Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.

steelq 20 Sty 2008 10:27 14858 51
  • Coilgun, działko magnetyczne zasilane z baterii.
    Zbudowałem coilguna zasilanego baterią 4.5v.

Jego kondensatory mają pojemność 515µF i 400v (41J). Obudowa jest zrobiona z CD-romu. Lufa wykonana z miedzi Φ 3.88mm wewnątrz i długość 10 cm. Układzik z packi na muchy zwiększa napięcie i ładuje kondensatory. Wyzwalanie jest z przełącznika (trzeba co jakiś czas wymieniać). Podczas ładowania świeci się zielona dioda. Jest też potencjometr którym reguluje się prędkość ładowania kondensatorów. Cewkę nawinąłem na oko (a właściwie to na rurkę miedzianą :D ). Działko ładuje się parę minut i przebija różne papierowe rzeczy.

Teraz planuje zbudować coś dużego :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    steelq
    Poziom 16  
    steelq napisał 214 postów o ocenie 11, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście polska. Jest z nami od 2007 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    rayvil
    Poziom 2  
    Witam!
    Ciekawe urządzonko, może wrzuciłbyś filmiku jak to działa ??
    danlancher
    Poziom 27  
    Nono calkiem fajne. Najmniejszego coilguna widzialem chyba na 3V a tu na 4,5,niezle ;)
    Masz moze czym nagrac jakis filmik? Chcialbym zobaczyc jaka ma sile razenia :)
    ks_fenix
    Poziom 23  
    Podczas załączania kondensatorów do cewki cześć energii z kondensatorów ok 2% jest przekazywana ferromagnetycznemu pociskowi. Przez co pocisk nabiera prędkości. To tak w skrócie.
    Fajny projekt tylko w przyszłości powinieneś zastąpić przełącznik jakimś tyrystorem.
    Tutaj jest opisane jak wykonać taki projekt tylko że zasilany z 230V
    DooBLER
    Poziom 12  
    No całkiem niezły projekt, czekam z niecierpliwością na cos większego :)

a tu żeby zobrazować jak to działa wyszperany filmik innego coilguna

Link

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Colina2
    Poziom 16  
    Coś w tym rodzaju tylko że w coilgun'ie przedmiot jest wciągany do środka a kiedy jest w okolicach środka cewki powinna się ona wyłączyć i dalej pocisk już leci sam ;)

A lufa nie powinna być zrobiona z czegoś co nie jest ferromagnetykiem??
    paBls16
    Poziom 11  
    Super to jest. Chciałbym coś takiego sobie zrobić. A ile cię to kosztowało??
    _milcek_
    Poziom 19  
    Konstrukcja troszkę zła bo wyzwalanie włącznikiem daje za duże straty energii i włącznik co jakiś czas sie psuje. Najlepiej jest użyć tyrystora a do większych napięć i prądów tyratron. Jeżeli ktoś chce zrobić multicewkowe działko to polecam zastosować V-switch i bramki optyczne na elementach SMD (chyba że ktoś włoży diode przewlekaną w środek cewki) . Takie działko multicewkowe pozwala uzyskać potężne prędkości i wbrew pozorom małym kosztem. Polecam kondensatory wyjmować z zepsutych zasilaczy ATX/AT (to jest kopalnia skarbów)
    lacristo
    Poziom 11  
    steelq czy mógłbyś powiedziec jaki zasięg ma takie działko oraz nakręcic jakiś filmik
    _tad_
    Poziom 11  
    Ciekawy prototyp, gratuluję pomysłu :)
    Kiedyś też chciałem zbudować coś podobnego, ale zabrakło mi czasu...

Jedna uwaga - stosowanie metalowej lufy powoduje chyba duże straty wskutek indukowania się w niej siły elektromotorycznej podczas zmian natężenia prądu w cewkach napędowych.
    Indukowany prąd w rurze przeciwdziała zmianom strumienia magnetycznego napędzającego pocisk.
    W skrócie działa to jak transformator ze zwartym uzwojeniem wtórnym.
    Może lepiej zastąpić rurę miedzianą jakimś izolatorem lub chociaż przeciąć ją wzdłuż ?
    Albo w ostateczności nawiercić w niej dużo otworów, co spowoduje wzrost rezystancji ?
    Dodatkowo, nawiercenie otworów może zmniejszyć opory powietrza w lufie, bo będzie się miało którędy wycisnąć.
    Tylko prawdopodobnie mogą powstać jakieś zawirowania zaburzające tor lotu pocisku....
    Nie jestem specjalista od aerodynamiki, dlatego trochę spekuluję :)
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Kolega steelq popełnił jeden podstawowy błąd.
    Lufa jest wykonana z miedzi (czyli z materiału o bardzo małym oporze właściwym). Podczas wyzwalania energii zgromadzonej w kondensatorze przez cewkę wytwarza się bardzo silne pole magnetyczne które z kolei indukuje silne prądy wirowe w miedzianej lufie. Prądy wirowe wytwarzają też własne pole magnetyczne tylko jest ono skierowane przeciwnie do pola wytwarzanego przez cewkę.

