Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria / akumulator o większym napięciu

arekduda 24 Sty 2008 16:38 5133 7
  • #1 24 Sty 2008 16:38
    arekduda
    Poziom 9  

Witam,

Proszę mi powiedzieć czy można zastosować baterię o większym NAPIĘCIU i pojemności (to wiem, że można) do laptopa Acer 3651, który ma standardowo baterię o napięciu 11,1v
    i pojemności 4000mAh na baterię o napięciu 14,8v i pojemności 4400mAh. Według tego, co podane jest w opisie sklepu, to można, ale ja chciałem się zapytać czy to ma jakiś wpływ na działanie notebooka, albo na trwałość mechanizmów. Dlaczego to bateria nie ma tylko podwyższonej pojemnosci na 4400 albo i 4800 mAh , ale również napięcie? Kto się orientuje w temacie i może pomóc, to bardzo serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam,
    Arek

NAPIĘCIU - w temacie ozdobnik? Nie piszemy na forum z CapsLockiem. Odsyłam do lektury regulaminu forum.
    Mery84

0 7
  • #2 24 Sty 2008 20:01
    hajs444
    Poziom 11  

Napięcie również zależy od pojemności. Moim zdaniem będzie to miało wpływ na działanie laptopa. Jak pewnie wiesz to każdy element e laptopie jest robiony pod odpowiednie napięcie, żeby była możliwość zamontowania baterii o większej pojemności przy tym samym napięciu pewnie montowano by ją fabrycznie aby zwiększyć wydajność laptopa. Ja bym nie ryzykował wstawienia żywcem większej baterii bo po prostu możesz coś uszkodzić ale możesz wstawić większą baterie tylko musisz ją trochę przerobić, czyli zmniejszyć napięcie wyjściowe i dostosować je do wejściowego, w ten sposób pojemność może ci sie nieznacznie zmniejszyć (ale nie musi) w zależności od oryginalnego napięcia ale i tak będzie wyższa niż w mniejszej baterii, z tym że nie z każda bateria możesz tak zrobić.
    pozdrawiam

0
  • #3 24 Sty 2008 20:25
    arekduda
    Poziom 9  

Witam ponownie.

Dziekuję Hajs444 za odpowiedź, chociaż przyznam szczerze, że nie dała mi zbyt wiele dlatego, że zobacz:
    http://www.replacedirect.com/nl/laptop/acer/aspire/3650-series/3651.html

Tam właśnie na tej stronie widać, że mozna stosowac albo:
    Notebook Accu (BATBL50L6) 11,1V / 4000mAh
    albo
    Notebook Accu (BATBL50L8H) 14,8V / 4800mAh

no i własnie w sklepach internetowych w Polsce i np. na allegro jest pełno baterii 14,8V / 4800mAh. Natomiast ni ma (chyba raz tylko spotkałem, ale nie nowa tylko używaną 11,1V / 4000mAh - która jest standardowo dodawana do laptopa.)

np.

http://www.allegro.pl/item297752574_fabrycznie_nowa_acer_tm_290_aspire_3100_fvat_gw12.html

http://www.allegro.pl/item298621293_ak_ace_travelmate_290_4300mah_tf1_li_ion_14_8v_tf1.html

Jest tego dużo wiecej. Zastanawia mnie więc fakt dlaczego jest tam te 14,8 v a nie mogli dać 11,1 v a pojemność by została tylko zwiekszona. Zasilacz do tego lapka ma 19 v i 3,42 A ale zasilacz jest podłaczany do innego gniazda przecież i na pewno prąd, który daje jest jeszcze jakoś filtrowany i przechodzi przez jakieś stabilizatory czy cos w tym stylu, ale czy w przypadku baterii tez przechodzi przez jakieś układy zabezpieczające to już nie wiem. No niby pisze wszedzie , że to są zamienniki te baterie z większym napieciem, ale jak kiedyś miałem ibm 600e z baterią chyba 3800 i napięciem 10,4 v chyba, to jak kupiłem pojemniejszą to miała 4800 i napięcie też 10,4 v a nie tak jak tutaj zwiększone. Nie wiem dlaczego tak jest i co się stanie jak się podłaczy taką baterię. Niby jest kombatybilna z moją, ale ............. no własnie ale ........... Jak sobie mierzyłem takim programem, to moja bateria się wyłacza przy chyba 10,2 v a ciekawe co bedzie z ta większą. Jestem zadowolony z mojej baterii bo trzymie jakieś 2,5 h - czyli tak jak ma - w koncu jest nowa ma dopiero 6 m-cy ale chce kupić jeszcze jedną - no i własnie kupił bym taka samą - ale nie ma , tylko te niby - a raczej na pewno w/g tego co podają na stronie z moim lapkiem ale trochę się boję. Proszę o pomoc - może kogoś, kto się zna na temacie.

