Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar wartości oświetlania

JanuszArtur 23 Jan 2008 13:35 2369 11
    JanuszArtur
    Level 14  
    Spotkałem się z dosyć poważnym problemem naukowym dotyczącym zadymienia. Są do kupienia luksometry, światłomierze i inne, jednak obawiam się, że ich adaptacja do celów, o których napiszę poniżej jest dosyć trudna.
    Potrzebuję schemat (prostota i banalność ważna) układu, który mierzyłby natężenie światła padającego na detektor ze źródła umieszczonego vis a vis i oddzielonego poprzez rurę szklaną, przez którą będzie wyciągany dym. Źródła światła (dzięki, jak czytałem, LM317) można wyregulować tak, aby światło płynące przez rurę (bez dymu) wpadało na fotodetektor i miało określone natężenie. Teraz problem:
    Jak zrobić układ pomiaru? Fotodioda? fototranzystor, fotorezystor? + woltomierz i źródło zasilania? Współczynnik zmienności czułości od temperatury nie jest bardzo ważny.
    Szukałem schematów, jednak są skomplikowane. Oczywiście ew. zapłata za wykonanie jak najbardziej wchodzi w rachubę.
    Pozdrawiam i oczekuję na informacje.
    me_super
    Level 29  
    JanuszArtur wrote:

Jak zrobić układ pomiaru? Fotodioda? fototranzystor, fotorezystor? + woltomierz i źródło zasilania? Współczynnik zmienności czułości od temperatury nie jest bardzo ważny.
    Szukałem schematów, jednak są skomplikowane. Oczywiście ew. zapłata za wykonanie jak najbardziej wchodzi w rachubę.

Zródło światła + fotodioda i wzmacniacz transimpendancyjny prąd-napięcie - tyle co można powiedzieć o podanych informacjach. Nie wiem, co uważasz za skomplikowane, ale z 2-3 elementów elektronicznych nie zrobisz dobrego sensownego układu, nie mówiąc o precyzji, dynamice itp.
    JanuszArtur
    Level 14  
    Me_super: Ok. A jakiś schemat / koszt złożenia ?
    JanuszArtur
    Level 14  
    Dziękuję. Więc ile życzysz sobie za złożenie takiego układu?
    me_super
    Level 29  
    JanuszArtur wrote:
    Dziękuję. Więc ile życzysz sobie za złożenie takiego układu?

Aby mi się to opłaciło, musiałbym zaśpiewać kosmiczną cenę :-)
    Ale może mała uwaga: chyba do końca nie wiesz (albo nie napisałeś) co Ci jest potrzebne (to robi z Ciebie potencjalnie marudnego klienta ;-), określ wcześniej wymagania jeśli szukasz podwykonawcy.
    Nie podałeś _co_dokładnie_ chcesz mierzyć i z jaką dynamiką -- a to jest bardzo ważne. Ile tego dymu/gazu ma być najmniej/najwięcej, jaką ma absorpcję i w jakiś długościach fali -- to nie jest tak, ze jak podłączysz byle co do byle czego to od razu zacznie działać.
    JanuszArtur
    Level 14  
    OK. Ma to wyglądać tak: kilka (załóżmy 5) LEDów z jednej strony rury, tyle samo fotoelementów vis a vis z drugiej strony. Wystarczający pomiar byłby za pomocą tego urządzenia: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=299375447
    Regulując natężenie światła LEDami uzyskałbym (powiedzmy) wskaz na każdym fotoelemencie 1V. LEDy są różnokolorowe i pomiar odbywać się ma tylko z jednego źródła światła i jednego fotoelementu. Więc potrzebuję układ pomiaru natężenia światła. Poprzez różnicę w odczycie (jeżeli będzie dym, zakładam, że wskaz napięcia spadnie) na woltomierzu, będę wiedział, czy produkty reakcji, którą prowadzę nie palą się przy wysokich temperaturach. Naturalnie, nie tylko dym można by było określać, ale również przenikalność i powtarzalność produkcji ciał stałych, jak np. płyt poliuretanowych, plexi, poliwęglanu, etc.. Założenie jest takie, że pomiar ma być prowadzony w warunkach statycznych, dynamika zmian nie ma żadnego znaczenia (jak na razie). Naturalnie jest to tylko i wyłącznie próba, która może zakończyć się niepowodzeniem. Podobne urządzenie widziałem w Niemczech :) Żarówka, fotoelement, jakiś wskaźnik... Jeżeli wartość na wskaźniku jest poniżej zadanej wartości, pracownik wyłącza proces.
    Zastanawiające natomiast jest "kosmiczna suma, żeby mi się opłacało". Co to znaczy? Przecież pisałeś, że to nie nowość, że tylko kilka elementów, więc?
    Potrzebuję układ, którym będę w stanie określić natężenie światła w sposób porównawczy (z przepływem powietrza oraz bez przepływu). Tylko tyle.
    JanuszArtur
    Level 14  
    OK. Gdzieś w sieci znalazłem schemat taki jak załączam. Pytanie tylko jakie fotoelement? Napisano: FD BFP 44... jednak nie znalazłem go w sieci do kupienia. Pytanie, czy to będzie działać?
    me_super
    Level 29  
    JanuszArtur wrote:

