Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zmienić instalacje i odbiorniki z 230V/24?

ryh 19 Jan 2008 20:09 3995 16
 • #1
  ryh
  Level 10  
  jak zmienić w budynku wielorodzinnym(dokładnie chodzi o blok mieszkalny)instalacje elektryczną i odbiorniki(żarówki) z 230 na 24V ?chodzi mi dokładnie o klatke schodową(tam jest automat schodowy) i piwnice a tak prościej chodzi mi o to by w oprawach oświetleniowych zarówno kalatka jak i piwnica było 24V
 • #2
  pol032
  Level 24  
  Witam
  Można zastosować transformator bezpieczeństwa 230/24V taki jaki używa się do oświetlenia np kanałów w warsztatach samochodowych w których jest po kilka żarówek 60 Watowych
 • #3
  Madrik
  moderator of Robotics
  Najprościej, po przez zasilenie instalacji przez transformator bezpieczeństwa 230/24V, ale uważaj - niższe napięcie oznacza wyższe prądy, przy tych samych mocach - czy twoja instalacja jest na to gotowa i nie spali się?
  I po co ci na klatce 24V? Robisz tam akwarium czy jak?
 • Helpful post
  #4
  W.Wojtek
  Phones specialist
  A co-kradną prąd???. Te 24 V to trudny problem-wspólne "zero", uziemienia, właczniki swiatła na klatkach..drogie zarówki..
  Mój kolega -elektronik zreszta, rozwiązał problem następująco :na tablicy po automacie (trzeba go odpowiednio podłaczyć i cały system też..(sterowanie "zerem") w obwód fazowy na żarówki wsadził szeregowo diodę, odpowiedniej mocy.
  Efekt-żarówki jakby troche ściemniały ale awantura koszmarna. Poległo parę pralek .. kilka lodowek spaliło agregaty,nie działały telewizory..
  Gdy się zaczęło odpowiedź była prosta-to nie kradnij kosztem pozostałych a podłącz się na swój licznik. Na drzwiach budynku kilka dni wisiało ogłoszenie "od środy na klatkach zasilanie 110 V!!
  Pomogło.. Od tego czasu zamiast 500 pln za oświetlenie płaca 30.
  WW
 • #5
  adams987
  Level 35  
  Do oświetlenie zwykłymi żarówkami można dać mostek i mamy prąd stały. Nikt go nie ukradnie , chyba że do starego grzejnika.
 • #6
  adams987
  Level 35  
  Mostek prostowniczy na napięcie min 400V i prąd , zależny od obciążenia np dla 600W min 3A. Mostek to połączone 4 diody w układ gretsa.
 • #7
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Jak zobaczą że grzejniki grzeją i czajniki czajnikują czaj to się znowu podłaczą...ćwiczono..
  amperomierz z próbkowaniem i pamięcia odczytów pokazał ciekawe rzeczy..
  na diodach nic nie działa jak należy a zakłócenia w trakcie świecenia klatki pomijalne..
 • #8
  cranky
  Level 26  
  Wielką zaleta 24 V jest efekt wkręcania takiej skradzionej żarówki w domu złodzieja :)
 • #9
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Pod warunkiem że odłamki nie walną w oczy. Może byc jakoś głupio..
 • #10
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Ze względu na łatwość zdobycia transformatora 230/24V lepszym pomysłem jest przerobienie instalacji na 42V.
 • #11
  -RoMan-
  Level 42  
  Że co? Trudność zdobycia transformatora na 24V? Przestali produkować transformatory bezpieczeństwa?
 • #12
  Huba-Bubba
  Level 12  
  Przerobienie instalacji na 24V jest najlepszym rozwiązaniem, niestety kosztownym i jak pisze kolega Madrik, instalacja zaprojektowana na 230V może nie wytrzymać znacznie wyższych prądów. Proponuje coś znacznie prostszego - ogranicznik mocy. Urządzenie to odcina obwód, jeśli obciążenie na nim przekroczy zadaną wartość. Chcecie kraść? - siedźcie po ciemku!
 • #13
  adams987
  Level 35  
  Ktoś tam wyżej (wcześniej) napisał o 110V i jednej diodzie . Może to jest sposób? Zależy na kogo i w jakim celu ?
  Faktycznie jesteśmy nauczeni nie " sypać" TYLKO CZY TO JEST DOBRE NIE TYLKO DLA KRADZIEżY PRąDU(BANAł) CZY NA CODZIEń???
  A to na codzień tyczy się WAS od takich pierduł jak kasowanie biletu???
 • #14
  Łody
  Level 11  
  Zastosowanie diody wy układzie jest dobrym sposobem sprawdził się w moim bloku. Przy zastosowaniu Tr 24V trzeba też wziąść pod uwagę jego moc, z wcześniejszych opisów chodzi o instalację w piwnicach wszystko zależy od ilości punktów odbioru.
 • #15
  W.Wojtek
  Phones specialist
  Przeciętny transformator ma wielkośc małej cegły. A moc ok 100 w. czyli raptem kilka żarówek.Miejsce na niego to wesoły problem No i sprawa izolacji linii 24 V od 220 V. Co z włącznikami klatkowymi????
  Zabawa na klka godzin. A dioda -mała ,tania i niewidoczna.
 • #16
  Lysoleq
  Level 17  
  Skorzystam z istniejącego tematu i zapytam w drugą stronę. Czy istnieje jakiś w miarę ekonomiczny sposób przerobienia instalacji 24V DC na 230V AC, tak aby instalacje po przerobieniu można było obciążyć 2kW? Ostatnio nad tym myślałem, ale nie wiem czy jest sens się za to zabierać.
 • #17
  Madrik
  moderator of Robotics
  Lysoleq wrote:
  Skorzystam z istniejącego tematu i zapytam w drugą stronę. Czy istnieje jakiś w miarę ekonomiczny sposób przerobienia instalacji 24V DC na 230V AC, tak aby instalacje po przerobieniu można było obciążyć 2kW? Ostatnio nad tym myślałem, ale nie wiem czy jest sens się za to zabierać.

  To kwestia przewodów. Prady spadają, ale wzrasta napięcie. Czy izolacja wytrzyma? Bo jeżeli ktoś poskąpił i dobrał izolację na niskie napiecię znamionowe, to możesz mieć problem.
  W jedną stronę, grozi przegrzanie, w drugą przebicie.
  Jeśli izolacja wytrzyma podwyższone napięcie, to instalacja przeniesie nawet większą moc, niż przenosiła na 24V.