Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robimy pod¶wietlenie do LCD i nie tylko

mi_ma 24 Sty 2008 09:45 11199 8
  • Robimy pod¶wietlenie do LCD i nie tylko

Poniżej przedstawiam prosty sposób zrobienia dowolnego pod¶wietlenia do ekranu LCD. Można go wykorzystać do pod¶wietlania różnych innych urz±dzeń, jak w przypadku analogowego woltomierza przedstawionego na samym końcu artykułu. Poniżej instrukcja krok po kroku jak wykonać takie pod¶wietlenie wraz ze zdjęciami.

=====================================

Na potrzeby tego projektu należy przygotować przezroczysty plastik, diody LED, parę rezystorów i trochę przewodów

Następnie trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze, czyli osobno ramka, obwód drukowany i sam ekran ciekłokrystaliczny

Tylna ¶cianka LCD jest pokryta cienka folia, któr± należy usun±ć.

Należy pamiętać, aby nie usuwać folii razem z filtrem polaryzacyjnym. Jeżeli co¶ takiego się przytrafi należy po prostu odseparować folię od filtra.

Następnie należy w plastiku wyci±ć kwadratowe szczeliny na diody. Cało¶ć należy przetrzeć papierem ¶ciernym, aby lepiej rozpraszać ¶wiatło.

Ciepłym klejem mocujemy diody na miejscu

Można wypróbować pod¶wietlenie, aby zobaczyć jak mniej więcej wygl±da.

Następnie cało¶ć należy złożyć do kupy.
    W przypadku zabrudzenia pól kontaktowych lub ta¶my, należy przemyć je alkoholem i dobrze poł±czyć, inaczej pojawi± się brakuj±ce linie.

Pamiętajmy o wła¶ciwym doborze rezystorów do diod, które stosujemy. Diody możemy zasilać na dwa sposoby. alo bezpo¶rednio z płytki pcb lub zasilać je osobnego Ľródła.

A tu przykład podobnej techniki ale zastosowanej w analogowym woltomierzu.

¬ródło http://www.instructables.com/id/DIY-LCD-backlight/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wy¶lij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalsz± terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 743, pomógł 0 razy. Mieszka w mie¶cie Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Obcy1111 napisał:
    Co¶ jakie¶ błędy występuj± na glównej stronie Elektrody. Nie mie¶ci się w ramce Twój post.
    A co do projektu jeżeli można to tak nazwać to praktycznie wcale się nie postarałe¶. Ani to nie jest żadna konstrukcja a do tego jeszcze nie wymy¶liłe¶ tego sam tylko podajesz Ľródło ze strony. Lekka porażka.

Kiedy ludzie naucz± się czytać opisy działów?? Kolego Obcy, przeczytaj sobie uważnie jakie tematy zakładamy w dziale DIY Pozostałe i Newsy!
    wikingc1
    Poziom 18  
    Witam.
    Co prawda Ameryki nikt tu nie odkrył ale temat może komu¶ się przydać. A co do pod¶wietlania na niebiesko to ja jestem sceptycznie do tego koloru nastawiony, według mnie utrudnia on odczyt (nie mówie tu o przypadku albo podswietlanie niebieskie albo wcale ale według mnie lepszy jest np. zielony.
    Pozdrawiam.
  • Computer ControlsComputer Controls
    ogr_ogrowicz
    Poziom 11  
    Tak troszkę obok głównego tematu.

Usunięcie z miernika analogowego lustra i wstawienie w to miejsce pod¶wietlanego tełka to objaw conajmniej nieznajomo¶ci zasad odczytu z mierników wychyłowych. To lusterko służy do poprawnego odczytu mierzonych warto¶ci.
    TheWiktus
    Poziom 18  
    To prawdopodobnie nie będzie już służyło jako woltomierz, a jaka¶ zabawka (kto normalny dodałby takie pod¶wietlenie do miernika).
    Bastek206p
    Poziom 11  
    Jak już wyżej wspomniane kto by takie co¶ do miernika włożył?? A ja zadam takie pytanie po co wkładać jak co¶ robimy to przy pełnym o¶wietleniu żeby widać co się robi.
    matelektronik
    Poziom 17  
    Lusterko służy do wyeliminowania błędu paralaksy. W wielu miernikach jest potrzebne ale je¶li np ustrój ma służyć jako miernik wysterowania to dlaczego by nie pod¶wietlić... fajny bajer.
    manekinen
    Poziom 29  
    A kombinował może kto¶ z Was jak by tu zrobić sobie pod¶wietlenie RGB? Przykładowo mamy zwykły wy¶wietlacz, ma już pod¶wietlenie, jaki¶ tam kolor. Chodzi o to żeby wymienić diody na rgb i dać dodatkowe wyprowadzenia.

Z ciekawo¶ci rozebrałem jeden taki wy¶wietlacz 16*2. Pod szybk± znajdujemy biał± osłonkę pod¶wietlenia, po jej odklejeniu widać szereg diód smd zalanych jakims silikonem(?). Cało¶ć jest na dodatkowej płytce, któr± można odkleić od płytki głównej. Więc niby nic nie stoi na przeszkodzie wymienić diody, ale nasuwaj± się pytania...

-czym to z powrotem zalać żeby był dobry efekt
    -sk±d wzi±ć diody rgb smd w rozs±dnej cenie? na allegro nie znalazłem. Czy może lepiej dać więcej diód, ale zwykłych, po kilka każdego koloru?
    -czy to się opłaca?

pozdro :)
    konstruktor212
    Poziom 9  
    Witam wszystkich, my¶lałem nad pod¶wietleniem wy¶wietlacza w tanim multimetrze, znalazłem ten temat i postanowiłem spróbować
    Udało mi się osi±gn±ć taki efekt:

Przed:

Po:

Ten filtr polaryzacyjny jest bardzo ważny, bez niego nie widać cyfr
    U mnie wyszły pęcherzyki powietrza po ponownej próbie przyklejenia filtra więc trzeba pamiętać żeby ostrożnie zdj±ć wył±cznie biał± folię z lustrem

Chcę się tym podzielić i dodać do tematu przykład pod¶wietlenia wy¶wietlacza numerycznego