Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ferguson 7318 - ściąganie listy programów z satelity

gryphon 17 Jan 2008 19:00 28897 20
e-mierniki
 • #1
  gryphon
  Level 14  
  Witam! Mam zamiar odkupić tuner Ferguson 7318 i jako obywatel bez specjalnego doświadczenia w tym temacie mam kilka pytań. W jaki sposób będę mógł ściągnąć do tego tunera listę programów z satelity? Raczej będę preferował właśnie ten sposób (a nie wczytywanie listy programów za pomocą komputera). Hasła w stylu przeszukiwanie transponderów itd., itp. specjalnie do mnie nie przemawiają. Chciałbym otrzymać praktyczną odpowiedź gdzie szukać namiarów głównie dla satelitów Hotbird oraz Astra, co i gdzie wpisać żeby skutecznie "przeszukać danego satelitę" i wczytać do 7318 aktualne listy kanałów. I druga sprawa. Czy na tym tunerze da się zobaczyć np. kanały TVP Sport lub The History Channel? Czy pierwszy z wymienionych można oglądać tylko i wyłącznie za pośrednictwem platformy "n"? Jeśli tak, to dlaczego jest on także na satelicie Astra? Przecież wszystkie platformy (w tym "n") nadają z Hotbirda? Proszę o rozwinięcie poruszonych przeze mnie tematów. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc. Pozdrawiam wszystkich!
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  supermach
  Level 23  
  Witam ! W menu tunera jest funkcja "automatyczne wyszukiwanie". Znajduje ona listę kanałów z danego satelity. Z tym, że powstała w ten sposób lista jest kompletnie nie poukładana. Zalecam wgraie za pomocą komputera - mogę Ci doradzić w tym zakresie. TVP Sport nie nożna obejrzeć z Astry - jest on zakodowany w systemie, który nie został złamany, więc żadne próby nielegalnego dostępu do oferty tego kanału na nic się nie zdadzą.
 • Helpful post
  #3
  gego
  Level 15  
  Zgadzam się z przedmówcą. Jeśli raz spróbujesz przeskanować orbitę w celu poszukania nowych kanałów to wynik spowoduje, że bardzo szybko przeprosisz się z komputerem i kablem null-modem do ferdka :-)
  Najprostszy i niezawodny programik do wgrywania nowych list to ARITER.
  Ferdek 7318 to bardzo fajny tuner i pewnie zaskoczy Cię swoimi możliwościami.
  Wszystko co potrzebujesz jest tutaj: http://www.plff.org/portal.php
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #4
  maskisz
  Level 17  
  Witam. Co do danych o kanałach to polecam stronkę
  www.lyngsat.com/hb6.html. Są tam wszelkie dane na temat kanałów i transporderów, bo jak tuner nie będzie miał danych o transporderach to automatyczne przeszukiwanie nic nie da i nowych kanałów tuner nie znajdzie. A na tej stronie http://pl.kingofsat.net/news.php mamy codzienne nowości na wszystkich satelitach. Zmiany parametrów, nowe parametry i nieaktualne dane. Tak więc trzeba mieć aktualne dane o kanałach (transporderach), wpisać je do tunera w edycji transporderów a dopiero włączyć autowyszukiwanie ale nawet najnowsza lista wgrana z kompa na następny dzień nie jest aktualna. Co do TVP Sport to można go odbierać bezproblemowo systemem cyfrowym telewizji naziemnej w MPG4. Przynajmniej jest tak u mnie w Poznaniu a nadawany jest ze Śremu.
  Pozdrawiam
 • #5
  gryphon
  Level 14  
  Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Teraz zacząłem się zastanawiać. Po pierwsze nad tym co zyskam przesiadając się z dekodera Mediasat (Cyfra+) na 7318? Dokładniej mówiąc tego Fergusona chciałem podłączyć jako drugi dekoder i Cyfrę pozostawić na Mediasacie. Tam jest po prostu wygoda:D I dlatego zastanawiam się... jeśli na 7318 nie zobaczę np. TVP Sport ani The History Channel tylko kolejne 50 programów "arabsko - bułgarskich", typu "coś tam tv" to zastanawiam się na sensem całęj operacji? Jakie są Wasze odczucia i doświadczenia? Sprawa druga dotyczy listy kanałów. Jeśli dobrze zrozumiałem to wszystko zmienia się codziennie i bez względu na to czy listę wgram z komputera czy z satelity, na drugi dzień jest ona juz "stara"? Zaczynam myśleć, że posiadanie takiego tunera jak 7318 to wieczne przeprogramowywanie i wgrywanie (ściąganie) list kanałów... A kiedy tu (i co?) oglądać? Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #6
  maskisz
  Level 17  
  Witam.
