Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.

steelq 21 Sty 2008 17:04 15080 51
    dreaper
    Poziom 18  
    rafx205 napisał:
    czy tyle juz wystarczy do uruchomienia tego dzialka czy cos sie jeszcze podlancza tam gdzie pisze wyzwalenie???

Na twoim schemacie obwód jest zamknięty co znaczy tyle, że nie powinien raczej działać. Jeśli zastosował byś tam jakiegoś rodzaju wyłącznik albo zworę jak to jest na moim schemacie to powinno zadziałać (w chwili zamknięcia obwodu kondensator lub ich grupa zostanie rozładowany(a) prąd popłynie przez cewkę i "pocisk" poleci). W inny przypadku powinien być jakiś tyrystor, a może nawet coś grubszego w zależności od napięcia. Coś co by sterowało rozładowaniem kondensatora(ów). Jeśli się nie mylę to mniej więcej działa to na takiej zasadzie.

Można by użyć nawet jakiegoś micro switcha (jako spustu) i przekaźnika do sterowania wystrzałem. Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.
    Albo gdyby użyć stosunkowo małego napiecia do starowania np 5V można by zastosować coś takiego Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.

Dodano po 6 [minuty]:

Ja na to wpadłem, ale nie mam zamiaru tego konstruować. Moje rozważania są czysto teoretyczne. A co kto robi to jego sprawa i dzielnicowego.

Chociaż nie wydaje mi się, żeby konstrukcja tej mocy którą stworzyła autor postu podpadała pod miano broni - jakiejkolwiek broni. Głupia proca do karmienia ryb może być dużo bardziej niebezpieczna.

Dodano po 9 [minuty]:

Poza tym jak dla mnie to co jest na fotkach autora postu na broń nie wygląda i nawet nie wiadomo czy to w ogóle działa. W każdym bądź razie pomysł jest ciekawy. Z resztą to nie musi być broń. Można by tego użyć jako czegoś w rodzaju "elektrycznego młotka" po paru modyfikacjach.
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    czy ja wiem czy to juz jako taka broń... przeciez nie jest palna więc pozwolenia nie trzeba choziaż nie znam się na tycz pozwoleniach itd:P
    rafx205
    Poziom 18  
    dreaper napisał:
    rafx205 napisał:
    czy tyle juz wystarczy do uruchomienia tego dzialka czy cos sie jeszcze podlancza tam gdzie pisze wyzwalenie???

Na twoim schemacie obwód jest zamknięty co znaczy tyle, że nie powinien raczej działać. Jeśli zastosował byś tam jakiegoś rodzaju wyłącznik albo zworę jak to jest na moim schemacie to powinno zadziałać (w chwili zamknięcia obwodu kondensator lub ich grupa zostanie rozładowany(a) prąd popłynie przez cewkę i "pocisk" poleci). W inny przypadku powinien być jakiś tyrystor, a może nawet coś grubszego w zależności od napięcia. Coś co by sterowało rozładowaniem kondensatora(ów). Jeśli się nie mylę to mniej więcej działa to na takiej zasadzie.

Można by użyć nawet jakiegoś micro switcha (jako spustu) i przekaźnika do sterowania wystrzałem. Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.
    Albo gdyby użyć stosunkowo małego napiecia do starowania np 5V można by zastosować coś takiego Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.

Dodano po 6 [minuty]:

Ja na to wpadłem, ale nie mam zamiaru tego konstruować. Moje rozważania są czysto teoretyczne. A co kto robi to jego sprawa i dzielnicowego.

Chociaż nie wydaje mi się, żeby konstrukcja tej mocy którą stworzyła autor postu podpadała pod miano broni - jakiejkolwiek broni. Głupia proca do karmienia ryb może być dużo bardziej niebezpieczna.

Dodano po 9 [minuty]:

Poza tym jak dla mnie to co jest na fotkach autora postu na broń nie wygląda i nawet nie wiadomo czy to w ogóle działa. W każdym bądź razie pomysł jest ciekawy. Z resztą to nie musi być broń. Można by tego użyć jako czegoś w rodzaju "elektrycznego młotka" po paru modyfikacjach.

