Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar zużytej energii...

jimmy111 24 Jan 2008 19:19 3062 9
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #1
  jimmy111
  Level 12  
  Nurtuje mnie ostatnio następujący problem:
  Nie wiem jak sprawa wygląda w innych częściach kraju, ale Rzeszowski Zakład Energetyczny stosuje do dziś liczniki kilowatogodzin (jednofazowe, trójfazowe, dwutaryfowe itd) wyprodukowane w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Najczęściej produkcji polskiej, ale zdarzają się także rumuńskie.
  O co chodzi: na moim liczniku jest napisane 220V, 10(40)A.
  Czy w takim razie wskazania licznika są poprawne? W sieci od pewnego czasu mamy 230V.
  Ktoś mi podpowiedział, że taki licznik posiada dwie cewki: prądową i napięciową, które współpracują więc przy wyższym napięciu sieci pobór prądu będzie niższy. Tym samym wskazanie będzie nadal prawdziwe. Czy to prawda?

  Pomiar zużytej energii...
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #2
  Schizma
  Level 20  
  kto Ci powiedział, że przy wyższym napięciu pobór prądu będzie niższy??!!
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #3
  UlfgaR
  Level 23  
  Np. Jeśli chodzi o urządzenia to jeśli zmniejszy się napięcie to moc urządzenia spada, analogicznie w drugą stronę. (zadanie liczone z nauczycielem)
  Jak na to reaguje licznik to nie jestem pewien
 • #4
  Schizma
  Level 20  
  Przypuszczam, że nie ma to wpływu na pomiar, w przeciwnym wypadku wymieniliby liczniki...a po podniesieniu napięcia i tak płacimy więcej;P
 • #5
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Licznik ma cewkę napięciową i prądową. Moc jaką mierzy, to jest prąd x napięcie i to jest jeszcze całkowane w czasie, tak więc wynik mamy w kWh. Całkowanie w tych licznikach odbywa się w sposób mechaniczny (liczydło z przekładnią) Zmiana napięcia nie powinna mieć wpływu na poprawność pomiaru.
  Jeśli chodzi o pobór prądu przez odbiorniki, to napięcie zwykle ma wpływ na pobór prądu.
  Schizma wrote:
  kto Ci powiedział, że przy wyższym napięciu pobór prądu będzie niższy??!!

  Za zwyczaj ze wzrostem napięcia rośnie prąd, i to dotyczy zwykle wszystkich odbiorników jakie znajdują się w domu. Jednakże są wyjątki. Silniki asynchroniczne mogą pobierać mniejszy prąd przy podwyższonym napięciu, ponieważ ze wzrostem napięcia wzrastają nieco obroty, zmniejsza się poślizg, i maleje prąd. Ale to też zależy od charakteru obciążenia, jakim jest obciążony silnik.
  Pozdrawiam.
 • #6
  Schizma
  Level 20  
  zgadzam się z kolegą odnośnie silników asynchronicznych, oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku:)
 • #7
  adam17ak
  Level 11  
  Moc jest to iloczyn napięcia i natężenia prądu oraz kąta fazowego między nimi. Jeżeli masz np: lodówke na napięcie znamionowe U=220V to teraz przy 230V będzie pobierać więcej mocy.
 • #8
  jimmy111
  Level 12  
  Właśnie o to mi głównie chodzi....
  Czy mam jakiekolwiek podstawy do roszczeń (np. o wymianę licznika na nowocześniejszy)?
  Bo, szczerze mówiąc, wolałbym elektronicznego Pafala - chyba bardziej wiarygodny niż coś z 1984 roku.
 • #9
  tzok
  Moderator of Cars
  ...co jednak nie ma żadnego związku z tym czy licznik będzie działał prawidłowo czy nie, a będzie działał prawidłowo i prawidłowo będzie podawał większe zużycie energii, niż przed zmianą napięcia, bo rzeczywiście zużycie jest nieco większe, choć dotyczy to głównie oświetlenia, bo takie odbiorniki jak lodówka, czajnik, kuchenka po prostu będą szybciej wykonywały swoje zadania i tym samym krócej będą pracowały, więc pobrana energia będzie w przybliżeniu taka sama.
 • #10
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Zmiana licznika o napięciu znamionowym 220V na 230V nic nie daje, bo to nie licznik zaczyna nabijać więcej, tylko odbiorniki pobierają więcej po podniesieniu napięcia.
  Nowe liczniki mogą być bardziej dokładne i czułe, wobec czego mogą naliczać więcej. Stare liczniki mają dużą strefę nieczułości, wobec czego nawet do paru watów obciążenia mogą nie reagować (np TV na czuwaniu), nowe są dużo bardziej czułe i przy dużo mniejszym obciążeniu zaczynają liczyć.
  Pozdrawiam.