Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tv 14 cali AXION AX-5114 zła linowość obrazu

23 Sty 2008 16:31 2534 16
 • Poziom 13  
  Od połowu ekranu w górę widać odstępy między liniami,a u samej góry linie nakładają sie na siebie 1 cm.Wymieniłem TA8403K, wymienilem wszystkie elektrolity w zasilaczu i obok tego scalaka, sprawdzilem diody, tranzystory w zasilaczu i w pobliżu scalaka. Znalazłem uszkodzony kondensator 222K 1KV był uszkodzony. Sprawdziłem kondensatory wszystkie w pobliżu scalaka i za transformatorem. Obraz taki sam żadnej poprawy po wymianie wszystkiego. Jeszcze nie sprawdzałem rezystorów.Może to któryś rezystor? Czy na pewno w tym tv TA8403K jest? Może ktoś przede mną już wymieniał i wstawił inny. Nie widz,żeby taki schemat był tego tv na elektrodzie.
 • Tektronix
 • Poziom 21  
  Z jakiego źródła masz tego TA8403K - może i nowy jest uszkodzony - sprawdz cewki.
 • Poziom 13  
  kupuje w cybor-tech-u raczej nie mialem problemow z czesciami od nich. Jak sie sprawdza cewki? Naprawiam hobbystycznie i jeszcze nie mialem przypadku,zeby tv mial uszkodzone cewki.
 • Tektronix
 • Poziom 25  
  Na wtyczce zamieniasz miejscami przewody od V. jak nieliniowość się przeniesie to cewki dobre. A nie pominąłeś jakiejś elki w tym pionie? W p.2 ?
 • Poziom 25  
  Sprawdź też niskoomowy rezystor do którego dołączone jest sprzężenie zwrotne. Może był wcześniej wymieniany, i jego wartość nie jest zgodna ze schematem.
 • Poziom 13  
  Zmieniłem przewody od V i nieliniowość przeniosła sie na dół. Czyli cewki są dobre. Elki wszystkie wymieniłem. Rezystory sprawdzałem są dobre. Nadal ta nieliniowość jest.
 • Poziom 13  
  Półprzewodniki też mogą powodować taki efekt? Sprawdziłem miernikiem diody i tranzystory zachowują sie normalnie. Wymieniłem też jeszcze raz na inny TA8403K. Tak opornego tv jeszcze nie miałem, przeważnie wymiana kondensatorów, rezystorów i tego scalaka pomagały,a tu klops :) Nie poddam się jak będę miał chwile jeszcze raz wszystko przejrzę.
 • Poziom 25  
  A skąd dostaje sterowanie ta końcówka? Może generator tak fałszuje? Z drugiej nóżki TA wychodzi dzielnik 270k/22k - według mojego schematu. Stawiałbym właśnie na 270k, nawet jeśli na mierniku jest OK.
  tv 14 cali AXION AX-5114 zła linowość obrazu

  Kolego - przycisku "Załaduj zdjęcie" nie zauważyłeś? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
  Poprawiłem. [Mirek Z.]
 • Poziom 33  
  Jaco napisał:
  Zmieniłem przewody od V i nieliniowość przeniosła sie na dół. Czyli cewki są dobre.


  Myślę, że to fałszywy wniosek. Z tej zmiany wcale nie wynika, że cewki są dobre. Podobny wniosek można by wyciągnąć obracając TV "do góry nogami". Nie świadczy również na 100% o uszkodzeniu cewek, chociaż to możliwe. prawdopodobnie wada jest w gałęzi sprzężenia zwrotnego. Dla pewności można podłączyć inne cewki o podobnych parametrach (bez zakładania na kineskop) i oscyloskopem porównać kształt impulsu na cewkach.
 • Poziom 25  
  Dziękuję za poprawkę zdjęcia, i przepraszam. Weszło w takim formacie z panelu "zmień". Obiecuję poprawę.
  Wracając do tematu owej ramki, to warto byłoby sprawdzić jakość połączenia samych przewodów z płytą. Banalnie może okazać się że problem tkwi w zaśniedziałym wtyku.
 • Poziom 33  
  Mirek Z napisał:
  Kolego - przycisku "Załaduj zdjęcie" nie zauważyłeś?

  Myślę, że zamiast odsyłać ludzi do wątków w Hyde Park wystarczyło by zmienić poniższy zapis:

  "Załaduj zdjęcie (Plik graficzny możesz też załadować w postaci załącznika - Dodaj załącznik poniżej)"

  na:

  "Załaduj zdjęcie - sposób zalecany. W wyjątkowych przypadkach plik graficzny możesz też załadować w postaci załącznika - Dodaj załącznik poniżej"

  Sam byłem upominany, ponieważ nie widziałem różnicy pomiędzy dostępnymi sposobami.
 • Poziom 28  
  Jeżeli masz oscyloskop oraz schemat tego OTV, to spróbuj przeanalizować na schemacie proces kształtowania przebiegu na cewkach na podstawie sygnału synchronizacji, a potem mierz odpowiednio te miejsca, i oglądaj, jak przebieg wygląda, a jak powinien wyglądać. W ten sposób można wychwycić miejsce, które zniekształca przebieg powodując nieliniowość obrazu.

  Uszkodzenie cewki może polegać na przerwaniu lub przepaleniu izolacji i zwarciu między zwojami.

  W pierwszym przypadku na ekranie zobaczyłbyś poziomą linię (brak odchylania), a w drugim są takie możliwości, że obraz będzie bez zmian lub będzie zakłócona liniowość (zależy, jak wygląda zwarcie), przy czym po odwróceniu połączeń będzie widać różnicę.
 • Poziom 25  
  Proponuję jeszcze raz wymienić elektrolit w n.7, zwracając uwagę na polaryzację.

 • Poziom 24  
  Sprawdziłeś małe pojemności w tym układzie ?
 • Poziom 33  
  andrzejlisek napisał:
  po odwróceniu połączeń będzie widać różnicę.


  Mógłbyś opisać na czym owa różnica będzie polegać? A najlepiej wklej fotkę tego efektu.
 • Poziom 28  
  Fotki nie będzie i nie wiem, jak naprawdę by to wyglądało, ale teoretycznie różnica w obrazie by była, bo jak są zwarte zwoje, to pole magnetyczne troszkę inaczej się rozkłada.

  Najlepiej zmierz cewkę i sprawdź, czy odpowiada ona specyfikacji.
 • Poziom 33  
  andrzejlisek napisał:
  Fotki nie będzie i nie wiem, jak naprawdę by to wyglądało...


  No właśnie. Nie wiem, ale piszę. Co warte są takie porady?

  andrzejlisek napisał:
  ale teoretycznie różnica w obrazie by była, bo jak są zwarte zwoje, to pole magnetyczne troszkę inaczej się rozkłada.


  Oczywiście, że będzie różnica pomiędzy kształtem impulsu na sprawnej cewce, a na cewce ze zwartym zwojem/zwojami. Zwarcie międzyzwojowe wpłynie najbardziej na wielkość impulsu powrotu (duże di/dt), co widać będzie jako zawinięcie, lub zagęszczenie dolnych linii. Jednak ja pytałem o to stwierdzenie:

  "przy czym po odwróceniu połączeń będzie widać różnicę"

  Jaka różnica będzie po odwróceniu połączeń? Oczywiście oprócz oczywistego odwrócenia całego obrazu o 180° w pionie.