Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o częstotliwość sygnału video

17 Sty 2008 22:48 3288 7
  • Poziom 2  
    Wprowadzam do telewizora za pomocą złącza component sygnał (obraz) o rozdzielczości 1080i. Sygnał ten mój telewizor może przyjąć tylko o częstotliwości 50Hz. Podłączając w/w sygnał na tv nie mam obrazu. Podejrzewam, że jest on o częstotliwości 60Hz.
    Jak sprawdzić o jakiej częstotliwości jest sygnał?
    Jeśli jego częstotliwość to 60Hz to czy da się coś zrobić aby przekonwerterować go do 50Hz?
  • Moderator
    Co jest źródłem sygnału? Trzeba pisać takie rzeczy.
  • Poziom 40  
    Pewnie tu chodzi o to czy ma być analogowy czy cyfrowy.
  • Poziom 2  
    Źródłem sygnału jest konsola PlayStation 3. Wybieram aby wysyłała ona sygnał 1080i, po wybraniu tej opcji znika obraz na telewizorze. Konsola jest podłączona do wejścia component (3 przewody chinch). Telewizor ten przyjmuje sygnał 1080i ale tylko o częstotliwości 50Hz. Telewizor to Samsung. Z Samsunga odpisali aby sprawdzić z jaką częstotliwością konsola wysyła sygnał. Nie wiem jak to sprawdzić...
  • Poziom 33  
    szakal_ps3 napisał:
    Z Samsunga odpisali aby sprawdzić z jaką częstotliwością konsola wysyła sygnał. Nie wiem jak to sprawdzić...

W dokumentacji konsoli, na stronie internetowej producenta, spytać sprzedawcy, a ewentualnie przy pomocy oscyloskopu i minimum wiedzy.
  • Poziom 2  
    W dokumentacji producenta nie napisano jaka jest częstotliwość. Podłączając dobry oscyloskop do wyjść (tych trzech) video z konsoli nie mogłem zmierzyć częstotliwości. Skacze ona od Mhz do pojedyńczych Hz. Zaznaczam, że oscyloskop miałem już w rękach i umiem ustawić sprzęt do pomiaru. Dlaczego na wyjściu obojętnie, na którym z trzech wyjść częstotliwość tak skacze?
  • Poziom 33  
    szakal_ps3 napisał:
    Podłączając dobry oscyloskop do wyjść (tych trzech) video z konsoli nie mogłem zmierzyć częstotliwości. Skacze ona od Mhz do pojedyńczych Hz. Zaznaczam, że oscyloskop miałem już w rękach i umiem ustawić sprzęt do pomiaru. Dlaczego na wyjściu obojętnie, na którym z trzech wyjść częstotliwość tak skacze?

Jeśli z konsoli wychodzi sygnał composite video, ustawiasz podstawę czasu oscyloskopu na zbliżoną do częstotliwości ramki i widzisz impulsy synchronizacji pionowej. Stabilizujesz obraz i na dobrym oscyloskopie odczytujesz częstotliwość. Jeśli oscyloskop jest mało dokładny (niewiarygodny), porównujesz dwa sygnały. Jeden pewny z ramką 50 Hz i ten badany.

Remek
  • Poziom 32  
    Sprawdzisz też na jakimś starszym modelu TV. Najczęściej synchronizują się do 60Hz, a objaw będzie taki, że obraz będzie nieco węższy, niż normalnie przy 50Hz.

Pozdrowienia.