Od jakiegoś czasu mam system na karcie cf z adapterem ide z allegro. Karta 2 GB i generalnie chodziło to dobrze ale pamięć troszkę mała. Prędkość była na poziomie 17 MB/s i system xp bardzo dobrze się sprawował.
A jak kupiłem sobie kartę CF 8 GB firmy tekq 233x to już tak świetnie nie było. Po instalacji systemu w tym samym czytniku odczyt i zapis miałem około 2,6 MB/s zamiast deklarowany przez producenta 40 MB/s.
Czego to wina adaptera ide czy karty ?
Nie wiem ale na czytniku jest napisane, że obsługuje CF w wersji I i II. A skoro stara karta chodziła szybciej to może coś z tą kartą jest nie tak ??
W zasadzie podłączałem tą kartę też do innego adaptera ide i problem jest taki sam.
Dlaczego ta karta tak wono chodzi ?
Karta nazywa się tekq 233x profesional 8 GB.
Potwierdzam wina karty.
W adapterze IDE niema żadnej elektroniki tylko dużo ścieżek. A dzisiejsze kontrolery pracują z prędkością ATA100 czyli 100MB/s więc najwolniejszym urządzeniem w tym wypadku jest karta. Proponuje sprawdzić w biosie z jakim standardem pracuje twoja karta. Te info wyświetlają się w biosie award tuż przed załadowaniem systemu Shift + Pause/break zatrzyma obraz.
Jak pisałem kupiłem kartę 8 GB ale do tego kupiłem też od razu nowy czytnik z allegro.
Przeprowadziłem testy ze starą kartą 2 GB i okazało się, że na jednym czytniku chodzi z prędkością 17 MB/S a na drugim czytniku (nowym )już tylko 2,9 MB/S.
Morał z tego że chyba też i czytnik był uwalony ten nowy.
Natomiast 8GB kartę trafił już szlag. Bios jej nie wykrywa ani żaden zwykły czytnik .
Jak ją teraz uratować czy to już jest jej koniec ???
Tak wogule to nie powinno się stawiać systemu na pamięci typu flash. Jądro systemu XP ma bardzo częsty zapis i odczyt na dysk. Pamięci tego typu a zwłaszcza te tanie nie są przewidziane na taką dużą ilość zapisu i odczytu.
Proste przecież jeżeli tak by można było robić to już dawno dyski twarde były by w formie chipa a nie mechanicznej (wirujących talerzy i głowicy).
Przeprowadziłem testy ze starą kartą 2 GB i okazało się, że na jednym czytniku chodzi z prędkością 17 MB/S a na drugim czytniku (nowym )już tylko 2,9 MB/S.
Morał z tego że chyba też i czytnik był uwalony ten nowy.
Morał nie musi być poprawny bo nie napisałeś co to za czytnik; jeśli USB to ograniczenie może wprowadzać scalak - interfejs między kartą a USB.
Jeśli natomiast chodzi o przejściówkę IDE-CF to nazwa czytnik tutaj zbytnio nie pasuje; w tym momencie, w kontrolerach IDE/ATAPI, sprawdziłbym tryb transferu.
Nie chodzi o ustawienie IDE/ATAPI a tryb transferu.
Nie testowałem jeszcze karty pod WinXP ale na A-Data 4GB 266x (za pośrednictem przejściówki IDE <-> CF) mam Win98SE
Po starcie:
Code:
...
WAIT
Auto-Detecting Pri Master..IDE Hard Disk
Auto-Detecting Pri Slave...Not Detected
Auto-Detecting Sec Master..Not Detected
Auto-Detecting Sec Slave...Not Detected
Pri Master: 20070308
Ultra DMA Mode-4
Code:
Hard Disk(s) Cyl Head Sector Size LBA 32Bit Block PIO UDMA
Mode Mode Mode Mode Mode
Primary Master : 7980 16 63 4118MB LBA On Off 4 4
a już pod Win98SE, DMA się włączyć nie da (sterowniki do płyty zainstalowane) i wyniki są marne (transfer, obciązenie CPU)
W moim przypadku karta i adapter są ok; karta w czytniku USB 'wyciąga' 15MB/sek (czytnik na więcej nie pozwala).
Są już laptopy z kartami pamięci zamiast dysków.
Jedyny problem w tej chwili to cena.
Montowane są 64GB, widziałem coś takiego w nowych toshibach portege.
Oczywiście z pełną gwarancją również na dysk.
