Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprocesorowy sterownik wentylatora łazienkowego HELP

ciesiu 27 Sty 2008 06:00 2599 2
  • #1 27 Sty 2008 06:00
    ciesiu
    Poziom 11  

Witam szanowne grono.
    Na samym początku chciałbym podkreślić że jestem absolutnie poczatkującym elektronikiem i moze problemem jest moja niewiedza a nie błąd(błędy) w projekcie.

Otóż postanowiłem jakiś czas temu zbudować sobie taki sterowniczek wentylatora WC (oparty na ATMELU 89c2051).
    Jednak za zadne skarby nie mogę tego odpalić!
    Dodam ze sa drobne niezgodności pomiędzy załączaonym schematem a płytką PCB.

Dlatego bardzo prosiłbym o porade i odpowiedź na moje pytania:

1. Na schemacie D3 to mostek prostowniczy B600D.
    Na płytce autor stosuje jakąś diode (jaką diode zastosować??)

2. Jaki ma być ten kondensator C8 680nF (ceramiczny,poliestrowy,tantalowy?)

3. Rezonator Y1 ma być kwarcowy czy ceramiczny?

4. Na płytce wogóle pominiety jest kondensator C10 1uF (więc w końcu ma on być czy nie?)

5. A na ostatek już taka mała pierdola - jakim przekaźnikiem zastapic tego nieszczesnego Omrona G4U-1 (lub ewentualnie gdzie kupic to dranstwo, bo nawet w TME nie maja:(

Proszę o jakieś porady bo zeby nie sklamac morduje sie z tym ukladem dobre 2 tygodnie i nic (przerabialem plytke i stosowalem rozne warianty ale nic mi z tego nie wychodzi :(

Wiem ze najprosciej bylo kupic sobie wentylator z jakims czasowym wylacznikiem, ale mam WC swiezo po remoncie-kafelkowaniu - zamontowany zwykly wentylator i ZOSTAWIONA DZIURA W ŚCIANIE na obudowe do tego nieszczesnego mikroprocesorowego sterownika; wiec po prostu MUSZE to ustrojstwo jakos odpalic!

Z gory dziekuje za pomoc

ciesiu

0 2
  • Relpol
  • #2 27 Sty 2008 10:17
    mariann
    Poziom 35  

Witam
    Zamiast mostka D3 wlutuj diodę prostowniczą, tak jak na schemacie montażowym (płytka) np. 1N4007

Kondensator C8 możesz dać typu MKP = polipropylenowy, MKS lub podobny, na wyższe napięcie (ponad 250V), a na pewno nie tantalowy!

Rezonator kwarcowy. Na schemacie narysowane są kondensatory od kwarcu do masy. Na płytce ich nie widzę ale raczej powinny być. Ich pojemność to ok.33pF. Możesz przylutować od strony ścieżek.

Bez kondensatora C10 też powinno działać, choć nie próbowałem.

Co do przekaźnika to możesz go kupić tu http://www.pl.automatic.prv.pl/pl/index.php lub zastosować tam inny przekaźnik chyba na 12V ze stykami wytrzymującymi odpowiednie napięcie i obciążenie.

Jak wszystko poskładasz, to sprawdź na wyjściu stabilizatora czy jest właściwe napięcie. Sprawdź poprawność montażu.
    Powodzenia
    Pozdrawiam

0
  • Relpol
  • #3 27 Sty 2008 23:23
    ciesiu
    Poziom 11  

Dzieki serdeczne za odpowiedź. Pozamawiam czesci i za pare dni zabieram sie do roboty!

Dam znac o efektach :)

Dzieki MARIANN raz jeszcze!

Pozdrofka for all

ciesiu

0