Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOSFET'y zabezpieczające żarówki 12v 55W - zabepieczenie

23 Sty 2008 23:25 2148 17
 • Poziom 28  
  Jak tanio i skutecznie zabezpieczyć przed zwarciem i przepięciami MOSFET'y załączające żarówki 12V 55W? Zasadniczo chodzi o zwarcie ale bardziej o przepięcie powstające w momencie spalenia żarówki.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 41  
  Witam
  Raczej pada od prądu a nie przepięć, chyba że masz bardzo słabe sterowanie bramką i indukuje się na niej ponad 20V. Potrzebny jest schemat jak masz to zrobione.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 28  
  Narazie jeszcze nie mam zrobione i dlatego pytam. Z tego co wcześniej ( w innych układach, bez zabezpieczeń) zauważyłem, to wszystko chodziło poprawnie, do momentu spalenia żarówki lub bezpiecznika w jej obwodzie. Samo sterowanie, które zamierzam zrobić jest banalne - wyjście z procka, darlington albo transoptor i MOSFET. Tyle w uproszczeniu. W bramce MOSFETA dam zenerkę 18V i to powinno z tej strony wystarczyć, natomiast boję się części źródło-dren. Nie chciałbym wymieniać tranzystora za każdym razem gdy spali się żarówka. A może jestem przewrażliwiony i wystarczy zwykły bezpiecznik i na wszelki wypadek dioda lub transil ? Myślałem żeby dać tam jakieś IPS, ale drogie cholerstwo i ciężko kupić pojedyncze sztuki.
 • Poziom 41  
  Witam
  Jakie tranzystory używasz? I po co? Przecież w instalacji są przekaźniki które dobrze sobie radzą.
 • Poziom 28  
  Narazie są przekaźniki i dobrze sobie radzą, ale rzecz rozbija się o oszczędność prądu z akumulatora na postoju. Urządzeń załączanych przez przekaźnik jest ponad 20, każdy pobiera od 50 do 200 mA ( niestety najpopularniejsza opcja) . W sumie daje to ponad 2 A tylko do zasilania cewek przekaźników. Porządny przekaźnik kosztuje poza tym więcej niż przyzwoity MOSFET ( IRF 540 czy podobny), ale w dalszym ciągu jest tańszy od IPS'ów, które są już od dawna stosowane do załączania oświetlenia np. w Mercedesach. Padło pod moim adresem pytanie o możliwość zastąpienia przekaźników elektroniką. Naraze nie mam jakiegoś rozwiązania, które bym mógł z czystym sumieniem polecić i stąd moje pytanie na forum. Póki co zasugerowałem pozostawienie przekaźników do sterowania silnikami i innymi elementami indukcyjnymi.
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  Wcale się nie dziwię że się palą, IRF540 jest bardzo słabym tranzystorem do tych zastosowań i dlatego tanim. Porób próby na IRF1405, to wtedy przekonamy się czy wytrzymają. Pamiętaj że w trakcie włączania żarówek płynie nawet 10x więcej prądu a gdy się spala, tyle ile da akumulator. Silniki nie palą się tak jak żarówki, więc łatwiej zrobić włączniki na tranzystorach, trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach komutacji indukcyjności.
 • Poziom 28  
  Ten IRF 540 wziął się tylko jako przykład z cennika. Paliły się BUZ'y, nie pamiętam numerka. Typ tranzystora jest jeszcze całkowicie do wyboru. Ale uświadomiłeś mnie co do tego prądu przy spalaniu żarówki. Faktycznie tam zapala się łuk, który robi przez moment zwarcie, a mnie do tej pory wydawało się, że to przepięcie w momencie "rozłączenia" - a przecież nie ma tam wielkiej indukcyjności. Choćby dlatego warto było założyć ten temat :) Ten IRF1405 to faktycznie potęga, a cena jeszcze jest znośna. Z silnikami jest tam problem tego typu, że napędzeją wentylatory, które poruszane są przez wiatr, zazwyczaj w odwrotną stronę niż mają się kręcić po załączeniu, więc prąd rozruchowy jest najpierw prądem hamującym i też sporo wzrasta. Poza tym trzeba by zrobić w niektórych miejscach mostki H, żeby umożliwić pracę w dwie strony. To z kolei powoduje konieczność dorobienia zabezpieczeń przed załączaniem w momencie , kiedy wirnik jeszcze się kręci, albo zainstalowanie hamulca elektrycznego.
