Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka od podstaw? -książki oraz przydatna literatura

frank_lucas 22 Sty 2008 16:55 35043 32
  • #1 22 Sty 2008 16:55
    frank_lucas
    Poziom 9  

Witam,

z wykształcenia jestem ekonomistą, ale pracę dostałem jako automatyk, pod warunkiem że w krótkim czasie nauczę się podstaw automatyki.

Niestety z automatyki nic nie wiem, tylko tyle że firma wykorzystuje produkty firmy Siemens Simatic S5 i S7.

Proszę Was o pomoc w wyborze książki dla laika z automatyki.

Z góry bardzo dziękuję.

Frank Lucas

1 29
  • Relpol
  • #2 22 Sty 2008 17:07
    bynajmniej
    Poziom 10  

1. dziwne to co piszesz, studia trwają pięć lat, a oni od ciebie wymagają żebyś się nauczył automatyki "w krótkim czasie"

2. najlepsza chyba książka (taka rada praktyczna: automatyki nie da się nauczyć z książki - myślisz że po co ludzie studiują po 5 lat, a coniektórzy nawet dłużej :D ) do nauki programowania PLC to:

http://f4a.pl/pobierz/44416/E-booki/programow...ikow-plc-tlegierski-jwyrwal-jkasprzak-jhajda/

0
  • #3 23 Sty 2008 19:35
    frank_lucas
    Poziom 9  

Witam,

dziękuję za książkę, takie życie trzeba się przekfalifikować.

1
  • #4 24 Sty 2008 00:11
    MayK`
    Poziom 9  

Czyzby juz wszyscy wyjechali na wyspy ?;-)

Dla tych co pracuja w kraju lub wlasnie koncza studia tym lepiej.

frank_lucas napisał:
    Witam,

dziękuję za książkę, takie życie trzeba się przekfalifikować.

Tyle ze pewnych rzeczy nie da sie przeskoczyc, bez pewnych podstaw bedzie tak kiepskim automatykiem jak ja bym byl polonista...

0
  • Relpol
  • #5 24 Sty 2008 08:49
    mrrudzin
    Poziom 39  

Wszystko się da. Trzeba tylko mocno chcieć i ewentualnie mieć wsparcie chociażby z forum.

W dziale AiR "u góry" jest przyklejony temat z linkami. Do tego co jakiś czas pojawia się podobny temat, a tam sporo pomocy.

1
  • #6 24 Sty 2008 09:41
    wtk123
    Poziom 10  

Jestem w technikum mechatronicznym, to dziedzina pokrewna z automatyką, używamy następujących książek:
    Elementy, urządzenia i układy automatyki - Jerzego Kostro
    Podstawy mechatroniki wyd. REA (praca zbiorowa)
    Mechatronika - tekże wydawnictwo REA. Książki te są napisane dość prostym nawet jak dla laika językiem, przynajmniej ja wszystko rozumiem;) Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0
  • #8 24 Sty 2008 14:42
    frank_lucas
    Poziom 9  

Dziękuję za wsparcie :)

Pozdrawiam.

0
  • #9 24 Sty 2008 17:16
    Gatesystem
    Poziom 16  

Automatyka Automatyce nie równa myślę,
    Ja pracuję przy Automatyce parkingowej już 8 lat - też się nazywa automatyką, ale nie jest dość skomplikowana, wszystkiego można się nauczyć.
    To co jest potrzebne to wiedza i myślenie techniczne. Niestety widziałem już ludzi po ogólniakach, albo studiach polonistycznych lub podobnych starających się zrozumieć kilka zagadnień technicznych i był to naprawde dla nich duży problem.
    Czyli na pweno potrzebne jest techniczne wyślenie, wiedza przyjdzie z czasem.

Pozdrawiam,

0
  • #10 24 Sty 2008 17:31
    Michał_Kaszuba
    Poziom 11  

Elementy, urządzenia i układy automatyki - Jerzego Kostro - również polecam tą książkę.

0
  • #11 25 Sty 2008 17:32
    OldSkull
    Poziom 27  

Ale mnie pocieszyłeś frank_lucas - studiuję automatykę, a jak teraz widzę, że w desperacji zatrudniają nieautomatyków, to o własną przyszłość się nie boję ;)

-1
  • #12 25 Sty 2008 20:17
    mrrudzin
    Poziom 39  

Tylko wiesz - automatyk automatykowi nie równy :P

Obecnie generalnie po żadnym politechnicznym kierunku nie ma problemów z pracą. Większość specjalistów rozjechała się po świecie...

