Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka usb Nokia

24 Jan 2008 13:43 24084 18
  • Level 10  
    Witam,
    szukam informacji na temat ładowania telefonu Nokia przez port USB w komputerze. Przeczytałem wszystkie posty na forum dotyczące tego zagadnienia i podobno telefon ciągnie więcej niż te 500mA i mogą być wahania napiecia.
    Znalazłem jednak oryginalną ładowarkę Nokii USB CA-100
    http://www.nokia.pl/link?cid=EDITORIAL_259922
    Wiecie może co w niej siedzi? wtyczka wygląda na bardzo małą więc nie wiem czy zawarli w niej jakieś układy czy po prostu jest to zwykły kabel (swoją drogą zwykły kabel za 60zł...? )
    Miał ktoś może do czynienia z tą ładowarką?
    Z góry dzięki za odpowiedzi. pozdr
  • Level 23  
    nie ma tam zadnej elektroniki, jedynie diody prostownicze.
  • Level 10  
    hmm, ale po co?
    przecież w usb jest napięcie stałe 5V (powiedzmy że 5,10), po zastosowaniu diody napięcie spadnie do jakiś 4,7V i komórka nawet nie wykryje że chcemy ją ładować. Jesteś pewny tego rozwiązania?
  • Level 23  
    jestem, bo rozbieralem kiedys taka ladowarke
  • Level 10  
    aha, dzięki:)
    Czyli wynika z tego, że nawet nie mam po co kupować oryginalnej skoro łatwo można sobie taką zrobić. ale....
    Zrobiłem sobie właśnie taką ładowarkę i moja Nokia wcale jej wykrywa.
    Po lekkich modyfikacjach polegających na wyjęciu diody prostowniczej ładowanie się rozpoczyna ale po chwili pojawia się komunikat "nie ładuje", czyli jakiś parametr (prąd albo napiecie) nie jest odpowiedni i telefon przerywa ładowanie.
    Dodam że na starszych Nokiach ładowarka działa bez zarzutu, na 6300 (która w zestawie ma ładowarke 5V/350mA również działa)
    Natomiast na Nokii N70 i N95 (które w zestawie mają ładowarki 5V/880mA) pojawia się bład i ładowanie zostaje przerwane.
    Ma ktoś może jakieś pomysły jak sobie z tym poradzić?
  • Level 13  
    Przepraszam,że odkopuję ale mam dwa pytania dot. Ca-100.

Po pierwsze jak jest z E50, czy będzie się taką ładowarką własnej produkcji ładować.

Po drugie rozumiem, że całe "konstruowanie" takiej ładowarki polega na odpowiednim połączeniu pinów w końcówce do ładowania telefonu z pinami VCC i GND portu USB?

Pozdrawiam

/c2001
  • Level 13  
    Taka oryginalna sklepowa na pewno, a jak będzie w przypadku DIY - odpowiednio połączone piny.
  • Level 27  
    Ja mam to wielkie g.... Nokia E 50. Ze zwykłego kabla USB nie można ładować, bo ta funkcja jest ........ zablokowana (w aparacie), wg. serwisu. Trzeba rzucić 60 PLN i kupić wersję kabla z ładowarka. Żeby powiększyć fonty w E 50 (są b. małe a ja jestem dalekowidzem) trzeba dokupić programik za 30 PLN. Moja żona ma Samsunga X680 i tam ładowanie USB działa na KAŻDYM kablu. To samo w moim słuzbowym Sony Ericsson, ładuje na każdym. Wnioski wyciągnijcie SAMI. Mój wniosek to to, że za dwa lata, firma Nokia zniknie.

Dodano po 11 [minuty]:

Dodatkowo, nie dajcie się nabrać na zestaw głośnomówiący Nokii. Właśnie taki dostałem w prezencie. Wydatek ok. 450 PLN.
    Punkt 1. Instrukcji - zestaw powinien instalować autoryzowany serwis. I żeczywiście , w instrukcji obsługi zero wiedzy, instrukcja obsługi na CD więc należy dokupić komputer. Podpis pod rysunkiem (ciężko to nazwać schematem) montażowym: "w zestawie MOŻE nie być głośnika"...... rzeczywiście, NIE MA. Sprzedawca łaskawie nie zapytał o rodzaj radioodtwarzacza w samochodzie. Mam głośniki nietypowe (piezo i płyn) więc do zestawu kazali mi podłączyć ........ głośnik od zestawu Nokii.

Wizyta w serwisie : Głośnik dopłata 75 PLN. Instalacja , uruchomienie i konfiguracja - 150 - 200 PLN. Serdecznie hłe hłe hłe, pozdrawiam użytkowników Nokii i Plusa (taryfa Kubali).
  • Level 13  
    PPK -> Twoja odpowiedź nic nie wnosi do tematu !

A odnośnie Twoich zarzutów:

- co do kabla fakt, żaden nie ładuje bezpośrednio;
    - na początku program trzeba było kupować, potem Nokia poszła po rozum do głowy i każdy użytkownik E50 mógł pobrać i bezpłatnie zainstalować aplikację, która powiększała czcionkę;
    - firma Nokia nie zniknie z rynku, w końcu Nokia to nie tylko telefony komórkowe, to duży kawałek telekomunikacyjnego tortu, a także np. opony (aktualnie jako Nokian);
    - odnośnie zestawu głośnomówiącego się nie udzielam, gdyż praktycznie z pierwszym telefonem z Bluetooth otrzymałem słuchawkę i jestem z nią zżyty;
    - także jestem klientem Plusa i nie mogę nic złego o firmie powiedzieć (no może poza rozliczaniem pakietów internetowych);

I jeszcze tak kończąc offtopa proponuję przed wysłaniem posta skorzystać z przycisku [Pisownia], wtedy nie będzie błędów w stylu 'żeczywiście' etc.

Pzdr od użytkownika E50 w PlusGSM :-D
  • Level 27  
    Ciekawostki piszesz, właśnie ściągnąłem ze strony Nokii Font Magnifier (do powiększania) czcionki. NIestety jest on taki free jak ja Chiński Cesarz. Przy próbie instalacji włącza się "protected".
  • Level 13  
    Dzięki kociol96, ja wcześniej korzystałem z F.M., ale ostatecznie stwierdziłem, że wystarczy mi taka czcionka. Rozumiem, że Symbianforum obaj Panowie znają :-)
  • Level 31  
    Ma już ktoś schemat tej ładowarki na USB? Niestety E51 nie da rady ładować przez microUSB, więc szukam alternatywy.
  • Level 2  
    Chyba wiem, w czym problem:
    Przeprowadziłem eksperyment: przewód z wtyczką do ładowania telefonu Nokia 6300 z uszkodzonej ładowarki zapiąłem na wtyku USB.
    Wynik: komunikat "ładowarka nieobsługiwana"
    Szybkie pytanie do pana Google, odpowiedź: standardowe urządzenie USB może pobierać 100mA prądu, w specjalnych wypadkach 500mA w USB2.0 1000mA, jednak dwa ostatnie tryby wymagają negocjacji -- trzeba by zaprojektować mini układ I2C czy coś, żeby wysyłał do kompa żądanie większego prądu. Ja nie potrafię.

Nie dałem jednak za wygraną: zabrałem kabelek do pracy i podłączyłem do zasilacza laboratoryjnego.
    Wynik:
    Po załączeniu 5V bez ograniczeń -- "ładowarka nieobsługiwana"
    Po ustawieniu ograniczenia prądowego na 800mA: napięcie siada do 4.5V, bateria ładuje się normalnie.

Próba do wykonania: zasilacz 5V i szeregowy rezystor 5ohm 1W. Jak wypróbuję, to dam znać.
  • Level 27  
    caliber2001 wrote:
    Dzięki kociol96, ja wcześniej korzystałem z F.M., ale ostatecznie stwierdziłem, że wystarczy mi taka czcionka. Rozumiem, że Symbianforum obaj Panowie znają :-)

A o co chodzi z tym Symbianforum ?
  • Level 2  
    Telefon N6300 można ładować przez micro-USB, ale w komputerze musi być zainstalowane "Nokia PC Suite", i trzeba włączyć funkcję ładowania w programie.
    Projekt budowania ładowarki USB porzucam jako niepotrzebny.
  • Level 38  
    bizun wrote:
    Telefon N6300 można ładować przez micro-USB, ale w komputerze musi być zainstalowane "Nokia PC Suite", i trzeba włączyć funkcję ładowania w programie.
    Projekt budowania ładowarki USB porzucam jako niepotrzebny.

Nokia 6300 nie ma micro USB tylko mini USB :P i nie da się ładować przez to złącze USB, tylko przez to okrągłe gniazdko ładowania.
  • Level 13  
    A jak wygląda temat w 6110n (miniUSB) ?

Moderated By arti123:

Zamykam temat, gdyż robi się koncert życzeń