Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korektor (equalizer) 4-punktowy - problem z obliczeniami

18 Sty 2008 15:48 3121 2
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie!

  Realizuje projekt 4 punktowego korektora graficznego, którego rozwiązanie oparte jest na zespole filtrów pasmowo-przepustowych o regulowanym wzmocnieniu napięciowym.

  Problem, którego nie potrafię rozwiązać tkwi w obliczeniu częstotliwości środkowych dla zadanych już wartości elementów w każdym filtrze. Zaraz przejdę do szczegółowego wyjaśnienia.

  (Proszę zerknąć na schemat)

  Po przeanalizowaniu schematu przedstawionego poniżej łatwo zauważyć, że elementami decydującymi o częstotliwości środkowej każdego z filtrów są dwie wartości pojemności (mające się do siebie C:10C np. 47pF:470pF w ostatnim filtrze). Reszta elementów w każdym filtrze jest taka sama!!!

  I moje pytanie brzmi: Jak wyznaczyć częstotliwość środkową każdego z filtrów mając dane ze schematu plus informację, że zakres regulacji wzmocnienia wynosi +- 8 dB w każdym kanale.

  Ze symulacji można odczytać, że kolejne częstotliwości środkowe wynoszą: 125Hz, 500Hz, 2kHz i 8kHz. Jednakże chodzi mi o sposób obliczenia. Muszę umieścić sposob obliczania elementów w projekcie!

  Pytanie można zadać także odwrotnie: Jakie powinny być pojemności kondensatorów, aby uzyskać określoną czestotliwość środkową.

  Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu!!!

  Wielogodzinne próby "bawienia się" wzorami podanymi na zdjeciu, nie przyniosły żadnego efektu. Poniższy opis znajdował sie w książce, z którego zaczerpnięto schemat

  Pozdrawiam!

  OPIS UKŁADU:
  W stopniu wejściowym pracuje wzmacniacz. Bezpośrednio za wzmacniaczem umieszczony został potencjometr służący do wysterowania wszystkich kanałów. Sygnał ze ślizgacza potencjometru podany jest następnie do zespołu filtrów pasmowych, stanowiących część selektywną urządzenia.
  W układzie zastosowano zespół czterech filtrów pasmowych w wersji aktywnej.

  Elementem selektywnym jest układ mostkowy RC włączony w pętlę ujemnego sprzężenia zwrotnego. Układ tego typu zbliżony jest do aktywnego regulatora barwy dźwięku. W lewym skrajnym położeniu ślizgacza potencjometru następuje maksymalne wzmocnienie przebiegów o częstotliwościach znajdujących się w paśmie przenoszenia filtru, natomiast w prawym skrajnym położeniu – maksymalne tłumienie. W położeniu środkowym ślizgacza potencjometru charakterystyka częstotliwościowa jest zbliżona do płaskiej.

  Po rozdziale na cztery kanały sygnał jest następnie sumowany we w wzmacniaczu pracującym w stopniu końcowym urządzenia. Duża liczba oddzielnych wzmacniaczy, niezbędna do realizacji korektora, skłania do stosowania układów scalonych. Szczególnie korzystne są w tym przypadku elementy, które w jednej obudowie zawierają po dwa wzmacniacze operacyjne.

  Do realizacji filtrów pasmowych stosowane są najczęściej układy aktywne z podwójnym sprzężeniem zwrotnym. Przykład takiego filtru został przedstawiony na następnym rysunku. Wzmocnienie układu dla częstotliwości środkowej wynosi w przybliżeniu R3/R1 i w małym stopniu zależy od wartości rezystancji R2. Zmiana wartości tej rezystancji ma natomiast wpływ na częstotliwość środkową filtru. Elementy filtru można wyznaczyć z zależności podanych na drugim zdjęciu!

  W załączniku umieszczam także schemat korektora wykonany w programie PSpice 6.3