Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorski oscyloskop cyfrowy

drevak 19 Sty 2008 17:28 18682 18
  • O autorze
    drevak napisał 16 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2008 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    bartek3579
    Poziom 17  
    Ciekawy projekt aczkolwiek nie bardzo przydatny ze wzgledu na max czestotliwosc.
    Villen
    Poziom 21  
    Wybaczcie opryskliwość, ale jak widze wypowiedzi takie jak na przykład kolegi XeeD to sam nie wiem czy nalezy sie smiac, czy płakać...

Po pierwsze to jest dział "DIY Pozostałe i Newsy", co juz na wstępie powinno duzo mowic. W tymprzypadku to NIE JEST projekt autora tematu, tylko coś, co znalazł w czasie buszowania w sieci.

A co do samego autora...

Cytat:
    Amatorski oscyloskop cyfrowy (mikrokontroler PIC18F2550)

Przepraszam bardzo, ale juz z samego linka mozna wywnioskować ze to ma niewiele wspolnego z PIC'ami... Nie mowiac juz, ze gdyby tak zajrzec na strone projektu to nawet bez patrzenia na opis czy schematy w oczy rzuca sie Atmega32 na zdjeciach...

Wiem ze sie czepiam, ale to są takie szczegóły, ktorych mozna by chyba bez problemu dopilnować i nie pomylić, a tak to sie robi siano...
    ryborz
    Poziom 23  
    drevak nawet nie zadałeś sobie minimum trudu i nie próbowałeś opisać projektu, który wrzuciłeś. Autor pisze że użył
    mikrokontrolera ATmega32, zresztą widać to na zdjęciach!
    mati10025
    Poziom 12  
    Do Villen
    DIY (do it yourself) wcale nie mówi że to musi być jego projekt.
    "Zrób to sam" to nie to samo co "wymyśł coś sam"
    robokop
    Moderator Samochody
    Nie dość że nie opisał, to jeszcze zrobił to źle. Autor projektu stworzył alternatywne urządzenie dla spotkanego przez siebie oscyloskopu z Pic -em. Ogólnie - ciekawostka, raczej bez zastosowania praktycznego.
    Dar.El
    Poziom 40  
    To urządzenie ma tyle wspólnego z oscyloskopem co rozgrzany nad gazem gwóźdź do lutownicy. Szkoda czasu i elementów na tą zabawkę.
    ryborz
    Poziom 23  
    mati10025 chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi Villen.
    Chciał on uświadomić XeeD, że nie jest to projekt autora, ponieważ jest to kategoria DIY pozostałe i news.
    Co do urządzenia to raczej do traktowania jako ciekawostka, niż przyrząd pomiarowy.
    Villen
    Poziom 21  
    I po raz polejny przepraszam z góry za opryskliwość: czytanie ze zrozumieniem też niektórym sprawia pewne trudności...

A co do projektu: zgadzam się z ogółem opini - urządzenie ciekawe, ale o ograniczonej funkcjionalności... Co nie znaczy ze zupełnie niewarte uwagi, na pewno nieco "inna" konstrukcja na AVR'ku, mająca mimo wszystko w sobie to coś.. Świetna zabawa dla ludzi poznających rodzine AVR.
    drak
    Poziom 19  
    Co to za dziwny pomysł oscyloskop 1 kHz jak by nie było zewnętrznych przetworników A/D.
    gonzo_102
    Poziom 11  
    oscyloskop bardzo fajny jako jakiś wskaźnik do gotowego urządzenia, więc nie należy go krytykować za niskie parametry jako oscyloskopu - przy tak niskich kosztach (atmega32 + wyświetlacz) może być bardzo dobrym dodatkiem pokazującym np. jakiś stan stan na wyjściu urządzenia - w takich wypadkach najczęściej nie jest wymagana dokładność a jedynie informacja co się naprawdę w danym momencie dzieje
    gregor_lca
    Poziom 20  
    Zastanawiam sie nad tym oscyloskopem jedynie dla zaprezentowania na lekcji automatyki :)

a koszt to ok 10pln za atmega32 + 40pln za ekranik do tego drobniejsze elementy.

możemy też taki projekt rozważyć: http://www.semifluid.com/?p=15#more-15
    Adam940
    Poziom 13  
    Jako przenośny oscyloskop mogłoby być ale pasmo jest paskudnie niskie. Żeby chociaż ze 100Khz to już do audio by sie nadało a wydaje mi sie że z zastosowaniem zewnętrznego przetwornika jest to osiągalne. Zastanawiam sie czy dało by sie tu dorzucić FFT :D
    Czeslaw10
    Poziom 15  
    Witam
    Może zna ktoś adres strony dobrego amatorskiego oscyloskopu tak do 10MHz na wyświetlaczu graficznym.
    nakon
    Poziom 13  
    w wersji na PIC`u (projekt na którym sie wzorował autor prezentowanego układu) ma cz. próbkowania ~60kHz, (czyli można spróbkować sygnał max. 30kH) - znacznie więcej niż ATmegowe 5kHz, ale równie dobrze do takich częstotliwości (słyszalnych, do 22kHz), można zaprzęgnąć kartę dźwiękową - koszt zapewne niższy a funkcjonalność nieporównywalna.
    Moim zdaniem projekt ma znaczenie jedynie edukacyjne, no może w wersji na PIC`u można by jeszcze to do czegoś wykorzystać (ze względu na szersze pasmo)
    cosimo
    Poziom 11  
    Do Nakon:
    Częstotliwość samplowania 60kHz to akurat tyle - aby w miarę można było przebiegi 5kHz pooglądać. Karta dźwiękowa komputera jest dobra jeśli nie wychodzi się poza 2-3Khz – chyba, że ktoś lubi oglądać przebiegi gdzie jeden okres przebiegu na ekranie składa się z dwóch sampli. Ostatnio bawiłem się w modyfikację projektu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic803067.html. Dołożyłem zewnętrzny przetwornik ADC0820 - częstotliwość samplowania w porywach 600KHz i wystarcza to do tego aby, aby w miarę przyjemnie przebiegi do 50Khz oglądać.