Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częste wybicie bezpiecznika sieciowego B10

21 Sty 2008 20:50 5302 10
  • Poziom 11  
    Witam, może sie ktoś z tym spotkał lub może wiedzieć o co chodzi , mam nową instalacje sieciową 230V nowe kable wtyczki gniazdka puszka na bezpieczniki nowe ES-y . Mam związane z tym pytanie mianowicie w ciągu ostatnich kilku dni wybija mi bezpiecznik ES firmy MERLIN C60N B10 jest to bezpiecznik wyłącznie na światło czyli oświetlenie . Gniazdka bojler podpięte są na dwóch innych oddzielnych ES-ach . I gdy załączam światło wybija mi raz bezpiecznik w domu (B10) a raz wybija bezpiecznik główny na sieni i co dziwne palą sie halogeny w kuchni 230V 50W mam ich 5 w suficie . Wymieniłem już drugi halogen nie wiem co może to powodować ? czy mogą to być wadliwe przełączniki ?? Acha jeszcze jedna istotna uwaga w kuchni mam połączenie ( schodowe ) czyli dwa wyłączniki w kuchni gdzie jednym mogę gasić światło a drugim gasić. Proszę o rady
  • Poziom 16  
    Bezpiecznik wywala po włączeniu tych halogenów, czy również po włączeniu innych lamp ?
    Halogeny masz na 230V, a przypadkiem nie zakładasz na 12V :?:
  • Poziom 11  
    Nie niejestem elektrycznym analfabetą mam instalacje 230V i halogeny też są 230V grube końcówki :)) i bezpiecznik wywala po włączeniu tych że halogenów w kuchni tylko i wyłącznie .
  • Poziom 22  
    Na pierwszy "rzut oka" wygląda to na zwarcie.
  • Poziom 28  
    Wydaje mi się, że halogeny przy starcie pobierają sporo prądu.
    Ja bym wymienił ES-a na C - z większą zwłoką.
    A może ten jeden jest wadliwy/nadwrażliwy?
  • Poziom 39  
    Z tego co piszesz, palące się halogeny robią zwarcie. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę niską trwałość halogenów na 230V. Możesz też mieć za wysokie napięcie w sieci albo źle zrobioną instalację - nie włączasz tam czasem 2 faz na żarówki?
    Myślę że powinieneś sprawdzić kable, no i rozważyć założenie transformatora i wymianę żarówek na wersję 12V. Zmiana "esa" na charakterystykę C nic nie da - wtedy będzie cały czas wyrzucać główny bezpiecznik.
  • Poziom 39  
    Rozumiem, że jest zjawisko często występujące. A więc najpierw sprawdzenie, czy napewno dobrze funkcjonuje przewód neutralny (0). Jeśli dobrze rozumiem to każdemu zadziałaniu bezpiecznika towarzyszy przepalenie żarówki halogenowej. A więc występuje zwiększony pobór energii i zadziała bezpiecznik (zwarcie). Przyjąłbym wadliwe żarówki lub nieprawidłowe napięcie zasilania. Wymaga pomiarów.
  • Specjalista AGD
    Jakim przewodem rozprowadzone są halogeny ?
  • Poziom 40  
    Witam
    Zastosuj ściemniacz światła do halogenów, taki co powoli włącza światło, i dwie rzeczy poprawione: nie będzie wyskakiwał bezpiecznik oraz znacznie wydłuży się żywotność halogenów.
  • Poziom 11  
    w sobotę będę to wszystko oglądał to napisze co wynikło z moich oględzin , jeśli chodzi o przekrój kabla to 1,5 mm2. Mam jeszcze jedno spostrzeżenie mianowicie zauważyłem kiedyś przy w wysuniętym przełączniku gdy go przełączałem to się iskrzyło czy to normalne zjawisko??

Dodano po 5 [minuty]:

jeszcze jedno chciałem dodać pisząc że mam nową instalacje , nie miałem na myśli ze zrobiona jest od tygodnia czy krócej , instalacja ma już 2 lata i halogeny i wszystkie podzespoły również wymieniałem wszystko na nowe. czyli to nie dzieje sie po tym jak ktoś zrobił mi wczoraj instalacje.
  • Poziom 11  
    Na razie wszystko gra , jak by sie coś działo to znowu napisze