To mój debiut na tym forum... wpisałem w google słowa "tekq cf" aby się dowiedzieć czy TEKQ CF 8GB dostępny od kilku tygodni na allegro obsługuje tryb DMA. I jak widać ma spore problemy z archaicznym trybem PIO, a nawet ze zwykłą niezawodnością.
Ja również chciałem zainstalować sobie CF do lapa jako SSD. Dyski SSD są w kompach od jakiś 10 lat nawet, a od 5 lat to na bank, karty CF w wesji SSD mają nawet nazwę "industrial". Oprócz cf są jeszcze rasowe SSD w formacie 2,5" i 1,8" z odpowiednim złączem. Są też i większe formaty. Oprócz tego jest cała masa przejściówek (elektrycznych i elektronicznych) na różne typy pamięci NAND flash z SD włącznie i nawet na interfejs SATA. Jest to opisane w (angielskiej) wikipedii w sposób wyczerpujący.
Generalnie pamięci flash w urządzeniach przenośnych zawojują rynek pamięci masowych w przeciągu 2 lat (jest pewna analogia do bolączek technologii CRT dla wyświetlaczy z zagadnieniami cenowo-wydajnościowymi pamięci flash w roli dysków twardych). Na lato tego roku jedna z firm przewiduje wprowadzenie do sprzedaży dysków NAND flash 2,5" o pojemności ponad 800GB (!) i transferze 100MB/s i o niższym poborze mocy niż klasyczny, mechaniczny hdd.
Ale może teraz od początku.
1) HDD a CF
Karta cf ma złącze identyczne elektrycznie z dyskami (P)ATA. Oznacza to możliwość podłączenia kart cf w następujące złącza znane z komputerów PC:
a) PATA 40 pin 3,5" poprzez przejściówkę (nie-elektroniczną) -> PC stacjonarne
b) PATA 44 pin 2,5" poprzez przejściówkę (nie-elektroniczną) -> PC laptop
c) PATA 44 pin 1,8" (takie złącze jak 2,5") poprzez przejściówkę (nie-elektroniczną) -> PC laptop ultra-portable, np IBM X40/41
d) PCMCIA (Card BUS, PC Card - tak to się też nazywa i zwykle w laptopach działa podobnie, chociaż każdy z tych skrótów znaczy jednak coś innego...) 50 pin 1,8" (ale inny kształt niż poprzednie 1,8"!) poprzez przejściówkę (nie-elektroniczną) -> PC laptop, stacjonarne jeśli mają takie złącze
e) czytnik USB - bootowalny zależnie od biosu (zwykle biosy z USB 2.0 są bootowalne)
f) niektóre czytniki zintegrowane w laptopach, ale mało który z nich bootuje - np. w IBM X20/30 nie bootują
Istotna uwaga dla przejściówek PCMCIA! Są odmiany normalne 16 bitowe i 32 bitowe. Te drugie są droższe ale na pewno obsługują tryb UDMA, a nie mam takiej pewności co do wersji 16 bitowej, która "wyciąga" do 8MB/s...
2) Wydajność
Wydajność karty CF zależy od:
a) trybu transferu hosta (PC, aparat)
b) trybu transferu obsługiwanego przez kartę (PIO, DMA)
c) Nominalnej prędkości karty podanej jako wielokrotność x (x = 150kB/s, jak w CD)
Uwaga! Tryb PIO (programowalny tryb wejścia/wyjścia) używa procesora przy transferze! Dlatego karty w obsługujące tylko sam tryb PIO to po prostu kupa - nie nadają się do lapów bo obciążają CPU i tym sposobem uzyskuje się efekt odwrotny od zamierzonej energooszczędności (proszę zobaczyć obciążenie procka na zrzucie ekranu w postach powyżej, chyba było takie jak numer windowsa na którym ten test pracował).
Tryb DMA nie obciąża CPU przy transferze danych z karty i na kartę.
Niestety bardzo mało kart jak na ten moment go obsługuje - SanDisk Extreme IV, Lexar UDMA i w zasadzie cała rodzina Transcend (chyba dobrze napisałem nazwę) od 133x wzwyż we wszystkich modelach, a poniżej 133x w odmianach bez literki "P" na końcu (tak twierdzi producent, ja nie sprawdzałem). Kingstony serii Ultimate II ("U2" na końcu nazwy) są kartami DMA, ale ich cena jest wysoka a popularność zastanawiająco niska. DMA obsługuje też PQI w wersji 300x i to chyba koniec.
