Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik inercyjny zamiast kontaktronu?

FlyBoy 17 Sty 2008 23:46 14887 23
 • #1 17 Sty 2008 23:46
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Witam!
  Mam pytanie, czy zamiast kontaktronów w oknach i PIR na ścianie można zastosować tylko czujniki inercyjne na oknach? Podobno czujnik ten przy odpowiedniej kalibracji może się wzbudzić nawet przy próbie otwierania drzwi wytrychem czy wycinania szkła? Więc gdy drzwi czy okno zostanie otwarte nie powinno być problemu z wywołaniem alarmu. Na plus też wychodzi instalacja, można podłączyć kilkanaście czujników na jednej linii, według tego co jest napisane w nocie czujnika Vibro z firmy Optex. Nie ukrywam że było by to bardzo komfortowe rozwiązanie, ale czy skuteczne?

  Pozdrawiam.

  0 23
 • Deimic Smart Home
 • Pomocny post
  #2 18 Sty 2008 10:09
  adamjur1
  Poziom 39  

  Skuteczność działnia systemów alarmowych jest oparta o wielowarstwowość, czyli np czujniki inercyjne,kontaktrony, akustyczne, pir i dualne pomieszane w systemie gwarantują większą skuteczność. Oparcie systemu na jednym typie czujnika, na dodatek połączonych na jednym obwodzie i ustawieniu dużej czułości to murowane kłopoty.........
  Pozdr.J.

  0
 • #3 18 Sty 2008 14:39
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie odnośnie samego zastąpienia kontaktronów czujnikami inercyjnymi, czy sprawdzą się w tej roli? Chciałbym zastosować właśnie czujniki wibracyjne Optex VIBRO na oknach i drzwiach + czujki ruchu DSC EC-301D ENCORE. Oczywiście dodatkowo będą jeszcze inne czujniki np. czujka dymu, tlenku węgla.
  Na koniec pytanie odnośnie zabezpieczenia okna. Mam potrójne okno tzw. wykusz, wszystkie szyby są witrynowe czyli okna nie otwierają się. Czy w takim przypadku aby wzbudzić alarm przy próbie włamania przez którekolwiek z nich wystarczy umieścić czujnik inercyjny na środkowym, tak jak symbolizuje to niebieski kwadracik?
  Pozdrawiam.

  Czujnik inercyjny zamiast kontaktronu?

  0
 • Pomocny post
  #4 18 Sty 2008 18:42
  nikspol
  Poziom 24  

  Witam. Nie- musisz zamontować 3 szt. w ostateczności możesz zrobić to na jednej linii , czujki te posiadają pamięć alarmu tak więc będzie można określić która powoduje fałszywe alarmy i ewentualnie w jakiej kolejnośći /zatrzaskuje się dioda/i ponownie je "nauczyć" ale wiąże się to też z odpowiednim okablowaniem /cztery przewody to za mało/ i podłączeniem do centrali. Czujki są ok. Klasa S .

  1
 • Pomocny post
  #5 19 Sty 2008 00:01
  suworow
  Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

  Witam,
  dokładnie to co napisali poprzednicy +:
  Moim zdaniem sama inercja wystarczy na łomiarza. Nieco subtelniejszy włamywacz może sobie z nia poradzić. Dużo zależy od tego jakie masz okna. Niestety te tansze ze szczególnym uwzględnieniem plastikowych maja to do siebie że nie są zbyt sztywne a więc " odpowiednia kalibracja" czyli ustawienie czujnika na maksa szczególnie na dużych oknach może sie nie sprawdzić ze względu na zbyt wysokie ryzyko fałszywych alarmów. W parze z niezbyt sztywna konstrukcją okna niestety idzie niska jakośc okuć ( a nawet po częsci z niej wynika) a także brak zabezpieczeń przed dośc łatwym otwarciem z zewnątrz.
  Jeżeli miałbyś okna z tz ruchomym słupkiem można rozważyc instalację czujników wibracyjnych z wbudowanym kontaktronem Ma to w swojej ofercie Rokonet pod nazwą ShockTec.
  Jeżeli chcesz obskoczyc te trzy okna jednym czujnikiem to może stłuczeniówka (aczkolwiek sam staram sie ich unikać)
  Pozdrawiam

  0
 • Deimic Smart Home
 • #6 20 Sty 2008 17:31
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Mam jeszcze takie pytanko, przewiduję dookoła domu w podbitce wykonać oświetlenie w postaci wbudowanych halogenów bądź LEDów. Chciałbym aby przy wzbudzeniu alarmu to oświetlenie zapalało się na stałe, bądź migało(taki dodatkowy efekt odstraszający), zastanawiam się jednak jak to rozwiązać, czy pociągnąć kabel od centrali do skrzynki z bezpiecznikami i za bezpiecznikiem od obwodu oświetlenia dać jakiś układ typu "migacz" sterowany napięciem z centrali? Jednak co gdybym chciał to oświetlenie włączyć ręcznie?