  Pisząc o starej liście miałem na uwadze moje obserwacje zmian na satelitach. Naprawdę to zmiany te dotyczą pojedyńczych kanałów a nie całej listy. Ale tak naprawdę chcąc mieć zawsze aktualną listę to chyba na żadnym odbiorniku nie jest to wykonalne tym bardziej na tunerze C+ gdzie lista jest wgrywana nie z nieba tylko od C+ i to taka jaką ONI poukładają i wcale nie aktualną i kompletną. Widać to po tym, że podczas strojenia tuner wpisuje do pamięci programy z Astry nie mając podłączonego konwertera na Astrę. Moim zdaniem Ferdek jest super.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  mczapski
  Level 39  
  Kolega ani w profilu , ani w pytaniu nie zdradził miejsca w którym zamierza odbierać programy. A może rozwiązaniem jest odbiór naziemny (DVB - T) skoro wymienia dwa programy?
 • Helpful post
  #8
  supermach
  Level 23  
  Listy kanałów nie deaktualizują się codzienie. Przeważnie zmiany te dotyczą kanałów typu "coś tam tv" :D. C+ możesz bez problemu oglądać na 7318 (wtedy pozbywasz sie dodatkowego dekodera). Moja lista kanałów jest sprzed około roku i na razie wszystko (co potrzebuję) działa. Poza tym ściągnięcie listy z Internetu i wysłanie jej do tunera trwa kilka minut, a korzyści z tej operacji są nieporównywalnie większe, niż "skanowanie nieba". Poza tym ferguson posiada możliwości "edukacyjnego" oglądania płatnych platform cyfrowych (w tym na chwilę obecną naszego rodzimego polsatu). Więcej na ten temat:
  http://forum.dvhk.pl. Powodzenia i miłej lektury !
 • #9
  gryphon
  Level 14  
  Jeśli chodzi o DVB - T to w województwie kujawsko-pomorskim niestety nie wchodzi w rachubę. Nie posiadamy takich cudów techniki:D A wsprawie Fergusona... No cóż, pewnie wszystko wyjdzie w praktyce (kiedy już go zakupię). Jednak zanim to nastąpi chciałbym zapytać o następujące rzeczy. Po pierwsze: czy na 7318 jest możliwe uzyskanie lepszej jakości obrazu niż na moim Mediasacie? Czasami obserwuję podczas oglądania (TVN24, Eurosport ale inne także) pakietu Cyfry+ pogorszenie jakości obrazu. Objawia się to lekką pixelozą lub takim "rozwarstwieniem" koloru (widoczna gradacja odcienia) - coś jakby za duża kompresja lub za mały bitrate. Pytanie tylko czy to wina Mediasata, Cyfry+ czy może jeszcze czegoś innego? Oczywiście antena ustawiona dobrze, nic nie zrywa, sygnał dobry. Jak to wygląda na 7318 (w porównaniu)? I sprawa druga. Kolega wspomniał o edukacji. Jak często w takim przypadku trzeba podłączać Fergusona do komputera (i czy w ogóle trzeba) w celu uaktualnienia softu (tylko softu?)? To na razie tyle. Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #10
  supermach
  Level 23  
  Osobiście nie obserwuję tego typu "anomalii" na moim 7318 (C+). Możliwe, że mediasat już się "wysłużył", ale niekoniecznie. Jeśli chodzi o edukację... Cóż - tutaj bywa różnie - zależy co chce się edukować - softu nie trzeba zmieniać zbyt często. Często natomiast zmieniają się klucze na platformy cyfrowe (od codziennych zmian po kilka tygodni). Polecam jednak lekturę http://forum.dvhk.pl. Aha - proszę nie myśleć na zasadzie "kupuję fergusona żeby oglądać płatną telewizję za darmo". Edukacja staje się zabawą "dla zapaleńców" (aczkolwiek nie jest niemożliwa :D).
