Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej marki dobry multiswich 9/8?

20 Sty 2008 17:14 8708 13
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie

Szanowni Forumowicze na wstępie chciałbym nadmienić, że o ile nie jest dla mnie żadnym problemem montaż i ustawienie anteny na dowolną satelitę lub montaż kilku konwerterów połączonych DiSEqC’em o tyle nie mam najmniejszego doświadczenia z multiswichami.
    Dlatego też proszę o radę Forumowiczów mających doświadczenie w tej materii - jakiej marki multiswich wybrać.

Stoję przed koniecznością wyboru multiswicha 9/8 i nie wiem na jaki się zdecydować. Instalacja ma pracować u rodziny, więc zależy mi na tym aby wszystko było w porządku.
    Oferowane w sprzedaży multiswiche, mają praktycznie zbliżone parametry, lecz chciałbym zakupić taki, z którym nie będę miał problemów z eksploatacją. Mam na myśli awaryjność oraz konflikt sprzętowy z różnymi tunerami (aby był widziany przez tunery i nie występowały problemy z przełączaniem pasma, polaryzacji i satelity). Niestety na obecną chwilę nie wiem jakie tunery będą pracować w instalacji. Wiem, że nie wszystkie tunery mają możliwość sterowanie sygnałem DiSEqC ale przy zakupie z pewnością wybiorę taki, który ma taką możliwość.
    Do multiswicha zamierzam podpiąć antenę TV naziemnej i dipol do radia oraz docelowo sygnał z kilku kamer (oczywiście przez modulatory).
    Chciałbym podpiąć do instalacji antenę szerokopasmową z symetryzatorem (+zasilacz) oraz dipol (też z własnym zasilaczem). I tu mam kolejny problem, gdyż nie wiem czy tak można robić. Czy prąd podawany z zasilaczy anteny szerokopasmowej i dipola nie uszkodzi multiswicha? Widziałem na wielu prawidłowych schematach instalacji (choćby na www.dipol.com.pl) wyłącznie anteny kierunkowe bez własnego zasilacza.

Wybór multiswichy dostępnych w sprzedaży:
    MSR-908 TERRA 9/8 z aktywną naziemną – cena 543,40zł (www.dipol.com.pl)
    sterowanie 14/18V, 0/22kHz, Tone Burst (tylko dla satelity A) oraz DiSEqC 2.0, inne: różnicowanie poziomów wyjściowych dla różnych wyjść oraz prekorekcja. Zakres częstotliwości IF: 0,95-2,4GHz, zakres częstotliwości TV: 47-862MHz

Satmatrix 9/8-S - cena 438,10zł (www.dipol.com.pl)
    sterowanie: 14,5V/9V/, 0/22kHz, DiSEqC 2.0. Posiada pasywny tor naziemny. Zakres częstotliwości IF: 0,95-2,3GHz, zakres częstotliwości TV: 5-862MHz

Viper S-155 CP – cena 384,00zł (www.dipol.com.pl)
    sterowanie: 14,5V/9V/, 0/22kHz, DiSEqC 2.0. Brak Tone Burst. Zakres częstotliwości IF: 0,95-2,3GHz ,zakres częstotliwości TV: 5-862MHz

Golden Interstar - GI-98 NT - cena 345,00zł (www.golden-interstar.pl)
    Sterowanie: diseqc 2.0, Zakresy częstotliwości: 950-2300MHz oraz 47-862MHz.

EMP-Centauri, 9/8 P.155-UP - cena 118,90 Euro (www.eubnet.de)
    Sterowanie: DiSEqC 2.0, 10-14.5 / 15.5-20 V, 0/22 kHz, Tone Burst

TMS-9/8 9WE/8WY TRIAX - cena 519,24zł (sklep.delta.poznan.pl); 474,05zł (elpio.com.pl)
    Sterowanie: 13V/18V, 0Hz/22 kHz oraz DiSEqC 1.0
    (w szczegółowej specyfikacji DiSEqC 2.0), Zakres częstotliwości: 47-2150 MHz

Z całą pewnością godny uwagi ze wzgl. na markę jest
    Multiswitch Axing SPU98-03 - cena 750zł (www.hollex.pl)
    Sterowanie: DiSEqC2.0, Zakres częstotliwości 5-65 MHz oraz 950-2200 MHz.