no tak ale nie odpowiedziales na pytanie czy trzeba cos dac tam jeszcze gdzie pisze wyzwalenie?? czy co??
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    Pytanie do autora!!! może się pojawi:P
    Czy mógłbyś podać opór cewki, ilosć zwoi, średnice drutu, długość naboja, usytułowanie u długość cewki na lufie itp... i mniej więcej jaki zasieg ma to cacy... bo ciś mi się wydaje że przy napięciu 4,5 V to ten pocisk nie za bradzo szaleje no chyba ze znałeś jakieś dane techniczne do których się zastosowałeś i dlatego działa... udowodnij, podaj szczegóły... KONKRETY!!!
    Snikers
    Poziom 24  
    tranzystor1204 napisał:
    Pytanie do autora!!! może się pojawi:P
    Czy mógłbyś podać opór cewki, ilosć zwoi, średnice drutu, długość naboja, usytułowanie u długość cewki na lufie itp... i mniej więcej jaki zasieg ma to cacy... bo ciś mi się wydaje że przy napięciu 4,5 V to ten pocisk nie za bradzo szaleje no chyba ze znałeś jakieś dane techniczne do których się zastosowałeś i dlatego działa... udowodnij, podaj szczegóły... KONKRETY!!!

nie widzisz ze jest tam przetwornica ladujaca kondensator?
    Villen
    Poziom 21  
    I znowu musze zacząć się czepiać... Kolego tranzystor1204, gdybyś przeczytał pierwszy post (lub przeczytał UWAŻNIE) doczytałbyś, że w urządzeniu zastosowana jest przetwornica od packi na muchy na wysokie napięcie... Poraża mnie ludzkie lenistwo, nawet czytać się nie chce...

Mam taką prośbę, czy jest tu ktoś kto zna język rosyjski? Bo znalazłem takiego oto potworka:

Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.

Jest wyciągnięty ze starej lampy błyskowej produkcji ZSRR. Przetwornica niestety się nie ostała bo miałbym praktycznie całą robote za sobą (nawinąć tylko cewke). Czy potrafi ktoś odczytać jaka jest pojemność tego kondensatora i max napięcie? Byłbym niesamowicie wdzięczny za pomoc :)
    lacristo
    Poziom 11  
    To jest chyba 800uF/350V tak mi sie wydaje
    _milcek_
    Poziom 19  
    Miałem nic nie pisać ale poziom wiedzy prawie wszystkich pisających jest chyba zerowy. Chyba nikt sie nie doczytał, że użyto przetwornice z łapki na muchy.Drugie. Na schemacie z MyzLab jest tyrystor (proszę sie nie pytać co to i po co) a nie jak niektórzy myśleli że to dioda (potem jeszcze fajne schematy z tego wychodziły ). Jeżeli chcecie sie dowiedzieć jak to działa zapraszam na http://www.myzlab.pl/eim/coilgun/
    Edit:
    O widzie że nie tylko ja zdążyłem zaapelować.
    do Villen: Śmiało używaj tego konda bo on jest przystosowany do wyładowań impulsowych(prawdopodobnie low ESR czy jakoś tam) przez co będzie mógł oddać większe prądy
    Villen
    Poziom 21  
    lacristo, też właśnie mi się tak wydaje... Ale wole się upewnić...

Dysponuje ktoś jakimis informacjami jak dobrać długość cewki, liczbe zwojow i przekroj drutu? Narobiłem sobie apetytu na coilguna :D
    rafx205
    Poziom 18  
    bylem na tej stronie ale mam pytanie na ktore mi nikt nie odpowiedzial czy tam na shcemacie z myzlab w linku "co to jest" tam gdzie pisze "wyzwalanie" co tam trzbea podpiac a moze nic nie trzeba?? i 2 pytanie na tym rysuknu gdzie pisze ladowanie + i - co trzeba podpiac jakie zasilanie czy co??
    Bartas14pn
    Poziom 14  
    dreaper napisał:
    Michal_b1 napisał:
    Z tym przekazywaniem energii zgromadzonej w kondensatorze na energię kinetyczną pocisku jest bardzo różnie. Moje działko (w zależności od parametrów cewki, kondensatorów i pocisku) osiągało sprawność 0,05-1%, czyli raczej słabo. Wyczytałem gdzieś kiedyś, że można osiągnąć nawet 15% sprawności ale jest to BARDZO trudne.

Sprawność rzędu 15% to i tak było by coś zważywszy na fakt, że żarówka wynaleziona przez Thomasa Edisona ma zaledwie 5% sprawności a jest w powszechnym użyciu od 1879 r.

Dodano po 14 [minuty]:

Jeśli chciałbyś mieć osobne wyzwalanie to schemat musiał by wyglądać mniej więcej tak. Na tym schemacie który umieściłeś wyzwalanie jest samoczynne bo obwód jest zamknięty. Ale jak już ktoś wcześniej napisał wyłączniki trzeba dość często wymieniać.

