Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik - Odbiornik Alfabetu Morse'a

Pawel.2112 25 Jan 2008 15:28 9519 9
    Pawel.2112
    Level 10  
    Witam.
    Od pewnego czasu interesuje się Alfabetem Morse'a i chciał bym zbudować nadajnik i odbiornik, którym mógłbym przesyłać swoje wiadomości na odległość około 1 km.
    W moich zbiorach Młodego Technika znalazłem artykuł dotyczący tego zagadnienia lecz przesyłanie wiadomości odbywało by się za pomocą przewodu i z tego wynika moje pytanie jak zrobić prosty nadajnik i odbiornik dzięki któremu mógłbym przesyłać krótkie sygnały i je odbierać?

Link do pliku w którym znajduje się artykuł z MT:
    Code:
    http://www.speedyshare.com/750120324.html
    dj_volt
    Level 25  
    Hmmm... Nadawanie Morse'a???
    Do tego jest potrzebna licencja krótkofalowca (świadectwo uzdolnienia) i pozwolenie radiowe (UKE)!
    Oczywiście jeśli mówimy o pasmach amatorskich...
    W najprostszym przypadku można spróbować dopiąć do byle Atmela moduł radiowy, np. Telecontrolli. Zdekodować i na LCD.
    Jeśli ma to być RX do odbioru "na słuch" to chyba jedynie 433.72MHz (+masa zakłóceń, bo sąsiad ma alarm na pilota :-) i jakiś prosty generator m.cz (układy Telecontrolli są kluczowane zboczem opadającym z tego co pamiętam).
    Do odbioru pasma amatorskiego, np. 80m, polecam RX2005 konstrukcji SP5AHT - u mnie się sprawdza.
    73!
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    dj_volt wrote:
    Hmmm... Nadawanie Morse'a???
    Do tego jest potrzebna licencja krótkofalowca (świadectwo uzdolnienia) i pozwolenie radiowe (UKE)!

A to niby poco ? i dlaczego aż licencja ?

Quote:
    W najprostszym przypadku można spróbować dopiąć do byle Atmela moduł radiowy, np. Telecontrolli. Zdekodować i na LCD.

Bez obrazy , ale widać , że technika komputerowo/cyfrowa zupełnie "wypaczyła" jakiekolwiek pojęcie o technologii analogowej.

Quote:
    Jeśli ma to być RX do odbioru "na słuch" to chyba jedynie 433.72MHz (+masa zakłóceń, bo sąsiad ma alarm na pilota :-) i jakiś prosty generator m.cz (układy Telecontrolli są kluczowane zboczem opadającym z tego co pamiętam).

A niby to skąd te wiadomości o 433MHz ?. Jak widzę to kolega wogóle nic nie wie o jakichkolwiek możliwościach na częstotliwościach.

Przecież Pawel.2112 wyraźnie , napisał
    Quote:
    Od pewnego czasu interesuje się Alfabetem Morse'a i chciał bym zbudować nadajnik i odbiornik, którym mógłbym przesyłać swoje wiadomości na odległość około 1 km.

Proponuję zrobić sobie łącze na przystępnym paśmie CB.
    Wystarczy tylko zbudować bardzo prosty generator m.cz. na jednym tranzystorze i podłączyć go (nawet przez głośniczek) do mikrofonu nadajnika i po kłopocie.

A proponowane pasmo (częstotliwość) 433MHz , zostawić w spokoju.

Pozdrawiam.
    dj_volt
    Level 25  
    OK, teraz ja się poczepiam.
    Pisałem o pracy CW na pasmach amatorskich, do tego wymagane są stosowne uprawnienia.

Co do CB to nie mam pewności czy emisja CW jest dopuszczona w Polsce. Z tego co mi wiadomo na terenie Polski (w paśmie CB 27MHz) można pracować jedynie emisją AM. Jeśli się mylę - poprawiajcie mnie. Poza tym rozwiązanie takie wymaga posiadania radiotelefonu CB.

A co do 433MHz - proponuję koncepcję urządzenia pracującego na częstotliwości nie wymagającej pozwolenia UKE, moduły radiowe pracujące w tym paśmie są tanie, łatwo dostępne więc odpada problem strojenia co dla początkujących adeptów techniki w.cz jest z reguły sporą barierą. Proste, tanie rozwiązanie. Więc nie wiem po co ten krzyk kolegi "radiosystem".