To zjawisko drastycznie zmniejsza sprawność tego urządzenia.

Można to zniwelować nacinając lufę wzdłuż w min 2 miejscach.

Ja muszę sie w końcu zabrać za mojego coilgun'a wielo-cewkowego. Mam już kondy mogące zgromadzić ponad 3kJ energii i tyrystor 1kV/450A.

EDIT:

Sory, nie zauważyłem, że napisałeś o tym wcześniej.
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    Nie znam się na tym a tak mnie coś naszło żeby sobie to zrobić i mam kilka pytań bo na takim forum zawsze znajdzie się jakiś życzliwy fachowiec który mam nadzieje pomoże:) przyglądając sie tym projektom widzę że sa też stosowane jakieś układziki elektroniczne... Jakie one maja zadanie??? stabilizacja? wyzwolenie? czy jakaś sygnalizacja ładowania kondensatorów? Czy regulowanie długością impulsu aby nie powodować hamowania pocisku gdy przekroczy środek cewki? czy wszystko razem czy może coś jeszcze? :P I jaki zasięg i moc może mieć takie coś wykonane praktycznie w 100% odręcznie począwszy od nawijania cewek do szlifowania pocisków papierem ściernym i zasilane np. zasilaczem 5 V... Widzę u tego projektu że jest zasilany bateryjnie 4,5V czy to jest wystarczająco bo widziałem też na 220 V itp... proszę o pomoc i z góry dziękuje:) pozdrawiam
    hemol
    Poziom 11  
    Ja mam pytanie dotyczące wytrzymałości baterii,a mianowicie na ile strzałów wystarcza jedna sztuka??
    GOLECKI
    Poziom 15  
    Musze dorzucić swoje "3 grosze" bo kiedyś gruntownie prześwietlałem ten temat. Moja propozycja polega zastąpieniu rurki miedzianej materiałem, który nie jest wrażliwy na magnetyzm (izolator - posty przedmówców) i jego powierzchnia umożliwia duży poślizg pocisku np. szklana rurka. Zgadzając się również z przedmówcami proponuje zastąpienie wyłącznika półprzewodnikiem co wiąże sie z mniejszą stratą energii emitowanej do cewki. Co do samej cewki kłania się matematyka i fizyka lub eksperymentowanie z grubością i ilością zwojów.

Pozdro.

Czy nie lepiej zamienić baterię 4,5 na kilka akumulatorów NiMh 1,2V o większej pojemności? Napewno polepszy się czas ładowania kondziorów.
    Michal_b1
    Poziom 18  
    tranzystor1204 napisał:
    przyglądając sie tym projektom widzę że sa też stosowane jakieś układziki elektroniczne... Jakie one maja zadanie???

W tym projekcie jest to przetwornica zwiększająca napięcie.

BTW

steelq sprawdzałeś do jakiego napięcia ładuje się kondensator?

EDIT:

sliwek999 napisał:
    Podczas załączania kondensatorów do cewki cześć energii z kondensatorów ok 2% jest przekazywana ferromagnetycznemu pociskowi.

Z tym przekazywaniem energii zgromadzonej w kondensatorze na energię kinetyczną pocisku jest bardzo różnie. Moje działko (w zależności od parametrów cewki, kondensatorów i pocisku) osiągało sprawność 0,05-1%, czyli raczej słabo. Wyczytałem gdzieś kiedyś, że można osiągnąć nawet 15% sprawności ale jest to BARDZO trudne.

A tu link do opisu budowy prostego chronometru którym można zmierzyć prędkość wylotową pocisku i dzięki temu obliczyć sprawność działka:

http://labpl.elektroda.eu/readarticle.php?article_id=3
    Kostek7
    Poziom 27  
    A może jakiś schemat (w tym wypadku chyba z rysunkiem)
    pimpek_1991
    Poziom 10  
    Bardzo ciekawy projekt, wykonanie takie sobie 4/6
    krystian.w
    Poziom 12  
    Mam pytanie do osób mających doświadczenie w budowie takich urządzeń:
    Czy ilość cewek ma duży wpływ na zasięg?
    Czy kondensatory nie uszkadzają się po dłuższym czasie?
    dreaper
    Poziom 18  
    Nie wiem jak jest z tymi działkami, ale zarówno ty krystian.w jak i ja nie jesteśmy wieczni. Kondensatory też nie. Z tego co widziałem to są elektrolity a one się z czasem wypalają. Z tego co wyczytałem to wyłącznik sprawia większe problemy niż kondensatory.

