Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana wymiarów anteny j-pole na pasmo 2m

sp7kh 23 Sty 2008 14:25 13677 16
  • #1 23 Sty 2008 14:25
    sp7kh
    Poziom 15  

Witam i o pomoc proszę.
    Potrzebuję porady w jaki sposób zmienić wymiary j-ki na 2m, a w szczególności zamiana rury 32mm, na typowy dla miedzi instalacyjnej wymiar 28mm zewnątrz, ścianka 1mm.
    Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość umieszczenia całości w rurze kanalizacyjnej 32mm- wystającej z dachu i udającą wywiewkę instalacji kanalizacyjnej.
    W załączniku ta właśnie antenka.

2 16
  • #2 23 Sty 2008 14:41
    irekr
    Moderator

Ja bym skrócił wymiar B z 50 cm do 48 i sprawdził jak sie stroi. Reszty bym nie ruszał.
    Sp5GZV

0
  • #3 23 Sty 2008 15:14
    sp7kh
    Poziom 15  

strojenie strojeniem, ale dla mnie istotna jest średnica rury nie 32 mm a taka jaka jest typowa - 28 mm i mieści się w winidurce 32 mm.
    Nie mam doświadczenia w tego typach anteny, ale podejrzewam że zachodzi konieczność zachowania prawidłowego stosunku średnicy promiennika do tej rury. Tylko jaki jest ten stosunek ?
    Na podobnych wynalazkach z netu - ale 5/8 a nie jak ta 1/2 promiennik jest średnicy 9.5mm, a rura 34.
    34/9,5=3,5789

0
  • #4 23 Sty 2008 15:24
    sq6ade
    Poziom 40  

Jeśli chcesz to ukryć w rurce kanalizacyjnej to prościej zrobić J-kę która działa w podobny sposób.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=494269

Albo jej odmianę SlimJim z kabla TV 300 OHM. Ona wejdzie prawie w każdą PCV.
    O tak jak na tej fotce - w środku rurki jest SlimJim z kabla:

1
  • #5 23 Sty 2008 15:49
    sp7kh
    Poziom 15  

Ta "miedzianka" ma ten drobny feler że jest zwymiarowana na środek pasma w/g USA (146MHz - pasmo 146-148) a więc w u nas jej pasmo jest znacznie bo o 1 MHz przesunięte.
    Masz może "Polskie wymiary" tego Chudego Jasia z przewodu TV 300 Ohm"
    W sumie zerowy koszt, tylko gdzie ja znajdę przewód symetryczny 300 Ohm,
    wszak wszędzie koncentryki.
    Przewód symetryczny do kawałka paska sklejki lub twardego pcv przykleić coby latem od temperatury się w rulonik nie przekształcił, na 50 cm koncentryka gniazdko zalutować, w rurkę NIBCO 3.4" zimna woda -całość wsunąć, zakleić, cybanta do masztu przy gnieżdzie i gotowe.

1
  • #6 23 Sty 2008 15:52
    sq6ade
    Poziom 40  

Przewód 300OHM czasami sprzedaja na alledrogo - jako surowiec do jakiejś anteny na KF.
    Z takiego surowca zrobisz kilka anten J.
    Jak wróce do domu zrobie obmiar i fotkę.

sp7kh napisał:

Przewód symetryczny do kawałka paska sklejki lub twardego pcv przykleić coby latem od temperatury się w rulonik nie przekształcił, na 50 cm koncentryka gniazdko zalutować, w rurkę NIBCO 3.4" zimna woda -całość wsunąć, zakleić, cybanta do masztu przy gnieżdzie i gotowe.

sp6ryp robi takie anteny w rurkach - z kabla 300ohm i opyla po giełdach po 50 zeta. Spisują się te anteny nieźle.

