Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja FDD 3,5'' slim z laptopa w stacjonarnym PC-cie ?

Mario[PL] 27 Sty 2008 15:31 3335 9
  • #1 27 Sty 2008 15:31
    Mario[PL]
    Poziom 14  

Witam !
    Czy istnieje kabel który umożliwi podłączenie stacji FDD slim typu laptop do komputera stacjonarnego ?

Posiadam stację FDD z laptopa Toshiba s1410 model TEAC FD-05HG chciałem go wykorzystać do komputera stacjonarnego.

Prosze o pomoc.

0 9
  • #2 27 Sty 2008 15:47
    am44
    Poziom 20  

Istnieją takie przejściówki. Występują np. w komputerach przemysłowych " Dolch PAC". Praktycznie, zrobienie lub kupienie takiej przejściówki było by trudne, a korzyść wątpliwa. Za laptopową stację FDD można dostać dwie zwykłe.

0
  • #3 27 Sty 2008 17:49
    Mario[PL]
    Poziom 14  

Czy ma ktoś taką przejściówkę lub widział gdzie mozna kupić ?

0
  • #4 28 Sty 2008 12:55
    Fyszo
    Spec od GSM

Czy elektrycznie sygnały na złączu się różnią? Czy jest tylko inna specyfikacja złącza (np. jak w IDE 3,5<>2,5)?.

Kiedyś w zamierzchłej przeszłości sam poszukiwałem sposobu na przerobienie złącza ale w braku info na temat urządzenia utknąłem.

0
  • #5 01 Lut 2008 21:45
    Mario[PL]
    Poziom 14  

Niestety również nie posiadam specyfikacji łącza. W FDD slim jest taśma 26pin a w komputerze stacjonarnym złącze 32pin.
    Dodatkowo w zwykłym FDD jest złącze zasilania osobno, w typie slim brak dodatkowego złacza zasilania. Dlatego wątpie w istnienie redukcji czy adaptera 26pin na 32pin + zasilanie.

Na pewno istnieją adaptery na napedy DVD slim, widziałem na Allegro jednak na FDD slim brak. Co ciekawe nie znalazłem również żadnych informacji w internecie. Każdy tylko odpowiada za 15PLN masz nową stację, ale przecież nie takiego rozwiązania szukam.

Jeżeli ktokolwiek spotkał się z podobnym problemem prosze o wypowiedzi i porady.

0
  • #6 01 Lut 2008 21:57
    tzok
    Moderator Samochody

Kontroler Shugart jest standardowy, taki sam w PC jak i w laptopach, więc przejściówka musi być wykonalna, w zwykłym flopie połowa pinów to masa (wszystkie nieparzyste), w sumie jest tylko 15 linii sygnałowych. Może spróbuj znaleźć pdf od kontrolera we flopie slim.

0
  • #7 02 Lut 2008 00:15
    Fyszo
    Spec od GSM

Ja miałem takie info, specjalnie rozgryzłem programowo/sprzętowo całą obsługe FDD. Tylko co z tego, że nijak nie dało się podpasować złącza z elektroniką pod standartowe sygnały FDD. Zasilanie to tam od razu widac gdzie było, ale jak odróżnic sygnałowe. Raczej nie sa w kolejności jak na taśmie w desktopie. Pasowałoby wrócić w wolnej chwili do tematu, pełno teraz datasheetów na necie nie to co kiedyś.

0
  • #8 02 Lut 2008 09:47
    Mario[PL]
    Poziom 14  

Jestem mały kroczek dalej znalazłem opis pinów niestety na stronie japońskiej poniżej obraz.

Jeszcze jeden opis:

Connectors and Pinouts
    Interface Connector Pinouts (for both the FD-05HF-5630 and FD-05HG-5661 models)

Pin Signal Pin Signal
    1 Vcc (5 V)
    2 Index
    3 Vcc (5 V)
    4 Drive select
    5 Vcc (5 V)
    6 Disk change
    7 Not connected
    8 Ready
    9 HD Out (HD at HIGH level)
    10 Motor on
    11 Not connected
    12 Direction select
    13 Not connected (FD-05HF-5630)
    1.6 MB In (1.6 MB at LOW level) (FD-05HG-5661)
    14 Step
    15 Ground
    16 Write data
    17 Ground
    18 Write gate
    19 Ground
    20 Track 00
    21 Not connected
    22 Write protect
    23 Ground
    24 Read data
    25 Ground
    26 Side one select

Na zdjęciu w nawiasach są opisane wszystkie piny do przejściówki na 34pin niestety ja takiego kabla nie zrobię, nie mam tak małej lutownicy czy ktoś ma taką przejściówkę lub może zrobić dla mnie ?

Moderowany przez TONI_2003:

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

0
  • #9 02 Lut 2008 10:56
    Mario[PL]
    Poziom 14  

Panowie istnieje taka przejściówka nazywa się JM215A
    Niestety praktycznie nie do kupienia w Polsce :( szkoda...

Moderowany przez TONI_2003:

Proszę przeczytać i stosować...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

0
  • #10 08 Paź 2008 13:06
    Jeansy
    Poziom 11  

Taką przejściówkę można kupić tutaj:
    Link

Koszt to 6,25$ za sztukę plus 5$ za przesyłkę.

Właśnie czekam na listonosza :D

0