Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naświetlarka do płytek fotopozytywnych

woker7 14 Sty 2008 14:56 7034 22
  • Naświetlarka do płytek fotopozytywnych

Witam wszystkich .
    Chciałem zaprezentować moja naświetlarke do płytek.
    Zrobilem ja z skanera Highscreen i jednej lampy uv oraz timer wyciągnięte z opalarki do twarzy
    Co będzie nam potrzebne:
    -Lampa UV
    -Timer 30min.
    -wiertła
    -kawałek kabla 3 żyłowego.
    -cyna itd.

Opis
    W tej naświetlarce lampa porusza sie do przodu i z powrotem bez przerwy uzyskałem to w sposób pierwszy przekręcając znajdującego sie z tyłu skanera zegara w pozycje 8 co powoduje że ten skaner sie testuje czyli porusza to lampą.Z doświadczenia wiem że niektóre scanery mają tą funkcje ograniczoną czasem do 3minut.
    Sposób drugi to:
    -dwa przekaźniki w tym jeden z podwójnymi stykami napięcie cewki 12V
    -2 mikrowłączniki jeden rozwierający a drugi normalny takie jak w lutownicach transformatorowych
    -kabel
    -cyna itd.
    schemat i opis 2 sposobu dołącze na życzenie forumowiczów.
    Czas naświetlania płytek to około 10 minut.Nadruk PCB robię na folii z firmy Hp .Przedtem robiłem na kalce ale sie czasami rozmazuje .
    Jakość nadruku na folii jest bardzo dobra co daje duże możliwości wykonania cienkich ścieżek.

Życzę powodzenia

---
    Chodzi mi o płytki fotopozytywne które sie oczywiście najpierw naświetla,potem wywołuje a na końcu wytrawia

Po raporcie scalono!
    [_P_]

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    woker7
    Poziom 14  
    woker7 napisał 81 postów o ocenie 12, pomógł 8 razy. Mieszka w mieście Przedbórz. Jest z nami od 2005 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Ash Ketchum
    Poziom 27  
    pio-wit napisał:
    hehe ale Wy ludzie sobie Zycie komplikujecie:)
    poprzednio naświetlarka w walizce chyba po to aby zabrać ja ze sobą na wakacje a teraz ze skanera :|
    hmmm ciekawe
    pozdrawiam

Masz rację. Ja to podłączam żarówkę rtęciową i naświetlam nią. Patrzę na zegarek i wyłączam jak się naświetli.
    coyot
    Poziom 17  
    battery napisał:
    pio-wit napisał:
    hehe ale Wy ludzie sobie Zycie komplikujecie:)
    poprzednio naświetlarka w walizce chyba po to aby zabrać ja ze sobą na wakacje a teraz ze skanera :|
    hmmm ciekawe
    pozdrawiam

Masz rację. Ja to podłączam żarówkę rtęciową i naświetlam nią. Patrzę na zegarek i wyłączam jak się naświetli.

Ciekawy projekt, a czy takie rozwiązanie jest tańsze i w jakiś sposób lepsze niż rtęciówa ? Czy po prostu chwilowe szaleństwo :D mimo to podoba mi sie.

Pozdrawiam
    Moja naświetlarka zbudowana jest co prawda na podstawie takiego samego skanera aczkolwiek z niego samego została jedynie mechanika i to nie w całości, bo silnik został wymieniony na mniejszy.
    Podstawowe funkcje to:
    - przywitanie się ze mną :D
    - kalibracja offsetu
    - pomiar długości kliszy
    - ustalenie czasu naświetlania
    - obliczenie rzeczywistego czasu naświetlania i jego przedstawienie
    - rozgrzewanie lampy i jej prawidłowy zapłon
    - naswietlanie kliszy
    Naświetlarka pracuje u mnie około roku, program zajął około 1.6kB w asm.
    Poza tym mogę podpowiedzieć iż szybko się kolega pozbędzie świetlówki a to dlatego iż w tych skanerach skrętki sa podgrzewane non stop - niestety...
    W sumie nie bardzo jest co oceniać... Za same chęci przerobienia skanera: 2.5/8.
    pio-wit
    Poziom 10  
    dokładnie ja tak samo robie, stoper w rękę->wtyczka do gniazdka->stoper start->2min 20s-> wtyczka z gniazdka->wywoływanie
    naświetlarka 4 świetlówki jedna obok drugiej :)
  • Relpol przekaźniki
    woker7
    Poziom 14  
    A czy wszscy ludzie posiadają programator żeby zaprogramować jakiś układ z atmela czy podobny?
    Mi chodziło o to żeby każdy mógł sobie prostym sposobem przy niewielkim nakładzie pracy zrobić naswietlarke,a jeśli chodżi o lampy rtęciowe to życzę powodzenia u okulisty na starość.
    I dla wszystkich naświetlarka pracuje ponad rok bez problemu bo jak to określił kolega non stop lampa pracuje ale nie u mnie włacza sie tylko podczas naświetlania cała elektronika .
    Mimo to każda ocena dobra czy zła jest ważna dla mnie

