Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS 442 - jakie kolumny będą najlepsze ?

19 Sty 2008 12:09 12331 21
  • Poziom 11  
    Czy ma ktoś ten wzmacniacz? Jaką on ma moc? gdzieś wyczytałem ze ma 2x35W a gdzie indziej ze 4x35W. Ma wyjście na 2 pary (4 kolumny) wiec już nie wiem. I drugie pytanie. jakie kolumny do tego wzmacniacza będą najlepsze. Oczywiście 4szt. (2 pary) Powinny być 4 kolumny 8 omowe? czy jak?
  • Poziom 24  
    Witam
    Znamionowa moc wyjściowa przy Robc=2x8 Ω: 2x35 W
    Zniekształcenia harmoniczne przy mocy znamionowej: ≤0,2% przy f=1 kHz
    Maksymalna moc wyjściowa: 2x40 W
  • Poziom 24  
    Wzmacniacz ma moc 2x35wat przy 8r. Chcesz 4 kolumny ? Alton 80 lub 70,Altus 110 lub 75.
  • Poziom 11  
    2x35W czyli jak sa podpięte 2 kolumny to na jedną idzie 35W, a jak podepne 4 kolumny to jak to bedzie?

Sory jeśli to jest głupie pytanie, ale nigdy nie zajmowalem sie sprzetem audio.Mam do tego wzmacniacza podpięte dwie kolumny Unitra Tonsil SPACE '86 (8 ohm) a że wiem ze mogą być do niego podpięte 4 kolumny to chce kupić drugie dwie takie same, tylko nie wiem czy to nie uszkodzi mi wzmacniacza albo kolumn.

Diora WS 442 - jakie kolumny będą najlepsze ?
  • Poziom 24  
    pol032 napisał:
    Witam
    Znamionowa moc wyjściowa przy Robc=2x8 Ω: 2x35 W
    Zniekształcenia harmoniczne przy mocy znamionowej: ≤0,2% przy f=1 kHz
    Maksymalna moc wyjściowa: 2x40 W

dokłądnie, miałem go i jest zajebisty jak na pierwszy wzmacniacz, lub początkujących.
  • Poziom 11  
    Czyli jak podepnę cztery kolumny Unitra Tonsil SPACE '86 (8 ohm, Moc znamionowa : 50Watt, Moc Muzyczna 70watt) to mi sie nic nie zepsuje? i będzie w miare głośno grało? i czy kolumny wytrzymają jak rozkręce wzmacniacz na maxa?

Dodano po 3 [godziny] 5 [minuty]:

Nikt nie zna odpowiedzi na moje powyższe pytanie?
  • Poziom 25  
    Zależy co rozumiesz przez "wzmacniacz na maxa" jeśli do zaświecenia się czerwonych diod na wskaźniku wysterowania to nic się nie stanie a jeśli chodzi ci o potencjometr przekręcony do oporu to wysokotonówki mogą na tym ucierpieć a i wzmacniacz może się uszkodzić.
  • Poziom 28  
    Możesz podpiąc 4 kolumny i nic się nie stanie.

Bo ten wzmacniacz jest TYLKO 2 kanałowy tzn. ma tylko prawy i lewy kanał a fabryka dodała do niego przełaczniki SPEAKERS A B poto aby zyskał na atrakcyjności i lepiej się sprzedawał.

No chyba że lubisz słuchac muzyki w kibelku to sobie podłączysz te drugie kolumienki.

Jedyną zaleta jaką uzyskasz to lepsze stereo i natym się kończą zalety.

Lepiej go wykorzystasz podpinając np tylko parę czyli 2 kolumny altus140 tak jak u mojego kolegi kiedyś napakował 4 kolumny do pokoju i mówi że mu to nieźle daje no dawało ale tylko stereo.
    Przywiozlem mu moje 140 i przewrócił sie z wrażenia jak je posłuchał na tym wzmacniaczu.