 • Poziom 41  
  Wentylatory podłączone w mostku H będą doładowywać akumulator przy silnym wietrze :D . Do rozruchu silników można wykonać miękki start na zmieniającym się PWM i prąd nie będzie zbyt duży.Załączanie żarówki też można zrobić na zmieniającym się PWM, nie będzie udaru prądowego przy załączaniu, co zapewni dłuższy żywot żarówki, jak i możliwość dodania bezpiecznika polimerowego. Do czego dokładnie ma to być?
 • Poziom 28  
  Można zrobić PWM, ale zacznie siać po zasilaniu, a w samochodzie różnista aparatura. Trzeba by się temu przyjrzeć też pod kątem kompatybilności EM. Nie mogę pisać do czego to jest, ale samochody są zielone ;)
 • Poziom 41  
  PWM będzie tylko włączany na chwilę i z niską częstotliwością np. 100Hz i stromość zboczy nie musi być duża. Można dodać trochę filtrów LC i gasików RC. Nikt nie mówił że ma być łatwo. Przekaźniki w czasie załączania a przede wszystkim w trakcie wyłączania robią swój PWM i to z wyładowaniem łukowym.
 • Poziom 28  
  Gdyby było łatwo, to pewno nikt by się nie zastanawiał jak to zrobić. Fakt, że przekaźniki sieją, ale ludzie i aparatura po części są do tego przyzwyczajeni. A jak zrobię PWM i ktoś będzie o tym wiedział lub to zauważy, to cokolwek się będzie działo niedobrego, to będzie moja wina, więc nie mogę sobie pozwolić na eksperymenty. Muszę zrobić ukłąd który będzie dobry i już...
 • Poziom 41  
  Ja tylko piszę o niezawodności. Taki delikatny PWM poprawi żywotność żarówek, zmniejszy udary prądowe w instalacji i zmniejszy prawdopodobieństwo awarii.
 • Poziom 28  
  Narazie zamówiłem tranzystory i spróbuję zrobić jakąś prowizorkę. Tylko jak zasymulować spalenie żarówki? Jedyne co mi przychodzi do głowy to włożenie żarówki na niższe napięcie. Ale czy będzie to podobny prąd?
 • Poziom 27  
  Przed przepięciami chronić będzie dioda transil, a przed udarem, wtedy gdy wszystko jest zimne :) , NTC R= 1 Ω 25°C R= 0,03Ω przy 8A
 • Poziom 42  
  Np. NTCS-0110 z TME, błędnie w ich katalogu oznaczony jako 10om 1A - powinno być 10A 1 om.
 • Poziom 28  
  Te NTC już mam w domu, kupiłem je wcześniej z myślą o podobnym zastosowaniu. A jak zabezpieczyć tranzystor przed udarem przy spaleniu żarówki? Przy okazji przyszło mi do głowy, że aby zasymulować spalenie żarówki można ją stłuc. Ale tanio to mnie to nie wyjdzie H3 trochę koszują niestety.
 • Poziom 41  
  Witam
  Można mosfeta zabezpieczyć mierząc jego napięcie przewodzenia. Szybki komparator wyłącza mosfeta na 1ms po wykryciu zbyt dużego napięcia między źródłem a drenem. Tak jest robione w niektórych układach sterowania drogimi IGBT i działa, sam to sprawdzałem.
 • Poziom 28  
  Taki sam układ jest już wbudowany do IPS'ów, a dobudowywanie go do zwykłego MOSFETA zaczyna być skomplikowane i kosztowne na tyle, że warto się zastanowić nad kupnem gotowych zabezpieczonych, układów, w dodatku wyposażonych w wyjście sygnalizacji zwarcia.