Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zwiększyć napięcie w zasilaczu

Syntony 23 Dec 2003 20:13 5179 20
    Syntony
    Level 18  
    Witam

Mam stary zasilacz od pegazusa i chce zeby dawał większe napięcie.
    Wiem że trzeba odwinąć troche zwojów, ale nie wiem z którego uzwojenia.

Pozdrawiam
    Syntony
    12robert12
    Level 28  
    nie wiem czy ci sie uda ale odwin pare uzwojen z uzwojenia o cienszym drucie(ten co byl podlaczony do 220V(pierwotne))
    ale nie polecam takich sposobow mozna tanio kupic takie trafo malej mocy o takim napieciu jak chcesz :idea:
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    Musisz dowinac,a nie odwinac uzwojen na stronie wtornej.Jest jeszcze jeden sposob:Odszukaj wejscie napiecia przemiennego na mostek gretza i nastepnie podlacz dwa kondensatory np.100uF w taki sposob , aby jedna strona kondensator byl polaczony z odczepem trafa ( wejscie na mostek ),a druga do wyjscia z mostka - zwroc uwage na polaryzacje kondensatorow( + )do( + ), (- )do (-) .Na wyjsciu uzyskasz cos w rodzaju podwajacz napiecia , ale pod obciazeniem ono spadnie z tym , ze bedzie znaczaco wyzsze niz pierwotnie
    Syntony
    Level 18  
    A uzwojenie wtórne to to co jest podłączone do sieci?
    Tomasz Cichocki
    Level 12  
    NIE! Uzwojenie wtorne to jest to , ktore nie jest podlaczone do sieci - tamto jest pierwotne
    Syntony
    Level 18  
    aha, dzięki

Pozdrawiam
    Syntony
    DAREK4444
    Level 19  
    A wydoli Ci ten zasilacz? Przecież one mają góra 500mA. Do czego go potrzebujesz?
    Syntony
    Level 18  
    Do zasilania silniczka na 12V i różnych eksperymentów, ale nie wiem czy nie zainwestować w zasilacz laboratoryjny z regulacją napięcia do 30 V

Pozdrawiam
    Syntony
    DAREK4444
    Level 19  
    No przecież takie coś to sam możesz zrobić tanim kosztem. Na elektrodzie jest mnóstwo projektów i przykładów. Do dzieła :)
    Syntony
    Level 18  
    Mam jeszcze jedno pytanie:czy taki zasilacz 30V i 5A może zastąpić akumulator samoczodowy?
    Tzn jak przeliczyć 36Ah z akumulatora na ampery żeby porównać prąd akumulatora z zasilaczem?

Pozdrawiam
    Syntony
    Adam1988
    Level 26  
    36Ah oznacza ze pobierajac prad 1A po 36 godzinach nastapi rozladowanie akku albo pobierajac 36A rozladowanie nastapi po 1 godzinie.
    Oczywiscie mowa tu o sprawnym akku.
    Ten zasilacz raczej nie zastapi akku z akku idzie wycisnac chwilowo kilkaset amper (np. przy rozruchu silnika).

Pozdrawiam.
    Syntony
    Level 18  
    To szkoda bo chciałem użyć tego zasilacza również do zasilania generatora wysokiego napięcia, ale on dość szybko wyczerpuje akumulator, to pewnie ma pobór prądu ze 20A albo 30A

Pozdrawiam
    Syntony
    DAREK4444
    Level 19  
    Syntony wrote:
    To szkoda bo chciałem użyć tego zasilacza również do zasilania generatora wysokiego napięcia, ale on dość szybko wyczerpuje akumulator, to pewnie ma pobór prądu ze 20A albo 30A.

Nie przesadzaj. Pobierał on by wtedy od ok. 4,4kW do 6,6kW w co raczej wątpię :)
    Adam1988
    Level 26  
    Syntony wrote:
    To szkoda bo chciałem użyć tego zasilacza również do zasilania generatora wysokiego napięcia, ale on dość szybko wyczerpuje akumulator, to pewnie ma pobór prądu ze 20A albo 30A

Pozdrawiam
    Syntony

Mzoe masz jakis zdechly akku????
    Syntony
    Level 18  
    Właśnie jest całkiem nowy, niedawno go sobie kupiłem.
    Krótko sie bawiłem generatorem a akumulator sie mocno rozładował.
    A jeżeli dobrze zrozumiałem to co mi wcześniej tłumaczyłeś to przy poborze prądu 5A akumulator powinien działać ok 7h, a przy tym tępie rozładowywania to nie podziała nawet 1h. Może mam zepsuty wskażnik w ładowarce, to w końcu ruski produkt:)

Pozdrawiam
    Syntony
    DAREK4444
    Level 19  
    "to w końcu ruski produkt:)" I wszystko jasne :)
    Adam1988
    Level 26  
    a ile ten generator pobiera pradu?
    Syntony
    Level 18  
    Powinien chyba coś ok 7A, ale nie wiem ile mój pobiera

Pozdrawiam
    Syntony
    Adam1988
    Level 26  
    Moze masz go przeciarzone albo cos jest nie tak i pobiera za durzo.
    Syntony
    Level 18  
    bardzo możliwe bo bardzo sie grzeje, wiem że powinno sie grzać, ale u mnie był ogromny radiator i i tak był cały gorący, dopiero jak zanurzyłem w słoiku z olejem to przestał sie przegrzewać :D

Pozdrawiam
    Syntony