A wzmacniacza nie rozkrecaj na MAXA bo to nic nie da bo:

- powyżej połowy zakresu potencjometra włączonym loudzie i basie na maksa nic juz sie nie dzieje tylko dzwięk sie zniekształca

- możesz coś uszkodzic np koncówki mocy lub kolumny...
    - jeżeli wzmacniacz jest dziewiczy i nie ma grzebane w srodku czyli nie jest tunningowany to nic nie zdziałasz pierw wymien w nim troche kondensatorów kable zasilajace i te do złączy głosnikowych na grubsze najlepiej 2,5mm2 wtedy zagra o niebop lepiej
    - stracisz na jakosci dzwieku
    - to nic nie da poza charczeniem

Kolumny jak najbardziej 8ohm bo to sprzet domowy
  • Poziom 11  
    W środku nigdy nic nie było grzebane więc wzmak jest dziewiczy. Z chęcią bym tam coś w środku wymienił żeby lepiej hulało tylko ja sie boje czego kolwiek tam ruszać bo sie na tym ogóle nie znam, a nie zrobili by mi tego w jakimś serwisie RTV?
    Co do kolumn to chyba dołożę te parę złotych i zaopatrzę sie w Altusy bo z tego co wynika to 2 altusy przebijają moje 4 unirty tonsil space '86.
    Te altusy to jakie szukać? 110, 140 czy może jakies inne?
  • Poziom 24  
    Altus-y 110 będą optymalne. Jak dla mnie to Altus 140 potrzebują 50 wat-owego wzmaka. Jakiej muzyki słuchasz i jakie masz pomieszczenie ?
  • Poziom 28  
    Zgodzę się z kolegą Hubert natomiast Altus 140 grał bosko już na wzmaku Unitry ZRK AT9100 tam to naprawde pokazywały na co je stac.

Tak optimum bedą altusy 110.
    Tylko na wstępie to wymien wszystkie kable w kolumnach na min 1,5mm2 bo orginalne są BARDZO CIENKIE i tracisz troche mocy na nich.

A co do tunningu ws 442 to mozna samemu jak sie kto zna a jak nie zna to lepiej nie ruszac bo tylko sie problemow narobi.

poszukaj na elektrodzie lub tu:
    http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=11510&p=1#k

wyczerpujący temat i DUŻO czytania...
  • Poziom 11  
    wymiary pokoju to 4mx4m. Imprezy rzadko robie w domu. Zwykle biorę sprzęt do ogródka i tam balujemy;p. muza to głównie hh/rap , rock
  • Poziom 28  
    a wracajac do altusów to były i nadal są najlepsze kolumny do rocka techno hip-hop-u , rap-u .

Sam posiadam altus 110 u rodziców w pokoju i powiem Ci że jeżeli chodzi o muzykę klasyczna czy inne wolne kawałki to sprawdzają sie wyśmienicie.
    Altusy posiadają bardzo dobre zwrotnice i głośniki.

Należy tylko zwrócic uwage przy zakupie czy są orginalne a jeżeli nie to mozna kupic i wymienic tylko na orginały.
    Wiecej info na e-tonsil.pl
  • Poziom 11  
    Jeszcze jedno. mógł by mi ktoś napisać to co mam powiedzieć w serwisie RTV jak pójdę i poproszę ich o przeróbkę mojego wzmacniacza?
  • Poziom 36  
    Wzmacniacza NIE OPŁACA się przerabiać. Przecież używany kosztuje ok. 100 zł... no chyba że samemu, ale to u ciebie nie wchodzi w grę.

Co do kolumn, to podpinanie do tego wzmaka 4 kolumn nie ma większego sensu (no chyba żeby ta druga para kolumn miała się nam kurzyć w pokoju). Ale to już chyba inni cię przekonali.

Zmiana ze Space 86 na Altus... hm... moim zdaniem niewystarczająca. Odczujesz np. pogorszenie wysokich tonów (w altusach skrzecząca tuba, w Space kopułka), może będzie nieco więcej basu... ale za to buczącego. Więc skoro nie robisz imprez, i nie odkręcasz na max, to zostań przy Space-ach, są dość dobrze dopasowane do tego wzmacniacza.

Cytat:
    a wracajac do altusów to były i nadal są najlepsze kolumny do rocka techno hip-hop-u , rap-u .

oj nie, zdecydowanie nie są najlepsze - zarówno w kategorii bezwzględnej, jak i cena/jakość, używki są zdecydowanie za drogie (za tą samą lub niższą cenę mamy spory wybór lepszych kolumn, również tonsilowskich!).
  • Poziom 28  
    hmm szokal nie podzielalbym twojego zdania lecz....

Trudno mowić o gustach i jakości kolumn oraz ktore beda lepsze czy gorsze skoro kazdy z nas słyszy inaczej i inaczej odbiera dźwięki..

Miałem okazje pracowac i sluchac paru zestawów kolumn i powiem że AŻ takiej wielkiej różnicy w jakości nie ma mówie tu o przedziale cenowym i klasie produktu .

są pewne zauważalne róznice natomiast wydaje mi się że lepiej wydać troche wiecej kasy i mieć kawał dobrej kolumny niż kupić sobie stojące kolumienki.
    No chyba że ktoś słucha czytanych wierszyków wtedy wystarczą mu kolumienki od Amatora 2.