Wracając do tematu - Pawel.2112 - jaka częstotliwość Cię interesuje? Rozumiem, że chodzi o transmisję radiową, nie żaden kabelek :)
    Pozdrawiam!
    Pawel.2112
    Level 10  
    Co do częstotliwości to zabardzo się nieznam najlepiej by było abym mógł nadawać bez strachu że przyjdzie do mnie pan w czarnym garniturze i powie że nadaje nielegalnie i należy się 1000 PLN. Oczywiście chodzi o transmisję radiową, bo przeciągnięcie kabelka przez 1 kilometr i do tego przecinając trasę A2 raczej byłoby niemożliwe.
    Filip
    Level 23  
    pasmo 433MHz (moc zgodna l lokalnymi przepisami- wystarczy, polowa wlascicieli beznadziejnych alarmow bedzie bluzgac) i modulacja w zasadzie dowolna ,
    albo zapisz sie do lokalnego kolka krotkofalowcow to cie ukierunkuja bedziesz mial titawe, chocby przez ksiezyc (to nie zart)
    Tomy_A
    Level 12  
    Spraw sobie radia PMR, do tego generatorek na 2 tranzystorach i juz mozesz trenować. A takie radia to dobre wyjscie bo wydasz grosze i nie zniechecisz sie odrazu do techniki radiowej i bedziesz zgodnie z prawem.
    Dla czepialskich powiem, ze nie chodzi mi o kluczowanie nośnej (CW) lecz coś co bedzie podobne do ASK.
    kondensator
    Level 36  
    1. Nie znasz się na radiotechnice: CB 27MHz, PMR 446MHz, SRD 868MHz,
    (lub WLAN+Skype...) +generator akustyczny +klucz telegraficzny...
    (te dwie ostatnie rzeczy każdy może zrobić samemu). Możliwe też łącze optyczne
    przy bezpośredniej widoczności (telegrafia, fonia lub dane->"Ronja")
    2. Znasz się na radiotechnice, masz doświadczenie i sprzęt pomiarowy:
    <10mW ISM 6.78MHz, 13.56MHz, 27.12MHz, 40.68MHz,
    (868MHz, 2400MHz, 5600MHz...)
    3. Jak (p.2) + zdasz egzamin państwowy: dostępne wiele pasm UKF i KF
    i o wiele większe moce nadajnika
    -----------------------
    Uzupełnienia:
    1. W Polsce jest dopuszczony na CB zarówno AM (niestety) jak i FM, SSB
    Pracować telegrafią raczej nikt nie zabroni, ale nie rób tego na k. 9, 19, 28...
    2. W Polsce posiadaczom licencji amatorskiej bez CW wolno pracować tą
    emisją (w niektórych krajach nie); niektórzy próbują pracować przy pomocy
    komputera, ale to udaje się tylko przy braku zakłóceń i silnym stabilnym sygnale.
    ----------------------
    Z daleka od 433MHz !
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4743193#4743193
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    dj_volt wrote:
    OK, teraz ja się poczepiam...

Jeszcze raz piszę "Bez Obrazy" . Ja nie chcę sie nawet czepiać.
    Widzę a własciwie to czytam , iż kolega dj_volt nie do końca jest rozeznany w temacie "radio".
    Quote:
    Co do CB to nie mam pewności czy emisja CW jest dopuszczona w Polsce. Z tego co mi wiadomo ..... pracować jedynie emisją AM. Jeśli się mylę - poprawiajcie mnie....

Jak napisał kondensator tak to (niestety) jest z tym CB. Dlatego Ciebie poprawiam.

Pozwolę sobie przypomnieć , że emisja CW to innaczej - kluczowana fala nośna - .

Tak jak wspomniał kondensator , efekt generatora modulującego sygnał np. w AM i jego kluczowanie (tego generatora) w czasie nadawania to u korespondenta wyjdzie (na słuch) właśnie telegrafia (chociaż to nie jest -CW mode- ).

dj_volt jeszcze raz nie obrażaj się , ale chciałem wyjaśnić Tobie i innym , że tematem postu pawel.2112 był / Nadajnik - Odbiornik Alfabetu Morse'a / a nie emisja CW.

Quote:
    A co do 433MHz - proponuję koncepcję urządzenia pracującego na częstotliwości nie wymagającej pozwolenia UKE, ... Proste, tanie rozwiązanie. Więc nie wiem po co ten krzyk kolegi "radiosystem".

dj_volt komentuję to pytaniem . Czy wiesz co to jest za wycinek pasma 433MHz ? . Od razu podpowiem , że nie jest to pasmo ISM.
    Jak znajdziesz odpowiedź na te pytanie to zrozumiesz dlaczego podnoszę taki Krzyk i Larum , aby od 433MHz odpuszczono sobie.

Pozdrawiam.
    dipol
    Level 34  
    Panowie najlepszy odbiornik to szare komórki to też język jak każdy inny,jest program dla leniwych hi MXW doskonale się sprawdza,nadaje i odbiera CW-telegrafię + komputer
    73!