż z dysku. Ciekawe jakbym zestawił to w raid 0 ?
    pozdrawiam.:D
  • User removed account  
    Dolar znowu poszedł w dół, poza tym patrzyłeś na stronie Lexara cene tej CF 4GB UDMA 300x :wink: ?
  • Level 13  
    Ja za swojego lexara 8GB 300x dałem 399 zł

Ale transfer jednak jest do bani. Tylko tryb udma2 obsługuje ta karta w trybie apaptera ide podłączonego do płyty gównej. I teraz nie wiem czego to wina - płyty głównej raczej nie bo napęd dvd chodzi w trybie udma4. Może to czytnik ?? A może znowu karta. wrrr

Tylko teraz żeby było ciekwiej to podłaczeniu karty do adaptera ide a z koleji adaptera do adaptera ide/usb uzyskałem transfer 28 MB/S .
    Wszystko było by fajnie gdybym mógł tak zainstalować system. Ale niestety są jakieś błedy cmos.

Po za tym jeszcze jeden problem się zrobił. Karta jest wykrywana jako dysk wymienny a przez to są duże problemy z instalacją programów.

Podejrzewam że ten adapter ide znowu jest wąskim gardłem.

Zna ktoś adaptery na ide zgodne z udma5 albo wyżej ??
  • User removed account  
  • Level 13  
    Pierwszy adapter to IDE na CF,a drugi to IDE na USB
    Karta CF i adpater IDE Karta CF i adpater IDE
    Moderated By TONI_2003:

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

PS.
    Przypomnę jeszcze koledze, że fotka przed zamieszczeniem na forum powinna być jeszcze odpowiednio skadrowana, a nie zamieszczona w takiej formie że strona się rozjeżdża!
    Następnie zaś dopiero umieszczona na forum.
  • User removed account  
  • Level 13  
    Pierwszy kanał ide a taśma 80

A jak to zmienić w rejestrze żeby był widziany jako stały dysk ???
  • Level 13  
    tam raczej nie doszli do tego jak to zmienić.

A ktoś inny może wie ??

Jak zrobić z dysku wymiennego dysk stały ??

No google przesukałem i praktycznie na nic się nie natchnołem związanego z tym.

Trzeba to jakoś w rejestrze zmienić systemu ale gdzie ???
  • Level 13  
    Podłączyłem dziś czytnik do innego komputera pod nowszą płytę. Transfer 45 MB/s.

Karta CF i adpater IDE

Wykrył się w trybie udma4 .

Pozostał jeszcze problem żeby był widziany jako dysk stały.:cry:
  • User removed account  
  • Level 13  
    Panowie no nikt nie wie ??

Jak ten CF jed identyfikowany przez windows xp ??

W jaki sposób system identyfikuje tą pamięć flash jako dysk wymienny??

Musi być jakiś sposób na wymuszenie trybu dysku stałego .

sprawdzałem dziś w
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001]

Ale tam nie daje się wiele przestawić
  • Level 20  
    Szukałem, ale nie znalazłem, szukam przejściówki CF-> IDE 2.5" w celu zamontowania w laptopie jako dysk główny.
  • Level 13  
    Przecież są na allegro.:D od groma
    to ten wpis ma jakiś wpływ na wyświetlanie rodzaju dysku ??

Karta CF i adpater IDE

Zrobiłem test i podłączyłem sobie ten adapter cf/ide przez przejściówkę usb:
    Gdy podłączałem przez nią to dysk był wykrywany jako dysk stały i powstał nastempujcy wpis:

Dla wartości DeviceInstance:

USBSTOR\Disk&Ven_LEXAR_AT&Prod_A_FLASH_CARD&Rev_0228\418037261000&0

Natomiast gdy dysk był podłączany tylko przez adapter ide powstawał wpis:

dla wartości DeviceInstance:

IDE\DiskLEXAR_ATA_FLASH_CARD____________________20070228\3134303837333632303130303030303131304335
  • User removed account  
  • Level 12  
    Nie wiem czemu prywatne ale poczekałem kilka dni i dostałem pozwolenie na licytacje ,jak narazie to jedyny sprzedawca na 44piny.
  • Level 13  
    No już powoli wymiękam mimo swojego dużego entuzjazmu. Od 3 dni szukam rozwiązania i du....