0
  • #7 23 Sty 2008 20:52
    SP3xxx
    Poziom 12  

Zgadza się z tą anteną - kolega zaległ w szpitalu i zabrał ze sobą ręczniaka na 2 m. tyle, że na "kocim ogonie" niewiele miał pożytku. Zrobiłem jemu takiego slima z kabla 300 om, zawiesił go agrafką za zasłoną i gdy tylko nie było w pobliżu personelu, hulał po paśmie dzięki czemu nie umarł z nudów. Przez SR3P zrobił nawet w dobrych warunkach łączność z kolegą z Wielkiej Sowy...hi. Zachęcony takim prymitywnym rozwiązaniem zrobiłem kiedyś z 2 kawałków kabla koncentrycznego dipol otwarty zasilany gama match'em. Oplot kabla stanowił dipol, gama match był zrobiony ze środkowej żyły krótkiego odcinka koncentryka po zdjęciu jego ekranu. Oba elementy sklejone były ze sobą w odległości około 20 mm taśmą do wzmacniania opakowań. Kabel zasilający 50 om oplotem przylutowany do środka dipola, gorącą żyłą poprzez kondensator 22 pF/ 100V do gama match'a. Przycinając gama match do uzyskania najkorzystniejszego SWR uzyskałem "prowizoryczną" antenę, przy pomocy której robiłem zaskakująco dalekie łączności. Całość była przyklejona plastrem (hi) w polaryzacji pionowej do ramy okna na 4 piętrze sanatorium w Kołobrzegu...:-)
    Gdy są warunki "podbramkowe", anteny z kabla 300 om oraz inne prymitywne "wynalazki" są zupełnie niezłym rozwiązaniem.

0
  • Pomocny post
    #8 23 Sty 2008 20:58
    sq6ade
    Poziom 40  

Oto co sporządziłem - może się komuś przyda. Mój Slim Jim zabieram
    zwinięty w kłębek i wciągam np. na drzewo za pomocą sznurka albo żyłki.
    Działa wyśmienicie.

Schemat anteny:

Foto podłączenia kabla (fidera):

Zmiana wymiarów anteny j-pole na pasmo 2m Zmiana wymiarów anteny j-pole na pasmo 2m

Rozcięcie żyły:

Szczyt anteny z zawieszką :

Całość :

0
  • #9 23 Sty 2008 21:08
    SP3xxx
    Poziom 12  

Górny koniec został otwarty? Ja robiłem w wersji z dwoma końcami zamkniętymi.
    Pozdr.

1
  • #10 23 Sty 2008 21:15
    sq6ade
    Poziom 40  

No taką mam wersję. Nie jestem jej konstruktorem.
    Dostałem taki podocinany i ponacinany odcinek przewodu symetrycznego - dolutowałem fidera i działa. Stroi się nawet zawieszona na żyrandolu :D

0
  • #11 23 Sty 2008 21:21
    SP3xxx
    Poziom 12  

Jeszcze o świetnej antenie, która znakomicie się mieści w rurze PCV o średnicy od 28mm wzwyż. Zajrzałem do swojego archiwum i mam wydrukowaną dokumentację anteny Slim Jim wykonanej przez F3WM. Antena o długości około 1,5 m ma "szerokość" około 23 mm. Dawno temu tę antenę uzywałem na 2m jako dookólną na zmianę z HB9CV ustawioną w polaryzacji poziomej. Pracowała znakomicie a dzięki umieszczeniu w rurze PCV nie zmieniała przez 5 lat parametrów. Po zmianie jej wymiarów zrobiłem identyczną na pasmo lotnicze dla Aeroklubu Poznańskiego gdzie była używana w warunkach polowych.
    Sądzę, że nie będzie problemu by ją znaleźć w internecie a w razie czego proszę o maila z namiarami to wyślę ksero pocztą.

0
  • #12 23 Sty 2008 21:27
    sq6ade
    Poziom 40  

Jeśli masz jakiekolwiek ciekawe materiały skorzystaj z możliwości tego forum. Można zamieszczać pliki, fotki itp. To nie jest trudne.

