Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens SIWAMAT XS 432 nie działa grzanie wody

26 Jan 2008 15:15 6466 6
  • Level 13  
    Witam, problem polega na tym, że uszkodziła się grzałka powodując strzelenie bezpiecznika. Po załączeniu bezpiecznika pralka działa, lecz nie grzeje (oczywiste). Wymieniłem grzałkę na nowa, sprawdziłem czy jest sprana (jest), lecz pralka nadal nie grzeje wody. W sterowniku wszystkie funkcje działają, pralka pierze lecz nie grzeje wody. Po sprawdzeniu okazuje sie, że grzałka nie dostaje prądu. Przekaźnik załączający grzałkę jest sprawny, lecz elektronika nie załącza go.
    Moje pytanie to, co może być jeszcze przyczyną, że nie działa, gdzie szukać. Zapewne gdzieś, chyba, jest jakieś zabezpieczenie, bo po przepaleniu grzałki, było zwarcie na grzałce (pękła na pół) i po wałczeniu prądu pralka działała, lecz elektronika nie dawała już prądu na grzałkę. Hydrozawór jest sprawny (przez niego idzie prąd na grzałkę).
    Gdzie szukać. Mam nadzieje, że to nie elektronika padła.
  • SterControlSterControl
  • Helpful post
    Moderator of Home appliances
    Sprawdź NTC, w temperaturze 20°C powinna mieć od 5,5kΩ do 6,5kΩ
  • SterControlSterControl
  • Level 13  
    Czujnik, który jest przy grzałce, założyłem stary i następnie nowy. Bez różnicy. Nie działa.
    NTC - chodzi o ten czujnik??
  • Moderator of Home appliances
    Tak, to ten czujnik. Sprawdź jeszcze przewody łączące ntc z elektroniką. Jeśli przed wymianą grzała to bym stawiał na przekaźnik grzałki. Styki robocze są sprawdzone i sprawne?
  • Level 13  
    no jeszcze sprawdzę te przewody. Przekaźnik jest sprawny, bo go wymontowałem, sprawdzałem czy działa, i czy ma przejścia. Po ominięciu przekaźnika, czyli złączeniu go na krótko, grzałka grzeje, czyli brak jest impulsu z elektroniki na przekaźnik i tu nie wiem, czy jest tu jeszcze coś innego do sprawdzenia. Ciekawe bo panel elektroniczny działa poprawnie, wszystkie funkcje działają, pralka pierze prawidłowo, tylko impuls na przekaźnik nie idzie.
    Zastanawiam się, czy coś, podczas tego zwarcia jakie poszło podczas przepalenia grzałki, nie uległo jeszcze uszkodzeniu. Musi, chyba, być jakieś jeszcze zabezpieczenie w takim przypadku, bo grzałka miała zwarcie a pralka działała a elektronika już jej nie załączała.
  • Helpful post
    Level 24  
    Sprawdż przejścia na ścieżkach od przekaźnika.Czasem są takie wycienione stanowiąc jakby bezpiecznik.
  • Level 13  
    Dziękuję wszystkim za pomoc!!!
    Przydała się, pralka naprawiona DZIAŁA.
    Problem polegał na tym, że po wymianie grzałki, ja ją włączałem na grzanie (90 stopni) następnie po ok 5 minut pracy wyłączałem ją i sprawdzałem czy grzeje. (tak działają pralki z programatorem mechanicznym - tym się sugerowałem) Woda oczywiście była zimna. I tu był mój błąd, bo ja szukałem wszędzie przyczyny, a problem był w tym, że pralka załącza grzałkę po ok 10 minutach prania, wcześniej rozpuszcza proszek. Tak więc niech inny skorzystają z mojego doświadczenia (na skórze).
    Pozdrawiam