Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosze o pomoc motorola gm 950

21 Sty 2008 23:15 3984 19
  • Poziom 12  
    Programowałem dzisiaj motorole i wszystko było ok póki nie wszedłem w zakładkę SERVICE->TX TUNING->RF POWER.

Problem polega na tym że dla częstotliwości 144.250 ustawiłem chyba dewiacje z 7.61 na 14.89 myślałem że to mi wzmocni modulacje efekt jest taki że nadawanie jest głośniejsze ale słychać mnie na całym paśmie od 144 do 145 przy nadawaniu na 145.500 . A poza tym jak chciałem wrócić do poprzednich ustawień to okazało się że nie mogę teraz połączyć się komputerem z radiem na częstotliwości 144 a na innych typu 136,154,166,173 wchodzę w ich ustawienia bez problemu czy ktoś mi może powiedzieć jak to poprawić jakiś reset radia czy coś.

Poza tym nie działają mi żadne ustawienia programowania nadajnika dla tej częstotliwości tj: Signal dewiation, Dewiation limit, Modulation balance. Przez radio można nadawać na paśmie 144-146 z tym że bardzo szeroko pracuje.

mój adres cdkey16(malpa)wp.pl "SQ6FW "
    Do Administratora poprawiłem niedociągnięcia.
    Dla wiadomości radio systemu nie jestem piratem mam licencje.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Cytat:
    ...jak chciałem wrucić do poprzednich ustawień to okazało się że nie mogę teraz połączyć się komputerem z radiem na częstotliwości 144...

Nie mogę zrozumieć tekstu z podkreśleniem. Co ma częstotliwość do łaczenia sie radia z PC-tem ?

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Generalna uwaga: po wejściu w opcję "service" następuje sterowanie radia "on line". Jakakolwiek zmiana parametru jest możliwa po włączeniu nadajnika (Togle PTT) chyba klawiszem F5, ale mogę sie mylić.
    I oczywiście podstawowa zasada: jak najwolniejszy komputer. Ja do programowania GM950 stosowałem 486SX 32Mb RAM dos 6.22 z W3.11. Celowo był utrzymywany przy życiu tylko do programowania GM300, GP300, GM/GP900 i GM350/950.
  • Poziom 20  
    irekr napisał:
    I oczywiście podstawowa zasada: jak najwolniejszy komputer.

Ta zasada to wlasciwie dotyczy tylko starych softow DOSowych (do radyj typu Maxtrac, GM300, Saber i innych przedpotopowych modeli). Wszystkie softy Windowsowe i nowsze DOSowe (np. do MTS/MCS2000) bez problemu dzialaja na nowych kompach.

Dodano po 8 [minuty]:

kazek31 napisał:
    Programowałem dzisiaj motorole i wszystko było ok póki nie wwszedłem w zakładkę SERVICE->TX TUNING->RF POWER.

Problem polega na tym że dla częstotliwości 144.250 ustawiłem chyba dewiacje z 7.61 na 14.89

Jesli dobrze rozumiem zwiekszales dewiacje za pomoca opcji do ustawiania mocy?

Przy ustawieniach mocy trzeba uwazac, bo mozna ustawic uklady koncowki mocy poza nominalne granice pracy (podsterowanie albo przesterowanie). I stad to sianie na calym pasmie.

Natomiast dziwne jest to, ze radio nie daje sie czytac/albo pisac, bo przeciez plytka kontrolera i RF to dwie niezalezne sprawy. Moze sprobuj dla odmiany podlaczyc RIBa pod gniazdo akcesoriow zamiast gniazda mikrofonowego?
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Generalna uwaga: po wejściu w opcję "service" następuje sterowanie radia "on line". Jakakolwiek zmiana parametru jest możliwa po włączeniu nadajnika (Togle PTT) chyba klawiszem F5, ale mogę sie mylić.

Właśnie problem polega na tym że wciskam przycisk (Togle PTT) Ale na radio nie przyjmuje żadnych poleceń dla częstotliwości 144 końcówka mocy jest sprawna bo po podłączeniu kawałka przewodu to jest 0,5m drutu i wciśnięciu przycisku nadawania otwieram przemiennik który znajduje się ode mnie 20 km tylko że wzmocnienie mikrofonu jest tak duże że sąyłysze przesterowaną modulacje na drugim radiu.:cry: A druga sprawa że za bardzo nie wiem jak podłączyć riba do tylnego gniazda "akcesoriów" z wartością nie przesadziłem bo mieściła się w granicach normy

Ale czy jest jakiś sposób na reset wszystkich zaprogramowanych wartości?
    żeby można było zaprogramować radio jeszcze raz?:idea:

Dodano po 9 [minuty]:

Cytat:
    Nie mogę zrozumieć tekstu z podkreśleniem. Co ma częstotliwość do łaczenia sie radia z PC-tem ?

