Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

enkoder moz30 jak podłączyc?

as124 19 Sty 2008 23:43 1980 6
  • #1 19 Sty 2008 23:43
    as124
    Poziom 14  

Witam.
    Posiadam enkoder moz30 i mam problem z podłączeniem go. Otóż w nocie http://www.eautomatyka.pl/download/pdf/przetworniki/moz30.pdf znalazłem opis wyprowadzeń i podłączyłem enkoder zgodnie z tabelką. Jednak układ w którym stosowany jest enkoder posiada duże zakłócenia i na sygnał z enkodera nakładają się bardzo duże szumy. Próbowałem ekran wyprowadzenia enkodera połączyć z ekranem kabla, którym przesyłam sygnał, a ten (ekran kabla) w sterowniku zewrzeć do masy układu(sterownik zasilany jest napięciem 5V tym samym co enkoder). Tutaj pojawia się problem po zwarciu ekranu enkodera do masy ten przestaje wysyłać sygnały. W instrukcji jest napisane, że ekran "nie podł." czy to znaczy że nie może on być połączony z masą? W jaki sposób mogę ograniczyć szumy?

0 6
  • #2 20 Sty 2008 02:42
    pukury
    Poziom 35  

Witam !! Może wyjście typu " nadajnik linii " poprawiło by sprawę - tylko na drugim końcu musisz mieć " odbiornik linii " . Rozwiązanie tego typu ( nad./odb. ) stosowane jest w obecności zakłóceń . Spróbuj również sygnał prowadzić skrętką . pozdrawiam !!

0
  • #3 20 Sty 2008 03:01
    as124
    Poziom 14  

Używam skrętki ekranowanej folią aluminiową. Nie jestem w tej dziedzinie specjalistą. Potrzebuje 2 przewodów zasilania ( 0 i +5V) oraz 2 sygnałowych. Wybrałem przewody pełno kolorowe (pomarańczowy i zielony) dla sygnałów, oraz zielono-biały do masy i niebieski do +5V. Może popełniłem błąd to których przewodów użyje ma znaczenie dla tłumienia zakłóceń?

0
  • #4 20 Sty 2008 10:09
    bogdan_p
    Poziom 39  

jeżeli korzystasz z skrętki to łącz tak jak są pary skrętki , a nie dowolne kolory , ekran łączy się tylko z jednej strony do masy również nie możesz łączyć gnd enkodera z masą urządzenia w którym jest zamontowany enkoder
    robiąc takie połączenie ekranem lub linią GND wyrównujesz potencjały pomiędzy masami urządzeń ( maszyna - sterownik ) co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich zniszczenia
    dobrym rozwiązaniem jest puszczenie w jednym kablu ekranowanym tylko sygnałów a zupełnie dowolnym zasilania enkodera
    jaka jest długość tego połączenia i w czym będzie dokonywany pomiar

0
  • #5 20 Sty 2008 13:38
    as124
    Poziom 14  

Długość połączeń jest niewielka ok. 2-3 metry. Jednak kabel biegnie wzdłuż napędów i 2 transformatorów i nie ma możliwości poprowadzenia go inną drogą :( . Wieczorem przelutuje kabel tak żeby kożystać z par i napiszę jaki jest efekt.

0
  • #6 10 Lut 2008 19:07
    adam_es
    Poziom 27  

Witam. Dyskusję należy zacząć od pytania z którą wersją enkodera mamy do czynienia. Jeżeli jest to MOZ30 z końcówką N, to na wejściu urządzenia zliczającego impulsy powinien być odbiornik linii + rezystory wymuszające prądy (lub źródła prądowe). Podpięcie sygnałów do wejść wysokoomowych spowoduje "dzwonienie" sygnałów. Pozdrawiam, Adam

0
  • #7 12 Lut 2008 14:30
    as124
    Poziom 14  

No dobrze przepraszam za kłopot i dziękuję za rady sprawa rozwiązana: enkoder miał wyjście wspólnego emitera a ja nie dałem rezystorów podciągających do zasilania 5V.

0