 • #11
  gryphon
  Level 14  
  Chciałbym jeszcze słówko w temacie "osławionego" TVP Sport. Jak podaje strona kingofsat.net kanał ten nadawany jest z satelity Hotbird i kodowany w systemie Conax (platforma n). Jednak nie tylko. Występuje on także na na satelicie Astra (oraz Eutelsat W3A) i tam kodowany jest w systemie Videoguard. Oczywiście n-ki na Fergusonie nie odbiorę ale Astra i Videoguard? Czy tu nie pojawia się jakaś możliwość? To juz tak z czystej ciekawości. Sprawa druga. Tak sobie czytam i... Jedni pisza o opcji "przeszukiwanie satelity" inni o konieczności wpisywania transponderów itd. Kiedy już usiądę przy 7318, jak w 100% poprzeszukiwać dostępne satelity? Oczywiście teraz pytam o przeszukiwanie "z nieba", sprawę z komputerem przećwiczę nieco później. Listę uzyskaną "z nieba" też chyba można jakoś posortować i poukładać? Czyli reasumując: przekręcam talerz tam gdzie chcę i szukam wszystkich kanałów dostępnych z danego satelity za jednym zamachem? Czy też gdzieś muszę wpisać transpondery i inne parametry, żeby mieć możliwośc dokładnego szukania? Jak wygląda współpraca z "zezem" (Hotbird + Astra)? Czy do domu muszę wprowadzić dwa kabelki od konwerterów czy też połączenie odbywa się przy antenie? Czy kręcąc anteną, 7318 będzie od razu pokazywał znaleziony sygnał (moc sygnału) z kolejnych satelitów? Mam nadzieję, że nie namieszałem za bardzo. Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #12
  supermach
  Level 23  
  A więc od początku:
  Jeśli chodzi o możliwość odbiory TVP Sport zakodowanego w systemie NDS Videoguard to od razu mówię, że nie ma takiej możliwości. Videoguard jest jednym z najbezpieczniejszych systemów kodowania i jeszcze (publicznie) nie został złamany. Podczas wyszukiwania " z nieba" tuner znajdzie większość kanałów z danego satelity (przy poprawnie ustawionej antenie). Jednakże to wyszukiwanie odbywa się przy pomocy wcześniej wpisanych parametrów (transponderów). Jeśli tuner mie ma wpisanej danej częstotliwości, to logicznym jest, że nic na niej nie znajdzie. Zawsze można "doszukać" daną częstotliwośc wybierając "wyszukiwanie ręczne". Sortowanie takiej listy to jednak karkołomne zajęcie. Jeśli chodzi o instalację anteny... to nie "tam gdzie chcę" tylko tam, skąz antena będzie "widziała satelitę". Z zezem (HB+A) 7318 współpracuje znakomicie, nie trzeba prowadzić 2 kabli - można kupić tzw. monoblock - połączenie odbywa się za pomocąjednego kabla. Tuner trzeba jednak powiadomić o tym fakcie w ustawieniach anteny.
  Antenę ciężko ustawić za pomocą tunera cyfrowego z powodu pewnego "czasu reakcji" tunera na zmianę jakości sygnału - szybko można "przelecieć" :) daną pozycję satelity nawet tego nie zauważając. Lepiej robić to za pomocą tunera analogowego lub miernika sygnału sat. Powodzenia !
 • #13
  gryphon
  Level 14  
  Oczywiście pisząc "tam gdzie chcę" miałem na myśli właściwy kierunek dla danego satelity :D Pomijając sprawę lekkiego opóźnienia tunera cyfrowego przy pokazywaniu sygnału z satelity reszta się zgadza? To znaczy pokazuje on znaleziony sygnał z kazdego satelity? Pytam ponieważ mój dekoder Cyfry+ pokazuje wyłącznie sygnał z Hotbirda. Mimo, że odbiera normalnie także kanały z Astry (ale wtedy wskaźnik poziomu sygnału jest na 0, nie pokazuje nic). Teraz dalej. Monoblock i wtedy jeden kabelek do tunera. A co w przypadku kiedy chciałbym dwa konwertery (nie monoblock)? Czy wtedy jednak dwa przewody do domu? Rzecz następna. TVP Sport Videoguard, Conax - sprawa nie do przebycia. Tylko platforma "n" i koniec. Pakiet "enki" jak wiadomo nadawany jest z Hotbirda. Skąd w takim razie (i po co) wziął się ten program na satelicie Astra??? Występuje on tam samodzielnie (nie w pakiecie "n"). Jak w takim razie odbierać (w pełni legalnie i odpłatnie) TVP Sport z Astry, nie mając wykupionej platformy "n" (bo i po co skoro "n" nadaje z Hotbirda a ja chcę TVP Sport z Astry - przecież mogę, bo po coś on tam chyba jest)?