PALCOM AG - PMSE 9/8 HQ T NT - cena 349,00zł (www.sklep.vipsat.pl)
    Zakres częstotliwości: 5-862 oraz 950-2300MHz. Sterowanie: 14,5V/19V, 0/22kHz, DiSEqC 2.0

Hirschmann CKR 9800 ND - cena 1 441,38zł (www.elpio.com.pl)
    Sterowanie: DiSEqC, tone-burst. Zakres częstotliwości: 47-2300MHz.Tutaj szczegóły O tym to raczej mogę zapomnieć - ze względu na cenę.

W ostatnim numerze SAT Kurier (1/2008, str. 31) znalazłem reklamę multiswicha Wavefrontier 9/8 155-UP, lecz nie znalazłem o nim informacji w Internecie.
    Szukałem też markowego multiswicha 9/8 firmy Spaun lecz nie znalazłem takiego w ich ofercie.

Jeszcze kilka pytań na zakończenie.
    Czy ktoś z Was spotkał się w sprzedaży z gniazdem abonenckim z wyjściem na 2 x Sat, TV naziemna i radio. Widziałem takie gniazda, tyle że to były gniazda z kanałem zwrotnym, (Dipol - Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotny), a to moim zdaniem nie jest ono odpowiednie aby podłączyć dwa sygnały z multiswicha (dla tunera z możliwością nagrywania).
    Gniazdo Axing 2xSAT/TV/Radio w opisie na 2xSAT wydaje się być jednak gniazdem z kanałem zwrotnym (sugeruje mi to druga fotografia ze zdjęciem).

Czy jedno niewykorzystane wyjście z multiswicha (wykorzystam 7 z 8 wyjść multiswicha) powinno być zaślepione obciążeniowym rezystorem 75Om
    np. takim?

Czy celem uziemienia multiswicha można jego obudowę skrosować z uziemieniem w gniazdku elektrycznym?

Jeżeli nie będę mógł w instalacji opartej na multiswichu zastosować anteny szerokopasmowej i dipola do radia to proszę o radę jakich anten powinienem użyć. W tym celu podaję link do stacji radiowych wraz z zasięgiem oraz mocą nadawania dla miejsca instalacji http://nadaje.com/miasta/Polkowice,wykaz.html oraz współrzędne miasta:
    Polkowice: szer. geogr. 51stopni 30min. N, dł. geogr. 16stopni 04 min. E

Na zakończenie dodam, że instalację mam prawidłową z porządnych kabli w topologii gwiazdy. Od anteny 9 kabli (8 na 2 x Quatro i 1 x TV naziemna) do miejsca na strychu, gdzie będzie zainstalowany multiswich Niestety nie jest to mała odległość. Sądzę, że ok. 20m. Ze strychu mam rozprowadzone 7 kabli (2 x do salonu na wypadek podłączenia tunera z możliwością nagrywania oraz po jednym do każdego z pięciu pozostałych pokoi).
    Zamierzam użyć konwertera quatro Golden Interstar lub Inverto Silver Tech quarto. Choć nie widziałem ich w sprzedaży, to jestem do tej marki (w wersji silver) przekonany, gdyż sam obecnie używam Inverto Silver Tech+ Twin.

Pozdrawiam serdecznie,
    Roman_5000

P.S.
    Przepraszam za ten elaborat, ale chciałem przedstawić mój problem (wraz z ofertą) w miarę precyzyjnie.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    Kiedyś zakładałem instalacje na VPIERach ale nie byłem z nich zadowolony. Poza tym po paru latach wysiadają zasilacze. Od jakiegoś czasu pracuję na TERRA i jak na razie jestem z nich bardzo zadowolony.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 11  
    Witam cię polecam ci mercedesa - Multiswitch Axing 9/8 SPU98-03 , ale jak chcesz oszczędnie to kup VIPER też dobrze smigają
  • Poziom 22  
    Bardzo dobry aczkolwiek faktycznie dość drogim multi jest chirschmann.Są już tańsz niż ten który znalazłeś.W tym wypadku satysfakcja gwarantowana.Warto troszkę sobie odżałować i zakupić właśnie taki sprzęt.Jeśli chodzi o antenę szerokopasmową to po co Ci zasilacz do symetryzatora?Gniazda z dwoma złączami typu F bez problemu pracują z tunerami z nagrywaniem.Zwróć tylko uwagę czy nie są do kablówek bo często można je spotkać na naszym rynku i wtedy nie puszczają zasilania w kierunku konwerterów.Pozdro
  • Poziom 19  
    grzesiulek5 napisał:
    Gniazda z dwoma złączami typu F bez problemu pracują z tunerami z nagrywaniem. Zwróć tylko uwagę czy nie są do kablówek bo często można je spotkać na naszym rynku i wtedy nie puszczają zasilania w kierunku konwerterów.

