Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji antenowej w domu

Portal 21 Gru 2003 09:02 17128 32
  • #1 21 Gru 2003 09:02
    Portal
    Poziom 16  

Witam
    Mam pewien problem poniewaz nie wiem czy jak troche przerobie swoja instalacje domowa TV to sygnal gdzies sie nie popsuje.
    Mam sygnal TV z kablowki ktora wchodzi mi poprzez kabel do domku jednorodzinnego ( tak jak to pokazuje schemacik w zalaczniku).
    Zaraz po wejsci do domku sygnal jest rozdzielany za pomoca rozdzielacza R1 na TV i nastepny rozdzielacz (R2). Nastepny rozdzielacz rozdziala sygnal na nastepne dwa sygnaly - jeden na TV a drugi na nastepny rozdzialacz R3 ktory to rozdziala znowu sygnal na trzeci TV i na komputer ( karta TV).
    Rozdzialacze to zwykle pasywne rozdzialacze ktore mozna kupic w kazdym lepszym sklepie elektronicznym
    Czy przy takim rozdzialaniu sygnalu nie nastapi obnizenie tego sygnalu i na ktoryms TV obraz bedzie zly ?
    Czy w ktorejs lini moze zastosowac jaki wzmacniacz ? lub moze zamiast jakiegos rozdzialacza zastosowac wzmacniacz rozdzialajacy ? - jezeli stosowac jakies wzmacniacze to powiedcie dokladnie w ktorym miejscu oraz jakie najlepiej stosowac ( model , firma , itp)?
    Z gory dziekuje za pomoc

Schemat instalacji antenowej w domu

0 29
  • #2 21 Gru 2003 09:12
    Zenek
    Poziom 30  

ja osobiście na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad rozgałęziaczem aktywnym z czterema wyjściami, zamiast tej kaskady..... widziałem coś takiego np na stronce dipol'a

0
  • #3 21 Gru 2003 09:58
    Portal
    Poziom 16  

tylko ze za duzo kabli by bylo trzeba ciagnac od tego aktywnego pierwszego bo te TV i Komputer sa w roznych pokojach i sa dosc oddalone od siebie - wynikalo by ze z pierwszego pokoju musialo by isc az 4 kable :( - na to nie stety nie moge pozwolic z przyczyn estetycznych:)

0
  • #5 21 Gru 2003 12:29
    Portal
    Poziom 16  

k3048 napisał:
    witaj,zajrzyj na www.badmor.com.pl może tam coś znajdziesz.pozdrawiam

Znalesc jakies elementy to ja znajde nawet po drugiej stronie ulicy - mam tam sklep z czesciami
    Ale chodzilo mnie o powiedzenie mi w ktorym miejscu najlepiej zastosowac jakis wzmacniacz itp

0
  • #6 21 Gru 2003 12:47
    Portal
    Poziom 16  

ja tak mysle zeby zamiast rozdzielacza R2 zastosowac rozdzielacz aktywny ( ze wzmacniaczem) ale nie wiem czy to cos poprawi a czy czasami nie pogorszy ?
    tylko nie wiem jaki zastosowac - o jakim wzmocnieniu , tlumieniu itp

0
  • #7 21 Gru 2003 15:11
    WojtekCTL
    Poziom 16  

Witam!!
    Osobiście popieram to co napisał ZENEK. W przyrodzie zawsze jest coś kosztem czegoś. W tym przypadku albo dobry sygnał albo względy estetyczne. Są jeszcze inne rozwiązania ale po zobaczeniu cen elementów, które trzebaby było zakupić, mogą ci "włosy stanąć dęba".
    Tak na marginesie> Kiedyś miałem klienta, który ze względów estetycznych chciał montować antenę satelitarną w kierunku na północ i odbierać HotBird`a.

0
  • #8 21 Gru 2003 17:03
    k3048
    Poziom 37  

witam,nic nie piszesz jaki odbiór masz w tej chwili,czy wszstkie odb. żle odbierają czy niektóre.zazwyczaj wzm. stosuje się na wej. sygnału.moim zdaniem ,z puktu widzenia technicznego,dobre rozwiązanie zaproponował''Zenek''.czasami trudno pogodzić poprawność techniczną z estetyką[albo rybki ,albo akwarium]pozdrawiam

0
  • #9 21 Gru 2003 17:21
    Portal
    Poziom 16  

a wiec co do odbioru to narazie to wyglada to tak ze nie mam jeszcze rozdzielacza R3 ktory by rozdielal dalej sygnal na TV i Komp - zamierzam kupic karte TV i dlatego tez chcem zastosowac 3 rozgaleznik.
    Teraz z tymi dwoma rozgaleznikami (r1 i R2) sygnal na wszytskich tV jest dobry - boje sie ze gdy zastosuje R3 to sygnal spadnie.