1
  • #13 23 Sty 2008 21:37
    SP3xxx
    Poziom 12  

znalazłem wydruk strony internetowej gdzie jest rysunek tej anteny z kabla 300om według którego zrobiłem egzemplarz dla kolegi:

http:/hamgate1.sunyerie.edu/races/antenna/pocket.htm

Artykuł ma tytuł "Pocket J-Pole Antenna for 2 meters

SP3OKA

Dodano po 2 [minuty]:

jestem chomikiem informacji - mam materiałów papierowych na półce w segregatorach około 2m bieżących a na HDD pewnie jakies 2 GB ...:-)
    Jesli będę mógł pomóc to służę informacjami...

Dodano po 6 [minuty]:

przepraszam - pod tamtym adresem strona już się nie otwiera ale znalazłem ją pod adresem:

http://www.n6mrx.com/Antenna/Pocket%20J-Pole.htm

0
  • #14 23 Sty 2008 21:47
    wavi
    Poziom 11  

SP3xxx napisał:
    Pozdr.

Jak górny koniec jest zamknięty to wtedy antena pracuje bardziej szeroko-pasmowo .
    Pozdrawiam
    Bartosz-Wavi

0
  • #15 23 Sty 2008 21:53
    SP3xxx
    Poziom 12  

wavi napisał:
    SP3xxx napisał:
    Pozdr.

Jak górny koniec jest zamknięty to wtedy antena pracuje bardziej szeroko-pasmowo .
    Pozdrawiam
    Bartosz-Wavi

Aaaa - tak - rzeczywiście i pewnie dlatego mniej było istotne gdzie była przyczepiona...
    Pozdr

0
  • #16 23 Sty 2008 22:27
    sp7kh
    Poziom 15  

Nabrałem przekonania do rozwiązania pokazanego przez Kolegę SP6ADE, co do tej drugiej, również z kabla 300 Ohm, to przeliczyłem wymiary z cali na mm i wyszło mi że jest o ponad 130 mm krótsza, przyjmując że była projektowana na 146 a nie 145 MHz to i tak różnica w tym paśmie jest szokująca.
    W domu używam X-50, ale obecnie w domu jestem 1 dzień w tygodniu a poza domem pozostałe 6.
    Mam malutkiego Maycoma MH-150 + mini PA 10-12 W na kt-922 i chciałem małym kosztem się w terenie uruchomić.
    A że w pracy mam do czynienia z "rurami" stąd ten post o średnice rury.
    Tematu jeszcze nie zamykam - bo rozwija się interesująco.

0
  • #17 23 Sty 2008 22:50
    SP3xxx
    Poziom 12  

sp7kh napisał:
    Nabrałem przekonania do rozwiązania pokazanego przez Kolegę SP6ADE, co do tej drugiej, również z kabla 300 Ohm, to przeliczyłem wymiary z cali na mm i wyszło mi że jest o ponad 130 mm krótsza, przyjmując że była projektowana na 146 a nie 145 MHz to i tak różnica w tym paśmie jest szokująca.
    W domu używam X-50, ale obecnie w domu jestem 1 dzień w tygodniu a poza domem pozostałe 6.
    Mam malutkiego Maycoma MH-150 + mini PA 10-12 W na kt-922 i chciałem małym kosztem się w terenie uruchomić.
    A że w pracy mam do czynienia z "rurami" stąd ten post o średnice rury.
    Tematu jeszcze nie zamykam - bo rozwija się interesująco.

Jeśli chodzi o "teren" to aktualnie na nowy sezon wyjazdowy przygotowuję sobie antenę HB9CV wykonaną z anten teleskopowych składaną w ten sposób, że po złożeniu będzie sie mieścić w "etui" o średnicy 50 mm i długosci około 400 mm. HB9CV w wersji nie składanej zabierałem dotąd na wszystkie wyjazdy i spisywała się znakomicie tyle, że nie jest wygodna do transportu, a jeśli chodzi o wędrowanie np na szcyt jakieś góry, to już całkiem katastrofa . Antena HB9CV ma spore wzmocnienie i daje sie dobrze zestroić - czego więcej potrzeba?

0