Taka broń może być niebezpieczna, nie wiem czy jest dużo mocniejsza od wiatrówki, ale na pewno może kogoś zranić.
    _milcek_
    Poziom 19  
    Żywotność kondów zależy od tego czy używamy zwykłe kondki przewlekane czy mamy kasę na kondy ze złączami śrubowymi. Co do ilości cewek to najpierw trzeba je umieć wysterować :D ale może za jakiś miesiąc dwa zrobie mojego wielocewkowego z V-swithem na fotobramkach w smd.
    rafx205
    Poziom 18  
    steelq napisał:
    Zbudowałem coilguna zasilanego baterią 4.5v.

Jego kondensatory mają pojemność 515µF i 400v (41J). Obudowa jest zrobiona z CD-romu. Lufa wykonana z miedzi Φ 3.88mm wewnątrz i długość 10 cm. Układzik z packi na muchy zwiększa napięcie i ładuje kondensatory. Wyzwalanie jest z przełącznika (trzeba co jakiś czas wymieniać). Podczas ładowania świeci się zielona dioda. Jest też potencjometr którym reguluje się prędkość ładowania kondensatorów. Cewkę nawinąłem na oko (a właściwie to na rurkę miedzianą :D ). Działko ładuje się parę minut i przebija różne papierowe rzeczy.

Teraz planuje zbudować coś dużego :D

mozesz dac schemat tego??
    i jeszcze mam pytanie do tego ukladu
    czy tyle juz wystarczy do uruchomienia tego dzialka czy cos sie jeszcze podlancza tam gdzie pisze wyzwalenie???
    dreaper
    Poziom 18  
    Michal_b1 napisał:
    Z tym przekazywaniem energii zgromadzonej w kondensatorze na energię kinetyczną pocisku jest bardzo różnie. Moje działko (w zależności od parametrów cewki, kondensatorów i pocisku) osiągało sprawność 0,05-1%, czyli raczej słabo. Wyczytałem gdzieś kiedyś, że można osiągnąć nawet 15% sprawności ale jest to BARDZO trudne.

Sprawność rzędu 15% to i tak było by coś zważywszy na fakt, że żarówka wynaleziona przez Thomasa Edisona ma zaledwie 5% sprawności a jest w powszechnym użyciu od 1879 r.

Dodano po 14 [minuty]:

Jeśli chciałbyś mieć osobne wyzwalanie to schemat musiał by wyglądać mniej więcej tak. Na tym schemacie który umieściłeś wyzwalanie jest samoczynne bo obwód jest zamknięty. Ale jak już ktoś wcześniej napisał wyłączniki trzeba dość często wymieniać.

Jakie napięcie i natężenie prądu jest potrzebne do pracy tego urządzenia? Ma też ktoś informacje na temat wpływu napięcia, natężenia oraz częstotliwości na siłę "wystrzału"?

Jak dla mnie to pominięto tu najważniejsze czyli układ dostarczający napięcie do obwodu - bo to chyba najistotniejszy element w całym projekcie

Dodano po 3 [minuty]:

W sumie można by tu użyć transformatora aby uzyskać odpowiednie napięcie np. z akumulatora 12V (nie mam na myśli akumulatora samochodowego).

Dodano po 3 [minuty]:

Nie wiem też o jakiej pojemności jest tu mowa, bo kondensatory to też istotny element. No i oczywiście ilość uzwojeń i grubość drutu też ma ogromne znaczenie.

Post był raportowany.
    Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]
    tranzystor1204
    Poziom 18  
    mnie tylko zastanawia co się stało z autorem tego projektu, wogóle nie wykazuje zainteresowania na forum:/
    Zocha24
    Poziom 21  
    spoko projekt
    zkąd miałeś taki Kądensator

Kolego klawisz PISOWNIA w czasie edycji postu . Popraw błędy ortograficzne . andre1979
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników
    tranzystor1204 napisał:
    mnie tylko zastanawia co się stało z autorem tego projektu, wogóle nie wykazuje zainteresowania na forum:/

Pewnie Policja się nim zajęła za nielegalną produkcję i posiadanie broni ;))

Czy kto się zastanawiał, że te konstrukcje podpadają pod miano broni (może nie palnej ale miotającej) i jako takie mogą być w sferze zainteresowań naszej dzielnej Policji Ziemno-Wodno -Balonowej ?

Na produkcję broni trzeba mieć odpowiednie zezwolenia ....