Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Unitra 5353 - na końcówkach 80V

22 Sty 2008 20:30 3427 7
  • Poziom 17  
    Witam wszystkich.
    Przerobiłem wszystkie koncepcje brak mi pomysłów jak usprawnić zasilacz. Jest to unitra 3533 50V( 3A). Na zaciskach wyjściowych pojawia się napięcie 82V. Brak możliwości regulacji napięcia wyjściowego i prądu odcięcia.
    - trafo wraz z mostkiem OK
    - blok 4 tranzystorów końcowych OK
    - cała główna płytka drukowana OK
    - zasilacz pracuje w trybie indywidualnym

Nie mam pojęcia co jeszcze może być. Nie mam schematu i zasilacz zaczął mnie poważnie wkurzać. Podrzućcie jakieś pomysły i ewentualnie schemat
    Wielkie dzięki z góry.
  • PCBway
  • Poziom 35  
    Witam !! Prawdę powiedziawszy wygląda na to że nie ma wcale stabilizacji . Jeżeli ( jak piszesz ) wszystko jest w porządku to może potencjometry od regulacji się " wyprowadziły " ? Pomierz jakie napięcie wchodzi na tranzystory końcowe - jakie to są ? Jeżeli będzie to samo co na wyjściu ( mniej więcej - jakiś spadek napięcia na złączu jest ) to stabilizacji nie ma .
    pozdrawiam !!
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Czesc.
    Błędnie wpisałem nazwę zasilacza. Jest to 5353 a nie jak podałem wcześniej. Co do tranzystorów to są to 4 szt 2N3442. Napięcia na wyjściach tranzystora są następujące 0.5V, 1.11V, 0.6V. Nie zmieniają się gdy ruszam potencjometrami na tablicy. Zepsuty jest potencjometr do regulacji dokładnej prądu to go pominąłem(jest tylko zgrubna). Zasilacz zachowuje się następująco:
    1. Włączam - na zaciskach zasilacza 0V i rośnie
    2. Na tablicy w tym czasie pali się tylko jedna żarówka (stabilizacja prądu)
    3. Gdy na zaciskach zasilacza napięcie dojdzie do 80V zapala się żarówka ze stabilizacją napięcia. Napięcie rośnie do 81-82V i się zatrzymuje.

Zachowanie woltomierza jest następujące: gdy przełączam potencjometrem napięcia z pozycji min do max woltomierz rusza się od 0 - 10V (dalej nie idzie)
    Zachowanie amperomierza: Po włączeniu zasilacza amperomierz wskazuje ok 1,5A do chwili kiedy na zaciskach zasilacza pojawi sie 80V, wtedy wskazówka spada do okolicy 1-2 działeczki i delikatnie nieregularnie pulsuje.

No to narazie na tyle. Mam nadzieje ze dokładnie opisałem objawy i ktoś mi pomoże w tej sprawie.
    Z góry dzięki
  • Poziom 43  
    Witam,
    Przecież to widać "jak na dłoni", iż obwód tranzystorów szeregowych regulatora (albo przez jego sterowanie) podaje napięcie na wyjście (bez kontroli obwodu napięciowego sprzężenia zwrotnego) wejściowe napięcie niestabilizowane.
    Odłącz, na płytce z dołu zasilacza, połączenie do bazy tranzystora - drivera - T8 oznaczenie końcówki lutowniczej 22 i wtedy zobacz co dzieje się...
    Jak na wyjściu nadal będzie napięcie niestabilizowane, to uszkodzenia szukasz w rzeczonych tranzystorach regulatora (T8, i cztery równolegle połączone T10, T11, T12, T13).
    Sprawdź też odwrotnie równoległą diodę D22 do w/w tranzystorów.
    Natomiast jak napięcia wyjściowego nie będzie, to usterka jest na płytce drukowanej w obwodzie wzmacniacza błędu i źródła odniesienia.
    Prozaicznym i częstym uszkodzeniem jest przerwanie obwodu rezystorów pętli napięciowego sprzężenia zwrotnego: R63 - potrencjometr - i cały szereg rezystorów na przełączniku od R51, do R60 (reostat).
    Oznaczenia (opis) użytych tu przeze mnie elementów - zgodnie z Instrukcją Obsługi Producenta z roku 1974 do rodziny tych zasilaczy (5351, 5352, 5353, 5354).

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Wykonałem wszystko dokładnie jak napisaliście. Odłączyłem bazę T8 to na wyjściu nie pojawiło się zadne napięcie, więc zabrałem się za płytkę. (zesztą kaskade tranzystorów sprawdzałem już z 3 razy) Ponieważ na płytce nie mogłem znalezć żadnego uszkodzenia to w stawiłem drugą płytkę z drugiego identycznego działającego zasilacza i dalej nic. Cały czas ten sam objaw. Sprawdziłem R63 i cały obwód rezystorów na potencjometrze-sprawne. D22 takze sprawna. Podmieniłem nawet ten duzy pojedynczy srebrny kondensator i nadal nic. Jestem już na ukończeniu sprawdzania połączeń przewodami wewnątrz obudowy. Jeśli tu nic nie znajdę to chyba się pochlastam
  • Poziom 43  
    Sie "nie chlastaj", tylko sprawdź czy z tyłu obudowy masz wstawiony w dwurzędową łączówkę właściwy wtyk (do tego modelu zasilacza) dokonujący właściwych połączeń pomiędzy regulatorami a wzmacniaczem błędu... :cry:
    Bywało, iż wstawiono tam (sam miałem taki przypadek) taki sam wtyk, ale od innego modelu zasilacza (o innych połączeniach pomiędzy stykami)... :D
  • Poziom 17  
    Cześć
    Sprawdziłem już chyba wszystko co można sprawdzić prócz kondensatorów. Z tyłu końcówka jest zlutowana na stałe w trybie pracy indywidualnym. Czyli tak jak na schemacie.(jesli ktoś chce to podeśle schemat na maila). Nie mam pojęcia co to może być. Panowie poanalizujcie schemacik może ktoś na coś wpadnie. Dzięki