Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy przy programowaniu Atmega 16-16 TQFP

25 Sty 2008 15:44 6252 37
  • Poziom 15  
    Witam,
    mam podłączony (JUŻ CZWARTY) uC Atmega 16 w obudowie TQFP i nijak nie mogę się dobrać bascomem. Próbowałem również na płytce uniwersalnej i to samo a wszystkie inne ten sam program i ten sam programator czyta i programuje. Czy TQFP wymaga jakiegoś sprzętu dodatkowo (kond, rezystor, etc)? Czy ma jakieś inne ustawienia fuse'ów niż DIP?

Rozumiem, że pin 1 to górny na lewej stronie czytając poprawnie napis- czyli kropka w lewym górnym rogu?

Czy trzeba podłączać jeszcze jakieś VCC i GND poza tymi na lewej stronie?

Prog:

5. GND
    4. CLK
    3. MISO
    2. MOSI
    1. RST

Układ wlutowany jest tylko lewą stroną kropka do kropki, nie ma nic innego na plytce (kwarcu, kondów etc)
    wojtekr
  • IGE-XAO

• Poziom 26  
    No to że nie podłączyłeś pozostałych pinów VCC i GND może stanowić problem, ale nie jestem tego pewny. Sprawdź miernikiem czy są one wewnętrznie połączone, jak nie to przylutuj kabelki do nich (pojedyńcza żyłka z przewodu miedzianego) i wtedy sprawdź. Kwarc i kondensatory też możesz wlutować, one na pewno nie będą przeszkadzać.
  • Poziom 32  
    Do czego masz podpiętą jeszcze linie SCK programatora pin 4 złącza programatora ?
    Programator ma własne zasilanie ?
  • IGE-XAO
  • Poziom 15  
    SCK idzie do chwilowo niepodłączonego drugiego modułu, programator nie ma zasilania tylko masę- ale zawsze taki układ działał
  • Poziom 35  
    Jaki to programator? A powiedz czy program odczytuje sygnaturę układu? Obawiam się że nie. Jak chcesz to zaprogramować bez kwarcu i kondensatorów?
  • Poziom 15  
    Standardowo ATmega16 ma 1Mhz Internal ...., przynajmniej każda poprzednia miała. Programator AVT 451 na usb. Podłączenie VCC i GND do reszty nóg nic nie dało. Sygnatury nie czyta.
    Wlutowanie Kwarcu 8Mhz i kondów 33pf nic nie dało.

Przepinam ten programator i zasilanie do innej plytki z uC Atmega16 i robię w Bascomie refresh i jest ok

Tak jak by ten uC (i poprzednie) był zepsuty albo źle wlutowany. Fakt, że wszystkie są od jednego dostawcy ale to chyba nie mozliwe?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Podciągnij /RESET tak na wszelki wypadek ;)
  • Poziom 15  
    przy Rst LOW jest to samo- nie działa
  • Poziom 28  
    Może pytam o podstawy, ale czy mierzyłeś ile prądu pobiera uC i jakie jest na nim napięcie podczas programowania? A może to pęknięta przelotka, takie rzeczy sie zdażają.
  • Poziom 15  
    uC bierze 6mA, z podłączonym programatorem bierze 8.4mA przy próbie programowania wartość ta się nie zmienia
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    standardowo podlacza sie WSZYSTKIE nozki VCC i WSZYSTKIE nozki GND, do tego na KAZDEJ nozce VCC daje sie bardzo blisko kondensator filtrujacy (zwykle 100n). kombinowanie bez tego zawsze tak sie konczy

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 35  
    Freddie Chopin napisał:
    standardowo podlacza sie WSZYSTKIE nozki VCC i WSZYSTKIE nozki GND, do tego na KAZDEJ nozce VCC daje sie bardzo blisko kondensator filtrujacy (zwykle 100n). kombinowanie bez tego zawsze tak sie konczy

0x41 0x56 0x45!!

Kolega ma racje !
    Wyprowadzenia zasilajace procesor sa poto aby je podlaczyc!
    Kolejna celna uwaga to brak kondensatorow ! Uklad zapewne nie bedzie dzialac poprawnie w jego zakladanej aplikacji !

Jakim zasilaczem zasilasz ten uklad ?
    do programowania nalezy wyciagnac piny tak samo jak to ma miejsce w DIP
    ..czy twoj programator wymaga zasilania z ukladu ? czy pobiera go z pc ?
    a taka ladna plyteczka i bezwartosciowa jest, bo piny zle podlaczone [; nie lepiej bylo zrobic prototypa wczesniej, przeciez taki raster to pisakiem mozna malowac <:

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 15  
    Witam, czym w takim razie TQFP różni się od DIP'a który działa poprawnie w tej samej konfiguracji? Bez kondensatorów z podłączonymi tylko Vcc i GND (DIP te drugie ma AVcc i AGnd)

Zasilanie uC jest z 3x1000uf->100nf->LM7805->100nf->220uf.

probowałem również z zasilacze laboratoryjnym.

programator pobiera prąd z USB komputera.
  • Poziom 28  
    wojtekr napisał:

programator pobiera prąd z USB komputera.

