Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dla ambitnych: podłączenie Centronics -> GPIB (PŁATNE)

23 Gru 2003 10:30 2533 11
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam temacik dla wąskiej grupy specjalistów - może ktoś odpowie - zapłacę za praktyczne rozwiązanie.
    Temat następujący:
    Mam komputer z wyjściem Centronics oraz COM - żadna rewelacja.
    Mam też ploter, który niestety nie posiada żadnego z tych wejść. Na moje nieszczęście posiada wejście GPIB. Nie będę się rozpisywał o co chodzi - wtajemniczeni wiedzą. Nieszczęście polega na tym, że aby go odpalić, będę musiał poczekać i na dodatek zapłacić, ale z tym się już pogodziłem. Teraz pozostaje mi już tylko puścić temat i czekać na ewentualny odzew. Już piszę, o co mi chodzi. Chciałbym jakoś podpiąć ten ploter pod PC i zrobić PLOT. Potrzebne będzie jakieś urządzonko, może na mikrokontrolerku i może z jakimś prostym sofcikiem do obsługi. UWAGA: Nie wymagam zachowania pełnego standardu GPIB. Chodzi tylko o to, żeby puścić dane w jednym kierunku przez LPT lub COM na GPIB plotera tak, by zrobił co trzeba ... czyli wydrukował.
    Dziękuję i pozdrawiam.

P.S.
    Byłoby wspaniale, gdyby odpowiedział p. Jacek Pszona, który był autorem projektu Interfejsu GPIB-RS232, zamieszczonego w EP 3/98. Niestety działał on w zupełnie odwrotną stronę. Zczytywał bowiem dane z urządzenia, czyli odwrotnie niż ja potrzebuję. Jeżeli nikt nie odpowie, to chyba będę musiał do niego zadzwonić. Wolałbym jednak tego uniknąć. Może nie życzy sobie, by mu ktoś zawracał głowę, zważywszy jeszcze na fakt, gdzie pracuje i czym się zajmuje. Stąd podaję temat na Elektrodzie.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 42  
    Co to 'dziwny' model plotera? Pamiętaj jeszcze że samo przerobienie złącza to połowa sukcesu, jeszcze trzeba zadbać o jakieś oprogramowanie albo o sterowniki
  • Poziom 10  
    Zaiste dziwny. Swego czasu pewnie kosztował majątek, a ja akurat musiałem trafić na taki ewenement. Nie byłem świadomy co kupuję - zupełnie nie spodziewałem się takiego przypadku. Co do oprogramowania to faktycznie coś będzie potrzebne, choć większość funkcji powinien zrealizować mikrokontroler. Sterownik nie będzie potrzebny, bo bez problemu zainstalowałem ten ploter pod Win98. Sterownik ten umożliwia puszczenie zadania przez na LPT lub przez COM. Sprawa nie będzie chyba beznadziejna. W opisanym urządzeniu - tym zczytującym - program napisany został w Basic-u i jast krótki. Pocieszyć się można, że ploter nie wymaga skomplikowanych sygnałów, a interfejs GPIB jest w sumie odmianą portu równoległego o nieco innej charakterystyce, więc przeróbka z pewnością nie jest niemożliwa. Chodzi o to, żeby te dwa rodzaje portów pokrewnych się dogadały. Puściłem już temat mojemu koledze i jak da jakieś wskazówki, to to opiszę. Może wspólnie coś się wymyśli. Powinienem też wskazać tu na aspekt ekonomiczny. Gdyby ktoś zrobił projekt takiego interfejsu, z pewnością by na tym nie stracił. Laboratoria, instytuty i centra badawcze stoją otworem. To bardzo drogie urządzenia - głównie z uwagi na wąską specjalizację i szerokie możliwości. Jadną z nich jest na przykład możliwość drukowania wyników pomiarów bezpośrednio z urządzenia ... na przykład na drukarkę lub ploter (bez udziału komputera). To jednak wysokie progi. Ja się dokładnie na tym nie znam, dlatego proszę o pomoc. Temat nie wygląda tak strasznie. W wyżej opisanym artykule jest opis. Ktoś to już zrobił (tylko nie w tą stronę co mi potrzeba) i wcale nie wymagało to wielu podzespołów i pisania skomplikowanych programów. Listing na prawdę jest krótki. Jak ktoś zna zasady działania protokołów dla każdego z tych standardów - na pewno znajdzie sposób jak przekonwertować te sygnały, by były ze sobą tożsame. Wiem, że w GPIB niektóre sygnały są znegowane, a inne wcale niepotrzebne do mojego zastosowania. Kwestia które i jak przetwożyć oraz dobrać odpowiednie do standardu opóźnienia. Wg mnie - do zrobienia, ale grupa ludzi znająca protokół GPIB jest w Polsce zapewne bardzo wąska. W opisanym urządzeniu funkcjonuje normalna szyna danych (8 bit) i 3 linie dodatkowe - sterujące i pewnie nawet nie wszystkie byłyby potrzebne, żeby puścić sygnał na ploter. Z poszukiwań w sieci wynika, że GPIB konwertowane są z LPT, COM, USB, ISA, PCI i PCIMCIA. Wygląda na prosty temat, ale problem polega na tym, że mało kto w tym siedzi. A oto jaką odpowiedź dała mi redakcja EP, którą zdaje sią zamieszczą w styczniowym wydaniu numeru:
    Red. Niestety, sytuacja nie jest tak prosta, na jaką wygląda. Interfejs