A tak propo przerabiania domu :) - to chyba zyjemy juz w czasach duzego postepu i nie trzeba zrywac blazerii zeby aby klas dodatkowe klable - wystraczy przecierz w ktoryms punkcie zastosowac jakis wzmacniacz ktory by w razie pogorszenia sygnalu troche go poprawil

Jakbym budowal od nowa dom to napewno bym tak zrobil ze na samym wejsciu do domku zastosowal aktywny rozdzielajacy wzmacniacz i poprowadzil do kazdego pokoju odzielny kabel.

0
  • #10 21 Gru 2003 17:47
    Zenek
    Poziom 30  

no to w takim razie pójdźmy na kompromis- kabel z anteny czy też kablówki wchodzi na aktywny rozgałęziacz umieszczony w pokoju, w którym znajduje się TV2. Rozgałęziacz ma 3 wyjścia, jedno do telewizora obok, drugie do kabla i kablem do TV1, a trzecie kablem do pokoju z TV3, tam zwyły rozgałęziacz, jedno wyjście na TV, drugie na komp, tak bym to widział...
    No i mała uwaga, nie jest dobrze wzmacniać sygnał wcześniej osłabiony np przez rozgałęzianie czy też kiepski kabel, poprawne jest wzmocnienie dobrego sygnału, niejako "na zapas" między innymi dlatego wzmacniacze antenowe zawsze są przy antenie....
    A najlepiej weź jakiś prosty rozgałęziacz i podepnij go jako ten trzeci, podepnij zamiast kompa jakiś telewizor i.... może całe zamieszanie jest niepotrzebne, bo obraz będzie wszędzie elegancki....chociaż, karty telewizyjne są czasem nieprzewidywalne i lepiej dmuchać na zimne 8)

0
  • #11 21 Gru 2003 18:23
    Portal
    Poziom 16  

jezeli bede mial problemy ze zdobyciem 3 wyjsciowego rozgaleziacza aktywnego to czy moze zastapic go pasywnym i przed nim wstawic wzmacniacz ?

0
  • #12 21 Gru 2003 20:13
    Zenek
    Poziom 30  

wg mojego planu ten rozgałęziacz aktywny może być nawet 4 czy pięciowyjściowy :) Oczywiście układ który proponujesz jest dobry, chociaż ja preferuję ograniczanie, jeśli to możliwe, kabli między urządzeniami i ograniczanie ilości punktów typu "gniazdo-wtyk". A rozgałęziacz ze zintegrowanym wzmacniaczem spełnia te warunki.
    Chyba, że masz np wybór między dobrym wzmacniaczem z jednym wyjściem a średniej jakości rozgałęziaczem wielowyjściowym, wtedy...nie ma wyboru, wzmacniacz :wink: niestety z polecaniem firm i modeli wolę się powstrzymać, to delkatny temat, poza tym inaczej to wygląda w różnych regionach kraju , zatem pozostaje oglądanie, co reklamują w sieci

0
  • #13 22 Gru 2003 15:52
    Portal
    Poziom 16  

wiec wiem juz jak zrobie - przez rozglaleziacz R1 wstawie jakis dobry wmacniacz ktory wzmocni sygnal na tyle aby nie bylo duzych strat na ostnim rozdzielaczu R3

0
  • #14 26 Gru 2003 14:26
    cbshogun
    Poziom 15  

a ja mam inny pomysł
    zastosuj zamiast rozgałężników odgałezniki zamiast R1 I R2 tam daj odgałężnik a R3 niech bediz erozgałeżnik telkom telmor podwójny. natomiast odgałeżniki niech mają na odgałęzieniu małe tłumienie a na przelocie jedynie 1dB tłumienia wprowadzaja w ten sposób bedziesz miał wszedzie mocny sygnał ponieważ nie bediz etakich strat jak przy zastosowaniu rozgałężników gdzie każdy wprowadza po 3dB tłumienia. bedzie działać nawet bez wzmacniacza .ja tak mam zrobioną instalacje w domu wszystko na jednym kablu i to bardzo dobrze śmiga. tak robia tv kablowe swoje instalacje metoda odgałężnikowa. spróbuj a sam zobaczysz ze bediz edobrze.pozdrawiam cbshogun wrocław.

