Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy filtrów pasywnych LC - porada co do wartości cewek.

27 Sty 2008 11:34 4877 5
 • Poziom 11  
  Witam.
  Moim zadaniem jest wykonanie 8 układów filtrów pasywnych LC. Schematy załączam poniżej. Kondensatory już zamówiłem przeciwzakłóceniowe MIFLEX WXPC100N 100nF. A więc w każdym układzie będą wartości identyczne po 100nF. Z tego co się orientuje filtry projektuje się na dane pasmo częstotliwości i na tej podstawie dobiera się cewki i kondensatory. Moje układy nie muszą być "wzorcami" i raczej chciałbym pominąć obliczanie wartości cewek. Mam parę sztuk cewek o wartości jedne 10uH i drugi raczej mniejsze.

  Układy filtrów pasywnych LC - porada co do wartości cewek.

  A to cewki które mam wyjęte z zasilaczy komputerowych.

  Układy filtrów pasywnych LC - porada co do wartości cewek.

  Skoro cewki były w zasilaczach komputerowych to raczej pracowały w układach filtracyjnych bo w takich urządzeniach pełno tego.
  Czy mogę zastosować takie cewki w układach pokazanych na schematach?
 • IGE-XAO
 • Poziom 29  
  Decha napisał:
  Witam.
  Moim zadaniem jest wykonanie 8 układów filtrów pasywnych LC. Schematy załączam poniżej. Kondensatory już zamówiłem przeciwzakłóceniowe MIFLEX WXPC100N 100nF. A więc w każdym układzie będą wartości identyczne po 100nF. Z tego co się orientuje filtry projektuje się na dane pasmo częstotliwości i na tej podstawie dobiera się cewki i kondensatory. Moje układy nie muszą być "wzorcami" i raczej chciałbym pominąć obliczanie wartości cewek. Mam parę sztuk cewek o wartości jedne 10uH i drugi raczej mniejsze


  Po co budujesz te filtry? Bo wsadzanie tam różnych elementów o wartościach wziętych z czapy to kompletny bezsens i strata czasu. Filtr buduje się na określone częstotliwości, co oznacza że L i C mają mieć konkretne wartości.
  Cewki też muszą być odpowiednie, te z zasilaczy ATX mają rdzenie przeznaczone do zupełnie innych celów o innych parametrach.
  Owszem, możesz włożyć co popadnie, ale to głupiego robota bo do niczego się toto nie nada.
 • IGE-XAO
 • Poziom 11  
  Układy mają być na szkolną pracownie w Technikum elektronicznym. Mają być jedynie formą prezentacji działania takich filtrów. Nie mają być projektowane pod konkretne urządzenie. Kondensatory już mam 100nF i takie mają być wsadzone w każdą wartość C. Zmienne mają być tylko reaktancje cewek.
 • Poziom 29  
  Decha napisał:
  Układy mają być na szkolną pracownie w Technikum elektronicznym. Mają być jedynie formą prezentacji działania takich filtrów.


  To cewki nawiń na palcu byle drutem, w sumie specjalne zamawianie do atrapy kondensatorów to też nieporozumienie.
 • Poziom 11  
  Niech ktoś sprawdzi te obliczenia. Założyłem obciążenie 75ohm (bo będzi podpięty tylko oscyloskop) i pojemności wszędzie 100nF. Wzory wziąłem z książki Radioelektronika dla praktyków T.Masewicz.

  Obliczenia dla filtów DOLNOPRZEPUSTOWYCH typu T & Pi
  Układy filtrów pasywnych LC - porada co do wartości cewek.

  Obliczenia dla filtrów GÓRNOPRZEPUSTOWYCH typu T & Pi
  Układy filtrów pasywnych LC - porada co do wartości cewek.