 • Helpful post
  #14
  supermach
  Level 23  
  Tuner ferguson potrafi "pokazać" sygnał z każdego satelity, o ile ma wpisane paramatry danej częstotliwości (najlepiej "kazać" mu sprawdzać sygnał z w miarę silnego transpondera). Jednak nadal nie polecam ustawiać anteny za jego pomocą. Szkoda czasu i nerwów. Jeśli chcesz mieć 2 niezależne konwertery to także można to "załatwić" za pomocą jednego kabelka - kupujesz tzw. "przełącznik diseqc" i z nim łączysz konwertery (zaraz przy antenie), natomiast jego wyjście z tunerem. Natomiast po co, dla kogo (i co najważniejsze - za czyje pieniądze) nadawany jest sygnał TVP Sport z Astry - nie wiadomo. To już jest chyba pytanie do zarządu TVP...
 • #15
  gryphon
  Level 14  
  No to faktycznie TVP "ma mistrza" za te swoje koncepcje... Już wkrótce będę miał u siebie 7318. Czy faktycznie bezproblemowo mogę odstawić Mediasata i włożyć kartę C+ do Fergusona? Nie będzie najmniejszych problemów? Słyszałem, że kiedyś coś się tam przycinało, wieszało itd. Sprawa druga. Czy dwa (lub więcej) konwertery będą przełączane automatycznie po zmianie kanału? Po ustawieniu w menu nic więcej w tym temacie robic nie trzeba? Czy warto podłączać więcej konwerterów (anten) na różne satelity? Po prostu czy jest tam coś godnego uwagi. Czytałem, że np. Eutelsat znajduje się "pomiędzy" Hotbirdem i Astra (16 stopni). Są tez inne Astry (ponad 20 stopni) ale to juz zupełnie inny kierunek i zastanawiam się czy to ma sens. Zauważyłem, że na jednej pozycji może znajdować sie kilka satelitów, np. kilka Astr i kilka Hotbirdów. Czy ustawiająć antenę na dany kierunek odbieramy od razu sygnał ze wszystkich Astr lub wszystkich Hotbirdów? Sprawa ostatnia. Czy od razu zabierać się do zmiany softu w 7318? Czy warto wgrywac absolutnie najnowszy czy też może są jakieś sprawdzone, godne polecenia wersje? Jak to wygląda? Czy w komplecie powinienem się domagać kabelka do wgrywania softu i listy programów (taki sam przewód?) czy też kupujemy go osobno? Jaki to przewód do 7318, USB czy RS? Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #16
  supermach
  Level 23  
  Uuuuffffffffff :). Ilość pytań dorównuje tej z obrony mgr (ale tutaj wiem, co odpowiedzieć :D). Sprawa karty C+ - u mnie oryginalna karta działa bez problemu, zarówno na sofcie producenta, jak i "alternatywnym". Możesz podłączyć tyle konwerterów (anten), na ile pozwoli Ci przełącznik diseqc (ile ma wejść). Sygnał przełącza się automatycznie. Na początek radziłbym "założyć" hotbirda i astrę (najwięcej kanałów w PL) - programy nadawane przez wszystkie "astry" (19,2E) oraz "hotbirdy" (13E) są odbierane "za jednym zamachem" (z danej pozycji sat.). Zmianę softu (czy list kanałów) zostawiłbym sobie na później (po oswojeniu ferdka :)), kabelka nie ma w zestawie, najlepiej zrobić samemu (tzw. "null modem"). Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem.