A wracając do wzmaka czy jest sens go przerabiac??

Wydaje mi się że tak bo wiele osób poczyniło już te kroki i cieszą się wspaniałym dźwiękiem z tego niepozornego wzmacniacza POLSKIEJ produkcji.
    Zreszta po wymianie bebechow na nowsze spokojnie mozna konkurowac z innymi technicsami pioneerami i sonym z tej epoki i klasy jakosci brzmienia
    Zreszta w nich tez po takim czasie uzytkowania trzeba wymienic to i owo.Mam na mysli wyschniete kondensatory naprzyklad.
  • Poziom 11  
    No więc jeśli zmiana Space'ow 86 na Altusy niema sensu to są wógole jakieś kolumny na które opłacało by sie zmieniać ? Czy jednak zostać przy Space'ah.

Jeśli mam zostać przy Space'ah to w co mam zainwestować żeby mi w pokoju (w ogrodku od święta) robiło trochę więcej zamieszania? Kupić drugi wzmacniasz + kolumny?;p Czy może w jakiegoś subwoofera zainwestowac? Czy jeszcze coś innego
  • Poziom 28  
    To moze inaczej.
    Jezeli masz mozliowsc to posluchaj sobie na jednym kanale space-ow a na drugim kanale altusow 110 lub 140 .

Roznice zobaczysz odrazu.

Space-y sa konstrukcja stara i oparte sa na g*****nianych glosnikach ajak znam zycie to twoje space-y nie sa juz takie swieze jezeli chodzi o glosniki i ich stan.

Mozesz inwestowac w nowe glosniki lecz jezeli stare sa ewidentnie zniszczone.

A z trzeciej strony kiedys wyszly kolumny ALTUS 300 i zastanawia mnie co je wtedy napedzalo z krajowych wzmacniaczy??

Skoro 2x35W do altusow 140 to za malo wiem ze nie za duzo ale skoro nie chcesz domu rozniesc to ci wystarczy.

Generalnie aby wzmacniacz mial dobra kontrole nad glosnikiem musi miec conajnmiej 75% prawdziwej mocy czyli RMS z mocy kolumny czyli jak zestaw glosnikowy bedzie mial 100W to wzmak tak ok 80W.

Wtedy masz najlepsza kontrole na glosnikiem

Bo jezeli nie masz dostatecznie mocnego wzmaka to rozwalisz glosniki.
    Za duzo mocy do kolumn tez nie robi im dobrze a za malo tak samo

Bo jezeli masz slaby wzmak i mocne kolumny to jak dasz prawie na maksa to wzmak nie wyrabia a dokladnie trafo i koncowki i posylaja "prad przemienny zamiast muzyki"czyli wtedy wzmak gra tym co mu poda trafo
  • Poziom 11  
    No tylko jak sobie kupie te altusy to one tez nie będą pierwszej młodości, a jak tak patrze na allegro to ich stan wcale nie bedzie lepszy od moich speacow. Ale nie będę się upierał bo sie na tym nie znam.

To może jest jeszcze jakaś inna alternatywa dla altosow i speacow?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    to masz 2 mozliwosci

-albo zostajesz przy space-ach i je regenerujesz wymieniasz głosniki na lepsze i pytasz sie na elektrodzie jakie najlepsze tam wsadzic wymieniasz okablowanie w kolumnach sprawdzasz kondensatory w zwrotnicy i tez je wymieniasz ale na tą sama pojemnosc tylko ze nowsze i lepszej firmy sprawdzasz wytłumienie poprawiasz jego mocowanie i ilosc bo przy zamknietej budzie musi byc dobrze wytlumiona w środku i sprawdzasz SZCZELNOŚĆ skrzynki czy nie ma gdziesz "wyciekow powietrza" głośsniki najlepiej osadzic na uszczelce lub silikonie aby było szczelnie.

-kupujesz altusy robisz to samo co wyzej oprocz tego ze musi byc szczelna to pewne ale poprawiasz port bass refleks aby pewnie siedzial acha no i poprawiasz wytlumienie i dajesz je tylko na scianki środek czyli wnetrze musi byc puste .
  • Poziom 11  
    Tak więc. Chętne bym sobie posłuchał jak grają altusy ale niestety nie mam takiej możliwości. Więc zostaje przy moich speacah którym zafunduje remoncik.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi
    Pozdr.