Pozdrawiam serdecznie,
    Arek

0
  • #4 24 Sty 2008 21:21
    hajs444
    Poziom 11  

jeżeli na laptopie pisze że mogą być stosowane oba rodzaje baterii czyli wejściowe 11,1 lub 14,8 to tak jak najbardziej mógłbyś zastosować taką baterie. jeżeli takiego oznaczenia niema jest tylko 11,1 to ja osobiście bym nie ryzykował montowania większej baterii. Jesteś pewien że ta bateria 14,8 jest przeznaczona akurat do twojego modelu laptopa?? ja do tej baterii osobiście zastosowałbym juz nawet inną ładowarkę opierając sie nawet na wyliczeniach tak wiec wydaje mi sie to trochę dziwne jednak to jest ponad 4V więcej a to juz nie taka mała różnica. Jezeli np. w serwisie ci powiedzą że laptop będzie chodzić na takiej baterii ryzykuj może i mają racje.
    pozdro

0
  • #5 24 Sty 2008 21:41
    arekduda
    Poziom 9  

Witam,

Dzięki raz jeszcze Hajs444 za zabranie głosu. To fakt - możesz mieć rację z tą ładowarką, ponieważ na mojej baterii (11,1 v) jest charging current - czyli prąd ładowania 3.2 A a na tej o większym napieciu i wiekszej pojemności charging current - czyli prąd ładowania wynosi 3.8 A. Wynika z tego, że owa bateria jest (albo powinna być ładowana) większym prądem jak to się potocznie mówi, bo mogło by się chyba (bo się na tym nie znam za bardzo) okazać, że mój zasilacz jest za słaby, zeby naładować taką "większą" baterię. Ale chyba najlepiej bedzie zapytać jakiegoś fachowca , tylko prawda jest taka, że nie wiem, czy taki ktoś tak naprawdę bedzie się znał - bo sprzedawca to na pewno nie - bedzie pewni bajki opowiadał, bo jego wiedza w tym temacie jest chyba mniejsza od mojej. Jak ktos ma mimo wszystko jakieś pomysły, to proszę dać znać.

Pozdrawiam,
    Arek

0
  • #6 25 Sty 2008 17:17
    hajs444
    Poziom 11  

Drogi Arku
    Jeżeli piszesz żę bateria ma 3,8A a zasilacz 3,42A to mogę ci z 100% pewnością powiedzieć żę zasilacz sie spali.
    pozdrawiam

0
  • #7 25 Sty 2008 19:06
    cranky
    Poziom 26  

Hajs piszesz banialuki.
    Jak NAPIĘCIE ZALEŻY OD POJEMNOŚCI?? Połącz sobie równolegle 1000 bateryjek 1,5 Volta i sprawdź o ile ci urosło (na swój koszt).
    Każdy element w laptopie jest robiony na pewne napięcie - ale obciążyć możesz tylko układ stabilizatora na wejściu, reszta ma to gdzieś, dopóki nie przepalisz tego stabilizatora. o to za pomysł, żeby przerabiać napięcie baterii? Jak to sobie wyobrażasz? To nie jest pojedyncze ogniwko! Jak będzie wtedy działać analiza stanu baterii notebooka?
    Co do ładowarki - nie widzę powodu, żeby się upaliła, po prostu CZAS ładowania będzie dłuższy ze względu na mniejszy prąd. Ładowarka baterii to nie zasilacz, choć może to być jedno urządzenie. Zasilacza faktycznie lepiej nie przeciążać.
    Inna kwestia to fakt, że ładowarka może nie doładowywać baterii o wyższym napięciu, skracając jej żywotność.
    Arek, nie znam dokładnie specyfikacji tego Acera. Więc albo:

http://www.blasc.pl/index.php?sec=zapytanie
    albo
    acerserwis(malpa)acerserwis.pl
    w końcu jeśli serwis wykonujący naprawy gwarancyjne nie ma nic przeciw takim zamianom baterii, to wymieniaj śmiało.

0
  • #8 25 Sty 2008 19:14
    arekduda
    Poziom 9  

Witaj Hajs444, bo tylko Ty byłes uprzejmy mi coś napisać, więc dziekuję. Kończę ten temat bo już wiem co i jak - więc przypuszczam, że ludzie, którzy wystawiają te baterie na allegro po prostu mylnie napisali , że ona pasuje (ta 14,8 v) do mojego netebooka, bo wyglada identycznie jak moja, ale moja ma mieć 11,1 v i znalazłem takową np. tutaj http://www.allegro.pl/item302127541_bateria_orginalna_acer_11_1v_batbl50l6_nowa_okazja.html
    i na jeszcze jednej aukcji ale o wiekszej pojemnosci ( jednak na szczęscie o napieciu 11,1 v), czyli teoretycznie by pasowała ale moja ma 4000 a tamta 4800 więc z tego by chyba wynikało, że mój lapek by ja dłużej ładował - moja ładuje się przez 2 h do pełna ponoć do 80% sie ładuje wielkim prądem a pozostałe 20% takim słabszym. No więc dziękuje za rady Hajs444 i pozdrawiam,

Arek

Dodano po 6 [minuty]:

Dzięki Cranky, też mi co nieco pomogłeś, na pewno masz racji sporo np. z tym, że taka (słabsza) ładowarka zwana dalej zasilaczem (he,he) może nie doładować baterii o większej pojemnosci do końca , ale może i ją doładować do końca - po prostu bedzie ją ładować nie 2 h - tak jak oryginał tylko powiedzmy 3h - wszystko chyba zależy od elektroniki baterii a nie nawet od lapka - nie mówiac już o zasilaczu (ładowarce)

pozdrawiam,
    Arek

0