 • #17
  gryphon
  Level 14  
  Dziękuję za kolejne odpowiedzi:D Czy antena 60cm (od Cyfry+) nie będzie zbyt mała do "zeza" na Hotbirda i Astrę? Sprawdzałem - obracając antenę mogę odbierać kanały z Astry (na jednym konwerterze). Na Fegrusonie nie będę miał chyba kanałów interaktywnych w Cyfrze oraz opisów poszczególnych programów na kanałach (to nazywa się chyba EPG?). Czy są jakieś konwertery szczególnie godne polecenia (wysokiej jakości)? To samo pytanie dotyczy przewodu koncentrycznego (np. od konwerterów do przełącznika diseq). Pozdrawiam
 • Helpful post
  #18
  supermach
  Level 23  
  Nie polecam montowania zeza na czaszy 60cm (choć nie mówię, że nie będzie działało). Co do kanałów interaktywnych - szczerze nie sprawdzałem, ale EPG na fergusonie działa. Osobiście używam "zwykłego" konwertera "fullband" oraz kabla "do satki" (standardowy) i nie mam problemów.
 • Helpful post
  #19
  gego
  Level 15  
  Jeśli chodzi o konwerter to polecam INVERTO lub MAXIMUM ze współczynnikiem szumów 0,2dB
  Ostatnio montowałem monoblocka Inverto i bardzo szybko przełączał a i siła i jakość sygnału na 99%
  Monoblock bardzo łatwo i szybko ustawić i spisuje się równie dobrze jak dwa niezależne konwertery. Ma wbudowany disec więc odpada koszt zakupu dodatkowego przełącznika.
  Czasza 60 nie zapewni maksymalnego sygnału w układzie zeza. Trzeba pamiętać, że w układzie zeza tylko jeden konwerter pracuje w prawidłowym ognisku a drugi"posiłkuje" się odbitym sygnałem.
  Proponował bym czaszę 85cm lub 90cm firmy Korab (dobra polska firma)
  Przy zakupie czaszy zwróć uwagę czy ma metalową konstrukcję mocowania do masztu i czy rurka do której mocuje się konwerter jest stabilna.
  Pełno ostatnio tanich anten z plastikowym odlewami - takiej nie kupuj.
  Korab 90'ka w klepie kosztuje ok 95pln
  Jeśli chodzi o kabelek to nie ma co wiele kombinować tylko wybrać taki z miedzianą żyłą główną i miedzianym oplotem (najlepiej), Impedancja 75ohm
  EPG w Ferdku działa super
 • #20
  gryphon
  Level 14  
  Dziękuję za cenne informacje! Zastanawiam się tylko nad kilkoma sprawami. Czy podawane przez Was monoblocki przeznaczone są do konkretnej wielkości anteny? Np. do 85 lub 90 i na większych (mniejszych) tez "zez" działać nie będzie? Chodzi mi o to, czy to 6 stopniowe przesunięcie jest uniwersalne i dotyczy wszystkich rozmiarów anten? Bo przecież w monoblocku dodatkowej regulacji już nie ma. Jeśli byłoby to możliwe chciałbym najpierw przetestowac to na swojej 60 cm antenie a później ew. zakupić większą (zostawiając ten sam monoblock). I sprawa druga. Piszecie, że w monoblocku tylko jeden satelita jest ustawiony dokładnie (obojętnie który?) a drugi ma sygnał odbuty z boku. Czytałem gdzieś, że można tak ustawić konwertery, że oba mają słabszy sygnał ale za to taki sam. Czy to dotyczy także monoblocków i czy jest dobrym rozwiązaniem? Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #21
  supermach
  Level 23  
  Monoblocki przeznaczone są raczej do większych anten (90cm). Na 60-ce mogą być problemy. Ja montuję zazwyczaj 2 niezależne konwertery. Mogę wtedy korygować odległość między nimi. Czasza anteny sat ogniskuje sygnał w jednej "linii". W centralnym punkcie czaszy sygnał jest najmocniejszy (i tu powinien być ustawiony słabszy satelita - w przypadku instalacji Hotbird - Astra ustawiamy Hotbirda). Nie ma sensu ustawiać obu konwerterów na "słabszy sygnał". Centralnie ustawiamy HB a Astrę na "zeza" - stąd nazwa :). Pozdrawiam.