Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić regenerację wytrawiacza

Paul119 24 Jan 2008 19:36 2091 5
    Paul119
    Level 14  
    Jak można przedłużyć kwasowość wytrawiacza? Robi sie niebieski, co znaczy że niedługo nie będzie wogóle trawił. Słyszałem, że wystarczy coś dosypać do roztworu, ale nie wiem co. Możecie wy forumowicze mi powiecie?
    pozdro for all
    marcin_111_
    Level 16  
    Ja słyszałem o wodzie utlenionej. Po prostu wlewa się ją prosto do wytrawiacza. Podobno wytrąca się miedź z tego wytrawiacza i tworzy osad zarazem regenerując wytrawiacz.

Ale po co kombinować jak wytrawiacze są nie drogie.
    Paul119
    Level 14  
    Zawsze to więcej wytrawionych płytek na jednej paczce kwasu. Chyba, że te oszczędności nie popłacają to co innego.
    lukasz_000
    Level 14  
    Ja niczego nie dolewam i działa :D
    Na tym samym wytrawiaczu zrobiłem już 4 płytki w przeciągu miesiąca. Trawie, odstawiam.... woda wyparowywuje, potem z powrotem zalewam i do dzieła :D
    Paul119
    Level 14  
    Pokierowałem się radą marcin_111_ zrobiłem nowy rozwtór, ale z większością kwasu i gorącą wodą. trawi znakomicie. Wcześniej chyba miałem złe proporcje wody z kwasem i niemiłosiernie długo trawiło. Ale co zrobić, jestem początkującym elektronikiem i uczę się na błędach.
    marcin_111_
    Level 16  
    Co do trwałości wytrawiacza to ja juz trzymam go ponad pół roku nic nie dolewałem (używam B327) a wytrawiłem ponad 10 niewielkich płytek(średnio 25cm² jedna płytka). Teraz już słabiej trawi ale jeszcze się trzyma.

P.S. Paul119 zmień tytuł tematu na bardziej odpowiedni i prawidłowy...np. "Regeneracja wytrawiacza" lub coś w tym stylu bo przecież nie da się "przedłużyć kwasu".

A tak w ogóle to wytrawiacz raczej nie jest kwasem ale roztworem (reagującym z miedzią).