Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmacniacz sherwood ad266r -pomocy!

speco 21 Jan 2008 22:56 1572 5
    speco
    Level 17  
    Mam problem z tym wzmacniaczem taki, że gdy słuchałem muzykę na maxa to po pewnym czasie popaliło mi bezpieczniki-po włożeniu nowych to samo pali je. Przyrządem sprawdziłem tranzystory końcowe 2sc2565 i 2sa1095 są spalone- mają przebicie(przewodzą w oba kierunki).głośniki podłączone to 8 ohm 260 wat-wofery w tubach bez zwrotnic-są sprawne nie mają zaniżonej impedancji.Kable i złącza nie robiły zwarcia.
    Nie wiem o co chodzi, czyżby nie wytrzymują te końcówki? Co można zrobic by od takiego obciążenia nie paliło więcej tranzystorów-może zainstalowac po dwie takie pary tranzystorów na jeden kanał lub jakieś mocniejsze zamienniki zamiast tych co mi poszły z dymem.
    Proszę też o zamienniki tych tranzystorów (może nie dostanę w okolicy takich półprzewodników) i jakiej mocy jest transformator w tym wzmacniaczu i ile mocy sinus ma każdy kanał w tym ustrojstwie (jak ktoś wie). Proszę o odpowiedź w rozwiązaniu problemu.:cry:
    kris6661991
    Level 25  
    Z pewnością musisz wymienić tranzystory na mocniejsze, lecz nie jest to takie proste, gdyż muszą byc one parowane, a dobrac parametrami tranzystory (npn do pnp) nie jest takie proste, jakiej impedacji głosniki obsługuje ten wzmacniacz?
    speco
    Level 17  
    Od 8 ohm wzwyż

Dodano po 16 [minuty]:

Z parowaniem nie mam problemu, te tranzystory miały C-E=15A lepsze by były z C-E=20A lub więcej max 30A
    Napięcie końcówek mocy - + 70 v dc. Pewnie to by wytrzymało chwilowe przesterowanie. Tranzystory mogły paśc też z przegrzania, bo radiatory są spore i do tego upchane w małej obudowie, wiec może pomoże dodanie wentylatorków.

Dodano po 9 [minuty]:

Chociaż nie pażyły tak mocno te radiatory, to nie wiem co pali te tranzystory może oszczędzano na tranzystorach żeby były na "styk", a jak ktoś da w palnik pokrętłem to po czasie błysk bezpieczników, i koniec grania. Na 4 omowych głośnikach reaguje zabezpieczenie i wyłącza przekaźnik głośniki po daniu 50% głośności- to chyba normalne.
    speco
    Level 17  
    Znalazłem dobre zamienniki 2sc2565=2sc2461A
    2sa1095=2sa1051A. Może ktoś zna inne zamienniki niż te 2sc i 2sa o większych parametrach -( beta te same lub większe) o większym prądzie kolektora(może byc np 20A, bo może mi dalej palic tranzystory te użyte pierwotnie, więc bym zmienił na mocniejsze.
    speco
    Level 17  
    A czy zna ktoś z państwa sklep/y we Wrocławiu które sprzedają oryginały tych tranzystorów bo słyszałem o podróbach.
    speco
    Level 17  
    problem rozwiazany. temat zamykam.