Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drukarka iglowa staje przy wydruku testu

mMm115 22 Dec 2003 14:21 2526 4
    mMm115
    Level 11  
    Witam.

Problem dotyczy dwoch roznych drukarek.
    Obie dziewiecioiglowe. Problem wystapil w jednej, kiedys, (nie pamietam jaki konkretnie model)i pomyslalem, ze to wina elektroniki. Dzis mam do czynienia z drukarka innej marki -Citizen Swift 90s- i objawy sa identyczne. Ze wzgledu na to, ze identyczny problem wystepowal w dwoch roznych drukarkach, byc moze trzeba go rozwiazac inaczej niz za pomoca "napraw".
    Niewlasciwe objawy sa takie:
    Wydruk testowy w drukarkach iglowych zwykle wykonuje sie przez przytrzymanie przycisku ONLINE i wlaczenie wtedy zasilania. W moim przypadku, na poczatku wydruku testowego, drukarka rusza, wysuwa i wsuwa kartke do polowy i w tym miejscu zaczyna wydruk. Same operacje z kartka sa juz podejrzane. Dalej: po ustawieniu kartki zostaje wydrukowana jedna linijka i dioda ONLINE gasnie... trzeba znowu wlaczyc ONLINE, znowu poleci jedna linijka i drukarka sie wylaczy. Operacja powtarza sie kilkunastokrotnie a potem drukarka zawsze lapie i wydruk leci idealnie dalej bez zadnych zbednych przerw.
    Zauwazylem kilka rzeczy:
    1.Te pierwsze kilka linijek, gdy trzeba naciskac ONLINE jest nieco przesunietych wzgledem tych, ktore potem dobrze same sie drukuja...ale to przesuniecie nie wynika z jakiejs checi korekcji marginesu, bo nic nie da sie naciskac i nic nie daje efektu oprocz monotonnego wciskania ONLINE.
    2.W Citizenie po kazdorazowym wydrukowaniu jednej linijki migaja diody, ktore wedle instrukcji oznaczaja, ze glowica nie trafia w punkt poczatkowy (lewy skraj)... nie pamietam jakie diody sie palily w tej pierwszej drukarce co ja kiedys robilem, moze nic sie nie swiecilo, ale kombinacje z przyciskiem ONLINE byly identyczne.
    3.Ogranicznik (wylacznik) dziala, i dziala dobrze, poza tym jesli faktycznie bylby zepsuty, to wydruk po kilkunastu linijkach nie moglby sam dalej zaskoczyc i idealnie poleciec do konca.
    4.Obie drukarki maja sprawne mechanizmy pobierania papieru i przesuwu glowicy, glowica drukuje, tasma sie przewija... czysciutkie, lsniace...IDEALNE.

Wiec dlaczego to nie chce samo dobrze drukowac, tylko trzeba drukare "popychac" przez kilka linijek wydruku.
    Wybaczcie dlugi post, ale chcialem dobrze zobrazowac problem i zeby bylo wiadomo, ze do drukarki zaglądałem:)

Pozdrawiam
    justtomm
    Level 13  
    Witam

Ja wydruk testowy uruchamiałem przytrzymując FF (form feed) a nie ONLINE.
    A co dzieje się przy wydruku z komputera? Spróbuj przeczyścić na wszelki wypadek czujnik położenia spoczynkowego głowicy, najczęściej jest to dioda na podczerwień i fotodioda. Czasami bywał też mikrowyłącznik.
    Powinienem mieć gdzieś jeszcze takiego Swifta sprawnego, nie wiem czy akurat taki sam model. Jak się dokopię do niego to sprawdzę jak zareaguje na ONLINE.

Pozdrawiam
    mMm115
    Level 11  
    Mam instrukcje do tego Swifta, sciagnieta z netu, jest w niej opisanych kilka mozliwosci uruchomienia jakichs wydrukow (test, ustawienia drukarki, itp). Zaden z tych "wewnetrznych" wydrukow nie da sie przeprowadzic bez problemow, o ktorych pisalem wczesniej. Wydruki z komputera.... nie wyszly w ogole, ale szczerze mowiac, to nie bawilem sie dlugo z tymi wydrukami w ogole.
    A jeszcze co do przycisku FF... nie sadze zeby problem byl z metoda zapuszczania jakiegokolwiek wydruku, chodzi mi o to, ze w dwoch roznych drukarkach dzialy sie dziwne rzeczy i moze ja cos zle przy nich robilem i blad jest jednak z mojej winy, choc naprawde nie moge dojsc z jakiej przyczyny.
    Czujnik polozenia glowicy chodzi bez zarzutu (mikrowylacznik), zreszta, tak jak pisalem wczesniej - kiedy drukarka przejdzie kilkanascie pierwszych linijek to potem drukuje dalej sama, ladnie..... glowica sie nie zacina juz potem.

dzieki za zainteresowanie
    szczesliwego nowego roku
    justtomm
    Level 13  
    Z ciekawości odkopałem swoją drukarkę. Okazała się tym samym modelem co Twoja (Swift 90s). Zapuściłem test z przytrzymanym ONLINE i test ruszył. Z FF też rusza test tylko inny. Miałes rację.

Zdarzyło mi się coś takiego, że silnik krokowy do napędu głowicy zatrzymał się na moment, głowica uderzyła o ogranicznik i zaczęły migać diody. Przypomniałem sobie, że miałem z nią kiedyś takie problemy. Pomagała okresowa konserwacja całego napędu głowicy włącznie z silnikiem. Być może w tych modelach jest za słaby.
    Może ktoś nasmarował prowadnicę zbyt gęstym smarem? To by tłumaczyło te kilkanaście pierwszych linijek zanim sie nie "rozchodzi".
    U mnie wydruk testowy rozpoczął się od początku strony. Sprawdź wobec tego jeszcze czujnik papieru, może coś mu odbija. Tam chyba będą 2. Jeden służący do ładowania papieru a drugi gdzieś głębiej.

pozdrawiam
    kosmita
    VIP Meritorious for electroda.pl
    z tego co piszesz wynika ze jest to gubienie pozycjonowania karetki(nie trzyma pionowych kolumn w pionie tylko na skos :) ) w drukarkach iglowych jest to efekt jednego: braku konserwacji !!! najprawdopodobniej opory na prowadnicy sa tak duze ze silnik po prostu nie ciagnie momentami i objaw jest taki jak opisujesz. A rada rozebrac drukarke dokladnie oczyscic szczegolna uwage trzeba zwrocic na prowadnice i panewki (nie pamietam czy w citizenie nie ma jeszcze przypadkiem filca ktory jest nasczany olejem... w innych drukarkach aleznie od modelu mozna dodatkowo wymieniac rozne czesci ktore ulegaja zuzyciu ale to juz specyfika danego modelu... w swifcie nie ma takich czesci (wlasciwie do citizena to nic prawie nie ma dostepnego z czesci). Aha zwroc jeszcze uwage na mechanizm przesowu tasmy czy nie ma pozrywanych zebatek
    pozdrawiam