Pozdrawiam
    _milcek_
    Poziom 19  
    Ogólnie układ ruchomej świetlówki to chyba najlepszy sposób bo całość jest równomiernie naświetlona. Mam pytanie jakiej barwy występuje świetlówka w skanerze i jakie światła emituje(znaczy czy UV IR czy co tam jeszcze ). A używanie częściowo rozbitych żarówek rtęciowych itp. to nie najlepszy pomysł bo naświetlany jest wtedy głównie środek a i prawie cała energia którą zużywamy idzie w ciepło.
    coyot
    Poziom 17  
    woker7 napisał:
    .... a jeśli chodżi o lampy rtęciowe to życzę powodzenia u okulisty na starość....
    Pozdrawiam

Praktykowałem taki scenariusz w 2001 roku przez około 3 lata i to dość intensywnie, ale z głową póki co jestem lekko głuchy ale wzrok mam idealny.

Mimo to choćby dla sportu zainteresuj się sprawami µP bo warto, ale pomysł jak najbardziej fajny i rozwojowy.
    yego666
    Specjalista PLD
    Tez mam uklad naswietlarki, tyle, ze zrobiony osiem lat temu w oparciu o stara drukarke brother, gdyz skanery byly wtedy za drogie.
    Zamiast jezdzic swietlowka w te i nazad poruszam tacka na ktorej jest PCB i folia.
    Procesor przelicza mi wszystko i obmierza wymiary plytki do naswietlania.
    Efekty sa zadowalajace a swietlowka sie nie trzesie, przez co chyba zyje juz osiem lat, a uzywam jej dosc czesto.

Niemniej, nawet jesli Twoj uklad nie ma zaawansowanej elektroniki i procesora to jesli spelnia swoje zadanie, nalezy Ci sie uznanie za pomyslowosc i wykorzystanie istniejacego sprzetu w maxymalny sposob.

Mnie sie podoba :)
    woker7
    Poziom 14  
    _milcek_ napisał:
    Ogólnie układ ruchomej świetlówki to chyba najlepszy sposób bo całość jest równomiernie naświetlona. Mam pytanie jakiej barwy występuje świetlówka w skanerze i jakie światła emituje(znaczy czy UV IR czy co tam jeszcze ). A używanie częściowo rozbitych żarówek rtęciowych itp. to nie najlepszy pomysł bo naświetlany jest wtedy głównie środek a i prawie cała energia którą zużywamy idzie w ciepło.

Jeśli chodzi o świetlówki z skanera to musi Pan ja wymienic bo nie emituje promieniowania UV gdyby niemiala bialego proszku na szkle czyli by była przezroczysta to by emitowała pomieniowanie typu Uv-C takie sa stosowane np.w akwariach do zabijania glonów.

Siema,
    Ja zastosowałem TL08W/05 - kosztowała ok 30zł ponad rok temu - niestety w sklepie w którym ja widziałem już jej nie ma (febri.pl) ;/.
    W moim skanerze oryginalnie była TL08W/89 jeśli dobrze pamiętam - takie ciepłe kremowe światlo - feee....

Zaletą ruchomego źródła światła oprócz równomiernego naświetlenia emulsji jest też oszczędność energii oraz samej świetlówki... :D
    pio-wit
    Poziom 10  
    o zapytam sie kolegi o nicku _________________________ (jak bym dał za mało kropek to z góry przepraszam):) ja tez mam te świetlówki TL08W/05 4szt, jaki masz czas naświetlania i na ile Ci starcza lakier?
    pozdrawiam
    pio-wit
    Poziom 10  
    ups to nie są kropki :( ale gafa:| sorki :)
    pozdr:)
    pozdr:)

Siema
    Kolega za dużo wypił / spalił* :)

U mnie czas dla płytki o długości ok. 35mm wynosi ok. 2,5min.
    Jeśli zaś chodzi o positiv20 (bo tego używam) to ciężko określić - nigdy się nad tym nie zastanawiałem....

