Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt wzmacniacza akustycznego

tara41 13 Mar 2008 16:34 6920 53
    tara41
    Poziom 13  
    aha a naprzykład przez stabilizator?
  • PCBway
    jony
    Specjalista elektronik
    Możesz dać jakiś stabilizator, ale pełnej mocy wzmacniaczy nie wykorzystasz. I stabilizator bedzio sie mocna grzał... konieczy bedzie dzuzy radiator.
    tara41
    Poziom 13  
    moge dac lm338?
    w sumie mi nie trzeba pełnej mocy bo to tylko do badania ma byc
  • PCBway
    jony
    Specjalista elektronik
    Może być i pamiętaj o radiatorze dla tego LM'a
    tara41
    Poziom 13  
    no no radiatorek obowiązkowo.
    Juz powoli staram sie wykonywać płytki . Sam trawie płytki trochę mi to nie wychodzi no ale cóż poradzić jak poskładam dam znać
    tara41
    Poziom 13  
    mam jeszcze 1 problem bo do wykonania klasy D na tda7480 brakuje mi cewek niemoge nigdzie kupić ;/ mogę je pominąć ??
    jony
    Specjalista elektronik
    W ramach "eksperymentu" możesz je pominąć, tak samo nie montuj w takim razie C14.
    tara41
    Poziom 13  
    aha dobra a mam jeszcze jedno pytanie bo bede stosował układ do sterownia poszczególnymi wzmacniaczami za pomocą ukladu na liczniku dziesietnym 74193 i tez dożuce transkoder 7447 i wyświetlacz i moje pytanie mam wyświetlacz o wspólnej anodzie i jako zasilanie to podaje 5V ?? czy muszę zmniejszyć ??
    jony
    Specjalista elektronik
    Musisz dać rezystory ograniczające prąd. Chociaż niektórzy stosują cztery diody szeregowo z anodą
    tara41
    Poziom 13  
    KUrcze bo zrobiłem układ do przełączania /sterowania na liczniku dziesiętnym 74193(mod3) i mam problem bo jak przełączam to nie idzie pokolei tylko skacze Nizej podaje schemat wydajne mi sie ze to jest od drgań styków przełącznika można jakoś to wyeliminować zeby działało prawidłowo?
    tara41
    Poziom 13  
    wiec jest jakas mozliwosc??
    tara41
    Poziom 13  
    POskladalem wszystko i tak :
    klasa AB tda2030 śmiga elegancko
    korektor to samo wszystko jak najlepiej
    natomiast klasa D tda 7480 podaje sygnał sinusoidalny to na wyjściu mam prostokąt i wychodzą oscylacje a jak podłącze np MP3 to gra ale bardzo cicho ;/

klasa B TDA 1554 bardzo sie grzeje radiator i także gra bardzo cicho
    co może byc przyczyna ze te 2 wzmacniacze nie działają prawidłowo
    Aha bo w kl. D nie mam zamontowanych tych cewek bo nie moglem dostać może to być przyczyną ?
    tara41
    Poziom 13  
    co może być przyczyna ze klasa D i B cicho grają dorzuciłem cewki do klasy D i to samo
    jony
    Specjalista elektronik
    Sam kiedyś zrobiłem dwa wzmacniacze na TDA1554 i układ poprawnie zamontowany i ze sprawnych elementów działa obrazu.
    Przeprowadziłeś jakieś pomiary oscyloskopem ?

Wzmacniacz klasy D daje na wyjściu sygnał PWM. I dopiero ta cewka i kondensator C14 tworzy filtr dolnoprzepustowy (uśredniający). Który "odtwarza" sygnał wejściowy na głośniku. I w przypadku wzmacniacza ważny jest layout.

A w sprawie drgania styków to spróbuj kondensator równolegle do przycisku. Albo bramka ze schmitt'em i filtrem dolnoprzepustowym.
    tara41
    Poziom 13  
    A w klasie D stand-by musi być podłaczony do +5V ??

TDA1554 juz działa OK tylko ta tkasa D nie mogę sobie z nia poradzić bo nie mogę dostać nigdzie takiej cewki ;/
    jony
    Specjalista elektronik
    Stand-by przez rezystor do plusa zasilania.
    A cewka 47uH do 75uA/ 2A + kondensator C14.
    Choć wątpię by to była wina cewki
    tara41
    Poziom 13  
    A powiedz mi jak to jest z tymi masami dla pojedynczego zasilania?? bo widze ze sa 2 rodzaje jest jakas różnica? ktora to jest masa z zasilacza?
    tara41
    Poziom 13  
    KUrcze chyba mi scalak padł bo wcześniej na wyjściu miałem prostokąt a teraz niema nic ;/chyba przez to ze zamieniłem masy na odwrót ;/
    A R7 i R6 tworza dzielnik napięcia ? bo umnie w tym węźle przy R6 i R7 co jest ta masa druga to jak mierze ten punkt względem masy zasilacza to mam 6 V.
    A ta druga masa to jest masa sygnału?
  • Pomocny post
    jony
    Specjalista elektronik
    Tak R6 i R7 to dzielnik napięć.
    I właśnie te 6V jest tą "sztuczną" masą.
    tara41
    Poziom 13  
    Dobra jak kupie scalak bo bardzo cieżko go dostac ;/ to zobaczymy co sie będzie działo aha dorzuciłem ten kondensator i fajnie teraz przełącza :) JEdynie została mi ta klasa D do zrobienia
    tara41
    Poziom 13  
    Wszystko śmiga jak nalezy wielkie dzięki jony za pomoc :) pozdrawiam
    jony
    Specjalista elektronik
    I co, który z tych wzmacniaczy gra "lepiej"?
    I jak udowodnisz ze TDA1554 gra w klasie B?