  0
 • #8 20 Sty 2008 18:15
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Dziękuję sharp, nie wpadłem na to, a to bardzo dobre rozwiązanie. Jeszcze tylko jakiś układ do wysterowania z centrali muszę zdziałać i będzie ok :) Będzie około sześciu punktów świetlnych(halogenów 12V 25W), jeżeli LEDy to troszkę więcej, ale chyba w przypadku "migacza" lepiej jest użyć triaka niż przekaźnika?

  0
 • #9 20 Sty 2008 18:47
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  No nie wiem :-|. przy sześciu 25-watowych lampach masz ponad 12 amperów, a pamiętaj, że zimne włókno żarówki ma znacznie mniejszy opór a co za tym idzie prądy są większe - trzeba by dobrać odpowiedni mocowo triak. Chyba, że sterowana byłaby strona pierwotna jakiegoś transformatora (tylko, czy nie przeszkadzałby indukcyjny charakter jego uzwojeń?).
  No i zwykły przełącznik schodowy też ma obciążalność styków 10A.

  M.

  0
 • #10 20 Sty 2008 20:38
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Dobra nie będę kombinował z migającymi halogenami, zrobię aby świeciły na stałe po wzbudzeniu się alarmu, choć nie ukrywam że miganie zrobiło by lepszy efekt.
  Oświetlenie będzie podzielone na dwie grupy:
  1.przód + tył
  2.prawa strona + lewa strona

  Więc będę potrzebował dwóch łączników schodowych i dwóch przekaźników. Znalazłem taki przekaźnik półprzewodnikowy i chyba się nada na jedną grupę oświetlenia, choć wolałbym taki na szynę DIN by była możliwość umieszczenia go w skrzynce obok bezpieczników.
  TME ma też w swojej ofercie przekaźniki czasowe z interesującą mnie funkcją, np. ten niestety zbyt mała wydajność prądowa :/ Może ktoś wie gdzie można dostać takie o parametrach takich jak wyżej pokazany.
  Na koniec schemat jaki na szybko narysowałem, czy połączenia są poprawne, no i czy INTEGRA "pociągnie" te dwa przekaźniki podłączone równolegle do jednego wyjścia wysoko-prądowego?

  Moderowany przez norbert.s.:

  Kolor czerwony jest kolorem moderacji i proszę go nie używać w postach. Usunąłem czerwony kolor linków.  Czujnik inercyjny zamiast kontaktronu?

  0
 • #11 20 Sty 2008 21:09
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Nie musisz tak łatwo rezygnować z migania. Przy grupowaniu opraw jest już łatwiej - musisz tylko wykombinować jakiś przerywacz.
  Przekaźniki na szynę (ale elektromechaniczne - przy takiej częstotliwości pracy i obciążeniu nie ma to większego znaczenia) produkuje m.in. Relpol lub Finder - dobierasz standartowy przekaźnik i do niego dostosowujesz podstawę - szynę.
  A Integra spokojnie pociągnie to obciążenie - dwie najmniejsze centrale mają obciążalność wyjść po 2A; mógłbyś nawet wykorzystać wyjścia niskoprądowe (po 50 mA), ale tu posiłkuj się danymi katalogowymi przekaźnika.
  A połączenie poprawne - jedno z kilku możliwości.

  M.

  0
 • #12 20 Sty 2008 22:10
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Jeszcze raz dziękuję sharp za pomoc. Znalazłem przekaźniki czasowe firmy Finder 83.01 16A z trybami pracy:

  Code:
  [b]Tryby pracy[/b]
  

  Tryb A
  ON delay - po czasie ustawionym T od podania napięcia zasilającego przekaźnik wyjściowy przechodzi
  w stan aktywny aż do odłączenia zasilania    

  Tryb B
  ON pulse - po podaniu napięcia zasilającego przekaźnik wyjściowy przechodzi natychmiast do stanu aktywnego.
  Po ustawionym czasie T styki wracają do pierwotnej pozycji.    

  Tryb C
  Powtarzanie symetryczne - po podaniu napięcia zasilającego przekaźnik wyjściowy przechodzi do stanu aktywnego na czas nastawiony T, następnie wraca do pozycji spoczynkowej na czas T. Cykl ten powtarza się aż do odłączenia napięcia zasilającego.
      
  Tryb D
  OFF delay/START - po podaniu napięcia zasilającego przekaźnik wyjściowy pozostaje w pozycji spoczynkowej
  aż do podania impulsu START (B1). Przekaźnik wyjściowy przechodzi wtedy do stanu aktywnego na ustawiony czas
  T po czym wraca do pozycji spoczynkowej aż do podania następnego impulsu START.


  Wydaje mi się że tryb C będzie ok, no i montaż na szynę jest i cena w miarę przystępna.
  Pozdrawiam.

  0
 • #13 21 Sty 2008 18:43
  adamjur1
  Poziom 39  

  A czy juz wybrałeś centralkę do tego systemu ?
  JAk wybierzesz taką z programowanymi wyjściami to spokojnie możesz to zrobić sterowaniem z centralki przez dodatkowy przekaźnik. A do oświetlenia podbitki zdecydowanie polecam LED-y. Ich koszt zwróci się w czasie świecenia - a dość dobre można kupićjużza kilkanaście zł. I prądy przełączane będą mniejsze.........

