Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów silnika(szlifierka 230V~AC/50Hz)

21 Sty 2008 23:43 4951 4
 • Poziom 9  
  :!::!::!:Witam wszystkich chciałbym się dowiedzieć jak można zmienić obroty w silniku zastosowanym w szlifierce stołowej(Prędkość obr.bez obciążenia........2850 min-1,230V~AC/50Hz, 250W). Potrzebuję zmienic obroty na niższe jak by się dało to na 1400. Podaję linka do takiej szlifierki:http://allegro.pl/item300808344_szlifierka_stolowa_blaukraft_germany_gwarancja_2l.html

  Czy są gotowe potencjometry lub układy które można kupic??

  :?::?:
 • Poziom 38  
  Witam!
  Jedynym rozwiązaniem jest użycie FALOWNIKA jednofazowego, ale taki falownik jest droższy od tej szlifierki. Falownik oczywiście może być zaopatrzony w potencjometr, którym będzie się regulowało częstotliwość prądu na jego wyjściu - i co za tym idzie - obroty silnika. Ale uwaga: ponieważ moc silnika zależy od obrotów (bo to jest moment razy obroty), więc po obniżeniu obrotów spadnie moc.
  Taniej będzie kupić inną szlifierkę ...
 • Poziom 39  
  Fachową poradę masz wyżej. Nie piszesz jaki cel chcesz osiągnąć w rozumieniu użytkowym. Czy chodzi o chwilowe zmniejszenie obrotów, czy na stałe. Można pokusić się na użycie tzw regulatora obrotów/mocy, czyli na triaku lub tyrystorach (stosowanego w wiertarkach). Tylko, że na dłuższą metę bez sensu (praca na dużym poślizgu). W końcu nabyłeś urządzenie proste i niedrogie.
 • Poziom 9  
  Potrzebuję przerobić tą szlifierkę na polerkę do polerowania (pracownia protetyczna) chciałbym zmniejszyc choć trochę obroty bo te są zbyt duże i zagrzewałby się akryl(protezy).Widzę że nie ma sposobu nie dużym kosztem przerobić ten silnik.
 • Poziom 11  
  Możesz zastosować RAC16. Proste podłączenie i regulacja. U mnie regulacja prędkości wentylatora (około 50%) chodzi już 5 lat bez problemu.