Witam. Są przecież na rynku gniazda z kanałem zwrotnym, które przyjmują sygnał i wprowadzają go z powrotem w instalację.
    Nie jestem pewien czy się one nadają do tego celu?
    Dlaczego w swoich ofertach sklepy wyszczególniają, np. gniazdo końcowe 2xSAT, lub gniazdo 2xSAT z kanałem zwrotnym?
    Jesteś pewien tego co piszesz?
    Wybacz mi tą niepewność, ale takie gniazdko to też niemały wydatek.

Pzdr., Romek
  • Poziom 35  
    Roman_5000 napisał:
    gniazdo końcowe 2xSAT, lub gniazdo 2xSAT z kanałem zwrotnym?

Pzdr., Romek

To są takie same gniazda tylko inaczej opisane i nadają się do recordera.
    Zasilanie do anten można podać z multiswitcha jeżeli posiada taką opcję lub zasilacz wstawić między multi... a wzmacniacz(przedwzmacniacz )
  • Poziom 23  
    Witam, pominełeś jeszcze jedna wg. mnie dość dobrą pozycję wśród multiswitch-y mianowicie TELMOR 4418A , cena od 349 do 650 złotych , robiłem na tych switchach ale z seri 9/16 instalacje w blokach i przez 18 miesięcy zero jakichkolwiek zgłoszeń, drugi godny polecaenia to triax 9/8 TMS9/8 jedynie brak regulacji tłumienia, ale jakośc wykonaia bardzo dobra również nie miałem z nim problemów ceny od 470 - 700 złotych .
    Co do konwertera to polecam Triax, bądź mało znaną markę w polsce Titanium/Smart ( Telmor jest dystrybutorem ) . Anteny naziemne musisz podłaczyć po sumatorze/zwrotnicy, a jakim to juz w zależności od jakości sygnału.
    Co do gniazd 2 x SAT , były swego czasu takie gniazda Axing symbol o ile dobrze pamietam 4.00 , gdzie były dwa wyjścia SAT , oczywiście i doprowadzone były dwa kable.
    Pozdrawiam Marcin
  • Poziom 22  
    Oczywiście że jestem pewien.Robiłem to nie raz.Jest dokładnie tak jak napisał Pajo21
  • Poziom 19  
    Zdecydowałem się na zestaw i bardzo proszę o uwagi:
    - MSR-908 TERRA 9/8
    - 2 x QUATRO 0,2 dB Golden Interstar
    - Zwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75
    Wg poniższego schematu
    Póki co tymczasowo spróbuję podłączyć zwykła antenę szerokopasmową wraz z jej zasilaczem (po prostu taką obecnie posiadam). Czy zasilacz da radę obsłużyć szerokopasmówkę i dipol, jak sądzicie? Jak będzie zły obraz to kupie porządną antenę, a jeżeli będzie trzeba to dołożę wzmacniacz
    np. Wzmacniacz HS-013A Terra
    Czy na czas kiedy nie będzie podłączona antena naziemna też muszę podłączać rezystor obciążeniowy w wejście TV naziemnej w multiswichu?
    Co do gniazda 2 x SAT, to sprawa już jest dzięki Wam wyjaśniona.
    Mam jeszcze wątpliwości co uziemienia multiswicha. Czy może być to tak zrobione jak na schemacie?
    Kliknij na obrazek, aby z obaczyć w pełnym wymiarze
    Jakiej marki dobry multiswich 9/8?
    Bardzo proszę o sugestie i wskazówki.
    Roman
  • Poziom 24  
    Schemat prawidłowy. Wyjście nie wykorzystane zostawiam wolne ,jedynie zamiast zasilacza antenowego stosuje "wzmacniacz szerokopasmowy CA-215 firmy ALCAD-12V" (trzeba pamiętać o przecięciu mostków w zwrotnicy antenowej) . Firma DIPOL z Krakowa oferuje wszystko co potrzebne do montażu ,wystarczy napisać o katalog ja korzystam z filii w Poznaniu 'DIPOL". W ofercie mają całą gamę urządzeń ,podzespołów ,gotowych schematów instalacji.Kamil
  • Poziom 23  
    Witam, konfiguracja , ok, ale czy zapłąciłbym o 200 złotych więcej niż za Telmor-a 4418A o tych samych parametrach ... raczej nie.
    A zworotnice dla R i TV , to RDZ-211 Telmor , cenowo też lepiej wypada.
    Konwerter średnia półka , może być ale ja pewnie wybrałbym MTI, Triax, Titanium ( około 65 złotych )
    Nie napisałeś jaka czasza, z doświadczenia wiem ze TD-78 Triax jest wystarczająca do multiswithcy 9/8 .
    Jeżli sygnał z anten jest Ok, to nie wzmacniaj go , przecież stosować chcesz multiswitcha aktywnego .
  • Poziom 19  
    Dzięki Panowie za dotychczasowe wypowiedzi.