Częstotliwość 144 do łączenia się z radiem niema nic wspólnego chodzi tylko o to że nie mogę wejść w ustawienia dla tego pasma bo radio nie odpowiada wyskakuje błąd komunikacji za to przy regulacji pasm 136,154,163,174 działa bez problemu i dlatego tu jest dla mnie problem bo nie mogę zmienić żadnych parametrów nadajnika w częstotliwościach 144-146.
  • Moderator
    No teraz wiemy więcej.
    PO PIERWSZE.
    Nie usiłuj stroić poziomu mocy i dewiacji tego radia BEZ SZTUCZNEGO OBCIĄŻENIA. Po prostu pole w.cz robione przez własny nadajnik dusi komunikację na kablu programującym.
    Także dołączanie kawałka drutu zamiast anteny może spowodować przeróżne reakcje nadajnika. A że wywala na 145.. dobrze zestroiłeś kawałek drutu (jeżeli stosujesz zamiast obciążenia).
    RIB do tylnego gniazda? Te parę tysięcy radiotelefonów które stroiłem i programowałem przez kilkanaście lat zawsze były sterowane z gniazda mikrofonowego. Może czegoś nie wiem...?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Moze sprobuj dla odmiany podlaczyc RIBa pod gniazdo akcesoriow zamiast gniazda mikrofonowego?

To nie mój pomysł tylko Batini tak napisał ale całkiem możliwe i to mi wydaje się najbardziej prawdopodobne że ustawiłem za duże wzmocnienie i ono przesterowuje radio podczas próby przeprogramowania parametrów rf power dla 144. A odnośnie sztucznego obciążenia no cóż nie mam go a kawałek drutu który wsadziłem w gniazdo antenowe jest długości 50 cm tak mniej więcej 1/4 fali dla 2m i nie jest zestrojony reflektrometrem. Wszystko robie pierwszy raz dlatego mam problemy z prawidłowym zestrojeniem:|.
    a tak wogule to programuje radio na kompie:

procesor 1,86 Ghz( intel dual Core)
    pamięć 3 Ghz( DDR 2 )

I jakoś to idzie gdyby nie ten mój problem.

Dodano po 25 [minuty]:

Tak mi teraz coś przyszło do głowy, może radio przestanie mi siać jak je podłącze do jakiejś anteny ? :?: .

Kolego Irekr czy mógłbyś mi podać optymalne ustawienia dla tego radia?
    Chodzi o wartości dla: 136,144,154,160,167,173,177 (min 0 max 63)

to dla odbioru RX

Front end filter, Sqerch, Rated vlume(0-255) .

Dla nadawania TX
    Reference oscilator 177,825 (0-127)
    Modulation balance 136,144,154,160,167,173,177 (0-63)

Dewiation limit (0-255)
    sygnaling deviation (0-31)
    dtmf dewiation (0-31)

A z resztą ustawień to sobie jakoś poradzę ( może ).
    Oczywiście jak by ci to nie robiło problemu, bo widzę że faktycznie znasz się na żeczy i masz kilkuletnie doświadczenie w tych sprawach.
  • Moderator
    Jak na moje przyzwyczajenia to za szybki ten komputer.
    Może najpierw to sztuczne obciążenie sobie wykołuj. Zawsze jest potrzebne. Wystarczy takie proste, do 25W na wtyk UC plus przejście na BNC. W sklepach internetowych są do nabycia za śmieszne pieniądze. szkoda uwalić radio....

