Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik oświetlenia z czujnikiem ruchu.

jaros85 17 Sty 2008 15:39 12920 6
  • #1 17 Sty 2008 15:39
    jaros85
    Poziom 20  

Witam mam taki pomysł chodzi o to żeby zbudować prosty układ służący do czasowego oświetlania pomieszczeń.

Zasada działania jest następująca: za pomocą zwykłego włącznika chwilowego załączam przekaźnik który włącza zasilanie 230V na cały układ i zapala oświetlenie (jedna żarówka max 100W).

Jakieś proste urządzenie odlicza czas po który oświetlenie zostanie wyłączone (jak oświetlenie na klatce schodowej). Do układu jest podłączony czujnik ruchu. Jeżeli w polu działania czujnika ktoś przejdzie odliczany czas zostanie zresetowany i odliczany od nowa. Jeżeli nic się nie dzieje przekaźnik zostanie wyłączony i światło zgaśnie. Układ nie reaguje już na ruch a kolejne włączenie układu może się odbyć tylko przez kolejne naciśnięcie przycisku.

0 6
  • Relpol
  • #2 17 Sty 2008 16:03
    korrus666
    Poziom 40  

Czujnik ruchu to raczej sie kiepsko sprawdzi. Jak siedzisz w jednym miejscu i wiele sie nie poruszasz to Ci światło zgaśnie i wg twojego algorytmu musisz wstać i zapalić je znowu. Może lepszym pomysłem byłoby sprawdzanie czy ktoś wszedł do pokoju i wtedy zapalać światło. Jakaś bariera podczerwieni w futrynie. A jak wychodzisz to gaśnie. Trzeba jeszcze uwzględnić że może wejść kilka osób i liczyć ile jeszcze zostało w pokoju. Problem byłby wtedy gdy dwie osoby miną sie w przejściu wtedy układ zgłupieje. Można by jeszcze dać jakiś fotorezystor i zapalać światło kiedy jest już ciemno. Trzeba by tylko go tak umieścić żeby zapalone światło nie miało na niego wpływu.

0
  • Relpol
  • #3 17 Sty 2008 17:14
    jaros85
    Poziom 20  

Światło raczej ma się świecić na zewnątrz budynku i świecić tylko tak długo aż np zamknę bramę wiazdzową lub furtkę a później zgaśnie i nie włączy się gdy zacznie kręcić się jakiś kot lub zawieje wiatr i zaczną się ruszać drzewa. A w tym miejscu gdzie to planuje założyć wejście jest właśnie zarośnięte.

Chcę również żeby nie pobierało prądu na daremno i wyłączyło się całkowicie gdy nie jest potrzebne.

Sytuacja tego typu: Noc na działkę chcę wnieść dużą ilość paczek. Wejście na zewnątrz powinno być oświetlone ale gdy wejdę do środka pozostaje tam jakiś czas a żarówka niepotrzebnie się świeci. Wchodząc na górę z paczką mam zajęte ręce i nie mogę zgasić światła niema również sensu wracać i gasić go. A jeżeli zdążę wrócić zanim zgaśnie światło to mam pewność że będzie się palio tak samo długo jak wcześniej i nie zgaśnie np gdy drugi raz będę szedł z paczką jak to jest ze zwykłymi włącznikami czasowymi.

Jak to bywa na klatce gdy ktoś przed nami włączył światło a nam gaśnie na półpiętrze i po omacku schodzimy po schodach i szukamy włącznika.

0
  • #4 18 Sty 2008 09:45
    korrus666
    Poziom 40  

Trzeba tylko jakoś sensownie ustalić czas świecenia. Jak ustawisz za krótki to będziesz sie wkurzał i chodził zapalać. Jak będzie za długi to sie będzie prąd marnował. Zasada działania jest bardzo prosta, można do tego użyć jakiegoś malutkiego mikroprocesora np. Attiny13. Prosty programik czujnik ruchu, jakiś triak i tranzystor i urządzenie gotowe. Można nawet dać regulację długości świecenia.

0
  • #5 18 Sty 2008 11:20
    jaros85
    Poziom 20  

W jakim języku można napisać program do tego mikroprocesora bo trochę orientuje się w C. Może udało by mi się coś takiego skonstruować. :D
    Czy to jest taki procek :?:

A może jakiś 14 lub 16 nurzkowy to bym wyświetlacz zrobił i by mi czas wyświetlał.
    Znasz może jakąś bazę mikro kontrolerów bo jest ich cała masa a ja nie znam dokładnych oznaczeń. :?:

Znasz może jakiś prosty układ do stabilizacji napięcia 5V. Tylko coś takiego żeby zbytnio się nie grzało bo do dyspozycji mam transformator dzwonkowy i dużego prądu z niego nie wycisnę.

0
  • #6 18 Sty 2008 14:19
    korrus666
    Poziom 40  

To na obrazku to jest to co pisałem.
    Jeśli chodzi o Atmele i listę procesorów to masz
    linka
    Masz tam od razu noty katalogowe. Jak chcesz więcej nóżek to może ATtiny2313, ma 20 nóżek. Podłączysz wyświetlacz i wszystko.
    Co do programowania to masz kilka możliwości. Jest asembler (trochę wiem) , Bascom (którego nie znam), i jakieś C (tez nie znam). Musisz sam zdecydować co wybrać. Zaczynając od asemblera najlepiej poznasz architekturę procesorów. A napisanie prostego programu nie powinno zająć dużo czasu.

0
  • #7 18 Sty 2008 16:25
    jaros85
    Poziom 20  

Mam jeszcze pytanie co sądzisz o tej płytce uruchomieniowej pod procesory AVR.
    Zanim zacznę budować własne układy jest chyba lepiej popróbować na takim urządzeniu. Do tego jest potrzebny programator pod LPT ISP w jaki sposób programuje się wtedy taki procesor :?: Jaki program jest potrzebny :?:

0
  Szukaj w 5mln produktów