Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta CF i adpater IDE

17 Sty 2008 12:46 9536 36
  • Poziom 13  
    Od jakiegoś czasu mam system na karcie cf z adapterem ide z allegro. Karta 2 GB i generalnie chodziło to dobrze ale pamięć troszkę mała. Prędkość była na poziomie 17 MB/s i system xp bardzo dobrze się sprawował.

A jak kupiłem sobie kartę CF 8 GB firmy tekq 233x to już tak świetnie nie było. Po instalacji systemu w tym samym czytniku odczyt i zapis miałem około 2,6 MB/s zamiast deklarowany przez producenta 40 MB/s.

Czego to wina adaptera ide czy karty ?

Nie wiem ale na czytniku jest napisane, że obsługuje CF w wersji I i II. A skoro stara karta chodziła szybciej to może coś z tą kartą jest nie tak ??

W zasadzie podłączałem tą kartę też do innego adaptera ide i problem jest taki sam.

Dlaczego ta karta tak wono chodzi ?
    Karta nazywa się tekq 233x profesional 8 GB.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To na 100% problem karty.
    Pewnie dlatego ma taką super znaną nazwę - jakiś "no name".
  • Poziom 20  
    Potwierdzam wina karty.
    W adapterze IDE niema żadnej elektroniki tylko dużo ścieżek. A dzisiejsze kontrolery pracują z prędkością ATA100 czyli 100MB/s więc najwolniejszym urządzeniem w tym wypadku jest karta. Proponuje sprawdzić w biosie z jakim standardem pracuje twoja karta. Te info wyświetlają się w biosie award tuż przed załadowaniem systemu Shift + Pause/break zatrzyma obraz.
  • Poziom 13  
    A no was zdziwię panowie.

Jak pisałem kupiłem kartę 8 GB ale do tego kupiłem też od razu nowy czytnik z allegro.

Przeprowadziłem testy ze starą kartą 2 GB i okazało się, że na jednym czytniku chodzi z prędkością 17 MB/S a na drugim czytniku (nowym )już tylko 2,9 MB/S.

Morał z tego że chyba też i czytnik był uwalony ten nowy.

Natomiast 8GB kartę trafił już szlag. Bios jej nie wykrywa ani żaden zwykły czytnik .

Jak ją teraz uratować czy to już jest jej koniec ???
  • Poziom 20  
    Tak wogule to nie powinno się stawiać systemu na pamięci typu flash. Jądro systemu XP ma bardzo częsty zapis i odczyt na dysk. Pamięci tego typu a zwłaszcza te tanie nie są przewidziane na taką dużą ilość zapisu i odczytu.

Proste przecież jeżeli tak by można było robić to już dawno dyski twarde były by w formie chipa a nie mechanicznej (wirujących talerzy i głowicy).

Ta karta to już szmelc.
    franek2234 napisał:

Przeprowadziłem testy ze starą kartą 2 GB i okazało się, że na jednym czytniku chodzi z prędkością 17 MB/S a na drugim czytniku (nowym )już tylko 2,9 MB/S.

Morał z tego że chyba też i czytnik był uwalony ten nowy.

Morał nie musi być poprawny bo nie napisałeś co to za czytnik; jeśli USB to ograniczenie może wprowadzać scalak - interfejs między kartą a USB.
    Jeśli natomiast chodzi o przejściówkę IDE-CF to nazwa czytnik tutaj zbytnio nie pasuje; w tym momencie, w kontrolerach IDE/ATAPI, sprawdziłbym tryb transferu.
  • Poziom 13  
    no oczywiście, że ide.

Cytat:
    w tym momencie, w kontrolerach IDE/ATAPI, sprawdziłbym tryb transferu.

A gdzie ja mam to sprawdzić i po co ?

Sądze ,że domyślne ustawiania są zawsze na ide/atapi we wszystkich nowych komputerach.
    Nie chodzi o ustawienie IDE/ATAPI a tryb transferu.

Nie testowałem jeszcze karty pod WinXP ale na A-Data 4GB 266x (za pośrednictem przejściówki IDE <-> CF) mam Win98SE

Po starcie:
    Code:
    ...

