Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysokonapięciowa dioda Zenera 40-200V

18 Sty 2008 19:34 8445 20
  • Poziom 40  
    Witam
    Trochę namotałem we wcześniejszych projektach przetwornic ze stabilizacją napięcia wyjściowego. Dioda Zenera w tamtych projektach była trochę trudna do zrozumienia, dlatego postanowiłem coś z tym zrobić. Schemat jest o wiele prostszy i łatwiejszy do policzenia. Tranzystory można stosować dowolne wysokonapięciowe np. MPSA42 lub 2N3439 i podobne. R1 jest do odciążenia tranzystora T1 i można go zewrzeć. Trzeba też pamiętać że przy stabilizacji dużych napięć, przy prądzie 10mA będzie potrzebny radiator na T1 lub mocniejszy rezystor R1. W tym przykładzie można regulować napięcie Zenera w granicach 63V do 95V.

• Poziom 27  
    To "troszku" będzie się grzało. A gdybym tak chciał stabilizować 1000 V ?
    Jeśli dobrze zrozumiałem to wszystko jest po to by stabilizować napięcie wyjściowe przetwornicy?
  • Poziom 40  
    Tak jest to dioda zenera do układu stabilizacji napięcia przetwornicy wysokonapięciowej np. 2x85V.
    Można zrobić i na 1000V, zastosować tranzystory na 1200V (BU508), lub połączyć kilka szeregowo.
  • Poziom 27  
    A nie lepiej wykorzystać stary układ ,znany zapewnie koledze do pomiaru wysokich napięć, oparty o wzmacniacz operacyjny i dwa transoptory na jednym podłożu (kompensacja termiczna)?
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Chodzi o to żeby była regulowana a dokładność przy zasilaniu wzmacniaczy nie jest wymagana. Ta dioda ma 30ppm na 1°C.
  • Poziom 28  
    Witam.
    Myślę, iż anoda z katodą powinny być zamienione miejscami.
  • Poziom 43  
    yokoon napisał:
    Witam.
    Myślę, iż anoda z katodą powinny być zamienione miejscami.

To jest przecież substytut diody Zenera której właściwości stabilizacyjne są w trzeciej ćwiartce charakterystyki prądowo-napięciowej, a więc jest dobrze - katoda do plusa... :D
  • Poziom 43  
    irek2 napisał:
    to brakuje rownoleglej diody zeby zapewnic przeplyw pradu w kierunku przewodzenia :)

... czepiłeś się "jak pijany płota"... :cry: ... nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie odwracał tu polaryzacji, bo i po co?
  • Poziom 40  
    Witam
    Jak komuś potrzebne przewodzenie napięcia w odwrotną stronę to może dodać zwykłą diodę. Jeżeli chodzi o parametry diody to są dużo lepsze od zwykłej, więc substytut przewyższył oryginał.
    Nie spodziewałem się takiego zainteresowania tą diodą :D .
  • Poziom 43  
    Witam,
    żarówka rtęciowa napisał:
    Witam.

Czy można zastosować w tym układzie tranzystor Mosfet wysokonapięciowy np. STP4NK50Z lub IRF820.

jakby się kto uparł to można, ale należy przekonstruować układ, ponieważ tranzystor polowy MOSFET jest sterowany napięciowo, natomiast zastosowane tu tranzystory bipolarne są sterowane prądowo.
    Należy również liczyć się z pogorszeniem się współczynnika stabilizacji napięcia ze względu na szerszy zakres sterowania (napięciowego) bramki MOSFETa od sterowania bazy BJT.

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Ale to jest klasyczna kaskoda i nie ma obaw o sterowanie. Należy tylko tak ustawić dzielnik, żeby napięcie na bramce dawało możliwość pełnego otwarcia MOSFETa.
    TL431 daje wystarczającą jakość regulacji i spokojnie sobie poradzi.
  • Poziom 43  
    -RoMan- napisał:
    Ale to jest klasyczna kaskoda i nie ma obaw o sterowanie. Należy tylko tak ustawić dzielnik, żeby napięcie na bramce dawało możliwość pełnego otwarcia MOSFETa.
    TL431 daje wystarczającą jakość regulacji i spokojnie sobie poradzi.

Taaa... szczególnie sterowanie (napięciowe) dolnego tranzystora górnym...
  • Poziom 42  
    Ale w przypadku MOSFETa nie ma potrzeby dodawania drugiego tranzystora.
    To, że w przypadku układu z bipolarnymi zastosowano układ Darlingtona (pomijam rezystancję w kolektorze - jej zadaniem jest tylko zmniejszenie strat) w niczym nie zmienia faktu, że sterowanie odbywa się od strony emitera i jest to nadal kaskoda.

Nie zapominaj, że tutaj TL431 nie działa jak "programowana dioda Zenera" ale jako wzmacniacz błędu z wyjście open-collector.
  • Poziom 40  
    Witam
    Układ Darlingtona jest potrzebny ze względu na dokładność diody Zenera. Tranzystory mają małe wzmocnienie i prąd bazy psułby stabilizację napięcia a zwiększanie prądu na rezystorach powoduje duże straty mocy.
  • Poziom 42  
    Ależ ja to rozumiem, naprawdę ;) Zastosowanie MOSFETa likwiduje wadę. BTW: "odkryłem" serię IRFDxxx - akurat do tego się idealnie nadają.
  • Poziom 40  
    Ale ja wcale nie neguję zastosowania MOSFETa, tu raczej chodziło o cenę. Taki MJE340 jest bardzo tani.
  • Poziom 42  
    IRFDxxx ok. 2 PLN za sztukę - da się znieść.
  • Poziom 40  
    Witam
    Schemat jak podłączyć do transoptora.
    Dla stabilizacji napięcia w zakresie 45-68V, trzeba zmienić R2 na 47kΩ. W tym wypadku można zastosować tranzystory na Uce=80V i gdyby miały beta ponad 400 można dać tylko jeden.