  Pozdr.J.

  0
 • #14 22 Sty 2008 15:20
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Witam!
  Wybrałem centralę, będzie to Integra 64. Natomiast planuję zrobić przekaźnik po stronie pierwotnej transformatora od LEDów czy halogenów, więc będą dwa przekaźniki czasowe Finder 83.01 250V 16A sterowane z wyjścia centrali.
  Mam natomiast problem z wyborem kontaktronów, w części okien chcę zainstalować również kontaktrony, zależy mi na tym żeby były wpustowe i z obwodem antysabotażowym, niestety Satel ma w ofercie kontaktrony z takim obwodem ale powierzchniowe :| Może jest jakaś firma produkująca kontaktrony wpustowe z obwodem antysabotażowym? Albo może zastosować po dwa kontaktrony w jednej ramie okiennej jeden normalnie z magnesem, drugi trochę dalej poza zasięgiem magnesu pierwszego bez magnesu, będzie zabezpieczenie przez zabawą kombinatorów magnesami?

  0
 • #15 22 Sty 2008 15:27
  s6spn6
  Poziom 24  

  jeśli kontaktron wpuszczany dobrze zamontujesz to do niego nie ma dostępu nawet obcięcie przewodów spowoduje zadziałanie

  0
 • #16 22 Sty 2008 15:39
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Będzie również odporny na zablokowanie go dużym magnesem neodymowym? Bo może zbytnio panikuję...

  0
 • #17 22 Sty 2008 16:27
  s6spn6
  Poziom 24  

  Anty sabotaż ci nie pomoże przez magnesem neodymowym można zrobi moim zdaniem inaczej
  2 kontrakt orny wpuszczane obok siebie… jeden obok drugiego jedne ma magnes w oknie 2-gi nie te 2-gie śpiąc wszystko na raz i w momencie podciągnięcia neodymowego magnesy pole jest na tyle silne ze zaskoczy ten 2-gi i włączy powiedzmy przekaźnik który jest jako sabotaż ;) może tak to wymyśleć ;)

  0
 • #18 22 Sty 2008 18:15
  adamjur1
  Poziom 39  

  Ten noedym ma tylko 50% szans bo.... nie wie w jaką stronę jest ten magnes podtrzymujący kontaktron.
  Kiedyś Tesla robiła kontaktrony wstępnie podmagnesowane ( magnes ruchomy niwelował pole magnesu w części z kontaktronem. Przyłożenie magnesu w dowolnym kierunku powodowało alarm.....)
  Pozdr.J.

  0
 • #19 22 Sty 2008 19:11
  s6spn6
  Poziom 24  

  50% szant to albo sie uda albo nie :) to troche duzo te 50%

  0
 • #20 23 Sty 2008 08:16
  adamjur1
  Poziom 39  

  Ale ja, będąc hipotetycznie włamywaczem :D, nie ryzykowałbym z 50% szansą powodzenia próby cichego wejścia do budynku. I wpadnięcia na następne warstwy systemu......
  Pozdr.J.

  0
 • #21 23 Sty 2008 08:50
  s6spn6
  Poziom 24  

  kolego włamywacz wytestuje twój system w pełni możliwości jeszcze nie znasz włamywaczy.... jeśli mu sie włączy alarm na oknie to odwrót i długa i Bedzie sprawdzać dalej... jeśli przejdzie przez alarm w oknie Bedzie kombinował dalej...

  wlamywacze maja to do siebie ze oni maja duzo czasu na rozpracowanie twojego zabezpieczenia... włamywacze maja to do siebie ze oni maja dużo czasu na rozpracowanie twojego zabezpieczenia... potrafią nawet codziennie przyjść i ci kratę podpiłować…

  0
 • #22 23 Sty 2008 09:05
  adamjur1
  Poziom 39  

  Jeżeli uzytkownik bezkrytycznie kasuje alarmy bez analizy ich powodów to i dziecko w końcu przejdzie przez jego zabezpieczenia.
  Takiemu to i instalacja alarmowa nie pomoże.
  A kilka warstw ( nie koniecznie widocznych) to najpewniejsze zabezpeczenie.
  I oczywiście z manitoringiem z interwencją grupy czarnych ludzi.....
  Pozdr.J.
  ps
  co do tych niekoniecznie widocznych to każdy instalator powiniem mieć swoje pomysły....

  0
 • #23 23 Sty 2008 13:14
  FlyBoy
  Poziom 28  

  Żeby złodziej nie wracał najlepiej powiesić na ościeżnicy granat, zawleczkę przyczepić do skrzydła i zostawić otwarte okno...
  Nie odkryję Ameryki pisząc że tak naprawdę nie ma 100% zabezpieczenia przed złodziejami, udaje im się obejść profesjonalne systemy w firmach a co dopiero "lekkie" zabezpieczenia domów.
  Procentowa skuteczność systemu alarmowego na pewno wzrasta gdy instalator robi system z pasją, podchodzi do każdego indywidualnie i z wyobraźnią. A nie odwala kolejną chałupę według starego schematu...

  0