Red. Niestety, sytuacja nie jest tak prosta, na jaką wygląda. Interfejs GPIB (IEEE488) jest w stadium schyłkowym, powszechnie zastępowany w przyrządach pomiarowych przez RS232 lub RS485. Z tego powodu interfejsy z nim zgodne są relatywnie kosztowne, do tego dość trudne (czasochłonne) do wykonania. Specjalizowane układy interfejsowe produkuje obecnie na własne potrzeby National Instruments (NAT9914) oraz Omron. Układy te są niedostępne (lub trudnodostępne) dla „normalnych” odbiorców, a implementacja struktury logicznej zgodnej z IEEE488 na przykład w układzie PLD wymaga ogromnego nakładu pracy, który nie jest usprawiedliwiony pojedynczym zapytaniem ze strony Czytelnika.

Z powyższego tekstu wynika, że nie opłaca im się myśleć nad tym tematem, a pójście na łatwiznę nie wchodzi w grę - niedostępne i pewnie drogie chip-y. Co do RS232 i RS485 to bym polemizował. Nie oferują takich możliwości jak GPIB - są p prostu za wole, zbyt mało przepustowe i mało elastyczne.
    Wystarczy z resztą zerknąć na strony internetowe firm z profesjonalnym sprzętem diagnostyczno - pomiarowym. Króluje GPIB.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 21  
    Spróbuję. Najlepiej na priv jakiś skan sygnałów na łączu i co to za model plotera? Szczegóły to potem - ma szansę się udać.
  • Poziom 10  
    Podam zatem maila: cybuk(malpa)pnet.pl
    lub lepiej GG: 3229739
    przed połączeniem przez GG proszę o sygnał na maila - nie mam go stale włączonego

Dostałem już wstępne informacje na temat dostosowania tego do moich potrzeb - jest to wykonalne. Podobno można napisać sterownik pod DOS lub program rezydentny podlaczajacy sie pod obsluge portow LPT BIOS'a. Mi to może chodzić pod DOS-em. Nad resztą można popracować lub przy tym zostanę - w zależności od ceny.
  • Poziom 25  
    Konwerter GPIB-->Cent.. był swego czasu opisany w starszych numerach EP łącznie z oprogramowaniem do procków jak pamiętam i źródłami w miecięczniku. Jak ktoś jest zainteresowany to odnajdę stosowny numer ??
  • Poziom 10  
    morph13 napisał:
    Konwerter GPIB-->Cent.. był swego czasu opisany w starszych numerach EP łącznie z oprogramowaniem do procków jak pamiętam i źródłami w miecięczniku. Jak ktoś jest zainteresowany to odnajdę stosowny numer ??

Zgadza się - był. Ale pisałem o tym w postach powyżej. Działał on tylko w jedną stronę. Wysyłał z urządzenia GPIB do komputera i był zrobiony na trudnym do dostania mikrokontrolerze firmy Motorola. Ja potrzebuję w drugą stronę - nadać dane do urządzenia GPIB.
  • Poziom 25  
    nie wiem dlaczego ale ubzdurało mi się że to było na 2051, ale masz kod wynikowy nie jesteś w stanie dopisac sobie tego w "druga" strone ewentualnie przerobić na inny proc ??
  • Poziom 10  
    Rozumowanie logiczne - też o tym myślałem. Nie jestem jednak na takim poziomie, bo zrobić to samemu. Nie jestem programistą - nie piszę kodu, choć opracowywaniem algorytmów chętnie się zajmuję. Musiałbym opanować wiele aspektów pokrewnych, by się do tego zabrać - programowanie aplikacji, typy interfejsów, architektura mikrokontrolerów oraz ich programowanie. Trochę za dużo, a mnie się spieszy - wolę zapłacić komuś, kto się na tym zna i zrobi to relatywnie ... bez wysiłku, a przede wszystkim szybciej.
  • Poziom 1  
    czesc.

mam pytanko, czy udalo CI sie zrobic taka przejsciowke ?

prosze o kontakt
    kociol-USUNTO-(malpa)wp.pl

pozdroo
    Kociol