Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cb radio czy opłaca się to składać samemu

lampa145 25 Sty 2008 13:40 2273 16
  • #1 25 Sty 2008 13:40
    lampa145
    Użytkownik obserwowany

    opłaca się składać odbiornik cb radia samemu morze ktoś taki coś ma może podzieli się schematami czy coś
    z góry dzięki za pomoc

    0 16
  • #2 25 Sty 2008 13:50
    Loccutus
    Poziom 14  

    Sam odbiornik??

    Myślę że dla zabawy i nauki - czemu nie. Dla codziennego użytku jako "informator antymiśkowy" nie ma sensu absolutnie.

    0
  • #3 25 Sty 2008 13:51
    M. S.
    Poziom 34  

    Dla celów edukacyjnych jak najbardziej. A to co kolega napisał o używaniu w samochodzie to do końca prawdą nie jest. Woziłem w aucie taki odbiornik ponad rok. Na początek świetna sprawa tym bardziej, że podłączyłem go pod antenę UKF (odbiornik miał na pokładzie zwrotnicę antenową). Teraz mam radio fabryczne. Mój odbiornik nie ustępował zbytnio konstrukcji fabrycznej poza selektywnością. No cóż przynajmniej kanałów przełączać nie musiałem i to akurat w takim zastosowaniu była zaleta.
    Ponieważ były to dawne czasy projekt jest w formacie *.bmp

    P. S. Poniższy post się zdezaktualizował. To ja myślałem, że chodzi o całe CB.
    Na schemacie brak jest zestyków przekaźnika. Powinien on odłączać głośnik. (U mnie CB odłączało głośnik od radia i przyłączało do swojego wzmacniacza jak był sygnał.)

    0
  • #4 25 Sty 2008 13:54
    Loccutus
    Poziom 14  

    Cytat:
    nawet najlepszego CB wykonanego we własnym zakresie bez homologacji używać nie wolno


    ograniczonego funkcjonalnie tylko do odbiornika również?? Zdaje się że pytanie było o odbiornik chyba że źle rozumiem autora.

    0
  • #5 25 Sty 2008 14:52
    sq8wit
    Poziom 14  

    Cześć,
    Odbiornik sam możesz używać spokojnie, bez żadnej homologacji.
    Pozdrawiam.

    0
  • #6 25 Sty 2008 15:35
    lampa145
    Użytkownik obserwowany

    dokładnie sam odbiornik i to w celach naukowych dla zabicia wolnego czasu

    0
  • #7 26 Sty 2008 21:38
    cobra_bajka
    Poziom 18  

    sq8wit napisał:
    Odbiornik sam możesz używać spokojnie, bez żadnej homologacji.


    Czy aby na pewno?
    Myślę, że jako SQ.... powinieneś to poprzeć jakimś dokumentem.
    Nie chodzi mi o referat, tylko o dwa zdania ustawowe.

    0
  • #8 26 Sty 2008 22:23
    green33

    Poziom 31  

    A co ma do tego SQ ?

    USTAWA z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz.1800)
    DZIAŁ VI

    Rozdział 2
    Art. 144.
    1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.


    marcin

    też SQ

    0
  • #9 26 Sty 2008 23:41
    cobra_bajka
    Poziom 18  

    green33 napisał:
    Rozdział 2
    Art. 144.
    1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.




    A co ma wspólnego pozwolenie na używanie radia z homologacją na dany model radia? Nic!!
    To są dwa odrębne tematy.

    Nadal czekam na konkret.
    I nie czeka SQ...

    0
  • #10 28 Sty 2008 20:18
    green33

    Poziom 31  

    ... sam zanegowałeś stwierdzenie, że odbiornik ( nie radiotelefon ! ) można używać bez zezwolenia... więc przytoczyłem Ci, że można... zapis w ustawie jest chyba łatwy do interpretacji.

    Marcin

    0
  • #11 28 Sty 2008 20:58
    cobra_bajka
    Poziom 18  

    Napisałem wyraźnie, i każdy kto czyta, zrozumie o co chodzi.

    Jeśli masz problem, to napiszę ponownie.
    Przytoczyłeś Ustawę, która mówi:
    "... Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru ..." ble, ble ble itd.
    I tu masz absolutną rację.