3) Pozytywne cechy pamięci flash
a) odporne na wstrząsy
b) bezgłośne
c) 5% poboru mocy w porównaniu z mechanicznym hdd
d) lekkie i małe
e) krótki czas dostępu, odmiany DMA mają szybkie transfery odczuwalne w porównaniu do zwykłych hdd
f) duża odporność mechaniczna, wilgotnościowa i elektrostatyczna
4) Wady
a) wysoka cena za pojemność
b) małe dostępne pojemności
c) ograniczona żywotność sektorów logicznych - 100k odczytów, 30k zapisów (obecność algorytmów losowego zapisu sektorów i kontroli/korekcji błędów ECC w elektronice wybranych kart CF chroni przed przedwczesną "śmiercią" karty)
d) nieodporne mechanicznie złącze
Karty CF mają też inne cechy ale nie mam już siły pisać .
A tak w ogóle to przymierzam się do wymiany hdd w IBM X41 na coś innego i jak na razie są z tym gigantyczne problemy. X41 ma chipset i915 i legendarny błąd 2010 w BIOSie przy podłączeniu nieoryginalnego dysku, więc na poważnie myślę o przejściówce PCMCIA na CF, można taką kupić na allegro a tego typu złącze powinno być bootowalne i na 95% obsługuje DMA - nie ma innej opcji jak sprawdzić na własnej skórze.
Jak coś zrobię to dam znać.
I jeszcze trochę ponudzę...
A i jeszcze o produkcie firmy A-Data 266x Turbo... Obserwowałem tą kartę na aukcjach i czytałem na stronie producenta, ale nigdzie nie ma napisane że obsługuje ona tryb DMA w jakiejkolwiek postaci. Natomiast tryb PIO 6 owszem, ale raczej tylko w wybranych aparatach cyfrowych. W PC spokojnie obsługiwany jest tryb PIO 4 z transferem maksymalnym ok 16-17 MB/s co odzwierciedlają twoje obserwacje. Zatem na zwykłym PC prędkości 266x na tej karcie raczej nie uświadczysz...
Uwaga na aukcje z allegro! Jakiś cwaniak wystawia tam 250 sztuk 8 GB SanDisk Extreme IV w podejrzanej cenie i na zastanawiających warunkach... przestrzegam i odradzam, chociaż sama karta (o ile nie jest to podróbka) jest chyba najlepsza do lapów ze wszystkich na rynku.
To się kolega napracował.
Zakupiłem kartę cf lexar 300x i na razie jestem z niej zadowolony.
System startuje dwa razy szybciej niż z dysku. Ciekawe jakbym zestawił to w raid 0 ?
pozdrawiam.
Lexar to słuszna firma... a wersja 300x (ma nawet w nazwie "UDMA") to jej najszybsze dziecko ze wszystkich kart flash w ogóle.
Co zaś się tyczy robienia macierzy... ponoć pod windows jest to trudne, chyba że masz obsługę macierzy na płycie głównej. Jak dla CF to generalnie świetny pomysł, ponieważ powinno to wydłużyć czas życia obydwu kart dwukrotnie (na każdą będzie trafiać dwa razy mniej danych) do jakiś 60k cyki (zapis + kasacja sektora).
I na koniec jeszcze jeden fakt dotyczący przemysłowego (i masowego) zastosowania pamięci flash... Czy ktoś z was słyszał o wynalazku "Intel turbo memory"? To taka płytka z pamięciami flash o dużej przepustowaści (pewnie w okolicach 40MB/s lub nawet 80MB/s - dokładnie nie sprawdzałem) i pojemności 1GB. Służy jako "nieulotny" cache dysku twardego w niektórych komputerach z Core 2 Duo (mają to wybrane modele IBM X60 - te droższe...). To tak na marginesie wypowiedzi o tym że jądro systemu windows masakruje pamięci flash. Owszem, masakruje je, ale obecnie pamięci flash mogą tak pracować nawet kilka lat.
A z zakupem CF do mojego X41 to się jeszcze wstrzymam, bo ostatnio sytuacja rynkowa znowu nie jest najlepsza i dolar nie jest już aż tak tani.
Ale transfer jednak jest do bani. Tylko tryb udma2 obsługuje ta karta w trybie apaptera ide podłączonego do płyty gównej. I teraz nie wiem czego to wina - płyty głównej raczej nie bo napęd dvd chodzi w trybie udma4. Może to czytnik ?? A może znowu karta. wrrr
Tylko teraz żeby było ciekwiej to podłaczeniu karty do adaptera ide a z koleji adaptera do adaptera ide/usb uzyskałem transfer 28 MB/S .