0
  • #15 26 Gru 2003 20:18
    Portal
    Poziom 16  

zrobilem to jeszcze inaczej - schemat w zalaczniku
    R1 -R3 - rozgalezniki na dwa TV
    w miejscach laczacych rozgalezniki z glownym przewodem koncetrycznym zastosowalem zwykle male ekranowane trojniki.
    I tak po calym domu leci glowony kabel koncetryczny od ktorego w poszczegolnych pokojach za pomoca trojnikow odchodza rozgalezniki do TV
    Ale i tak musze zastosowac wzmacniacz tuz przy wjesciu kabla do domu gdyz i w tym przypadku sygnal staje sie slaby gdy podlacze 3 tv i komp - sniezy na niektorych kanalach , zas na niektorych obraz czysty jak lza.

Zastanawiam sie tez czy tak polaczone szerogowo 3 rozgalezniki nie powoduja pogorszenia sygnalu na glownej lini bo jak wiadomo to one posiadaja w srodku cwki ktore zwieraja zyle sygnalowa do masy. Jak sie polaczy kilka cewek szeregowo ( tak jak rezystory) to czy przypadkiem nie spadnie za mocno sygnal w kablu glownym gdyz za mocno bedzie zwarta zyla sygnalowa do masy. - jezeli ktos zna ten temat to prosze o opinie

Ps- zamiast wspomnianych przez ciebie odgaleznikow - zastosowalem zwykle trojniki , one wogle nic nie tlumia ( najwyzej kable).

0
  • #16 29 Gru 2003 00:52
    Sebus504
    Poziom 11  

Witam, ja bym proponował dać na początku instalacji dobry wzmacniacz (telmor 27db chyba albo vector). Proponuję vector ma pełną regulację w zakresie dolnych jak i górnych częstotliwości. Instalację zrobić na odgałęźnikach. Na dzień dobry proponowałbym 23db dalej stopniowo w dół. A ha na wzmacniaczu radzę ustawić dolne pasmo o 1/3 mniej (w tym paśmie sygnał jest najmniej stratny) To tyle co można powiedzieć bazując tylko na schemacie, dobrze by było znać poziomy sygnału z kablówki i jakimi kablami jest położona instalacja.
    W razie pytań czekam sebus504(malpa)wp.pl

0
  • #17 31 Gru 2003 18:43
    Xyrovaqs
    Poziom 23  

ja tam bym sie nie bawił w jakieś wzmacniacze... Niewiem jak jest w twoim przypadku ale u mnie sygnał z kablówki jest tak mocny że moge se dać 10 rozdzielaczy i będzie ok :)

0
  • #18 31 Gru 2003 19:51
    Portal
    Poziom 16  

Xyrovaqs napisał:
    ja tam bym sie nie bawił w jakieś wzmacniacze... Niewiem jak jest w twoim przypadku ale u mnie sygnał z kablówki jest tak mocny że moge se dać 10 rozdzielaczy i będzie ok :)

Hmm , mowisz 10 rozdzielaczy - liczac ze kazdy tlumi 4 - 5dB to razem bys mial tlumienie z 50dB na koncu - i przy takim tlumieniu bys mial obraz ? a co do sygnalu z kablowki to nie moze byc za duzy bo beda interferencje itp wiec napewno nie masz wiecej niz 75-80dB ( o ile tyle masz)

Polecam podlaczyc 10 rozdzielaczy bez wzmacniacza , podpiac pod nie odbiorniki TV i zobaczyc snieg ktorego tej zimy niestety nie ma w Polsce za duzo:)

A po zatym to szczesliwego Nowego Roku

0
  • #19 01 Sty 2004 07:28
    jam
    Poziom 15  

Każdy podwójny rozdzielacz typu RM-2 daje tłumienie sygnału okolo 3,5 dB nie licząc strat fizycznych. Rozgałęźnik potrójny znacznie więcej. Z wymaganego normą sygnału TV w gniazgku abonencjim o poziomie rzędu 75 dB, straty te trzeba niestety odjąć. Zakładam, że to będzie ok. 15 dB. Czyli zbliżamy się do teoretycznej granicy możliwości odbioru 55 dB. Jeżeli uwzględnimy fakt, że niektóre odbiorniki produkcji radzieckiej nie chciały "chodzić" przy sygnale poniżej 85 dB, wnioski praktycznie wypływają same. Uwzględniając nierównomierność poziomów sygnałów poszczególnych kanałów w gniazdku odbiorczym kablówki wzbogaconym - niestetu - o harmoniczne, trudno jest byc tutaj optymistą. O efektach końcowych takiego rozwiązania raczej zadecyduje przypadkowy korzystny zbieg okoliczności.
    Ale praktyczne doświadczenia własne też są przecież ważne nie tylko dla pojedyńczych sytuacji.

