Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

falowniki - mostkowanie N w PE?

24 Jan 2008 17:20 1439 10
  • Level 2  
    czy można zmostkować N z PE w falowniku lenze, nie mam w instalacji PE
  • Helpful post
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji…
  • Helpful post
    Level 13  
    Można.Nie masz PE w instalacji ale N i PE mają a przynajmniej mogą mieć ten sam potencjał.I mogą mieć go zawsze.Nie szkodzi to pracy falownika.Zresztą PE w falowniku możesz wcale nie podłączać do niczego tylko nie jest to wskazane bo wtedy obudowa wisi i tyle.Może się na niej pojawić jakiś potencjał i to całkiem wysoki.Jak go podepniesz do N to nic się nie stanie.Zresztą jeśli nie masz w instalacji PE to masz tam nie samego e'N'a tylko PEN i inaczej się nie da podłączyć.
  • Level 2  
    To znaczy że N od strony zasilania falownika podłączam do masy silnika.
  • Helpful post
    Level 13  
    No szczerze to tak zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami to już się tak nie robi.Stare urzadzenia zawsze miały obudowe łączoną z PEN'em i było wszystko dobrze.Dzisiaj też to oczywiście zadziała ale z założenia tak się nie łączy.Możesz obudowę podłączyć do PEN'a i będzie to ochrona przeciwporażeniowa.Nie wiem czy Twój falownik jest jedno czy trójfazowy.W trójfazowych punkty neutralne strony wejściowej i wyjściowej pozostawia się z reguły odseparowane albo przy połączeniu w trójkąt silnika tego punktu nie ma. W każdym bądź razie nie jest to połączenie niezbędne do działania.W Twoim przypadku bedzie to połączenie i zarazem ochrona ale układ będzie działał.
  • Helpful post
    User under supervision
    Musisz zmostkować. Musisz.
    PE od strony silnika przyłączasz do jego obudowy, NIGDY do środka gwiazdy.
  • Helpful post
    Level 13  
    romoo wrote:
    Musisz zmostkować. Musisz.
    PE od strony silnika przyłączasz do jego obudowy, NIGDY do środka gwiazdy.

Nie napisałem że punkt neutralny gwiazdy silnika ma być połączony z obudową.Jeśli tak to zostało odebrane to nie o to chodziło,wiadomo.Wiadomo że np. w przypadku zwarcia na obudowie pojawiło by się pełne napięcie sieci ale też tylko wtedy gdyby obudowa nie była połączona z N'em.

Dodano po 11 [minuty]:

Cytuje siebie:
    "W Twoim przypadku bedzie to połączenie i zarazem ochrona ale układ będzie działał."
    Nie tyczyło się jak twierdzi ramoo łaczenia N gwiazdy silnika z przewodem neutralnym tylko bezpośrednio pytania w pierwszym poscie.Nic wcześniej takiego zresztą nie sugerowałem.Opisuje tylko jak ma się "dzisiaj" do "wczoraj".Tyle w ramach wyjaśnień.
    Pozdrawiam.
  • Level 2  
    Zrozumiałem skunksa dlatego nie zadawałem dodatkowych pytań ,ale napewno po uruchomieniu falownika zadam pare pytań o parametryzacj.
  • Helpful post
    Level 13  
    Chylę czoła ramoo bo na pewno jesteś bardziej wyczulony na bezpieczeństwo eksploatacji o czym ja często zapominam i patrzę tylko na tą teoretyczną stronę.To dział dla początkujących i właśnie bezpieczeństwo liczy się tutaj przede wszystkim także dzięki mimo wszystko za upomnienie o ewentualnej nieścisłości.Jęśli chodzi o zdrowie i prąd to ostrożności nigdy za wiele.Nie raz przekonałem się na własnej skórze ale póki co jeszcze żyję;)
    Pozdrawiam
  • Level 2  
    Po podłączeniu przemiennik częstotliwości dzała cacy,regulacia obrotów od zera.Nadmienie że jest to przemiennik firmy LENZE.dzięki za porady.a na koniec to elektryka prąd nie tyka" prawdopobnie".Pozdrawiam.
  • Level 13  
    No z tym nietykaniem to lepiej uważaj.Rąbnie każdego jak nic a z elektryków podobno jest najwięcej smrodu.To tak w żartach ale
    Z PRĄDEM OSTROŻNOŚCI NIEGDY ZA WIELE!
    Pozdrawiam;)