Niektóre programatory są zasilane z ukłądu, nie ze względu na oszczędność tylko po to aby dopasować pozimy napięć programatora i uC.
  • Poziom 15  
    ok, ale tu rozważamy sytuacjię w której ten sam układ: komputer, programator, zasilacz uC działa w DIP i nie działa TQFP.

Co do podłączeń Vcc i Gnd to pisałem wyżej, że podlączenbie wszytski Vcc i GND poza Avcc i Agnd
    nie daje rezultatów
  • Poziom 33  
    Cześć
    Widzę że masz cieniutkie ścieżki i przepusty, przeleć to omomierzem czy są przejścia, ostatnio mój dostawca płytek zrobił metalizację tak ze nie mam pewności, kilka procent płytek nie ma przejść.
    Podepnij Avcc, generalnie jak nie mierzysz na ADC to nawet na krótko bez dławika możesz połączyć.
    Powinno się programować, coprawda robię na Atmega32 ale o pewne analogie można się pokusić.
    Piotr
  • Poziom 15  
    Dzieki, podłączywszy wszystki Vcc i GND, kond 100nf do tego z lewej VCC i GND i reset do masy udaje mi się raz na jakiś czas coś odczytać natomiast próba zapisu powoduje utrate komunikacji z uC wtedy trzeba go odłączyc od zasilania i programatora i często to pomaga a jeżeli nie to znowu trzeba to powtórzyć. Ale jak tylko odłączę reset od masy to nie działa bez względu na ilość pób.
    W DIP'ie nigdy nie miałem takich problemów i teraz sobie przypomniałem że w Atmega 8 TQFP również nie, mam działający układ i wszytsko działa bez kondów.
    no to musisz zalozyc, ze w TQFP nie dziala bez kondensatorow... przeciez one kosztuja mniej niz 10gr za sztuke... (we wrocku 6.1gr/szt) po co tak oszczedzac i sie meczyc? zamiast sie zastanawiac - dac czy nie dac, po prostu sie daje i juz.

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 32  
    Freddie Chopin napisał:
    no to musisz zalozyc, ze w TQFP nie dziala bez kondensatorow... przeciez one kosztuja mniej niz 10gr za sztuke... (we wrocku 6.1gr/szt) po co tak oszczedzac i sie meczyc? zamiast sie zastanawiac - dac czy nie dac, po prostu sie daje i juz.

0x41 0x56 0x45!!

Totalna bzdura at mega 16 w obudowie TQFP działa przy podpięciu tylko jednej pary końcówek VCC i GND nawet bez podpiętego zasilania na AVCC i AGND jak też oczywiście bez podpiętych kondensatorów.
    z iloma procesorami to sprawdziles ze zrobiles z tego globalna regule? <:

0x41 0x56 0x45!!
  • Poziom 32  
    Freddie Chopin napisał:
    z iloma procesorami to sprawdziles ze zrobiles z tego globalna regule? <:

0x41 0x56 0x45!!

przynajmniej 30 szt w różnych układach
  • Poziom 15  
    Cytat:
    no to musisz założyć, ze w TQFP nie dziala bez kondensatorów... przecież one kosztują mniej niz 10gr za sztuke... (we wrocku 6.1gr/szt) po co tak oszczędzać i sie męczyć? zamiast sie zastanawiać - dac czy nie dac, po prostu sie daje i juz.

To nie chodzi o koszt i moje skąpstwo tylko o brak takiej konieczności w dokumentacji. Czemu Atmega8 DIP i TQFP działa bez kondów, podłączonych pozostałych Vcc i GND a 16 TQFP nie działa? Usiłuje zrozumieć zasadę działania i pewne warunki, które muszą być spełnione, a które są tylko rozszerzeniem funkcjonalności.

Cytat:

skoro to u kogoś działało z takim podłączenie (które wydaje się logiczne i zgodne z dokumentacją) to czemu nie działa u mnie?
  • Poziom 35  
    wojtekr napisał:
    Cytat:
    no to musisz założyć, ze w TQFP nie dziala bez kondensatorów... przecież one kosztują mniej niz 10gr za sztuke... (we wrocku 6.1gr/szt) po co tak oszczędzać i sie męczyć? zamiast sie zastanawiać - dac czy nie dac, po prostu sie daje i juz.

To nie chodzi o koszt i moje skąpstwo tylko o brak takiej konieczności w dokumentacji. Czemu Atmega8 DIP i TQFP działa bez kondów, podłączonych pozostałych Vcc i GND a 16 TQFP nie działa? Usiłuje zrozumieć zasadę działania i pewne warunki, które muszą być spełnione, a które są tylko rozszerzeniem funkcjonalności.