Pozdrawiam, życząc korzystnego rozwiązania problemu w Nowym Roku.

0
  • #20 01 Sty 2004 08:47
    Portal
    Poziom 16  

a czy mowna stosowac wzmacniacz za wzmacniaczem - jeseli np ma jeden juz kupiony jakis czas temu ale ma za male wzmocnie - a teraz dokupi sie drugi wzmacniacz

0
  • #21 01 Sty 2004 16:58
    jam
    Poziom 15  

"a czy mowna stosowac wzmacniacz za wzmacniaczem ..."

W skrócie - takich rzeczy poprostu nie należy robić.

0
  • #22 01 Sty 2004 19:16
    Portal
    Poziom 16  

jam napisał:
    "a czy mowna stosowac wzmacniacz za wzmacniaczem ..."

W skrócie - takich rzeczy poprostu nie należy robić.

a ja wlasnie slyszalem ze mozna tylko nalezy uwazac na parametry wzmacniaczy - tzn aby szumy wlasne tych wmzacniaczy byly najmniejsze.

0
  • #23 01 Sty 2004 21:02
    Sebus504
    Poziom 11  

trzymając się teori że każdy wzmacniacz posiada szumy własne i na wejściu takiego wzmacniacza doprowadzimy sygnał (pasmo TV i inne śmieci), po czym podepniemy inny wzmacniacz to na wyjściu tej układanki mamy sygnał zakłócony szumami pierwszego i różnymi śmieciami (x-krotnie) plus szumy drugiego. Odradzam takiej konfiguracji, jest to ostateczność. Lepij bawić się dobrym wzmacniaczem o wysokim wzmocnieniu, odgałęźnikami, gniazdami i tłumikami.

0
  • #24 02 Sty 2004 07:14
    Portal
    Poziom 16  

Sebus504 napisał:
    trzymając się teori że każdy wzmacniacz posiada szumy własne i na wejściu takiego wzmacniacza doprowadzimy sygnał (pasmo TV i inne śmieci), po czym podepniemy inny wzmacniacz to na wyjściu tej układanki mamy sygnał zakłócony szumami pierwszego i różnymi śmieciami (x-krotnie) plus szumy drugiego. Odradzam takiej konfiguracji, jest to ostateczność. Lepij bawić się dobrym wzmacniaczem o wysokim wzmocnieniu, odgałęźnikami, gniazdami i tłumikami.

Mowisz o dobrym wzocnieniu - jakiej wartosci wzmacniacze masz na mysli ( o jakim wzocnieniu dB) ?

Jaki max sygnal wytrzyma glowica w TV (dB) ? - po zastosowaniu wzmacniacza.

Co sadziosz o wzmacniaczach zlozonych - tzn takich ktore maja odzielna regulacje dla UHF i VHF ?

0
  • #25 02 Sty 2004 07:29
    kursant
    Poziom 17  

Polecam stronę Dipol'a jest tam dużo schematów instalacji są informacje o gniazdach przełącznikach i innych akcesoriach antenowych!

0
  • #26 02 Sty 2004 14:17
    jam
    Poziom 15  

[quote="Portal]a ja wlasnie slyszalem ze mozna tylko nalezy uwazac na parametry wzmacniaczy - tzn aby szumy wlasne tych wmzacniaczy byly najmniejsze.[/quote]

Na pozór prosta sprawa zaczyna przybierać formę problemowej dyskusji. Oczywiście, że można i tak postepować, chociaż przypomina mi to scalanie dwóch samochodów w jeden licząc na zsumowanie ich zdolności trakcyjnych :).

Ważny jest nie tylko poziom szumów, ale także parametry sygnału podawanego na następny wzmacniacz. Nie właściwe ich dobranie w sposób bardzo prosty może przekształcić ten kombajn w samowzbudny generator dający się odczuć także w najbliższej okolicy, czego dowody dały wzmacniacze antenowe tzw. "produkcji garażowej". Dowody na ten temat będzie można znaleźć w aktach nie jednego Inspektoratu dawnego PIR czy PAR. Oczywiście wszystko to było robione w dobrej wierze, a że występowały jakieś nie zamierzone skutki uboczne :).