0
  • #13 26 Sty 2008 14:53
    piotras129
    Poziom 11  

Ja pracuje jako automatyk i mam takie tez wyksztalcenie, ale wiem teraz ze z samych ksiazek dowiesz sie duzo teorii, a praca to co innego. Tylko pracujac jestes w stanie sie wszystkiego nauczyc, wszystko sprawdzic. W tej pracy wazna jest praktyka. Zycze powodzenia, a co do sterownikow i sprzetu Siemensa to polecam ta strone (skarbnica wiedzy):
    http://support.automation.siemens.com/WW/llisapi.dll?func=cslib.csinfo2&aktprim=99&lang=en

0
  • #14 31 Sty 2008 14:40
    skuras
    Poziom 16  

Michał_Kaszuba napisał:
    Elementy, urządzenia i układy automatyki - Jerzego Kostro - również polecam tą książkę.

Uczę automatyki w technikum i uważam że ta ksiązka jest słaba. Tak naprawdę to nie ma dobrej ksiązki (w tym dla technikum a ona niby jest dedykowana :) )

Ja korzystam (przy opacowaniu notatek) z kilku pozycji plus własnego doświadczenia i dokumentacji producentów.

Odnośnie tematu to dla kolegi to będzie dobra każda książka :). Ale przydało by się troche przy okazji praktyki.

0
  • #15 31 Sty 2008 20:21
    szun
    Poziom 19  

Niestety niema książki idealnej
    1. nie jest istotne wykształcenie
    2. ale ważną cechą jest fantazja programowania
    3. programowania mikroprocesorów
    4. kombinatoryka
    5. dokładna znajomość tematu co ma automatyka wykonać najczęściej za pomocą procesora w czasie rzeczywistym

czyli uczymy się programowania

1
  • #16 31 Sty 2008 20:45
    mrrudzin
    Poziom 39  

Generalnie to czy programuje się mikrokontroler czy sterownik PLC nie ma aż tak dużego znaczenia. Inny jest język programowania, ale cały czas wszystko działa w oparciu o jakiś algotytm.

Moim zdaniem ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć...

0
  • #17 06 Lut 2008 18:04
    Karol966
    Poziom 30  

Witam, a ja jestem aktualnie na PP (automatyka i robotyka) a specjalizacje automatyki miałem już w technikum. Na pracowniach programowaliśmy sterowniki Siemens LOGO!( Simatic był tylko wprowadzony), do każdego zestawu dydaktycznego była dołączona książka (od producenta sterownika) - była wystarczająca do nauki jego obsługi jak i podstawowych zagadnienie z dziedziny automatyki. Nie pamiętam jak ta książka się nazywała ale wydaje mi się, że Siemens produkuje takie książki do każdego sterownika.

0
  • #18 11 Lut 2008 18:13
    lexx1842
    Poziom 10  

Co byś nie przeczytał to i tak nie wiele skumasz raczej. Chyba że interesowałeś się od zawsze mechaniką i elektroniką. Życzę Ci powodzenia. Jak chcesz sie nauczyć sterowników to radze zajrzeć na strony producentów sterowników bo mimo podobieństw są też spore różnice pomiędzy modelami.

0
  • #19 29 Lut 2008 23:22
    Piotr W
    Poziom 12  

Koledzy proponują tutaj książki o sterownikach PLC, natomiast należy zacząć naukę od przyswojenia hałdy podstawowej wiedzy na temat przedewszystkim elektroniki, mechaniki, fizyki.... widze marne szanse "nauczenia" się automatyki w "krótkim czasie" Proponuje zacząć naukę od podstawowych pojęć związanych z automatyką. Książka Jerzego Kostro jest dobrą pozycją na początek. Zastanawia mnie tylko to kto wymyślił, że z ekonomisty można zrobić automatyka...:D

0
  • #20 03 Mar 2008 22:07
    emper
    Poziom 11  

Widzę, że wielu forumowiczów poczuło się urażonych. Autor posta nie chce się nauczyć całej wiedzy z automatyki jaka jest wykładana na studiach tylko progrtramowania PLc, a to co innego. Jeżeli będzie tylko programować sterowniki a nie będzie ich do niczego podłączać, bo na przykłąd od tego jest kto inny to nie widze problemu.

