Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator UKF

zasoby 22 Gru 2003 11:45 2515 0
 • Urządzenie pozwala na zaprogramowanie 4 stacji w każdym tunerze przestrajanym napięciem. Wartości napięć służących do przestrajania nie są istotne, gdyż ten programator włączamy zamiast potencjometru wieloobrotowego służącego do przestrajania.

  Do wybierania stacji służą przyciski SJ1 – SJ4. Wyświetlacz D1 informuje który numer stacji został wybrany (1-4). Schemat nr 1 przedstawia układ, który steruje programatorem. Zbudowany został w głównej części z układu scalonego CMOS (IC1). Na jego wyjściach danych D0 – D3, ustalony jest przez rezystory R3 – R7 stan L.. Kiedy zostanie zwarty dowolny przycisk SJ1 – SJ4 (gniazdo JP1) na wyjściu sumatora logicznego z elementami C1, R1powstanie krótki impuls doprowadzony do wejścia zegarowego układu scalonego IC1. Powoduje to powstanie stanu H na wybranej linii oraz stanu L na pozostałych. Od tego momentu taki sam stan panuje na liniach wyjściowych Q0 – Q3 układu IC1. Te linie doprowadzone są do baz tranzystorów T1 –T4. Tranzystory te obciążone są odpowiednio przekaźnikami REL1 – REL4. Przekaźniki te włączają odpowiedni potencjometr wieloobrotowy R11 – R14 (położenie kotwic w przekaźnikach na schemacie ma miejsce gdy programator nie pracuje). Przekaźniki te mogą być dowolnego typu na 12V np.: JQC – 3F – 12V DC 1P 12V 10A. Wartość rezystorów R6 – R10 należy dobrać według własnego uznania. W moim programatorze zastosowałem rezystory o wartości 2,2 k. Układ zasilany jest na napięcie 12V, ale może pracować nawet przy napięciu 10V.
  Schemat nr 2 przedstawia układ wybierania stacji składający się z przycisków SJ1 – SJ4 oraz układu informującego o aktualnie wybranej stacji (cyfry 1 – 4). Do tego układu należy zastosować wyświetlacz LED o wspólnej anodzie. Układ scalony IC2 jest to dekoder kodu BCD na kod wskaźnika 7- segmentowego. Zasilany powinien być napięciem +5V doprowadzonym ze stabilizatora IC3. jeżeli jest możliwość pobrania takiego napięcia z zasilacza w tunerze, to można zrezygnować ze stabilizatora IC3.

  MONTAŻ UKŁADU
  Układ programatora należy zmontować na dwóch oddzielnych płytkach drukowanych. Na jednej płytce należy umieścić układ sterujący IC1 wraz z przekaźnikami i potencjometrami wieloobrotowymi (według schematu nr1). Natomiast na drugiej płytce drukowanej należy umieścić wyświetlacz LED D1 z układami IC2, IC3, a także przyciski SJ1 – SJ4 typu mikroswitch. Obydwie płytki należy połączyć taśmami 5 – żyłowymi odpowiednio gniazdo JP1 z JP1, JP3 z JP3 .

  SPOSÓB INSTALACJI
  Z posiadanego tunera należy wymontować potencjometr wieloobrotowy służący do przestrajania i w jego miejsce należy podłączyć przewody z gniazda JP2 tak aby wyprowadzenie oznaczone nr 2 podłączyć w miejsce ślizgacza potencjometru z tunera, a 3 i 1 do skrajnych wyprowadzeń tego potencjometru. Może się zdarzyć, że po włączeniu tunera programator nie wybierze żadnej z dostępnych stacji (1 – 4) tylko jakiś inny numer, wtedy należy nacisnąć dowolny z przycisków.

  Autor: MICHAŁ6201
  Schematy ideowe oraz opis w załączniku

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • Computer Controls