WAIT
    Auto-Detecting Pri Master..IDE Hard Disk
    Auto-Detecting Pri Slave...Not Detected
    Auto-Detecting Sec Master..Not Detected
    Auto-Detecting Sec Slave...Not Detected
    Pri Master: 20070308
                Ultra DMA Mode-4

Code:
    Hard Disk(s)      Cyl   Head  Sector  Size   LBA    32Bit  Block  PIO    UDMA

Mode   Mode   Mode   Mode   Mode
    Primary Master  : 7980  16    63     4118MB  LBA    On     Off     4      4

a już pod Win98SE, DMA się włączyć nie da (sterowniki do płyty zainstalowane) i wyniki są marne (transfer, obciązenie CPU)

Karta CF i adpater IDE

W moim przypadku karta i adapter są ok; karta w czytniku USB 'wyciąga' 15MB/sek (czytnik na więcej nie pozwala).
  • Poziom 20  
    Są już laptopy z kartami pamięci zamiast dysków.
    Jedyny problem w tej chwili to cena.
    Montowane są 64GB, widziałem coś takiego w nowych toshibach portege.
    Oczywiście z pełną gwarancją również na dysk.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    To się kolega napracował.
    Zakupiłem kartę cf lexar 300x i na razie jestem z niej zadowolony.
    System startuje dwa razy szybciej niż z dysku. Ciekawe jakbym zestawił to w raid 0 ?
    pozdrawiam.:D
    Dolar znowu poszedł w dół, poza tym patrzyłeś na stronie Lexara cene tej CF 4GB UDMA 300x :wink: ?
  • Poziom 13  
    Ja za swojego lexara 8GB 300x dałem 399 zł

Ale transfer jednak jest do bani. Tylko tryb udma2 obsługuje ta karta w trybie apaptera ide podłączonego do płyty gównej. I teraz nie wiem czego to wina - płyty głównej raczej nie bo napęd dvd chodzi w trybie udma4. Może to czytnik ?? A może znowu karta. wrrr

Tylko teraz żeby było ciekwiej to podłaczeniu karty do adaptera ide a z koleji adaptera do adaptera ide/usb uzyskałem transfer 28 MB/S .
    Wszystko było by fajnie gdybym mógł tak zainstalować system. Ale niestety są jakieś błedy cmos.

Po za tym jeszcze jeden problem się zrobił. Karta jest wykrywana jako dysk wymienny a przez to są duże problemy z instalacją programów.

Podejrzewam że ten adapter ide znowu jest wąskim gardłem.

Zna ktoś adaptery na ide zgodne z udma5 albo wyżej ??
  • Poziom 13  
    Pierwszy adapter to IDE na CF,a drugi to IDE na USB
    Karta CF i adpater IDE Karta CF i adpater IDE
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

PS.
    Przypomnę jeszcze koledze, że fotka przed zamieszczeniem na forum powinna być jeszcze odpowiednio skadrowana, a nie zamieszczona w takiej formie że strona się rozjeżdża!
    Następnie zaś dopiero umieszczona na forum.
  • Poziom 13  
    Pierwszy kanał ide a taśma 80

A jak to zmienić w rejestrze żeby był widziany jako stały dysk ???
  • Poziom 13  
    tam raczej nie doszli do tego jak to zmienić.

A ktoś inny może wie ??

Jak zrobić z dysku wymiennego dysk stały ??

No google przesukałem i praktycznie na nic się nie natchnołem związanego z tym.

Trzeba to jakoś w rejestrze zmienić systemu ale gdzie ???
  • Poziom 13  
    Podłączyłem dziś czytnik do innego komputera pod nowszą płytę. Transfer 45 MB/s.

Karta CF i adpater IDE

Wykrył się w trybie udma4 .

Pozostał jeszcze problem żeby był widziany jako dysk stały.:cry:
  • Poziom 13  
    Panowie no nikt nie wie ??

Jak ten CF jed identyfikowany przez windows xp ??

W jaki sposób system identyfikuje tą pamięć flash jako dysk wymienny??

Musi być jakiś sposób na wymuszenie trybu dysku stałego .

sprawdzałem dziś w
    [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0001]

Ale tam nie daje się wiele przestawić
  • Poziom 20  
    Szukałem, ale nie znalazłem, szukam przejściówki CF-> IDE 2.5" w celu zamontowania w laptopie jako dysk główny.
  • Poziom 13  
    Przecież są na allegro.:D od groma
    to ten wpis ma jakiś wpływ na wyświetlanie rodzaju dysku ??

Karta CF i adpater IDE

Zrobiłem test i podłączyłem sobie ten adapter cf/ide przez przejściówkę usb:
    Gdy podłączałem przez nią to dysk był wykrywany jako dysk stały i powstał nastempujcy wpis:

Dla wartości DeviceInstance:

USBSTOR\Disk&Ven_LEXAR_AT&Prod_A_FLASH_CARD&Rev_0228\418037261000&0

Natomiast gdy dysk był podłączany tylko przez adapter ide powstawał wpis:

dla wartości DeviceInstance:

IDE\DiskLEXAR_ATA_FLASH_CARD____________________20070228\3134303837333632303130303030303131304335
  • Poziom 12  
    Nie wiem czemu prywatne ale poczekałem kilka dni i dostałem pozwolenie na licytacje ,jak narazie to jedyny sprzedawca na 44piny.
  • Poziom 13  
    No już powoli wymiękam mimo swojego dużego entuzjazmu. Od 3 dni szukam rozwiązania i du....