* - niepotrzebne skreślić :D
    kamyczek
    Poziom 34  
    Ludzie lubią sobie robić zabawki... Kupiłem sobie solarium na twarz na giełdzie za 30 pln z lampą a nie świetlówka ma 2000W płytki naświetla w 1 minutę epromy 27cXXX kasuje w podobnym czasie gały naświetla w minutę na cały dzień. W 3 minuty to positiv jest tak naświetlony że gołym okiem widać co zlezie a co zostanie a folia jest zbędna transparent i papier zwykły...
    pio-wit
    Poziom 10  
    raczej skreślił bym spalił ;p
    pytam sie na ile Ci starcza pojemnik ponieważ w ulotce od positiv20 napisali ze 200ml starcza na pokrycie 4m² ja kiedyś oszacowałem ze wystarczył mi na ok 1,2m² ale tez trzeba wziąć pod uwagę ze jak sie lakieruje to sporo lakieru idzie na obrzeża płytki hmmm może trochę przesadzili
    a czas masz taki sam jak ja, kiedyś robiłem testy to zauważyłem ze przy tych świetlówkach już 100sek wystarczy ale zawsze troszeczkę przedłużę dla pewności :)
    woker7
    Poziom 14  
    Zaznacze, że ja drukuje na drukarce atramentowej a nie na laserowej lub ksero i dlatego moim zdaniem jest folia jak najbardziej dobra w tym temacie no ale każdy ma swoją technike

Pozdrawiam
    Pth
    Poziom 26  
    Ja jak zwykle wtrące swoje krytykujące 3 grosze:

Woker7, nie narobiłeś się jakoś stasznie... Parę doatkowych elementów i właściwie nie wiele w to pracy włożyłeś. Więc co to za DIY?

Gdybyś całość zbudował samemu - spoko, ale skaner gotowy wystarczyło włączyc tylko jakiś tam tryb, tak jak napisałeś. Dodałeś parę elementów sterujących i to wszytko.

To jest przecież dział "Do It Yourself" a nie "Change It A Little And Than Be Happy".
    woker7
    Poziom 14  
    Napracowac sie nie napracowałem fizycznie to prawda ale jak np. Nobel wymyślił dynamit i też sie nie napracował tak i ja wpadłem na to że "wystarczy coś tam przekrecić", to trzeba troche pogłówkować czy się mylę? bo bardzo łatwo jest całe bebechy wypruć i wstawic jakiś sterownik
    elektroniczny bądż np.silnik szczotkowy jakieś mikrowłaczniki i pare części.
    A więc mogę śmiało powiedzieć tak jak wymyśliłem tak i zrobiłem to sam[/b] tak wiec i to tez należy do kategori " zrób to sam" a więc konstrukcje DIY

Pozdrawiam
    deadmind
    Poziom 10  
    Witam,
    choć niedawno dołączylem do elektrody to od dawna zajmuje sie elektronika i planuje zbudowanie naswietlarki wlasnie w taki sam sposob
    jak worker 7 :) skaner i swietlowke juz mam.

Projekt mi sie podoba gdyz urzadzenie naswietla równo płytke i zajmuje malo miejsca, planuje jeszcze zbudowanie suszarki dzieki ktorej mozna by skrocic czas schniecia lakieru. Mam juz pomysl a jak skoncze to postaram sie zamiescic na elektrodzie :)
    dakin11
    Poziom 21  
    panowie jaka powinna być odległość świetlówki od laminatu i odległość między nimi ?? pozdro :)
    DJ.TRoX
    Poziom 17  
    Pomysł bardzo fajny, szkoda że wcześniej nie zauważyłem tego tematu,
    Widzę tu tylko jeden problem...docisk kliszy do laminatu,
    Przy mniejszych wzorkach docisk staje się krytyczny, klisza/papier musi przylegać idealnie na całej powierzchni.
    Polecam szkło opti-white, najlepiej kwadratowy kawałek i maksymalnie gruby np. 30cm x 30cm x 12mm.
    Naświetlałem halogenem 150W z odległości ok. 30cm,
    Jak jeszcze się zainwestuje w naświetlaną kliszę (ok. 5zł / A4) to ścieżki 8mil wychodzą idealnie ze 100% powtarzalnością.
    Polecam przetestować