Regulując natężenie światła LEDami uzyskałbym (powiedzmy) wskaz na każdym fotoelemencie 1V. LEDy są różnokolorowe i pomiar odbywać się ma tylko z jednego źródła światła i jednego fotoelementu. Więc potrzebuję układ pomiaru natężenia światła. Poprzez różnicę w odczycie (jeżeli będzie dym, zakładam, że wskaz napięcia spadnie) na woltomierzu, będę wiedział, czy produkty reakcji, którą prowadzę nie palą się przy wysokich temperaturach.

Może się okazać, że szukany poziom dymu w porównaniu do czystej rurki będzie dawał bardzo małą różnicę napięcia, mniej niż rozdzielczość miernika panelowego; wtedy można myśleć o pomiarze różnicowym.
    Element na schemacie to fotodioda krzemowa, zapewne coś z serii BPW lub BPYP (np. BPW34, BPYP44 itp)
    JanuszArtur
    Level 14  
    Rozumiem, że będzie działać... A może Ty, me_super masz jakiś sprawdzony, w miarę prosty schemat, których chciałbyś się podzielić?
    Odnośnie do natężenia dymu: nauka to taka dziedzina prac, która opiera się na założeniach i próbach po których następuje zwykle odpowiedź, czy dana rzecz, jest ok, czy nie. Gdyby każde przedsięwzięcie kończyło się sukcesem, to nauka by się skończyła i nie miałbym co do gara włożyć :))))
    Będą różnice - zapewniam. Dym nieraz widać gołym okiem, tak więc nie jest to kwestia natężenia - albo jest albo nie. Ale próby ze zwykłym wyłącznikiem zmierzchowym skończyły się niepowodzeniem.

Dzięki za pomoc, jednak zanim kupię fotodiody, poczekam na odpowiedź o możliwości przekazania działającego schematu :)
    me_super
    Level 29  
    JanuszArtur wrote:
    Rozumiem, że będzie działać... A może Ty, me_super masz jakiś sprawdzony, w miarę prosty schemat, których chciałbyś się podzielić?

Do pomiarów słabych natężeń stosowałem dedykowanych wzmacniaczy TI OPA380:
    http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/opa380.html

JanuszArtur wrote:

Dzięki za pomoc, jednak zanim kupię fotodiody, poczekam na odpowiedź o możliwości przekazania działającego schematu :)

Fotodioda kosztuje 2zł, operacyjny 3-4zł, reszta to groszowe sprawy. W takim razie szybciej będzie złożyć coś na szybko i sprawdzić jak działa.
    Pomiędzy źródłem światła o fotodiodą możesz dać soczewkę w taki sposób, aby zobrazować źródło światła na obszarze aktywnym fotodiody (a rurkę z dymem gdzieś po środku umieścić) - tak zyskasz na "zebraniu światła.
    JanuszArtur
    Level 14  
    Ciekawy układ... Fotodioda i dwa rezystory, wygląda na mało skomplikowany... Ok. To wróćmy do tematu: za ile?
    Me_super: ja mam dwie lewe ręce, zajmuję się "wynalazkami" i prawami autorskimi... Na Elektrodzie szukam podwykonawcy. Podaj cenę, jeżeli możesz.
    Uciekam na weekend. Tak więc miłego wypoczynku!