@Kamiljan1
    Podobny do proponowanego przez Ciebie mam zamiar zakupić, jeśli obraz z szerokopasmówki nie będzie zadowalający.
    Mam na myśli Wzmacniacz HS-013 (12V) Terra za 84zł (np. w Dipol Kod towaru: R82010). CA-215 ALCAD kosztuje 98,26zł a parametry mają takie same.
    Nie wiem natomiast co Masz na myśli pisząc abym nie zapomniał przeciąć mostków w zwrotnicy antenowej. Mógłbyś to mi to dokładniej wyjaśnić (w miarę wolnego czasu)?

@Marcin91
    Doprawdy nie wiem skąd wziąłeś różnicę 200zł.
    Muliswitch 9x8 4418A TELMOR - SUPER JAKOŚĆ SUPER CENA - 480zł. Tak więc różnica wynosi tylko 63zł.
    Co do zwrotnicy RDZ-211, fakt jest tańsza.
    Czaszy nie kupowałem. Założyłem teściowi swoją aluminiową 80'kę z porządnym stalowym stelażem. U siebie miałem na niej sygnał o sile 75dBuV i jakości 12,5 dBuV, BEr BER 1,1 E-6 dla Tp. 11393.44 V.
    Myślę, że powinno wystarczyć.
    Będę miał natomiast problem z pomiarem sygnału dla TV naziemnej, gdyż nie posiadam odpowiedniego miernika. Mam tylko do SAT Telemann'a 1650S. Do TV naziemnej będę chyba musiał wezwać kogoś z odpowiednim miernikem.
    A jakie są objawy za dużego wzmocnienia sygnału TV naziemnej na obrazie?

Pzdr. Roman
  • Poziom 24  
    Witam.
    Roman_5000 napisał:

Mam jeszcze wątpliwości co uziemienia multiswicha. Czy może być to tak zrobione jak na schemacie?
    nieee!!!
    Gdyby tak można było to wtyczka od multiswitcha była by na gniazdo z bolcem.
    Można to podłączyć do głównej szyny ekwipotencjalizacyjnej budynku.
    Prawidłowe uziemienie instalacji antenowej to nie taka prosta sprawa.
    I tak pewnie tego nie zrobisz, ale jest trochę literatury i norm na ten temat w sieci.
    Zamontuj co najmniej na kablu od anteny naziemnej zabezpieczenie przepięciowe np SZU 6-02.

Objawy za dużego wzmocnienia to naturalnie zakłócenia na obrazie wszystkich lub niektórych programów naziemnych, wycinanie pewnych częstotliwości SAT itd.
    Prawidłowe działanie takiej instalacji bez pomiarów naziemnych i potem ewentualnie odpowiedniego ich przystosowania to kwestia przypadku (jak się uda).
    W każdym razie uruchamiaj bez żadnych wzmacniaczy.
    Pamiętaj że każdy multiswitch ma określony maksymalny poziom wyjściowy uzależniony od liczby programów naziemnych. Najczęściej ok 80-85 dB więc bardzo łatwo go przekroczyć.
    Pozdrawiam.
    Marek
  • Poziom 23  
    Witam, odnośnie :
    @Marcin91
    Doprawdy nie wiem skąd wziąłeś różnicę 200zł.
    Muliswitch 9x8 4418A TELMOR - SUPER JAKOŚĆ SUPER CENA - 480zł. Tak więc różnica wynosi tylko 63zł.
    Co do zwrotnicy RDZ-211, fakt jest tańsza.

To zobacz ofertę promocyjną :) ,
    Co do objawów zbyt dużego poziomu to sygnał bedzie powyginany, lub skaczący , ale dlatego masz regulacje w multiswich-u , i można stłumić jego poziom.

To chyba tyle, jak pojawią się jakieś pyatnie to w wolnej chwili odpowiem.
    Pozdrawiam