Dodano po 14 [minuty]:

Ja bym specjalnie przy tych nastawach nie grzebał. szczególnie jak sie nie ma jakiegoś najbardziej podstawowego zestawu wskaźników. Bez ZPFM-a a tylko z wskażnikiem mocy można ustawić blokadę szumu, poziomy głośności odbioru czy moc wyjściową. Reszta "na czuja"...
    Poza tym filtrów wejściowych i tak nie ustawisz bez generatora sygnałowego.
    Standardowo takie radio jest ustawiana optymalnie i jak masz wpisany odstep kanałowy 25 kHz to parametry dewiacji i pasmo odbiornika są automatycznie zmieniane. Fabrycznie było wszystko ustawiane na odstep 12,5 kHz i tego bym sie trzymał...
    Poza tym grzebanie dewiacją oznacza ustawienie dewiacji PO OGRANICZNIKU a nie czułością mikrofonu. Do tego jest ustawienie gain mic w zakładkę nadajnika i jest ustawiane skokowo.
    Ostatnie GM950 robiłem parę lat temu i nie pamiętam optymalnych nastawów. Pewnie jak bym zobaczył ekran to coś tam w głupim łbie zostało....
    Z ustawianiem mocy nadajnika także bym uważał, łatwo radio załatwić. Dobre egzemplarze GM950 potrafiły dać nawet powyżej 30 W ale gotowały sie niemiłosiernie i zabezpieczenie termiczne miało co robić.
    I w żadnym przypadku nie dotykaj generatora wzorcowego. Motorole miały dokładniejsze wzorce niz niejeden miernik częstotliwości w serwisie. jak nie masz miernika o dokładności lepszej niz 1*10 -9 to nawet o tym nie mysl. Kiedyś miałem okazje sprawdzić działanie jednego ze swoich przekaźników zrobionych na GM950 (częśc nadawcza) i na czestotliwości bliskiej 169 MHz przez 8 lat nadajnik nie odjechał nawet o 20 Hz.
    I nie bedę ukrywał że mam certyfikat Motoroli Polska (oprawiony i w ramce! a co...)
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Może najpierw to sztuczne obciążenie sobie wykołuj. Zawsze jest potrzebne. Wystarczy takie proste, do 25W na wtyk UC plus przejście na BNC. W sklepach internetowych są do nabycia za śmieszne pieniądze. szkoda uwalić radio....

IREK R jesteś genialny z tym sztucznym obciążeniem !!! Podłączyłem takie ze
    starej sieci zakładowej małej mocy bo około 1W ALE UDAłO SIę !!! Przestawiłem RF Power normalnie bym ci postawił za te twoje rady flaszkę. Ty to masz głowę :!::!::!:.

Jak byś znalazł trochę wolnego czasu to czy byś mi podał te wartości o które prosiłem :?: łącznie z prawidłowymi wartościami rf power wartościami :?:.

Bo chciałem sobie ustawić radio żeby dobrze pracowało a nie mogę sobie poradzić z ustawieniem nadajnika. Bo albo mam przesterowaną modulacje albo jest ona za cicha. Jak nie urok to s... . I tak żle i tak niedobrze oczywiście jak byś mógł w miarę chęci i wolnego czasu nie mówię że już masz siadać i pisać. To obciążenie co znalazłem oczywiście jest na 50 Ω tylko że małej mocy.
  • Pomocny post
    Moderator
    edytowaliśmy w tym samym czasie... czytaj wcześniej...
    ze stawianiem flaszki jest problem, jestem w Newcastle, Maine , USA obecnie...
    Rano (u mnie) ten internet jeszcze działa....)
  • Poziom 12  
    Dzięki za poradę postaram się nie grzebać w tych ustawieniach zaprogramuje tylko sobie kanały i już nic więcej nie ruszam.
  • Moderator
    BAAAARDZO rozsądnie...

Tu nikt takich zabytków już nie używa...
  • Poziom 12  
    Może to i u was zabytek ale u nas to porządne radio w porównaniu do radmorowskich "cegieł" nie jest takie złe a i można sobie coś pogrzebać.
    Jeszcze raz wielkie dzięki.
  • Moderator
    Fakt, w porównaniu z FM3001 cz FM302 o FM 252 nie wspominając jest to niewątpliwie postęp. J się tym sprzętem bawię od 76go roku, co sie nadźwigałem to moje plecy czują...
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich.
    Podłączam się do tematu, ponieważ widzę tu sami fachowcy od porogramowania Motoroli.
    Mam problem właśnie z gm950, tzn. oprogramowanie do niej nie działalo mi na komputerze z XP, w końcu udało się uruchomić na 98. Pentium 350, 128 Mb ram.
    Uruchomić sie dało ale po włączeniu zasilania w RIBie znika mi wskażnik myszki i nie działa klawiatura, także nic nie mogę zrobić.
    Oprogramowanie moje do radia to to które jest na stronie Motoroli.
    Bardzo proszę o pomoc i/lub jakieś wskazówki odnośnie programowania tego radia.
    Czy może nie tym softem programować?
  • Moderator
    Takie objawy wskazuję na dwie przyczyny: niewłaściwy kabel połączeniowy RIB-RS232 lub niewłaściwa tasiemka RS232 - płyta główna. Niektóre tasiemki RS-płyta główna maja inny nieco układ połączeń co w niektórych przypadkach powoduje wstrzymanie pracy płyty.
    Zakładamy że RIB i kabel GM/RIB jest sprawny i działa na innym kompie.
    Proponuję najpierw założyć dodatkowy odcinek kabla na małym RS-ie w którym sa podłączone tylko trzy przewody: 2, 3 i 5, resztę proszę zaizolować.
    To na początek. Wersja softu motoroli to oddzielny temat.
  • Poziom 20  
    irekr napisał:
    RIB do tylnego gniazda? Te parę tysięcy radiotelefonów które stroiłem i programowałem przez kilkanaście lat zawsze były sterowane z gniazda mikrofonowego. Może czegoś nie wiem...?