0
  • #21 04 Mar 2008 05:10
    andy1955
    Specjalista Automatyk

czyli dobry kurs programowania PLC nikomu nie zaszkodzi.
    Ja, swego czasu ,chodziłem też na takie kursy razem z hydraulikami, mechanikami ,kierownikami produkcji.Nie wszyscy załapali o co chodzi ale wielu miało już trochę pojęcia o programowaniu sterowników ,chociaż podejrzewam, że nigdy potem nie wzięli się za programowanie ale byli w stanie zmienić program lub przebieg procesu.

0
  • #22 04 Mar 2008 11:28
    frank_lucas
    Poziom 9  

Witam,

jestem autorem tego tematu, dlatego chciałbym podzielić się uwagami po 2 tygodniach mojej pracy jako Automatyk.

Jestem po tygodniowym szkoleniu z programowania STEP7 i szczerze mówiąc nie jest to bardzo skąplikowane (biorąc pod uwagę moje wykształcenie ekonomiczne).

Docelowo mam zajmować się programowaniem, chciałbym poćwiczyć zadania z programowanie STEP7.

Czy możecie mi polecić strony np. politechnik, gdzie można znaleźć ćwiczenia z STEP7?

Pozdrawiam.

0
  • #23 06 Mar 2008 10:03
    frank_lucas
    Poziom 9  

Witam,

czy Ktoś mógłby udostępnić (wskazać jakąś stronę) zadania z programowania z STEP7?

Sam szukałem ale znalezłem tylko kilka zadań a chciałbym jeszcze poćwiczyć.

Ponawiam prośbę.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #24 06 Mar 2008 12:11
    cesario
    Poziom 13  

Witam. Jezli chcesz poczwiczyc cos to nic innego jak odwiedzic strone
    http://sklep.stesar.pl/component/option,com_remository/Itemid,59/func,select/id,27/
    jest tam masa przykladow (identyczne przyklady mozesz znalezc na stronie Siemensa)
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

Witam,
    Jezeli bys chcial to rownierz przesle na poczte (podaj adres) zeskanowene ksiazki. Pozdrawiam

0
  • #25 11 Mar 2008 20:06
    frank_lucas
    Poziom 9  

Bardzo Tobie dziękuję za pomoc.

Jeśli mógłbyś przesłac dodatkowe materiały na email byłbym bardzo wdzięczny. mój adres
    tomasz.jedrzejczak(malpa)gazeta.pl

0
  • #27 06 Lut 2011 23:40
    kubus109
    Poziom 9  

Witam! Jeśli pisze w złym dziale i w złym temacie to z góry przepraszam. Mam takie pytanie. Rozwiązuje zadania z automatyki na tablicach NSU albo TKŁ (jakoś tak się nazywa ta metoda), ale chodzi mi dokładnie o powtórzenia wartości w NSU. Jak to jest mogą występować powtórzenia czy nie mogą??

0
  • #28 09 Lis 2011 21:35
    drwallo
    Poziom 11  

Witam
    Moim zdaniem każdy może nauczyć się wszstkiego ale nie każdy ma do tego predyspozycje. Mam kolegę który pracuje jako stolarz - hobby Sterowniki PLC i muszę powiedzeć, że jest w tym naprawdę dobry.
    Uważam, że napewno nie należy się poddawać i warto spróbować.

0
  • #29 19 Wrz 2014 14:16
    warchiefbinar
    Poziom 8  

Witam

Polecam np. następujące pozycje - idealna sprawa żeby zrozumieć zasadę sterowników PLC

- książka - Janusz Kwaśniewski - Sterowniki PLC w praktyce inżynierskiej (na przykładzie Omrona bardzo dobrze wytłumaczone podstawowe zagadnienia języka LAD, a także układy regulacji automatycznej)

- kanał na youtube: kowalski.automation.tutorial
    https://www.youtube.com/channel/UC_nimfv4r-y6ZUJm2NS3g8w
    - całkiem nieźle gościu tłumaczy sterowniki PLC, w dodatku po polsku

0
  • #30 21 Wrz 2014 15:00
    2420773
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów