Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PA4580A520 - wsad pamięci do wersji bez zraszania

dedorsz 24 Sty 2008 13:44 4871 16
 • #1 24 Sty 2008 13:44
  dedorsz
  Poziom 9  

  witam
  usterka zwiazana z zaworem przesterowania. przyczyna na 100% tkwi po stronie programatora - niestety nie udało mi się znaleźć na programatorze usterki - po wymianie triaka, rezystorów itd nadal nie działa.

  można ponoć jednak wgrać do pamięci programatora konfiguracje bez sterowania zaworem - co umożliwi dalsze uzywanie programatora czyli przeprogramować moduł na opcję bez aquasprayu (wersję A510).

  Panowie i Panie - jak to zrobić??
  proszę o pomoc w postaci instrukcji.
  kontakt
  gg: 1959982,
  email: dedorsz(@)poczta.onet.pl
  pozdrawiam
  paweł

  Poprawiłem temat.
  <skryn>

  0 16
 • Relpol
 • #2 24 Sty 2008 16:09
  Zbych034
  Poziom 36  

  Wsadów nie dostaniesz. Trochę dziwne iż zawór jest dobry a programator uszkodzony. Napisz jak sprawdzałeś zawór.

  0
 • #3 24 Sty 2008 21:11
  dedorsz
  Poziom 9  

  sprawdzenie zaworu proste - wymontowałem zawór i podłączyłem do bezpośrednio do sieci. termoelement się nagrzał i bolec się wysunął. po ostygnięciu schował się spowrotem. poza tym rozmontowałem zawór, przeczyściłem papierem ściernym 2 styki wewnątrz obudowy, poskładałem i jest ok. suma sumarom zawór przesterowania działa, natomiast z modułu nie jest podawane napięcie na zawór, więc nie ma prawa zadziałać. Nie może więc zostać przestawiony zawór i w konsekwencji pompa wodna, zamiast pompować wodę w układzie zamkniętym tj bęben, przez pompę, zawór i powrót do bębna w postaci "sprayu", pompuje wodę przez nieprzestawiony zawór, wąż i do kanalizacji.
  wiem jednak że nawet uszkodzony moduł można przeprogramować na wersję bez zraszania, czyli tego nieszczęsnego aquasprayu, tylko pytanie brzmi jak to zrobić.

  0
 • #4 25 Sty 2008 09:18
  Zbych034
  Poziom 36  

  Z tego co się orientuję to tak przerabia się sprawne programatory. Po prostu jak zawór przesterowania jest zasilany to odcina się pompkę od zasilania. Popatrz na programator może gdzieś masz przerwę w zasilaniu triaka zaworu przesterowania a nie uszkodzony wsad. Powodzenia

  0
 • Relpol
 • #5 25 Sty 2008 09:59
  majeczny
  Poziom 12  

  Przychylam się do wypowiedzi Zbycha - sprawdź jeszcze raz tor na płytce. Poza tym nie wiem ,czy po zamontowaniu naprawionego modułu zresetowałeś pamięć. Jeśli tego nie zrobiłeś to należy to uczynić gdyż zapamiętany jest błąd .Powodzenia. Bez nerwów -napewno się uda.

  0
 • #6 25 Sty 2008 12:43
  dedorsz
  Poziom 9  

  Kochani...
  nie mówię że mam uszkodzony wsad w pamięci. prawda jest taka że być może ścieżki od triaka do zaworu przesterowania są gdzieś uszkodzone, chociaż sprawdzałem wszystkie połączenia miernikiem, a zwłaszcza te "niebieskie". wyszło że jest ok. być może że obwód zamyka się "z drugiej strony"...
  Reset i test 5% był robiony (chociaż myśle że to nie ma znaczenia). a poza tym skoro woda ma sikać przez ten spray, a pompka wymusza ten obieg, to musi być podawane napięcie na pompkę w odpowiednich momentach, po zadziałaniu zaworu.
  Ale mniejsza z tym - nie chce wnikać gdzie tkwi przyczyna nieprawidłowego działania pralki ze zraszaniem - chcę po prostu zamienić działanie programatora na opcję bez zraszania, czyli zrezygnować z obwodów dotyczących triaka z zaworem przesterowania oraz wyeliminować podawanie impulsów na pompę wody w czasie pranie. Pompka niech sobie działa tylko w czasie wypompowywania wody z bębna.

  0
 • #7 25 Sty 2008 14:31
  Zbych034
  Poziom 36  

  Jak już pisałem według mojej wiedzy wsadu nigdzie nie znajdziesz. Zmiana sprzętowa wymaga naprawienia programatora.

  0
 • #8 25 Sty 2008 18:49
  _Klark
  Poziom 15  

  No cześć ,wiem co chcesz. Można to zrobić wymianiając kość z wsadem lecz zmianie ulegną też programy , będą inne niż te wypisane na pulpicie. Robiłem to. Napisz na pw to poślę kostkę zaprogramowaną, tylko ją wlutujesz.

  pozdro _Klark

  0
 • #9 26 Sty 2008 16:01
  dedorsz
  Poziom 9  

  Dzięki serdeczne _Klark. nie podejmę się lutowania tej kostki ze względu na jej miniaturowe rozmiary. poza tym nie chce zmieniac programów. na programatorze jest 15 pozycji, kazda odpowiada prymitywnemu cyklowi prania, pozycje są opisane, wiadomo jakiemu typowi pracy pralki odpoiwadają - niech tak juz zostanie. wobez powyższego Twoje rozwiązanie nie wchodzi w grę. z góry jednak jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie.

  0
 • #10 28 Sty 2008 15:18
  dedorsz
  Poziom 9  

  Szanowne Koleżanki (czy chociaż jest jedna?? :) ), szanowni Koledzy,
  przyczyna usterki mojej pralki zlokalizowana, problem z jej działaniem jak na razie nie istnieje. Niemniej jednak sam wątek tematu wydaje się być ciekawy i być może znajdzie swoje rozwiązanie, na co liczę.
  Co do pralki i jej usterki - otóż problem z działaniem zaworu przesterowania pojawił się w mojej pralce po raz drugi. Za pierwszym razem pomogła wymiana triaka (który ewidentnie był uszkodzony - dosłownie wypaliła się w nim dziura), oraz dwóch oporników w obwodzie triaka (tak naprawdę tylko jeden był przepalony). Gdy po raz drugi nastąpił problem z zaworem przesterowania odruchowo wymieniłem triaka (pomiar miernikiem wykazał jego uszkodzenie), oraz oporniki. Okazało się później, że niepotrzebnie, bo oporniki były dobre. Pralka jednak nadal nie działała. Sprawdzałem wszystkie obwody, rozebrałem zawór przesterowania, resetowałem pralkę, sprawdzałem na wszelkie sposoby, a pralka nadal nie działała. Aż do dzisiaj, kiedy to po kolejnym przelutowaniu triaka i upewnieniu się co do prawidłowego, bezzwarciowego przylutowania tych malutkich oporników, dostałem olśnienia. Otóż po pierwszej usterce obwodu zaworu przesterowania, zastosowałem zabezpieczenie tego obwodu w postaci bezpiecznika. Zapomniałem o tym bezpieczniku i w ogóle go tym razem nie sprawdzałem. Napięcie na zaworze przesterowania nie pojawiało się z powodu przerwy w obwodzie na bezpieczniku, bo był przepalony. Podsumowując - spalony triak i bezpiecznik. Wymiana triaka i bezpiecznika rozwiązuje problem. Tym razem jednak zastosuje słabszy bezpiecznik, mam nadzieje, że nie dopuści już do przepalenia triaka na module i w razie kolejnego przepięcia spali się tylko bezpiecznik.
  Pytanie jednak brzmi czemu dochodzi do przepięć w obwodzie zaworu przesterowania?? Na pewno przez nieprawidłową pracę samego zaworu przesterowania. Zaleca się ponoć wymianę tego zaworu. Tylko po co przepłacać?? I tutaj moja rada dla użytkowników pralki Amica PA4580A520. Myślę, że wystarczy okresowe czyszczenie styków wewnątrz obudowy zaworu przesterowania. Na moim przed czyszczeniem widoczne były ślady zakopceń przez co styki były ewidentnie słabe. Przed czyszczeniem, a więc tuż po zepsuciu się pralki, miernik wykazywał przerwę na zewnętrzych stykach zaworu. Wystarczył drobnoziarnisty papier ścierny, kilka ruchów na stykach wewnątrz obudowy, złożenie z powrotem i problem rozwiązany. W moim przypadku kolejne czyszczenie zastosuję jak po raz kolejny przepali się bezpiecznik, tym razem już o nim na pewno będę pamiętał. To chyba już wszystko...
  pozdrawiam serdecznie

  0
 • #11 28 Sty 2008 16:56
  Zbych034
  Poziom 36  

  Czyli wsad jest niepotrzebny :)
  Usterka powstaje najczęściej gdy dochodzi do styku obudowy silnika z zaciskami zaworu przesterowania. Załóż jak najmniejszy bezpiecznik w obwodzie zaworu oraz dokładnie zaizoluj wsuwki na nim.

  0
 • #12 28 Sty 2008 16:58
  zayzayer
  Specjalista AGD

  dedorsz napisał:
  Myślę, że wystarczy okresowe czyszczenie styków wewnątrz obudowy zaworu przesterowania.

  Chyba, że nie masz co robić.
  Wymień to g...o, albo zlikwiduj ten powalony system przekaźnikiem.

  0
 • #13 29 Sty 2008 08:54
  dedorsz
  Poziom 9  

  wg mnie nie ma prawa dojść do styku silnika z zaworem, wsuwki są dokładnie zaizolowane.
  o przekaźniku pomyślę. w którym miejscu najlepiej go przymocować do pralki??

  0
 • #14 29 Sty 2008 16:15
  zayzayer
  Specjalista AGD

  dedorsz napisał:
  wg mnie nie ma prawa dojść do styku silnika z zaworem

  I słusznie. Przebicie następuje zawsze w siłowniku na styku pozystora z obudową. Pomaga woda, która stoi na dnie po czyszczeniu filtra. Filtr musiał projektować ten sam co wymyślił ten durny natrysk.
  Przekaźniczek daj gdzie chcesz, aby nie na dnie podstawy.
  Z bezpiecznikiem jest problem, bo początkowo przez pozystor płynie duży prąd i nie można zastosować czułego.

  0
 • #15 29 Sty 2008 17:12
  colcolcol
  Poziom 25  

  [quote="zayzayer"]

  dedorsz napisał:
  wg mnie nie ma prawa dojść do styku silnika z zaworem

  I słusznie.
  A właśnie, że nie :)
  Część zaworów (jeżeli nie większość) posiada wyprowadzenie konektorków z lewej patrząc z góry, i dopiero odwrócenie da zasilenie z prawej strony - dalej od silnika. Szczególnie w pralkach gdzie ten zawór był niemal tuż pod silnikiem. Sam "załatwiłem" tak jeden moduł i to nie jest powód do dumy..
  Z innymi radami trudno się nie zgodzić bo rzeczywiście tylko odseparowanie (robię to zawsze po wymianie modułu) przekaźnikiem obwodu zaworu gwarantuje spokojny sen. Montuję go przy module: rozcinając dwa przewody (około 12cm centymetrów od kostki) zasilające zawór: mam od razu 230v na cefkę, następnie skracam przewody idące do zaworu (wyciągam je) i te dwa fragmenty przylutowuję z jednej strony na płytce, za wyłącznikiem głównym, a z drugiej do styków małego stycznika. Pozdrawiam.

  0
 • #16 29 Sty 2008 18:29
  nares
  Specjalista AGD

  Co do bezpiecznika, to doskonale zdaje egzamin 250mA - stosuję od paru lat, a przekaźnik wtedy, gdy klient chce mieć bez zraszania. Zamiast zmieniać położenie siłownika, lepiej zmienić położenie całego zaworu przesterowania.

  0
 • #17 11 Kwi 2008 14:58
  arekmiz
  Poziom 12  

  dedorsz napisał:
  W moim przypadku kolejne czyszczenie zastosuję jak po raz kolejny przepali się bezpiecznik, tym razem już o nim na pewno będę pamiętał. To chyba już wszystko...
  pozdrawiam serdecznie


  A przecież można zastosować przekaźnik w obwodzie zaworu aqua-spraja..... Co też jako chemik (amator-elektryk) uczyniłem w mojej pralce Amica, o czym pisałem na tym forum parę lat temu.... :)

  0