Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDX

mi_ma 27 Sty 2008 12:49 4863 9
  • Autor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDX

Autor zamieszczonego wcześniej CESARa miał swój udział w The DARPA Grand Challenge w 2003 roku. Pracując w ekipie Palos Verdes Road Warriors pomagał przy tworzeniu autonomicznego robota terenowego mającego wziąć udział w wyścigu przez pustynię. Modyfikacji poddano samochód Acura MDX.
    Do samochodu wmontowano system sterowania silnikiem i układem kierowniczym. Komputer komunikuje się z układami dzięki przetwornikom cyfrowo-analogowym. Mimo wszystko przewidziano także możliwość sterowania ręcznego. Samochód wyposażony jest także w kamery do transmisji obrazu.
    Oczywiście aby zasilić cały sprzęt, z tyłu samochodu zamocowano generator Hondy.
    Ekipie udało się dostać do finałowego wyścigu, ale z powodu awarii sterowania i wjechania w barierki, niestety przegrali. Warto wspomnieć, ze do wygrania były 2mln dolarów. Projekt robi spore wrażenia podobnie jaki inne, w których uczestniczył autor.

Autor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDXAutor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDXAutor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDX

Autor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDXAutor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDX
    Autor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDXAutor CESARa i autonomiczny robot na bazie ACURA MDX

Źródło http://beverlyunderground.org/cesartherobot/other.htm

Fajne! Ranking DIY
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 766, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    HEYAH
    Poziom 13  
    Zauważyłem, że autor tego tematu "mi_ma" jest ostatnimi czasy również autorem większości tematów w DIY :]. A co do tego news`a : kiedyś, bodajże w Amerykańskim Chopperze na Discovery, koleś pokazał to autko ekipie OCC i zostało ono wyśmiane, bo wsiedli do wozu upchanego sprzętem elektronicznym, wszędzie wisiały kable, itp... Kiedy koleś zaprezentował, co to auto potrafi, okazało się, że sprzęt jest kiepsko wykalibrowany i auto rusza ze zrywem i hamuje z piskami. Goście z OCC powiedzieli autorowi, żeby jeszcze nad tym popracował ;D. Aczkolwiek fajna zabaweczka dla gości z nadmiarem wolnego czasu ;).
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    HEYAH napisał:
    kiedyś, bodajże w Amerykańskim Chopperze na Discovery, koleś pokazał to autko ekipie OCC i zostało ono wyśmiane, bo wsiedli do wozu upchanego sprzętem elektronicznym, wszędzie wisiały kable, itp... .

Goście z OCC nie zajmują się ani robotyką, ani nawet samochodami. Celem projektu było stworzenie samochodu, który sam sobą steruje. Kable w środku są niezbędne i sprzęt też, a autko nie jest przeznaczone do wożenia kogokolwiek, tylko było stworzone na potrzeby rajdu:) Podobnie wyglądały także inne pojazdy. Samochód zresztą dotarł do finału co świadczy o jego poziomie i spełnieniu wymagań projektowych.
    AF51
    Poziom 12  
    Patrząc na to wyposażenie coś mi mówi ze jest droższe od tego samochodu... :) Ale projekt naprawdę ciekawy.
    PS. Tam można było wykorzystać GPS?
    Maticool
    Poziom 20  
    AF51 napisał:
    Tam można było wykorzystać GPS?

Przy dzisiejszym stanie techniki, jest to jeszcze wręcz niezbędne. Ale słyszałem, że podobno była tam przeszkoda w postaci krótkiego prostego odcinka tunelu, w którym sygnał GPS nie był osiągalny.
    Magicjakub
    Poziom 15  
    Gdzieś na elektrodzie był temat (nie mogłem go znaleźć) na temat pojazdów biorących udział w wyścigach DARPA w USA.
    Komputer musi zanalizować dostarczoną mu mapę jazdy i pokierować samochodem do określonego celu. Ludzie montują w tych samochodach GPS, systemy analizy kształtu nawierzchni, różnego rodzaju czujniki itp. Wszystko odbywa się bez ingerencji człowieka, najczęściej na jakieś pustyni :wink:

Pozdrawiam
    damian1322
    Poziom 11  
    fajne fajne trzeba miec kasy na takie projekty ;-)
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników
    Jak mają w perspektywie wygranie 2 mln $ to niektórym się portfel otwiera.

Ciekawe projekty ale i tak człowieka prościej zrobić a i osiągi ma lepsze przy mniejszej ilości przewodów i wentylatorów ;))
    FoxTech
    Poziom 20  
    Budżet projektów biorących udział DARPA przekracza wartość wygranej(kiedyś 1 mln $ teraz 2 mln $), ale nie o pieniądze tu chodzi lecz o prestiż zespołu który wygra turniej.

Dodano po 43 [minuty]: