Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termometr do woltomierza ICL7107

pico1 21 Jan 2008 23:51 10497 19
e-mierniki
    pico1
    Level 14  
    Witam
    Posiadam woltomierz na ICL7107.Chciałbym go wygorzystać do pomiaru temperatury w aucie.Oczywiście temperatury dodatnie i ujemne.Wytarczył by jedno punktowy bo głównie chodzi mi o temp.zewnętrzną.Ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat.Jeżeli tak to bardzo proszę o jakieś rozwiązania.
  • e-mierniki
  • Helpful post
    Bonkot
    Level 39  
    Witam
    Czyżby nie działała funkcja szukaj ?, Google też?. Bo zobacz choćby TU (dział: termometry i termostaty).
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    To ja kazałem koledze pico1 założyć ten temat. Jeżeli znajdę jakieś rozwiązanie gotowe to przyspieszy to zaprojektowanie odpowiedniego układu. Myślę jednak że nie ma dobrego i prostego rozwiązania problemu, termometr i za razem woltomierz w samochodzie na mierniku ICL7107. Czas pokaże czy miałem rację.
  • e-mierniki
    pico1
    Level 14  
    Może małe sprostowanie nie zależy mi natym etapie by wyświetlać napięcie .Na razie wystarczy mi sama temperatura
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Jeśli już będzie pomiar temperatury to bardzo łatwo można zrobić pomiar napięcia, nieraz się przyda. Trzeba dorobić układ robiący -5V z +12V i zastanawiam się na jakim scalaku. Ujemne napięcie w samym woltomierzu zostawimy w spokoju, nie wiadomo jaką ma wydajność. Może zrobić na ICL7660?, kosztuje poniżej 2zł i powinien dać sobie radę.
    elek555
    Level 37  
    Darku to już leci wrzucone przez Gulsona z czeskiej strony Martina Stajgra co wcale nie oznacza jego autorstwa bo konstrukcja jest klasyczna. Intersil kilkakrotnie proponował zrobienie -5V z generatora np. poprzez sterowanie tranzystora lub nawet bez.
    Link- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic366708.html
    Prościej już chyba nie można. Przeróbka na woltomierz bardzo prosta.
    Podobny układ dostępny jako kit http://www.aphelektra.com/p/pl/1047/e47+wolto...ierz+lub+termometr+cyfowy+-50+do+150st-c.html
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Dokładnie to chodzi o zrobienie termometru do już zrobionego woltomierza
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic913053.html
    Zaprojektuję płytkę jednostronną o tych samych wymiarach na czujniku LM35 lub LM335. LM35 kosztuje 3zł ale schemat byłby prostszy ale za to na LM335 (2zł) można będzie dokładnie skalibrować 0°C. Napięcie ujemne robione na tranzystorach jest za słabe, wiem coś na ten temat :D , lepiej zrobić dużo niższe i stabilizować na -5V lub zastosować ICLa. Czy może ktoś wie jakie parametry powinno mieć napięcie ujemne dla LM35, dla uzyskania pomiaru ujemnych temperatur, czy musi być stabilizowane?
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Nie zadawałbym tego pytania gdybym mógł jednoznacznie z PDFa to stwierdzić, nie mogę tej informacji tam znaleźć. Tanie LM35 i LM335 mają możliwy duży rozrzut parametrów, więc aby uzyskać w miarę dokładny pomiar (+-1°C) potrzebna jest kalibracja. Regulacja 0°C na LM35 będzie trudna, więc chyba zrobię płytkę pod LM335. Jeśli ktoś ma argumenty przeciw, niech pisze, zaraz zaczynam projektować układ.
    elek555
    Level 37  
    Dar.El wrote:
    Tanie LM35 i LM335 mają możliwy duży rozrzut parametrów, .

Niestety to prawda. Sam musiałem dobierać w miarę podobne 3 sztuki.
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Już jest schemat do czujnika LM335 z kalibracją. Dość dokładnie można będzie ustawić 0°C i 100°C. Zrobię również prosty układ na LM35 bez kalibracji, więc obarczony błędem pomiaru taniego czujnika.

Termometr do woltomierza ICL7107
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Jest już płytka z elementami przewlekanymi i z dwoma zworkami :cry: . Dodałem jeszcze dzielnik napięcia jak by ktoś chciał zrobić przełącznik temperatura/napięcie. Niektóre rezystory są 1%, ale wystarczy dobrać wszystkie o tej samej wartości w tej samej temperaturze za pomocą omomierza. Czujnik LM335 będzie wymagał jeszcze dwóch rezystorów przylutowanych bezpośrednio do jego wyprowadzeń, niedługo dorzucę jak.

Przypominam że elektronika do samochodu musi być osłonięta od wilgoci i nie daję gwarancji że układ będzie działać przy -30°C.
    pico1
    Level 14  
    Witam
    Dawno tu nie zaglądałem i zaraz po wejsciu jestem mile zaskoczony rozwinieciem tematu.Dzięki wszystkim.Specjalne podziekowania dla Dar.El za schemacik i wzór płytki. Choć nie mam w ostatnim czasie zbyt wiele czasu ale powoli muszę sie zabrać za kompletowanie elementów no i płytkę.Czy mogę liczyć na pomoc gdyby poszło mi coś nie tak ?.
    Pytanie do Dar.El: w czym projektujesz płytki ?
  • Helpful post
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Na pomoc zawsze możesz liczyć.
    Jeszcze muszę wrzucić schemat podłączenia czujnika LM335, jest trochę oryginalny ze względu na możliwość podłączenia go na długim kablu. Będą jeszcze potrzebne dwa rezystory 10k, kondensator 100nF, LM335 i odpowiedniej długości kabel dwużyłowy w ekranie.
    Zawsze projektuję płytki "ręcznie", nigdy nie używam automatu a najważniejsze jest dobre rozmieszczenie elementów.
    pico1
    Level 14  
    Jak możesz to zrób spis elementów z wartościami co będę miał czarno na biało co kupić.
    A co do projektowania to chodzi mi o program.Te twoje są w PDF ale na czymś je musisz robić a potem je konwertujesz,no chyba że źle rozumuję.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Nie da rady bez zmian, w mierniku jabla nie ma odpowiedniego napięcia referencyjnego.
    szyman985
    Level 9  
    Witam mam miliwoltomierz j-76 jakie to zmiany trzeba wprowadzić żeby przerobić go na termometr. W instrukcji producenta jest napisane że można. Mam LM35 podłączony z rezystorem i dwiema diodami wg znalezionego schematu i na multimetrze pokazuje napięcie zgodne z termometrem a na j-76 nie wyświetla stałej wartości.