Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera cofania - problem z podłączeniem

marcinmarcin007 19 Sty 2008 20:03 12429 14
  • #1 19 Sty 2008 20:03
    marcinmarcin007
    Poziom 13  

Witam wszystkich.
    Mam taki problem że muszę podłączyć kamerę cofania w autobusie i mam kilka pytań może ktoś będzie mógł mi doradzić:
    Chciałbym wszystko podłączyć do monitora LCD umieszczonego na desce pojazdu ale zależy mi na podłączeniu dwóch kamer jednej cofania a drugiej pokazującej obraz wewnątrz autobusu. Proszę o pomoc jak rozwiązać podłączenie w ten sposób aby normalnie na ekranie pokazywany był obraz z kamery wewnętrznej a po włączeniu wstecznego biegu przełączał sie na kamerę cofania. (widziałem takie rozwiązanie w innym autobusie tam był podłączony fabryczny układ VDO z nawigacją) można znaleźć na allegro takie przełączniki lecz to wszystko jest manualnie przełączane przełącznikiem innym przykładem jest opisany w CHIP-ie http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_132969.html
    lecz tutaj wybór sygnału odbywa sie przez interfejs usb. A drugim pytaniem jest czy taki układ będzie wymagał jakiegoś wzmacniacza sygnału gdyż długości kabli będą ok. 20 m i czy nie wpłynie to na jakość obrazu
    Dziękuje za pomoc.

1 14
  • #2 19 Sty 2008 20:29
    DonRomano
    Poziom 33  

Witaj.
    Jeżeli to zwykłe kamerki VIDEO to nie ma problemu.
    20m to nie dużo, nie potrzeba żadnych wzmacniaczy.
    Podłącz kamerki przewodem ekranowanym.
    Obydwie kamerki(kable) sprowadź w okolice monitora i tam zamontuj przekaźnik z cewką podłączoną do świateł cofania.
    Nie przewiduję żadnych problemów, robiłem już takie instalacje.
    Warunkiem jest zapewnienie kamerom oraz monitorowi odpowiedniego filtrowanego zasilania np. 9v.

0
  • #3 19 Sty 2008 21:13
    marcinmarcin007
    Poziom 13  

Ok dziekuje za odpowiedź ale czy mogę prosic o jakis schmacik jak podłączyc te cewki i kamerki a co do zasilania to w instalacji mam 24V a kamera i monitor są na 12 V więc musze pomysleć jak zmniejszyć

0
  • #4 20 Sty 2008 08:50
    213996
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 20 Sty 2008 10:18
    marcinmarcin007
    Poziom 13  

Dobra dziekuje za info jednak jeszcze męczy mnie to podłączenie tej cewki i przekaźnika do świateł cofania w celu przełączania obrazu czy moze ktoś pokazać jakiś schemat
    Dziekuje

0
  • #6 20 Sty 2008 11:11
    DonRomano
    Poziom 33  

Tu masz schemat, odręczny ale czytelny.
    Przekaźnik musi mieć cewkę na napięcie 24V.

Powinien mieć dwa styki przełączające, obciążalność styków w tym przypadku nie jest istotna.
    Możesz zastosować wyłącznik zasilania tak jak na schemacie lub podłączyć się po (kluczyku).
    Bezpiecznik jest konieczny ze względu na długie odcinki przewodów zasilających kamery, zwłaszcza cofania.
    Jego wartość to max. 1A.

W razie czego pytaj, ja będę dopiero wieczorem.
    Kamera cofania - problem z podłączeniem

0
  • #7 20 Sty 2008 18:07
    marcinmarcin007
    Poziom 13  

Dziękuje bardzo za schemat. Wnioskuje z niego ze masy wszystkich kabli sygnałowych są połączone i przekaźnik rozdziela tylko żyły wewnętrzne i tu mam pytanie czy na stykach tego przekaznika nie będzie zbyt dużych spadków sygnału?? A drugie moje pytanie dotyczy zasilania czy wystarczy zastosować prosty dzielnik napięcia czy może zastosować jakiś układ ze stabilizatorem LM7812 lub podobnym??
    Pozdrawiam

0
  • #8 21 Sty 2008 07:15
    DonRomano
    Poziom 33  

Na stykach nie będzie spadków sygnału.
    Nie wystarcy prosty dzielnik, trzeba napięcia stabilizowanego w przedziale 8-12V.

Może dasz radę podłączyć się z zasilaniem tylko do jednego akumulatora, wtedy będzie prościej.
    Sprawdź.

0
  • #9 21 Sty 2008 09:04
    marcinmarcin007
    Poziom 13  

Witam
    Jeśli chodzi o podłączenie się do akumulatora to myslę że nie jest to najlepszy pomysł ze względu na lekkie nie tyle w podłączeniu się do niego co z przeprowadzeniem kabli (jest on schowany w kufrze pod kierowcą) myślałem żeby podłączyć się pod radio bo tam pojawia się napięcie zaraz o włączeniu prądu w autobusie i tak też widziałem w innym autobusie więc chyba tak będzie najlepiej. A jeśli chodzi o zasilanie to co możesz zaproponować do zasilania jaki układ proponujesz, i jeszcze jedno moje pytanie z poprzedniego postu odnośnie masy przewodów sygnałowych.
    Pozdrawiam

0
  • #10 30 Sty 2008 15:48
    marcinmarcin007
    Poziom 13  

I jeszcze jedno pytanie z mojej strony czy jesli podlacze sie do radia z zasilaniem to czy musze stosowac stabilizator ??

0
  • #13 24 Sie 2012 09:41
    RafalGremlin
    Poziom 2  

Witam ja również podepnę się pod temat-moja kamerka przestała działać-w 100% mam uszkodzone kable przy samej kamerce i muszę je wymienić-Jest to kabel 5 żyłowy z ekranem-czy ten ekran odgrywa jakąś rolę ? jedyne do czego doszedłem to ze 1 kabel czarni i jeden czerwony to zasilanie podczerwieni-Pozostał jeszcze jeden czarny ,czerwony i żółty.Przypuszczam że żółty i czarny to będzie wizja z kamery a czerwony zasilanie jej-Panowie czy mam rację? Kamera cofania - problem z podłączeniem Kamera cofania - problem z podłączeniem

Co z tym ekranem który widać na zdjęciu.Pozdrawiam i prosze o pomoc

2
  • #14 28 Wrz 2012 14:39
    wojtek.sen
    Poziom 2  

Ja również mam podobny problem, jak kolega wyżej ale kamera ma 4 przewody [biały, czarny, żółty, czerwony] i ekran, model to CCDF -i a w ramce taki oto zestaw symboli [MVC0710000000103]. Współpracuje z kenwoodem, ale podczas wypadku przewód uległ zniszczeniu.
    Prawdopodobnie jedna (która?)para idzie do Kenwooda po wtyku chinch, ale co dalej nie mam bladego pojęcia. Będę wdzięczny za pomoc.

1
  Szukaj w 5mln produktów