Wszystko było by fajnie gdybym mógł tak zainstalować system. Ale niestety są jakieś błedy cmos.
Po za tym jeszcze jeden problem się zrobił. Karta jest wykrywana jako dysk wymienny a przez to są duże problemy z instalacją programów.
Podejrzewam że ten adapter ide znowu jest wąskim gardłem.
Zna ktoś adaptery na ide zgodne z udma5 albo wyżej ??
To chyba nie jest wina adaptera. Pamiętam, jak po solidnym zwisie Win XP wymusiło kiedyś na moim dysku twardym (mechanicznym, w normalnym PC) tryb maksymalnej zgodności. Skoro zgłasza się tryb UDMA-2 (33,3 MB/s) to może zawodzi auto-negocjacja transferu. Miałem kiedyś takie narzędzie do obsługi dysków twardych (Maxtor konkretnie), które pozwalało na zmianę trybu transferu dysku twardego. Efekt był taki, że w BIOSie dysk zgłaszał się jako zgodny z UDMA-5 a w praktyce miał transfer ograniczony do ustawień wymuszonych w programie...
Dziwne, ale wygląda to zastanawiająco podobnie do zjawisk związanych ze stosowaniem taśm (P)ATA 40 i 80 pin. Czy możesz powiedzieć coś więcej o tej przejściówce albo po prostu zrobić jej zdjęcie (albo ją położyć na skaner) i tutaj podrzucić?
Co zaś do wypowiedzi dotyczących czasu życia kart flash to już chyba nie mam siły po raz kolejny odpowiadać. Wystarczy poczytać o takich produktach jak Mac Air aby zrozumieć, że to już jest na tyle wytrzymałe aby było stosowane w komputerach osobistych.
PS.
Przypomnę jeszcze koledze, że fotka przed zamieszczeniem na forum powinna być jeszcze odpowiednio skadrowana, a nie zamieszczona w takiej formie że strona się rozjeżdża!
Następnie zaś dopiero umieszczona na forum.
Prawdopodobnie za całe zamieszanie odpowiada sposób widzenia urządzenia rzez system operacyjny - chodzi o to, że CF nie powinien być widzialny jako dysk wymienialny. W przypadku przejściówki USB nie ma to jakiegokolwiek znaczenia - USB jest przecież z założenia pomyślane o gorącym podłączaniu i odłączaniu urządzeń, więc nic to nie zmienia.
A jednak ten problem - wymienialny czy stały dysk - może być przyczyną tego zamieszania. Jeden z moich znajomych wynalazł taki tekst:
"Ask your dealer for a tool you can use. The tools are manufacture and
model specific. For sandisk it's called NDCFWCHG.com; it doesn't support
all sandisk CFs. Sometimes these manufacturers can provide you with
"nonremovable-marked" CFs."
Więc masz wersję "wymienialną" Lexara... ale to nie jest raczej problem, ponoć można to zmienić w rejestrze sytemu operacyjnego.
Jakiej taśmy IDE używasz do podłączenia DVD a jakiej do podłączenia CF? Mam na myśli ilość żył oraz to do której wtyczki w taśmie co podłączasz.
A na takim "wymiennym" dysku nie da się Windy zainstalować? Pewnie się da przez przelotkę USB, ale wtedy może się zrobić inna geometria dysku i może być problem z odpaleniem systemu po podpięciu bezpośrednio pod (P)ATA. Chyba jest jakaś opcja w menedżerze urządzeń od tego czy dysk jest zoptymalizowany na szybki zapis (bufor w pamięci operacyjnej) czy na szybkie odłączanie.
Przecież są na allegro. od groma
to ten wpis ma jakiś wpływ na wyświetlanie rodzaju dysku ??
Zrobiłem test i podłączyłem sobie ten adapter cf/ide przez przejściówkę usb:
Gdy podłączałem przez nią to dysk był wykrywany jako dysk stały i powstał nastempujcy wpis:
Nie wiem do końca dlaczego te aukcje są prywatne, ale wydaje mi się, że sprzedający chce mieć pewność, że adapter zostanie kupiony przez kogoś kto nie zrobi sobie nim krzywdy i nie będzie mieć o to pretensji do sprzedającego. Chociaż z drugiej strony bardziej racjonalnym powodem jest fakt, że takie przejściówki ma na ebay'u tylko jeden importer (przynajmniej kiedyś tak było), a sprowadzanie tego do Polski to i tak gest niemalże charytatywny.