Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trawienie płytki markerem

_Karek_ 17 Sty 2008 17:22 4053 13
  • #1 17 Sty 2008 17:22
    _Karek_
    Poziom 15  

1.nie wiem czy ten dział
    Kiedyś obiło mi się o ucho że płytki można trawic jakimś markerem tylko nie wiem czy to prawda i ile taki marker kosztuje i jak się to wogule odbywa
    ?

0 13
  • #2 17 Sty 2008 17:45
    jajek92
    Poziom 23  

to raczej pomyłka. Markerem da się jedynie rysować ścieżki<marker ma takie właściwości że wytrawiacz miedzi nie jest w stanie wytrawić tego miejsca gdzie pomalowano markerem>

0
  • #3 17 Sty 2008 19:57
    _Karek_
    Poziom 15  

ale chodzi mi o to ze scieżek nie wytrawie a reszte markerem zrobie jest taki merker ile kosztuje?

0
  • #4 17 Sty 2008 20:12
    marceli_kaz
    Poziom 15  

Markerem zamalowywujesz to co ma zostac nie wytrawione czyli siciezki. A potem wrzucasz do chlorkuu i czekasz az zje reszte ;) TAki mazak to kilka zlociszy.

1
  • #5 17 Sty 2008 20:16
    _Karek_
    Poziom 15  

a zkąd wziąc chlorek

0
  • #6 17 Sty 2008 20:21
    cassius17
    Poziom 17  

I to i to kupisz na pewno w sklepie elektronicznym.

0
  • #7 17 Sty 2008 20:32
    Mariopi
    Poziom 34  

Ścieżki narysowane markerem wyglądają nieco tragicznie - zwłaszcza że wytrawiacz potrafi z nich zrobić "sitko" . Oczywiście popróbuj (takie sobie lepsze-gorsze markery to koszt 15 zł). Moim zdaniem zainteresuj się później słowem kluczowym: PCB+termotransfer.

0
  • #8 20 Sty 2008 00:42
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Taka ciekawostka, oczywiście zupełnie nie nadaje się do wykonywania obwodów drukowanych, ale jednak... ;]
    Trawienie płytki markerem

Jedne markery są lepsze, inne gorsze. Dobrym markerem wystarczy pomalować raz. Oprócz markerów są jeszcze pisaki z farbą olejną. Końcówka o średnicy 0.5mm. Nie ma najmniejszych szans żeby wytrawiacz to "przeżarł". Cena rzędu kilkunastu złotych.
    Problem krzywych ścieżek i kupy roboty pozostaje aktualny.

A tak na koniec, to do stu tysięcy piorunów!, w języku polskim (ani w żadnym innym) nie ma słowa "wogule".

0
  • #9 20 Sty 2008 01:10
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

To ja napiszę swoją uwagę na temat stosowania markerów do płytek.
    Pewnie było to pisane wielokrotnie na forum.
    Wszystko zależy jak zostanie przygotowana powierzchnia miedzi przed nałożeniem ścieżek markerem. Powierzchnia miedzi powinna być bardzo dobrze odtłuszczona (płyn do mycia naczyń, aceton lub spirytus). Przed odtłuszczeniem polecam jeszcze przeczyszczenie miedzi filcem lub drobnoziarnistym papierem ściernym.

shg napisał:
    Oprócz markerów są jeszcze pisaki z farbą olejną. Końcówka o średnicy 0.5mm. Nie ma najmniejszych szans żeby wytrawiacz to "przeżarł".

Tutaj się zgadzam z kolegą w 100%.

0
  • #10 20 Sty 2008 08:15
    _Karek_
    Poziom 15  

1.czy jak rysuję pisakiem tym do trawienie to widac to co narysowałem?
    2.czy jak zaznaczę se punkty nóżek scalaka i inne i potem je połączę ołówkiem h2 ale przed zaznaczeniem w benzynie ekstrakcyjnej umyję i przejade papierem ściernym płótnem.??

0
  • #11 20 Sty 2008 10:23
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Najpierw czyścisz płytkę i ją odtłuszczasz.
    Później nakładasz na płytkę uprzednio narysowany na kalce technicznej wzór ścieżek i nakłuwasz jakimś kolcem płytkę w miejscach gdzie mają być otwory.
    Rysujesz ścieżki mazakiem i trawisz.
    Pisak taki możesz kupić np. w tym sklepie www.cyfronika.com.pl
    szukaj tam pisaka DALO.
    Pozdrawiam

1
  • #12 20 Sty 2008 11:16
    _Karek_
    Poziom 15  

ehh. ja zamówiłem z avt zestaw do trawienia
    a co do chlorku oni dają chlorek w proszku co znim wcierac proszek czy w wodzie rozpuścic ?

0
  • #13 20 Sty 2008 11:19
    Duch__
    Poziom 31  
  Szukaj w 5mln produktów