Cytat:

skoro to u kogoś działało z takim podłączenie (które wydaje się logiczne i zgodne z dokumentacją) to czemu nie działa u mnie?

jak to robione w eagle... free pusc ten plik tu na forum poprwie ..bo tak nie widzac calego schematu ciezko cos ci pomoc
  • Poziom 35  
    O-o schemat troche dziwnie narysowany ...
    ale nie widze nic poza nie podlaczonymi pinami zasilajacymi..
    brakiem kondensatorow
    i nie pelnym podlaczonym maxem 232
    ....poza tym tak prosty schemat na 80% dalo by sie upchnac na jedno stronnym laminacie z paroma zworkami
    ...
    tak wiec moim zdaniem wina braku komunikacji z mega to bledy projektowe... i nie zachowanie podstawowych zasad przy rysowaniu pcb
    ew nie stykanie przelotek..jak ktos to wyzej napisal
    i zacytuje tresc z www ktora juz nie istnieje
    Code:

Dzięki wyprowadzeniu na zewnątrz dodatkowej masy, tzw „analogowej”, konstruktor ma możliwość takiego zaprojektowania układu pomiarowego, aby zminimalizować wpływ zakłóceń na mierzoną wartość. Projektując wejścia analogowe o dużej precyzji, należy pamiętać, że poprzez nóżkę GND mikrokontrolera , służąco do jego zasilania płynie prąd o natężeniu zmieniającym się w czasie. Jest to prąd będący sumą  wszystkich prądów wpływających do mikrokontrolera. Jeżeli wykorzystujemy wyjścia mikrokontrolera do pracy z aktywnym stanem niskim, czyli w konfiguracji otwartego kolektora, to prądy związane ze zwieraniem do masy rezystorów podciągających płyną właśnie poprzez nóżkę GND. W efekcie występuje zmienny spadek napięcia na wewnętrznej strukturze układu, wahania potencjału wewnętrznej masy wynoszą od kilku do kilkudziesięciu mili Voltów. Wyprowadzenie AGND jest wewnętrznie połączone z masą zasilania mikrokontrolera GND.
    Masa analogowa jest podłączona do masy zasilania. Mierzony sygnał jest podłączony do wejścia AC oraz masy zasilania. Zauważ, że w tej sytuacji połowa prądu zasilającego mikrokontroler przepływa przez strukturę wewnętrzną przetwornika AC i jego wyprowadzenie masy. Przepływający prąd wywołuje pojawienie się potencjału wynikającego z prawa Ohma – w efekcie dodatkowe napięcie zakłócające dodaje się do wartości napięcia przychodzącej z czujnika pomiarowego. Prąd wpływający do mikrokontrolera podlega ciągłym zmianom, związanym ze zmianami stanów wyjść. W ten sam sposób zmieniają się odczyty z przetwornika AC, chociaż mierzony sygnał tak naprawdę pozostaje stały! W praktyce mogą być niestabilne nawet trzy najniższe bity odczytywanego wyniku przetwarzania.

.. to mowi o tym ze GND jaki i Vcc zasilania procesora _powinno_ byc prowadzone ze szczegolna starannoscia i unikaniem "pajaka"
    na screenie w 1 poscie widze pajaka zasilania ..

i apropos tych kondensatorow przy zasilaniu... to jest jakby to ujac oczywista oczywistosc ....
    w dokumentacji nigdzie nie pisze tez ze avr nie moga pracowac w wodzie ..prawda ?
  • Poziom 28  
    wojtekr napisał:

To nie chodzi o koszt i moje skąpstwo tylko o brak takiej konieczności w dokumentacji.

Projektowałem ostatnio moją pierwszą płytkę z Mega16 w TQFP i uniknołem tych wszystkich błędów czytając właśnie dokumentacje. To żeby podłączyć AVCC do VCC napisane jest w ATMEGA16_Full.pdf, a to żeby dla każdej pary VCC i GND dać 100n i każdą parę zasilić osobno napisane jest w AVR Hardware Design Considerations.pdf CZYTAĆ CZYTAĆ i jestcze raz CZYTAĆ.
  • Poziom 33  
    Cześć
    Wojtekr, sprawa z Atmegą8 ma się następująco, przez błąd z strukturze w tym procesorze Vcc i AVcc są połączone rezystancją rzędu 10 ohm, przy programowaniu to wystarczy, jeśli Atmega16 nie ma tego błędu to sprawia że conieco może być niezasilane, bo AVcc zasila nie tylko analogówkę, ale w jednym z procesorów cały port C, na 16 nic nie robiłem, wolałbym się autorytatywnie nie wypowiadać, co do błędu w Atmedze8 jestem pewien zarówno w TQFP jak i DIL
    Piotr
  • Poziom 15  

Czy pająk to jest bajzel z prowadzeniem zasilania i masy czy prowadzenie tych sygnałów z jednego miejsca w kształcie pajęczyny?