Linia BUS+ jest obecna zarowno w gniezdzie mikrofonowym jak i na gniezdzie akcesoriow. Nie wiem wiec po co to zdziwienie :| A w przypadku ewentualnego uszkodzenia jakiejs sciezki na flexie od przedniego panela proba podpiecia sie z tylu na pewno nie zaszkodzi.

Dodano po 1 [minuty]:

kazek31 napisał:
    Jak byś znalazł trochę wolnego czasu to czy byś mi podał te wartości o które prosiłem :?: łącznie z prawidłowymi wartościami rf power wartościami :?:.

Ja tylko chcialem przypomniec, ze parametry alignmentu nie sa uniwersalne, tylko indywidualnie dopasowane dla kazdego egzemplarza radia. Zatem tak naprawde to przydaloby sie te radio zestroic od zera na profesjonalnym sprzecie pomiareowym...

Dodano po 4 [minuty]:

irekr napisał:

Ludzie, skonczcie z tym mitem. Za szybki komp to problem dla sprzetu powstalego wczesniej niz pierwsza polowa lat 90. Wszystko pozniejsze bez problemu dziala na nowych kompach.

A tak na marginesie, wolny komp do odpalania softu napisanego pod Winda to brzmi lekko paradoksalnie. Przede wszystkim bez odpowiedniej mocy procka Windy w ogole nie odpalisz, ze o programowaniu nie wspomne...
  • Moderator
    Moze głupie pytanie; które to piny?
    Byc może miałem do czynienia ze "starymi radiami" i do programowań tego typu sprzetu stosowałem wolny sprzet. Oddzielna sprawa to fakt, ze ten sam komp słuzył takze do ustawiania GP/GM300 oraz GP/GM900 a tam juz aplikacja DOS-owska była potrzebna. A ze ten sam komp obsługiwał takze nieco nowsze GM350 i GM950 to była jego zaleta.
    DO programowania GM/GP340/380 juz sie uzywało "wspołczesnych" komputerów, i ile posiadały RS232. jakos zabawki RS232/USB mnie nie korciły.
    Są niestety urządzenia które mimo ze producenci okreslaja jako współpracujące z w98/wme/w2k czy xp to najbardziej stabilnie pracuja pod 6.22+w3.11. Pare miesięcy temu jak rozmawiałem z pewnym inzynierem z amerykańskiej Motoroli to sie zapytałem jak oprogramowanie ich chodzi z Vistą, to tylko mruknał; na własna odpowiedzialnośc....
  • Poziom 14  
    Kurcze Wielkie Naprawde DZIEKI za informacje, sprawdze jeszcze tą tasiemkę RS-płyta.
    Kabelek do RIBa i RIB jest na 99,9% sprawny i dobry-do innych radiotelefonów bez problemu podłączam i działa.
    Tylko jeszcze co do softu..kurcze ale niewiem czy można na forum o takie rzeczy pytać?
    Jak narazie jeszcze google popytam:)
    Pozdrawiam Serdecznie i raz jeszcze Dziękuję.
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam motkę GM 950 i narobiłem sobie sam problemu.
    Mianowicie jestem początkującym krótkofalowcem i chciałem sobie w tym radyjku zwiększyć moc nadawczą wszedłem w zakładkę SERVICE->TX TUNING->RF POWER
    i namieszałem na maxa.
    Czy ma ktoś jakieś optymalne parametry dla mocy w tej zakładce dla częstotliwości 136,144,154,160,167,173,177 od 0 do 37 ???

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    Tu masz rozwiązanie Twojego problemu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725727.html