Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Robimy pod¶wietlenie do LCD i nie tylko

mi_ma 24 Jan 2008 09:45 12582 9
  • Robimy pod¶wietlenie do LCD i nie tylko

Poniżej przedstawiam prosty sposób zrobienia dowolnego pod¶wietlenia do ekranu LCD. Można go wykorzystać do pod¶wietlania różnych innych urz±dzeń, jak w przypadku analogowego woltomierza przedstawionego na samym końcu artykułu. Poniżej instrukcja krok po kroku jak wykonać takie pod¶wietlenie wraz ze zdjęciami.

=====================================

Na potrzeby tego projektu należy przygotować przezroczysty plastik, diody LED, parę rezystorów i trochę przewodów

Następnie trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze, czyli osobno ramka, obwód drukowany i sam ekran ciekłokrystaliczny

Tylna ¶cianka LCD jest pokryta cienka folia, któr± należy usun±ć.

Należy pamiętać, aby nie usuwać folii razem z filtrem polaryzacyjnym. Jeżeli co¶ takiego się przytrafi należy po prostu odseparować folię od filtra.

Następnie należy w plastiku wyci±ć kwadratowe szczeliny na diody. Cało¶ć należy przetrzeć papierem ¶ciernym, aby lepiej rozpraszać ¶wiatło.

Ciepłym klejem mocujemy diody na miejscu

Można wypróbować pod¶wietlenie, aby zobaczyć jak mniej więcej wygl±da.

Następnie cało¶ć należy złożyć do kupy.
    W przypadku zabrudzenia pól kontaktowych lub ta¶my, należy przemyć je alkoholem i dobrze poł±czyć, inaczej pojawi± się brakuj±ce linie.

Pamiętajmy o wła¶ciwym doborze rezystorów do diod, które stosujemy. Diody możemy zasilać na dwa sposoby. alo bezpo¶rednio z płytki pcb lub zasilać je osobnego Ľródła.

A tu przykład podobnej techniki ale zastosowanej w analogowym woltomierzu.

¬ródło http://www.instructables.com/id/DIY-LCD-backlight/

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalsz± terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 769, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
  • Computer ControlsComputer Controls
    lord_blaha
    Level 33  
    Obcy1111 wrote:
    Co¶ jakie¶ błędy występuj± na glównej stronie Elektrody. Nie mie¶ci się w ramce Twój post.
    A co do projektu jeżeli można to tak nazwać to praktycznie wcale się nie postarałe¶. Ani to nie jest żadna konstrukcja a do tego jeszcze nie wymy¶liłe¶ tego sam tylko podajesz Ľródło ze strony. Lekka porażka.

Kiedy ludzie naucz± się czytać opisy działów?? Kolego Obcy, przeczytaj sobie uważnie jakie tematy zakładamy w dziale DIY Pozostałe i Newsy!
    wikingc1
    Level 18  
    Witam.
    Co prawda Ameryki nikt tu nie odkrył ale temat może komu¶ się przydać. A co do pod¶wietlania na niebiesko to ja jestem sceptycznie do tego koloru nastawiony, według mnie utrudnia on odczyt (nie mówie tu o przypadku albo podswietlanie niebieskie albo wcale ale według mnie lepszy jest np. zielony.
    Pozdrawiam.
  • Computer ControlsComputer Controls
    ogr_ogrowicz
    Level 11  
    Tak troszkę obok głównego tematu.

Usunięcie z miernika analogowego lustra i wstawienie w to miejsce pod¶wietlanego tełka to objaw conajmniej nieznajomo¶ci zasad odczytu z mierników wychyłowych. To lusterko służy do poprawnego odczytu mierzonych warto¶ci.
    TheWiktus
    Level 18  
    To prawdopodobnie nie będzie już służyło jako woltomierz, a jaka¶ zabawka (kto normalny dodałby takie pod¶wietlenie do miernika).
    Bastek206p
    Level 11  
    Jak już wyżej wspomniane kto by takie co¶ do miernika włożył?? A ja zadam takie pytanie po co wkładać jak co¶ robimy to przy pełnym o¶wietleniu żeby widać co się robi.
    matelektronik
    Level 17  
    Lusterko służy do wyeliminowania błędu paralaksy. W wielu miernikach jest potrzebne ale je¶li np ustrój ma służyć jako miernik wysterowania to dlaczego by nie pod¶wietlić... fajny bajer.
    manekinen
    Level 29  
    A kombinował może kto¶ z Was jak by tu zrobić sobie pod¶wietlenie RGB? Przykładowo mamy zwykły wy¶wietlacz, ma już pod¶wietlenie, jaki¶ tam kolor. Chodzi o to żeby wymienić diody na rgb i dać dodatkowe wyprowadzenia.

Z ciekawo¶ci rozebrałem jeden taki wy¶wietlacz 16*2. Pod szybk± znajdujemy biał± osłonkę pod¶wietlenia, po jej odklejeniu widać szereg diód smd zalanych jakims silikonem(?). Cało¶ć jest na dodatkowej płytce, któr± można odkleić od płytki głównej. Więc niby nic nie stoi na przeszkodzie wymienić diody, ale nasuwaj± się pytania...

-czym to z powrotem zalać żeby był dobry efekt
    -sk±d wzi±ć diody rgb smd w rozs±dnej cenie? na allegro nie znalazłem. Czy może lepiej dać więcej diód, ale zwykłych, po kilka każdego koloru?
    -czy to się opłaca?

pozdro :)
    konstruktor212
    Level 9  
    Witam wszystkich, my¶lałem nad pod¶wietleniem wy¶wietlacza w tanim multimetrze, znalazłem ten temat i postanowiłem spróbować
    Udało mi się osi±gn±ć taki efekt:

Przed:

Po:

Ten filtr polaryzacyjny jest bardzo ważny, bez niego nie widać cyfr
    U mnie wyszły pęcherzyki powietrza po ponownej próbie przyklejenia filtra więc trzeba pamiętać żeby ostrożnie zdj±ć wył±cznie biał± folię z lustrem

Chcę się tym podzielić i dodać do tematu przykład pod¶wietlenia wy¶wietlacza numerycznego
    JARO.PL1
    Level 8  
    Witam, czy w podobny sposób mogę zrobić pod¶wietlenie w bomboxie? Z tym że bez rezystorów bo nie jestem elektronikiem więc nie wiem jak się to stosuje, poprostu chcę zast±pić jedn± z diud led w bumboxie i pod¶wietlić wy¶wietlacz.