Pozdrawiam podtrzymując sugestię korzystania ze sprawdzonych konstrukcji.

0
  • #27 03 Sty 2004 09:26
    Sebus504
    Poziom 11  

Miałem na myśli tylko wzmacniacze z odzielną regulacją wzmocnienia w paśmie UHF i VHF ( najlepiej odzielne panele ale to temat na grubą kieszeń) wzmacniacze dobrej klasy pociągną ponad 100db na wyjściu a taki sygnał obrobić na x - gniazd abonenckich to już żaden problem

0
  • #28 03 Sty 2004 11:07
    wojtek12345
    Poziom 23  

Po pierwsze jeden, ale dobry wzmacniacz i to zaraz na wejściu. Łączenie kilku i do tego słabych nie ma najmniejszego sensu (jam zrobił dobre porównanie z samochodami). Dobry, znaczy raczej drogi. Testowałem różne tanie wzmacniacze, teoretycznie szerokopasmowe, ale czesto efektem zastosowania takiego wzmacniacza było wręcz pogorszenie sygnału. To, że coś nazywa sie wzmacniaczem, wcale nie znaczy, że nim jest. :wink:
    Po drugie rezygnowanie ze wzmacniacza nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli komuś wystarczy sygnału z kablówki, żeby dać 10 rozdzielaczy (jak to już ktoś napisał), na pewno pojawi sie problem przy odbiorze kartą telewizyjną. No chyba, że pogodzi się z odbiorem zakłóconego sygnału oglądajac program w komputerze. Karty telewizyjne mają bardzo wysokie wymagania co do jakości i poziomu sygnału. Ten temat był kilka razy poruszany na forum, wystarczy poszukać.
    Zrobienie dobrej instalacji w domku to zawsze pewne wyzwanie, szczególnie jak sie nie ma doświadczenia. Ale za to jaka satysfakcja w przypadku powodzenia i ile nowego doświadczenia.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
  • #29 03 Sty 2004 14:02
    Portal
    Poziom 16  

Sebus504 napisał:
    Miałem na myśli tylko wzmacniacze z odzielną regulacją wzmocnienia w paśmie UHF i VHF ( najlepiej odzielne panele ale to temat na grubą kieszeń) wzmacniacze dobrej klasy pociągną ponad 100db na wyjściu a taki sygnał obrobić na x - gniazd abonenckich to już żaden problem

A moze podasz jakies przyklady takich wzmacniaczy ?

0
  • #30 03 Sty 2004 14:17
    Portal
    Poziom 16  

wojtek12345 napisał:
    Po pierwsze jeden, ale dobry wzmacniacz i to zaraz na wejściu. Łączenie kilku i do tego słabych nie ma najmniejszego sensu (jam zrobił dobre porównanie z samochodami). Dobry, znaczy raczej drogi. Testowałem różne tanie wzmacniacze, teoretycznie szerokopasmowe, ale czesto efektem zastosowania takiego wzmacniacza było wręcz pogorszenie sygnału. To, że coś nazywa sie wzmacniaczem, wcale nie znaczy, że nim jest. :wink:
    Po drugie rezygnowanie ze wzmacniacza nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli komuś wystarczy sygnału z kablówki, żeby dać 10 rozdzielaczy (jak to już ktoś napisał), na pewno pojawi sie problem przy odbiorze kartą telewizyjną. No chyba, że pogodzi się z odbiorem zakłóconego sygnału oglądajac program w komputerze. Karty telewizyjne mają bardzo wysokie wymagania co do jakości i poziomu sygnału. Ten temat był kilka razy poruszany na forum, wystarczy poszukać.
    Zrobienie dobrej instalacji w domku to zawsze pewne wyzwanie, szczególnie jak sie nie ma doświadczenia. Ale za to jaka satysfakcja w przypadku powodzenia i ile nowego doświadczenia.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Czy moze miales doczynienia z tego typu wzmacniaczami ( tej firmy) ?
    http://www.dipol.com.pl/sklep/b11688.htm

BO u mnie w miescie jest troche ubogi asortyment wzmacniaczy antenowych

Wlasnie chcem taki zastosowac zamiast pierwszego rozdzielacza a tym samym wzmocnic sygnal ktory idzie dalej do innych rozgalenzikow i odbiornikow TV - czyli posumowujac chcem zastosowac go zamiast R1 ( schemat z pierwszego postu), jedno wyjscie z tego wzmacniacza dac na TV a drugie na dalszy rozgaleznik.

0