    Ale, ..... użytkowany odbiornik musi być homologowany. I na to należy znaleźć podkładkę ustawową.

    0
  • #12 28 Sty 2008 21:11
    Jap
    Poziom 28  

    ??? po co homologować odbiornik? Czy wg Ciebie jeśli wykorzystuję na codzień skaner 100kHz do 1300kHz to muszę go homologować na pasmo CB, Policji, Straży, samolotów etc etc? Idąc tym tropem będzie trzeba homologować każde radyjka wykonane włąsnoręcznie - ABSURD.

    0
  • #13 28 Sty 2008 21:53
    sq6ade
    Poziom 40  

    cobra_bajka napisał:
    Ale, ..... użytkowany odbiornik musi być homologowany. I na to należy znaleźć podkładkę ustawową.


    Jakbyś chciał to sprzedawać to może....

    Tu jedynie można mieć kłopot z mało światłym w temacie milicjantem jakby zczapił tajemnicze pudełko w samochodzie.

    0
  • #14 28 Sty 2008 22:59
    cobra_bajka
    Poziom 18  

    Jap napisał:
    Czy wg Ciebie jeśli wykorzystuję na codzień skaner 100kHz do 1300kHz to muszę go homologować?

    Nareszcie!!
    Właśnie o to chodzi.
    Gdzie jest napisane, że takiej homologacji nie potrzeba?
    Czy jest Ustawa, w której jest napisane, że jak coś zbuduje i użytkuje, to nie muszę tego homologować?

    0
  • #15 28 Sty 2008 23:39
    SQ9MEM
    Poziom 28  

    A owszem, choćby w Prawie Telekomunikacyjnym jest to napisane, tyle że Ci się nie chciało poszukać. Przytoczę odpowiednie fragmenty (na wstępie podpowiem - w tym momencie nie ma homologacji, są za to świadectwa zgodności z wymogami zasadniczymi):
    Art. 153 ustawy Prawo Telekomunikacyjne
    ...
    3. Urządzenia, o których mowa w ust. 1, podlegają obowiązkowej ocenie zgodności z zasadniczymi wymaganiami.
    4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do:
    ...
    2) urządzeń przystosowanych wyłącznie do odbioru sygnałów radiofonicznych i telewizyjnych;

    A teraz przykład praktyczny: widziałeś kiedyś świadectwo zgodności (dawną homologację) dla telewizora albo radia samochodowego ? Jeśli masz dalej wątpliwości, proponuję przejrzeć ustawę o systemie oceny zgodności oraz rozporządzenia do niej. Jeśli to nie rozwieje Twoich wątpliwości, to proponuję wysłać zapytanie do Departamentu Prawnego UKE.
    I jeszcze jedno: polskie prawo jest skonstruowane w taki sposób, że generalnie określa co należy i co jest obowiązkowe i dotyczy to ogółu spraw, a dopiero w sprawach szczegółowych wymienia wyjątki, kiedy czegoś nie trzeba. Ja mogę Ci zadać takie pytanie - gdzie jest napisane, że na posiadanie (nie używanie) roweru nie jest wymagane pozwolenie ? Głupie prawda ? Przy zadawaniu pytań w kwestiach prawno-radiowych trzeba podawać konkretne artykuły, w których jest napisane, że coś wolno lub czegoś nie wolno, a nie żądać od innych udowodnienia swojej pomyłki nie podając żadnych argumentów prawnych.
    A w ogóle zeszliśmy z tematu za sprawą kolegi, a kolega który budując odbiornik pewnie by się czegoś nauczył może się zniechęcić.

    0
  • #16 29 Sty 2008 18:18
    lampa145
    Użytkownik obserwowany

    powiem tak temat był czy opłaca się składać odbiornik cb radia a wy zaczynacie się kłócić o to czy jet to legalne czy nie ale co ??
    sam odbiornik jest legalny aby było to nielegalne potrzeba jeszcze nadajnika
    p.s
    to tak jak ze street recing wszyscy wiedzą że jest to nie legalne i tak to robią bo lobią i kto co by nie zrobił oni tak będą to robić więc jak ktoś będzie chciał złożyć cb radio to tak to zrobi co byś cie tu nie napisali więc panowie szkoda klawiatury

    0
  Szukaj w 5mln produktów