Jakie napięcie i natężenie prądu jest potrzebne do pracy tego urządzenia? Ma też ktoś informacje na temat wpływu napięcia, natężenia oraz częstotliwości na siłę "wystrzału"?

Jak dla mnie to pominięto tu najważniejsze czyli układ dostarczający napięcie do obwodu - bo to chyba najistotniejszy element w całym projekcie

Dodano po 3 [minuty]:

W sumie można by tu użyć transformatora aby uzyskać odpowiednie napięcie np. z akumulatora 12V (nie mam na myśli akumulatora samochodowego).

Dodano po 3 [minuty]:

Nie wiem też o jakiej pojemności jest tu mowa, bo kondensatory to też istotny element. No i oczywiście ilość uzwojeń i grubość drutu też ma ogromne znaczenie.

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]

Człowieku proszę Cię w imieniu swoim i innych forumowiczów o nie zaniżanie poziomu elektrody. Twoje wypowiedzi są niczym nie poparte i tylko wprowadzasz ludzi w błąd. Polecam najpierw nauczenie sie podstawowych symboli elementów elektronicznych i czytania schematów, a dopiero potem wypowiadania sie na takich forach. To co według Ciebie jest diodą to tyrystor, który służy właśnie do tego by wyzwalać.
    Proszę o usunięcie tych bezsensownych wypowiedzi i zaprzestanie udzielania "takich" wypowiedzi, które zamiast pomagać mogą tylko zaszkodzić.
    hemol
    Poziom 11  
    Tam gdzie jest napisane wyzwalanie trzeba dać przycisk.
    rafx205
    Poziom 18  
    aha o to chodzi czyli taki przycisk jak pokazal dreaper na samej gorze??
    hemol
    Poziom 11  
    Możę być jaki ci się rzewnie podoba
    rafx205
    Poziom 18  
    a i jeszcze po co ten przycisk zeby odpalic dzilko??

Dodano po 1 [minuty]:

a i kto mi odpowie na moje 2 pytanie : 2 pytanie na tym rysuknu gdzie pisze ladowanie + i - co trzeba podpiac jakie zasilanie czy co??
    hemol
    Poziom 11  
    Przy kondensatorze służy do ładowania, a przy wyzwalaniu do oddania strzału, tak tam trzeba podpiąć zasilanie.
    rafx205
    Poziom 18  
    odpowiedz mi jeszcze na moje 2 pytanie

Dodano po 59 [sekundy]:

a i skad wiem ile ja mam to ladowac??
    a moze "hemol" daj mi swoje gadu bo mam jeszcze kilka pytan??
    Bartas14pn
    Poziom 14  
    rafx205 napisał:
    aha o to chodzi czyli taki przycisk jak pokazal dreaper na samej gorze??

To co pokazał dreaper to jest załącznik, który nie jest potrzebny w przypadku korzystania z tyrystora. Co do samego tyrystora to masz racje potrzebne mu "zasilanie"
    Polecam wikipedie :] http://pl.wikipedia.org/wiki/Tyrystor
    _milcek_
    Poziom 19  
    Ej bo już go w błąd wprowadzacie
    Tam gdzie wyzwalanie najlepiej daj bateria 9V z rezystorkiem ok 1000hm(jak nie bedzię odpalał to daj mniejszy) i włącznikiem. Tam gdzie ładowanie podłączasz jakieś źródło napięcia ale nie większego od napięcia kondensatorów (i nie pomyl polaryzacji). A na przyszłość mamy na naszym forum tajną i bardzo trudną w obsłudze opcje szukaj ale zdolniacha jesteś dasz se rade :D
    rafx205
    Poziom 18  
    nie chce szukac odpowiedzi bo nie znajde tego czego dokladnie szukam wiec pytam o to was bo wiem ze wy jestescie madzejsi i to wiecie wiec mam kilka pytan i odpowiedzcie mi na nie jak mozecie i sie wam chce:
    1.to wkoncu co mam dac bo uslyszalem jzu pare odpowiedzi i sie gubie co mam dac tam gdzie pisze wyzwalanie??
    2.czy dlugosc i grobosc cewki ma duze znaczenie jesli tak to jaka ona ma byc ta cewka??
    3.jakiej pojemnosci ma byc kondensator?? mniej wiecej czym wieksza pojemnosc tym lepiej strzela??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto