Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Amica AK312- problem z zamrażarką

21 Jan 2008 22:26 7237 3
 • Level 12  
  Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą naprawy lodówki dwuagregatowej Amica AK312. Rok temu zamrażalnik przestał działać(rozmroził się, agregat pracował non-stop).Wezwany fachowiec stwierdził zapchanie kapilary. Usunął zator wysokim ciśnieniem (powiedział że 400 atm.),wymienił filtr ,napełnił czynnikiem. Zamrazalnik działałał ok 2 tygodnie. Wezwany ponownie chłodnik stwierdził kolejne zapchanie kapilary, komentując że tak się zdarza ,a ponowne przepchanie powinno definitywnie rozwiazać problem. Zamrażalnik działał miesiąc .Przyczyna jak wyżej, lecz tym razem fachowiec skapitulował , po kosztach czynnika napełnił układ ponownie, dodając że prawdopodobnie nie pochodzi zbyt długo, i trzeba zastanowić się nad wymiana lodówki, gdyż narawa jest nieopłacalna. Zamrażalnik padł po 2 miesiacach. Po kilku tygodniach postanowiliśmy zasięgnąć porady u innych serwisantów. Większość nie chciała podjąć się naprawy.W końcu trafił się odważny( znajomy poprzedniego) który zgodził się obejrzec sprzęt. Stwierdził wyciek czynnika. Napełnił układ , sprawdzając wczesniej szczelność. Zamrazalnik działał prawie 3miesiące ,stopniowo zmniejszając ilość zmrożonych żeberek w parowniku. Serwisant potwierdził ponowny wyciek czynnika , po czym dokonał pewnej modyfikacji układu majacej na celu ominięcie nieszczelnosci (która nie została tak naprawde potwierdzona). Zamrażalnik pracował 2 lub miesiące z objawami utraty czynnika. Wtej chwili nie ma go wcale. Mam pytania: Jak mogę zlokalizować wyciek?, czy ciśnieniem lub podciśnieniem? Jakim ciśnieniem ,i gdzie podłączyć ? Jaki wpływ na pracę układu ma modyfikacja (ominięcie jakiegoś owodu w komresorze)?. Lodówka Amica AK312- problem z zamrażarką Za pomoc dziękuję.
 • Home appliances specialist
  Modyfikacja (pominięcie dodatkowej rurki w układzie) nie wpływa na prace sprzętu a tylko w jakimś stopniu na trwałość uszczelek drzwi: są niedogrzewane i mogą szybciej pękać ale zanim popękają, to jak sądze, wymienisz sprzęt z innego powodu. Rurka jw jest niewymienna i czasem trzeba ją odciąć. Wyciek tak naprawdę można sprawdzić tylko nadciśnieniem (25 atmosfer a nie 250!-skąd 400?) suchy azot, piana (mydliny). Wyciek jak sądze jest w parowniku bo zasysa wilgotne powietrze i zamarza końcówka kapilary, wilgoć w układzie już zniszczyła olej a pracujący non stop silnik sprężarki ma nadpaloną izolację, którą rozpuszcza olej i zapycha kapilarę. Naprawa minimum: nowy parownik z kapilarą, olej do sprężarki (syntetyk), filtr grubas - 50 gramowy. Licz się z wymianą sprężarki w najbliższej przyszłości.
 • Home appliances specialist
  mozna jeszcze zakroplic w układ specjalnego czerwonego barwnika pokazujacego czerwone wykwity w koło nieszczelnosci
  ale jak tyle razy była naprawiana i nadal jest coś nie tak....hmm
  warto pakowac sie w koszta?

  pomyśl o nowej lodówce
 • Level 12  
  Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Teraz już nie mam juz wątpliwosci - lodówka pojedzie na działkę . Byc może kiedyś z ciekawosci zlokalizuję wyciek (dzieki Waszym wskazówkom).W tej chwili muszę poszukać nowej lodówki -napewno nie będzie nią Amika ani jakakolwiek inna dwuagregatowa . Pozdrawiam.